strona główna  
czwartek, 9 grudnia 2021; dziś imieniny: Delfina, Leokadii, Nataszy,
info:         
Filmiki | Ogłoszenia | Mapy | Forum Dyskusyjne | Księga Gości
Złoty Stok
 
Kopalnia
 
Złoto
 
Złotówka
 
    KILKA SŁÓW WSTĘPU   

   Choć Złoty Stok jest małym i nie najzamożniejszym miasteczkiem, to posiada bogatą i ciekawą przeszłość. Swoją sławę miasto zawdzięcza metalowi, który zawarty jest w nazwie miejscowości: złoto. Większości z nas słowo "złoto" kojarzy się z gorączką złota, a co za tym idzie ze Złotoryją i polskimi płukaczami złota. Jednak mało kto, wie o istnieniu największego w Polsce złotego zagłębia: Złotego Stoku. Znajduje się tu prawie jedna trzecia tego kruszcu w kraju.

   Pierwszy pisany dokument o Złotym Stoku wydany został w 1273 roku. Był to przywilej wydany przez ks. Henryka IV Probusa, na poszukiwania górnicze w Złotym Stoku, które mogli prowadzić Cystersi z klasztoru kamienieckiego. Jednak badania najstarszych sztolni przez naukowców dowodzą ich istnienia już w X w. Miasto zwane przez Niemców Reichenstein (bogaty kamień), miało na przełomie wieków różnych właścicieli: Cystersów, czeską rodzinę królewską Jerzego z Podiebradów, Fuggerów (słynnych europejskich bankierów), Rosenbergów, Guttlerów. Z wydobywanego tu kruszcu bito złote dukaty, podobno w kołysce z tutejszego złota spał przyszły cesarz niemiecki. Gorszą sławę ma wydobywany tu również arszenik, prawdopodobnie wykorzystany był on do próby otrucia samego Napoleona.

   Jednak nie tylko kopaliny są atutem miasta. Drugi człon jego nazwy, wskazuje iż jest ono położone na stoku gór Złotych w Sudetach. Piękne widoki, olbrzymie połacie lasów i górzysty charakter terenu, potrafią zachwycić nie tylko miłośników przyrody. Dostrzegł to już Cesarz Austrii Józef II po zajęciu przez Prusy Śląska. Wyraził wtedy swój żal po utraconej ziemi: sobie wzięli ogrody, nam zostawili płoty. Słowa te Cesarz wypowiedział w Bilej Vodzie (obecne Czechy) patrząc na Złoty Stok i dalej w stronę Kamieńca oraz Ząbkowic.

   Obecnie do Bilej Vody można się udać ze Złotego Stoku przez przejście Małego Ruchu Granicznego. Celem wycieczki może być słynne sanktuarium maryjne, kolegium pijarskie jak również Jawornik. W samym mieście czynne jest muzeum złota, czyli niebywała atrakcja w skali kraju. Do zwiedzania udostępnione są zarówno sztolnie, wyrobiska, mały podziemny wodospad jak również ekspozycja pamiątek górniczych, wraz z unikalnymi górniczymi mapami. Gotycki kościół św. Barbary, mennica, kościół św. Trójcy, to jedyne z niezbyt okazałych zbytków. Natomiast sam układ urbanistyczny jest zabytkiem, a liczne kamieniczki z XVII, XVIII i XIX wieku, wraz z dawną Kamienicą Fuggerów tworzą niepowtarzalną urodę miasta, którą z pewnością warto poznać.

   Tak więc zachęcam do zapoznania się z pozostałą częścią tej witryny, a później do odwiedzenia naszych pięknych okolic.