 |
wtorek, 2 marca 2021; dzi¶ imieniny: Halszki, Heleny, Henryki,
|
|
 |
 |
|
 | Pielêgnacja wyrobów ze z³ota | |  |
Wiêkszo¶æ z nas, posiadan± bi¿uteriê "u¿ywa" zgodnie z jej przeznaczeniem. Nie ka¿dy posiada wiedzê konserwatorsk±, a czas nie oszczêdza nawet z³ota. Pomimo i¿ nie przywrócimy naszym precjozom ich dawnej ¶wietno¶ci, to jednak odpowiednio je pielêgnuj±c mo¿emy ograniczyæ wp³yw czasu na ich wygl±d.
Najlepsz± z mo¿liwych metod, jest oddanie bi¿uterii w rêce specjalisty, który z racji swego do¶wiadczenia powinien zdzia³aæ "cuda". Niestety cuda kosztuj±, wiêc tych którzy chc± spróbowaæ w³asnych si³, proszê o przeczytanie poni¿szych punktów:
- Wyroby ze z³ota lub platyny, w tym tak¿e z kamieniami (brylantami, szmaragdami, rubinami, szafirami), moczymy w ciep³ym roztworze wody z p³atkami mydlanymi, po czym p³uczemy je i osuszamy. Z³ote ³añcuszki natomiast p³uczemy w wodzie ze spirytusem. Po³ysk z³otym ozdobom mo¿emy przywróciæ przemywaj±c je denaturatem i poleruj±c miêkk± szmatk±.
- Na du¿e zanieczyszczenia i uszkodzenia nara¿one jest srebro. Wyroby srebrne ³atwo siê rysuj± i czêsto czerniej±. Lekkie zabrudzenia udaje siê wyczy¶ciæ ciep³± woda z dodatkiem myd³a, amoniaku lub cytryny. Po osuszeniu srebro poleruje siê irch±. Bi¿uteriê srebrn± z kamieniami traktuje siê identyczne jak wyroby ze z³ota. A¿eby srebrna bi¿uteria nie czernia³a mo¿na przechowywaæ j± zawiniêt± w foliê aluminiow±. Je¿eli jednak dojdzie do sczernienia powierzchni srebrnych, najlepiej jest zastosowaæ specjalistyczne preparaty przywracaj±ce srebru blask. Kiedy¶ do czyszczenia srebra u¿ywano pasty do zêbów, lecz dzi¶ metoda ta nie przynosi skutków, a to ze wzglêdu na zawarte w pa¶cie zwi±zki fluoru i chloru.
- Do czyszczenia takich kamieni jak: korale turkusy oraz malachity, nie u¿ywa siê spirytusu, ale szmatki zmoczonej wod± z myd³em. Po tym zabiegu kamienie nale¿y osuszyæ i wypolerowaæ miêkk± ¶ciereczk±. bursztyny najlepiej przecieraæ irch±.
- Szczególnie delikatne s± per³y i opale, które nale¿y chroniæ przez kwasami, gor±cem i wysuszaniem, a tak¿e kosmetykami. Do czyszczenia pere³ stosuje siê specjalnie do tego s³u¿±ce preparaty. Opale natomiast lubi± wilgoæ, dlatego trzyma siê je pod bie¿±c± wod±, a nastêpnie owija w wilgotn± szmatkê.
- Kamienie syntetyczne równie¿ wymagaj± pielêgnacji. Czy¶cimy je na sucho, posypuj±c talkiem i delikatnie polerujemy ¶ciereczk±.
- Mniej szlachetne kamienie równie¿ wymagaj± od czasu do czasu troski. Ko¶æ s³oniowa jest porowata, wiêc czy¶cimy j± wod± utlenion±. Nie przemywamy wyrobów z ko¶ci s³oniowej wod±, albowiem poch³ania drobiny wody, a nastêpnie odkszta³ca siê i pêka. Poleruje siê j± flanel±.
- Do usuwania zabrudzeñ z przedmiotów miedzianych stosuje siê gor±c± wodê z mydlinami. Po wysuszeniu czy¶ci siê je cytryn± lub cebul± i sol±. Natomiast zielony nalot na wyrobach z miedzi czy br±zu (tzw. grynszpan) czy¶ci siê szczoteczk± maczan± w gor±cym spirytusie z dodatkiem soli, po czym nale¿y je osuszyæ i wypolerowaæ miêkk± szmatk±.
- Aby ozdoby s³u¿y³y nam d³ugie lata i cieszy³y wzrok, nale¿y je chroniæ przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwymi substancjami, a niekiedy nawet przed promieniami s³onecznymi np. w przypadku kryszta³ów chromoforowych, topazów i ró¿owych kwarców, które pod wp³ywem s³oñca bledn± i trac± swój blask.
- Przywrócenie ¶wietno¶ci starej bi¿uterii jest w naszym interesie, wiêc warto po¶wiêciæ jej trochê czasu i zastosowaæ siê do powy¿szych porad. Pielêgnacja bi¿uterii nie jest trudna, tym bardziej, ¿e w sklepach jubilerskich s± ju¿ dostêpne gotowe preparaty chroni±ce i czyszcz±ce wyroby z metali szlachetnych oraz kamienie.
Powy¿sze rady pozyska³em od osób stosuj±cych je, jednak Pañstwo mo¿ecie je zastosowaæ tylko na w³asn± odpowiedzialno¶æ. |
|
|
|
|