strona g³ówna  
sobota, 27 lutego 2021; dzi¶ imieniny: Anastazjii, Gabriela, Honoryty,
info:         
Filmiki | Og³oszenia | Mapy | Forum Dyskusyjne | Ksiêga Go¶ci
Z³oty Stok
 
Kopalnia
 
Z³oto
 
Z³otówka
 
 

 Filmy 
 
Wypadek Z³oty Stok

Powiêksz ten fim

Zobacz wszystkie filmy

 * * * 
 
Z³oty Stok mapka
Z³oty Stok mapka


mapka regionu
mapka regionu




   Historia z³ota   

     Z³oto znane jest ju¿ od 6000 lat. Stosunek ludzi do z³ota zmienia³ siê na przestrzeni wieków i w ró¿nych miejscach na ¶wiecie. W staro¿ytno¶ci z³oto uznawano za najszlachetniejszy metal ze wzglêdu na trwa³o¶æ i walory estetyczne. Przez wieki u¿ywano go jako ¶rodka p³atniczego oraz doskona³y materia³ w jubilerstwie. Obecnie w wielu krajach rozwiniêtych z³oto uwa¿ane jest wy³±cznie za ozdobê. Jednak na Bliskim Wschodzie i w du¿ej czê¶ci Azji z³ota bi¿uteria traktowana jest równie¿ jako dobra lokata kapita³u.

     Wydobyciem z³ota zajmowano siê ju¿ w staro¿ytnym Egipcie, ale w niewielkich ilo¶ciach (ok. 1 tony rocznie). Za czasów Imperium Rzymskiego pozyskiwano od 5 do 10 ton. W ¶redniowieczu wydobycie z³ota znowu spad³o do ok. 1 tony. Zwiêkszenie wydobycia notowane jest dopiero od momentu rozpoczêcia w XV wieku eksploatacji z³ó¿ w Afryce (Ghana). Nastêpnie pozyskiwano z³oto w podbitej przez Hiszpanów Ameryce, a od XVIII wieku tak¿e w Rosji.

     Historiê wydobycia z³ota dzieli siê na dwa okresy. Pierwszy - siêgaj±cy po³owy ubieg³ego stulecia, kiedy wydobyto w sumie ok. 10 tys. t kruszcu. Drugi - trwaj±cy do dzi¶ i obejmuj±cy czasy rozpoczêtej w 1848 r. gor±czki z³ota w Kalifornii. Na ten okres przypada ponad 90% ca³o¶ci pozyskanego w historii z³ota. Równocze¶nie z odkryciem z³ó¿ w Ameryce rozpoczêto eksploatacjê kopalñ w Australii, Afryce Po³udniowej oraz Kanadzie.

     Od XIX wieku, w zwi±zku z wprowadzeniem parytetu z³ota dla wiêkszo¶ci walut wymienialnych, wzrós³ popyt na ten metal. Równie¿ opracowanie nowych technik wydobycia pozwoli³o na eksploatacjê g³êbiej zalegaj±cych z³ó¿. Z tego powodu poszukuje siê nowych miejsc wydobycia z³ota w takich krajach jak: Indonezja, Brazylia, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Uzbekistan i Nikaragua. Dzisiejsze ¶wiatowe wydobycie z³otego kruszcu utrzymuje siê na poziomie ok. 2300 t rocznie. Mimo, i¿ pozyskuje siê je w prawie 60 krajach, naprawdê licz±cymi siê producentami s±: RPA (ok. 550 t rocznie), USA (ok. 330 t rocznie), Australia (ok. 240 t rocznie), Kanada (ok. 170 t rocznie), Rosja (ok. 150 t rocznie), a ponadto kraje Ameryki £aciñskiej (g³ównie Brazylia), Chiny, Ghana, Indonezja i Papua Nowa Gwinea.

     Niegdy¶, ze wzglêdu na rzadko¶æ wystêpowania z³ota, na jego posiadanie mogli sobie pozwoliæ jedynie najbogatsi. Sytuacja zmieni³a siê po odkryciu z³ó¿ w Ameryce i Australii, w rezultacie czego z³oto sta³o siê dostêpne prawie dla ka¿dego. Stolic± bran¿y z³otniczej sta³y siê wówczas W³ochy - potêga w produkcji z³otej bi¿uterii. Trendy w bi¿uterii z³otej zmienia³y siê na przestrzeni wieków równie czêsto jak w modzie. Z³otnicy wci±¿ obserwuj± otaczaj±cy ¶wiat i próbuj± wychwyciæ zmieniaj±ce siê upodobania klientów oraz stworzyæ kolekcje nowoczesne i niepowtarzalne.