Spacer na Jawornik

Arsen
Gwarek
Gwarek
Posty:362
Rejestracja:wtorek 24 lut 2009, 17:33
Spacer na Jawornik

Post autor: Arsen » piątek 19 sie 2011, 14:48

Pierwsze refleksje z tego spaceru. Śmiecie, dlaczego ludzie wybierający się na Jawornik potrafią nosić pełne, ciężkie butelki z napojami pod górę ale pustych już nie zniosą. Po drodze widać pełno tego zabytku cywilizacyjnego. Po drodze można zbierać jagody, grzyby i inne runo leśne. Po drodze spotyka się ludzi różnego wieku i sprawności fizycznej. Napewno kilka najprostrzych ławek powyżej skrzyżowania pięciu dróg umiliłoby spacer tym mniej sprawnym. Pod szczytem znajduje się tablica informacyjna nawet z nazwami najbliższych szczytów ale dlaczego jest ona umiejscowiona w miejscu o mocno ograniczonej widoczności. Widać tylko drzewa i niebo. Natomiast na samej wieży widokowej brakuje panoramy widocznych na horyzoncie szczytów. Dla miasta niebyłby to wielki wydatek, można to zlecić mieszkańcowi ZS a turyści nie tylko zamiejscowi byliby bardzo zainteresowani. A widok z wieży jest naprawdę wspaniały i wynagradza turystom i spacerowiczom z miasta trud wspinaczki. Czy na zboczach Jawornika nie ma innych miejsc wartych odwiedzenia, nawet na naszym forum spotykało się wzmianki o ciekawych miejscach związanych z kultem religijnym lub niewyjaśnionymi znakami na kamieniach. Ale jak to przekazać turystom odwiedzających wieżę widokową.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Posty:2474
Rejestracja:piątek 04 cze 2010, 23:52
Relacja:Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Spacer na Jawornik

Post autor: _tomek » sobota 20 sie 2011, 00:28

Pod szczytem znajduje się tablica informacyjna nawet z nazwami najbliższych szczytów ale dlaczego jest ona umiejscowiona w miejscu o mocno ograniczonej widoczności. Widać tylko drzewa i niebo. Natomiast na samej wieży widokowej brakuje panoramy widocznych na horyzoncie szczytów.
Arsenie, chodzi Ci o tę tablicę...ciężko uwierzyć jak świerki ruszyły do góry, to zdjęcie z października 2007 r.

Obrazek

Prawda, należałoby ją dziś przenieść.
Czy na zboczach Jawornika nie ma innych miejsc wartych odwiedzenia,
No niespecjalnie...dzika przyroda jest warta odwiedzenia :) i np. śnieg w maju też :)

Arsen
Gwarek
Gwarek
Posty:362
Rejestracja:wtorek 24 lut 2009, 17:33

Re: Spacer na Jawornik

Post autor: Arsen » sobota 20 sie 2011, 07:38

Świerki mają to do siebie, że rosną ale nie problem przenieść tablicę na wieżę widokową będzie z niej pożytek ale tak ją umieścić aby nie przesłaniała widoku.A miejsca szczególne to mogłoby być przypuszczalne umieszczenie grodziska o ile było, znaki wykute na skałach czy miejsca występowania określonej roślinności, np sromotnika bezwstydnego, którego jest teraz mnóstwo na samym szczczycie. Jest jeszcze szlak handlowy a pewnie i wiele innych ciekawostek.

ODPOWIEDZ