Wycinka lasów 2010/2011

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman
Relacja: Mieszkaniec

co sądzicie o sytuacji w panstwowych lasach??

Post autor: pablo » czwartek 07 kwie 2011, 21:23

idąc na wędrówkę górnicza idę sobie idę a tu pach szlaban i od dołu i od góry myślę co jakaś akcja czy co no i się dowiedziałem ze górnicza zamknęli bo droga leśna a potem dowiedziałem się za maja być wszystkie pozamykane do lasu aby autami nie jeździć (kasa w błoto bo motory zostają)
kolejnym zaskoczeniem dowiedziałem sie od pracowników ze jakis d..... zmienil sie w bardzie i cwaniaku je np. zakaz wjazdu do lasu nawet gdy mamy isc 5km ,zakaz robienia pilarka bez zezwolenia nawet przy obcinaniu gałęzi ,tankujac pile trzeba podścielać mate ktora mozna zakupic u lesniczego,mandaty za wjazd i ciecie to 500 zl za jedno ,aha i ten w bardzie powiedzial ze w zlotym stoku jak moga zwykli ludzie robic galezie jak u niego tam zkad przyszedl galezie robią ludzie o nazwie najwiekszy pijacki margines

bułka
Gwarek
Gwarek

Re: co sądzicie o sytuacji w panstwowych lasach??

Post autor: bułka » czwartek 07 kwie 2011, 21:32

leśnictwo i nadleśnictwo to państwo w państwie i nie masz na nich bata. Nie będę tu nic pisała bo nic dobrego nie napiszę a może tylko sobie zaszkodzę wyrażając opinie jakże niepochlebne.

Faktem jest jednak to, że nad podziw dużo maja oni do powiedzenie w wielu sprawach.
Nigdy nie rozumiałam dlaczego mam pytać o zgodę na wycięcie drzewa które rośnie na moim prywatnym terenie? Durnota jakich mało.

A jeszcze chyba "fajniejsi" od lesniczych sa ci z parków narodowych czy krajobrazowych. Koleżanka będzie się budowała w Chwalisławiu i chciała wprowadzić zmianę w projekcie domku. Chciała dorobić daszek nad przejściem z domu do garażu. Śnieznicki park krajobrazowy nie wyraził na to zgody argumentując że taki dodatkowy daszek źle się komponuje w całokształt urbanistyki wsi (?) oraz coś tam z parkiem i otuliną. Bardzo mi sie to ppodoba. Ja teraz czekam na decyzję od nich czy moge robić podniesienie budynku na Stasica (otulina parku) i czy moge mieć okna dachowe. Ciekawa jestem jak moje okna dachowe wpłyną na krajobraz parku i dobre samopoczucie np. żab mieszkających w okolicy...

Myslę, że ten temat jest tak samo głupi i ciekawy za razem jak rozmowa o sanepidzie czy innych ciekawych "udogodnieniach" w życiu ludzkości i przedsiębiorców.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Wycinka lasów 2010/2011

Post autor: _tomek » niedziela 17 kwie 2011, 23:12

Pisaliśmy o temacie ujęć wody i wycinki drzew z Złotym Jarze...
Byłem dzisiaj na wycieczce w wielu okolicznych lasach i....w Złotym Jarze "prawie nic nie wycieli"...być może dlatego, że Złoty Jar to las o "wysokich walorach przyrodniczych" (HVCF)
http://wroclaw.lasy.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1159&Itemid=1034&tpe=

W okolicy wygląda to zupełnie inaczej. Nigdy nie widziałem w naszych lasach wycinki na taką skalę i nigdy nie widziałem dróg leśnych w tak fatalnym stanie. Wiele z nich jest praktycznie nieprzejezdych dla roweru, co jest w zasadzie nowością..

Prawie przed każdym wjazdem do lasu można zobaczyć takie tabliczki:

Obrazek

i przygotowane do wywózki drewno:

Obrazek

I dosyć przykre widoki: (kliknij-powiększ)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drogi :(

Obrazek

Obrazek

Leśnicy pewnie powiedzą...cóż - tak miało być, to zaplanowana od lat wycinka...
---------------

Tak wygląda dziś parking leśny:
Obrazek

W całym tym wszystkim śmieszy ten wspomniamy przez Was szlaban...naprawdę nie rozumiem dla kogo on jest...

Obrazek

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Re: Wycinka lasów 2010/2011

Post autor: niebieski24 » poniedziałek 18 kwie 2011, 10:08

mnie ckawi co innego , czy ta wycinka jest wogole jakos kontrolowana , bo to co sie dzieje na ladkoskiej i w okolicach Chwalislawia to sie nie miesci w glowie, tiry kursuja jeden za drugim a gora jest praktycznie lysa :/ ktos ladne pieniazki robi naszym kosztem a raczej kosztem naszej okolicy , bo jak zobaczylem co zrobili z lasem to mi rece opadly , moze najwyzszy czas sie tym zainteresowac bo jak tak dalej pojdzie to bedziemy mieli wszedzie na okolo Jawornik . . .

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » poniedziałek 18 kwie 2011, 12:17

Chyba jednak leśnicy maja rację! :mrgreen: Po obejrzeniu mapek wszystko jest oczywiste. Dla przykładu: "Obszary chronione w rezerwatach i Parkach Narodowych" w naszym rejonie nie ma żadnych zaznaczeń - nawet w PN Gór Stołowych! Ani śladu Natury 2000 lub innych salamander itp.
Pozostaje tylko chóralne:

NIC SIĘ NIE STAŁO... NIC SIĘ NIE STAŁO!

Naprawdę NIC?

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » poniedziałek 18 kwie 2011, 15:55

faktycznie nic , wycianaja buka a sadza sosne . . . a potem wielkie zdziwienie ze las sa suche i strumyki wysychaja.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 18 kwie 2011, 22:42

Chłopaki popyt na drewno i cena drewna użytecznego jest największy od lat.Dziś aby sobie kupić w lesie np:ZESTAW TARCICY TRZEBA STANĄĆ DO PRZETARGU I O NIE SIĘ BIĆ.To nie lasy państwowe wywindowały cenę tylko tartaki,handlarze i innej maści złoczyńcy.Jest ogromny popyt na drewno i lasy czując kasę rżną co popadnie.
przez sam ZS codziennie jeździ kilkanaście składów na Śląsk.Kiedyś jak dwa przejechały to góra.
Rabują na potęgę te piękne lasy.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 18 kwie 2011, 23:07

Wycinka trwa, lasy zamieniane są na gotówkę, która ani nie da cienia, ani ciszy i spokoju - pozostaną tylko rozjeżdzone drogi, które zastaliśmy w dobrym stanie. Czy Lasy Państwowe nie są zobligowane do naprawienia dróg zniszczonych wywózką a może rozpocząć batalię o prawo zobowiązujące prowadzących wycinkę do naprawienia szkód. Wystarczy a początek skierować pismo do Naszego Sejmu o wyjaśnienie tej sprawy. Mamy przecież posła, który ma obowiązek wysłuchać naszych racji i interweniować. A może Rada Miasta zechciałaby zająć się tą sprawą. Na następnej sesji można postawić ten problem.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » wtorek 19 kwie 2011, 10:47

Daleki jestem od złośliwości, ale kolejny przykład bezsensownego, rabunkowego działania (przez analogię do niedawnych czasów: ?szabrownictwa?) na terenie gminy spotkałem w Laskach. Pokotem legły drzewa różnych gatunków na wysokim zboczu wąskiej w tym miejscu doliny, w sąsiedztwie zabudowań. Logiki w tym żadnej; można się spodziewać, że w tym miejscu za jakiś czas nastąpi obsunięcie ziemi rozmytej intensywnymi opadami. To było uzgodnione z sołtysem, UG? Nikt nie protestował?

W domyśle: SPOKO, może jeszcze konsultować z NASA?

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » wtorek 19 kwie 2011, 17:13

Popyt na drzewo jest i nigdy nie bylo tak drogie . . . tylko kto te pieniadze zobaczy ? Nowy dom dla lesniczego ? czy kto bo zapewne nikt z nas nie bedzie odczuwal tego wielkiego popytu , no chyba ze podniosa cene paliwa i podatku by naprawic drogi :/ to jedyny sposob w jaki my to odczujemy . . .

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » wtorek 19 kwie 2011, 20:26

A ja dziś posadziłem sobie 40 świerków, 10 modrzewi, i kilkanaście sosen, znaczy się dobrą inwestycję zrobiłem :-)e001

Aż się boję pojechać do ZŁotego, po tym co zobaczyłem na zdjęciach....
Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 19 kwie 2011, 20:56

Marcin Przybysz pisze:Aż się boję pojechać do ZŁotego, po tym co zobaczyłem na zdjęciach....

W rzeczywistości znacznie gorzej to wygląda...pamiętasz może po czeskiej stronie wycięte kwadratowe kawałki lasu? teraz to u nas tak wygląda...

A ile mamy teraz punktów widokowych na Chwalisław...

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » wtorek 19 kwie 2011, 22:04

Leśnictwo Lądek robi to samo, kiedyś nawet w niedzielę wywozili. Za przełęczą po prawej stronie wycieli do zera. To chyba gospodarka rabunkowa. Ale jak prosiliśmy o odsłonięcie Pustelnika i wyeksponowanie alei , to pozostało bez echa, widocznie drzewa za cienkie.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 19 kwie 2011, 23:28

Lepszego momentu niema i nie będzie na wycięcie pustelnika niż teraz.
Wystarczy ab UM zadał temat.L.P. przeskoczą każdy mur i zrobią tam pocztówkę z lat nawet i 20 tych.
Drewno nie ważne jakie grube.Wytną do pnia.
To nie głupi pomysł. :wink:
Natura 2000 nawet nie pomoże.
Jak zobaczą np:3h lasu,w czym na 1h rośnie około 600 dorodnych drzew=1800 drzew x jedno drzewo,np 2kub= 1800 x 2 = 3400 kub x 350=1190000 zł
Około tyle warte drewno z pustelnika

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » środa 20 kwie 2011, 20:29

Oj chyba przesadzasz. Las od strony miasta nie jest taki stary /tylko aleja/, bo jak zamieszkaliśmy na Humlu w 1964 roku to do Pustelnika był zrąb, zbierałam tam maliny. A wokół kapliczki była polana. Pózniej nasadzono drzewa. Ja z utęsknieniem czekam na wycinkę z mojej strony, bo brak słońca jest bardzo przygnębiający. Cień nie zawsze jest miły. Nie podoba mi się pomówienie jakie znalazło się na Forum względem pana leśniczego /to z budową domu/. I jeszcze jedno nawet najbardziej gęsty las nie zatrzyma wody jeśli jej nie będzie, dlatego konieczne jest dodatkowe żródło zabezpieczające dostawę wody dla miasta w okresie suszy.

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » środa 20 kwie 2011, 21:48

poweim wam ze wycinka jest kontrolowana te fotki z drogami to i tak nie te najgorsze polecam droge w miejscu gdzie od 5 drug jest zjazd z jawornika przejechac na druga strone i do 1 skrzyżowania a potem 2 droga od prawej wtedy zobaczycie sajgon dziury po ciagnikach prawie 1m to jeszcze po zimie ....

a drzewa wycinają bo jest od strony Chwalislawia i sadza nowe najlepsze w tym jest to ze jak przyjdą deszcze letnie i dowali jak co roku to Chwalislaw bendzie nieźle pływał bo zawsze ten las zatrzymywał a teraz powypalane kupki gałęzi i bendzie masakra zapamiętajcie moje słowa....

A CO DO SZLABANU TO JUŻ TAK PO PROSTU BĘDZIE JEST TAKI PROJEKT ŻEBY TAKIE SZLABANY BYŁY NA KAŻDEJ DRODZE WJAZDOWEJ DO LASU ...CIEKAWE CZY NADLEŚNICTWIE BARDO KASY STARCZY I JAKA JESZCZE REWOLUCJE ZROBIA

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » niedziela 24 kwie 2011, 21:44

Dla mnie nadleśnictwo to jedno z większych dziadostw jakie istnieją. Nie ma na nich bata za to sami są panami i mogą każdemu napsuć krwi. Drogi w okolicy już dawno nie były tak okropne - wszystko wina zrywki i wywozom drewna, ale spróbuj człowieku wjechać autem terenowym w las lub quadem -amba!!! Mandaty, policja i inne cuda. Ja jeżdżę i nigdy po mojej jeździe nie było śladów zniszczenia na drodze, bo szanuję przyrodę i las. Dlatego jakiś głupek ubrany na zielono nie ma prawa uczyć mnie jak się poruszać po lasach.

Babciu - nowy dom wybudowano leśniczemu -w Laskach. Ja znam tych ludzi i bardzo ich lubię i szanuję - nie zmienia jednak faktu że to nie pomówienie tylko fakt. Z tego punktu widzenia to jest to trochę nie fair bo niby czemu leśniczy ma mieć nowy domek w prezencie? Moim zdaniem dentysta też ważna postać - może im też domy budujmy.
Potem te leśniczówki jak się trafi to w przetargach idą za bezcen.

Moim zdaniem leśnictwo tak się rozpanoszyło w Polsce, że masakra. Najgorsze jest to, że państwo nic z tego nie ma - ze sprzedaży drewna itp. Takie państwo w państwie - taki nasz polski "Watykan " :-) Na szczęście coś tam w sejmie sie dzieje i ma być nowelizacja ustawy i wprowadzone zmiany, że nadleśnictwo będzie podlegało organom władz lokalnych czy coś takiego. Oj skończy się wtedy...

zwróćcie uwagę kto dźwiga na plecach cały ten kraj? - przedsiębiorcy i to w dodatku ci najmniejsi. Lekarze, dentyści, prawnicy, notariusze, leśnicy i cała masa świetnie zarabiających ludzi nie ma nawet obowiązku posiadania kas fiskalnych. Ci ludzie zbijają kokosy i nawet nie muszą płacic od tego podatków, Siedzą na kartach podatkowych i płaca zryczałtowany podatek w śmiesznej wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie. - na takich samych kartach podatkowych sa fryzjerzy czy kosmetyczki. Niezły paradoks co? A podatki, vat i inne bajery płaci mały przedsiębiorca, któremu podnosi się stawki i zusy.

Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i od 1 maja tego roku lekarze maja obowiązek kas fiskalnych itp.
Widać idace zmiany i daj Boże niech się i do Lasów Państwowych dobiorą hej!

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 27 maja 2011, 09:21

Państwo w państwie...

http://wyborcza.pl/1,75968,9674103,Lasy_Panstwowe_kontra_Romek.html

We wrześniu zeszłego roku siedemnastoletni wówczas Romek, mieszkaniec Hajnówki i miłośnik przyrody, wybrał się podglądać ptaki w Puszczy Białowieskiej. W piątek staje za to przed sądem. Zarzuty ma poważne. Lasy Państwowe zarzucają mu, że złośliwe płoszył zwierzynę na którą miał ochotę zapolować niemiecki myśliwy, przez co naraził na straty skarb państwa.

Niedawno organizacja prawników zajmujących się ochroną środowiska, Fundacja ClientEarth, poinformowała, że gospodarka leśna została wyłączona z odpowiedzialności za szkody wyrządzone w środowisku, bo Lasy Państwowe zrobiły dla siebie wyjątek w przewidującej to ustawie. Bez trudu przepchały to przez parlament, choć takich wyjątków nie przewiduje unijne prawodawstwo, i nie było ich też w złożonym w Sejmie projekcie rządowym. Każdy podmiot, czy to państwowy, czy prywatny, który na przykład zniszczy miejsce życia chronionych unijnym prawem gatunków będzie za to odpowiadał np. finansowo, ale nie Lasy Państwowe. Nie jest wykluczone, że za takie wyłączenie Polska zostanie postawiona przez Komisję Europejską przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ale to nie będzie już zmartwienie Lasów tylko rządu.

I zapewne dlatego żadnego wrażenia nie robią na naszych leśnikach słowa p. Tichanowicza o salamandrach na Czarnym Stawie..

Awatar użytkownika
makalu9
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: makalu9 » piątek 27 maja 2011, 12:37

Prawdą jest, że leśne drogi naszych okolic są w tragicznym stanie. Nie ma porównania do stanu sprzed paru lat. Sporo na rowerze km "robiłam" kiedyś i nigdy nie było tylu zmian na niekorzyść powstałych w wyniku ingerencji ludzi...w naszą piękną, wyjątkową otaczającą nas naturę. Utrzymanie lasów, to jedna sprawa i od tego są służby, a interesy to zupełnie inna sprawa. Tylko dlaczego jest to robione w tak niechlujny sposób, jakby bez kontroli. Ile lat będziemy czekać, na pełną rekonwalescencję lasów. Kto wyrówna błotne koleiny na drogach leśnych. Smutne to ...
I te codzienne przejazdy na lądkowską jak w zegarku. Domy na Sudeckiej się trzęsą, a nie wspomnę o ludziach którzy codziennie ok. 6 rano mają pobudkę jak "zasuwają" po tych dziurach z dużą prędkością. Wracają ok. 18, i tak codziennie (2 czasem 3 samochody-potwory). Tylko czekamy jak zdarzy się jakieś nieszczęście. I to już jest tragiczne...
Ja tam i tak do pracy na 6. Ale większość mieszkańców Sudeckiej ma przymusową pobudkę.
Droga dziura na dziurze i na dodatek bardzo niebezpieczna.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 15 lip 2011, 00:38

Przełęcz Lądecka. Gęsty ciemny las.....
Obrazek

Obrazek

Niektóre drogi są w świetnym stanie...

Obrazek

oczy bolą jak się to wszystko widzi.

Obrazek

Obrazek

A coś takiego zostaje po przejeździe ichniej maszynki.

Obrazek

ODPOWIEDZ