Błotnica?

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Błotnica?

Post autor: _tomek » niedziela 15 maja 2011, 21:51

Cóż, trzeba było do tego tematu wrócić...

Chciałem naznaczyć te miejsca na mapie i podać do wiadomości, niech lasy, UM, policja i saperzy nie udają, że problemu nie ma...jest mapa - trzeba zbadać (i zabrać) wszystko...
Niestety nie jest to możliwe, bo są tak łatwo dostępne, że dzieci mogłyby sobie zrobić jutro wycieczkę.

Aby wygrzebać to co poniżej nie trzeba iść godzinę przez bagnisty las, to nie dalej niż 50m od drogi...pod drogą zresztą też są...
Nie trzeba kopać po pas...w zasadzie są przykryte tylko liśćmi i 2-3cm warstwą ściółki.
Nie trzeba mieć wykrywacza metali, na wspomnianym terenie 2,3 ha można sobie to wszystko wygrzebać mając wyłącznie grabki i szukając w ślepo.
W zasadzie idąc przez las można się potknąć o pocisk.
Leżą co parę metrów. Do tego jeszcze te składy, gdzie może ich być tona, albo i więcej...

Robotnicy leśni chyba nie są świadomi zagrożenia...palą sobie ogniska na tym terenie i ryją rowy beztrosko...
Dla lasów (wg ich map i planów) jest to najzwyczajniejszy las i w dodatku przeznaczony teraz do wycięcia (i wycinka tego odcinka się już zaczęła).

Nieszczęście to niestety tylko kwestia czasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » czwartek 19 maja 2011, 09:18

A ja się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem zaczynając ten wątek na forum. Nie brakuje w sieci fanatyków, którzy podjadą właśnie dlatego, że w poprzednim poście zauważyli kompletny nabój do flaka, z którego da się wyeksplorować bez większego niebezpieczeństwa około 100 gram prochu pierwszej klasy.

PS - amunicja strzelecka też się trafia?
Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 19 maja 2011, 10:10

Marcin Przybysz pisze:zauważyli kompletny nabój do flaka, z którego da się wyeksplorować bez większego niebezpieczeństwa około 100 gram prochu pierwszej klasy.

To musieliby być jacyś bardzo ograniczeni idioci.
Dziś materiały wybuchowe możesz bez problemu kupić na allegro...worek tego, worek tamtego - nawet u tego samego sprzedawcy...

"w miarę bezpiecznie"...nie ma takiego pojęcia...powinieneś napisać "z niewielkim ryzykiem śmierci lub kalectwa"...
tylko pytanie co znaczy "niewielkim"...raz się może udać, ale za drugim już nie...To, że są mokre nie zabezpiecza ich zupełnie przed wybuchem.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » czwartek 19 maja 2011, 11:39

Marcin ma rację, a ilu znajdzie się takich co będzie próbowało to ruszyć żeby wybuchło. Łohohohoh. Trzeba coś z tym zrobić. Napiszmy listy, dodajmy zdjęcia i wyślijmy radnym. Na pewno któregoś ruszy. Napiszemy w jaki sposób trzeba to rozwiązać, bo niektórzy nasi radni nie do końca znają swoje kompetencje także trzeba będzie ich za rączke poprowadzic. Ale chyba nie mamy wyjścia. Ilu mamy radnych? 20? Trzeba coś sklecić.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » czwartek 19 maja 2011, 12:05

Spratus pisze:Napiszmy listy, dodajmy zdjęcia i wyślijmy radnym. Na pewno któregoś ruszy. Napiszemy w jaki sposób trzeba to rozwiąza...

W Polsce to tak nie działa ...
Tutaj najpierw musi ktoś zginąć. Im więcej ludzi tym lepiej bo będzie większy rozgłos. Najlepiej żeby to był cały autokar wypełniony po brzegi ludźmi. Potem oczywiście żałoba narodowa i ulubione polskie pytanie: "CZY MOŻNA BYŁO TEMU ZAPOBIEC?". Następnie po nagłośnieniu sprawy w telewizji zacznie się zakrojona na szeroką skalę akcja zamykania lasów, parków, trawników ... i innych miejsc w których przez przypadek mogłyby się znaleźć niewypały. Dojdzie do tego, że w sklepach będzie trzeba pokazywać dowód osobisty żeby kupić paczkę zapałek ...

W cywilizowanym kraju wyglądałoby to mniej więcej tak, że przyjeżdżają saperzy (którzy przez 95% czasu są niepotrzebni i tylko siedzą na poligonie). Profesjonalnie oczyszczają las i detonują niebezpieczne ładunki, aby nikomu nie zrobiły krzywdy.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 19 maja 2011, 12:27

W cywilizowanym kraju wyglądałoby to mniej więcej tak, że przyjeżdżają saperzy (którzy przez 95% czasu są niepotrzebni i tylko siedzą na poligonie). Profesjonalnie oczyszczają las i detonują niebezpieczne ładunki, aby nikomu nie zrobiły krzywdy.

No niestety żyjemy w Polsce, kraju nie do końca ucywlizowanym :)
Saperzy wojskowi u nas tylko zapierniczają od jednego niewypału do drugiego. Za to "prywatnie" no problem...(komercyjnie)...
skąd my to znamy...służba zdrowia też tak działa...

Ja rozumiem, że las "nie ma środków" (na to)...ale przecież te składy wystarczyłoby przysypać wywrotką ziemi z kamieniami i niech sobie leśnicy o nich pamiętają.... A z resztą rozsypaną po terenie saperzy, by sobie poradzili gdyby dwa razy do roku jeden wygrzebać i to zgłosić. Po paru latach tematu by nie było.

Może to jest metoda...

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » czwartek 19 maja 2011, 18:28

Tak, prywatna firma kosztuje majątek. Na Helu zamknęli plażę na miesiąc, rachunek dla burmistrza miał ładnych parę zer. No ale to plaża, a u nas "dziki las".

Mieliby saperzy (rozrywkę chciałem napisać ,hehehe) niezłe ćwiczenia, ale takie rzeczy to za komuny, a dziś to tak jak Tomek napisał, tylko to co zgłoszone, jak leży obok, to już ich nie dotyczy.

PS - rozbiórka skorodowanej amunicji do Flaka daje 99,9 % pewności, że "nie wystrzeli". Problem jedynie w tym, że ów 0,1 % trafia się czasem przy trzecim ruszonym niewypale. Zdarzają się czarne owce rodu eksploratorów, poczytajcie choćby na forum Odkrywcy (a nie byłem tam ze dwa lata) o policyjnych odkryciach, po co komu obok skorodowanej bronie jeszcze 10 zardzewiałych pocisków moździerzowych pod łóżkiem?
PS II - a gdyby tak codziennie 1 sztukę zgłaszać? pół żartem, półserio, bo zgłoszenie przez Łazika składów, zlikwidowałoby składy!
Obrazek

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » czwartek 19 maja 2011, 19:04

musi dojść do tragedii aby ktoś się za to zabrał

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 19 maja 2011, 20:41

Może się jeszcze przydadzą :D
Byłem raz zgłaszałam raz,wystarczy.Skoro dalej lezą pewnie tak musi być :wink:
Spratus pisze:Napiszmy listy, dodajmy zdjęcia i wyślijmy radnym.

I nas wsadza do kicia :D
Poważnie mówię.
Poczytaj Sprati procedurę ,co zrobić gdy znajdziesz [pocisk]
Niezwłocznie zawiadomić służby.Nie oddalać się od pocisku do przyjazdu służb :!:
Jak tak dalej popiszemy sobie to będą kłopoty. :D

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 19 maja 2011, 22:39

łaziku, ja tam nie wiem czym się martwisz.
Ja tam byłem na spacerku, spotkałem jakiegoś "eksploratora" i zrobiłem parę zdjęć przy okazji. Nie wiem co to za typ, nie znam, co chwila spotyka się w naszych lasach kogoś z wykrywaczem, ale mówił, że zgłosił i czeka na policję, no to poszedłem dalej.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 27 maja 2011, 09:39

Znalazłem taką informację. Ciekawe czy ktoś z pracowników naszego urzędu o takim programie słyszał?
?Unia pomaga oczyścić lasy z niewybuchów
Zaczyna się największe w Europie czyszczenie lasów z niewybuchów i amunicji. Cel: 24 tys. ha lasów; 89 gmin w 14 województwach.
Gdzie: m.in. nadleśnictwo Borne Sulinowo, w którym przed wojną był niemiecki poligon wojskowy, a po wojnie, aż do 1992 r., stacjonowały wojska radzieckie ? informuje ?Gazeta Wyborcza?.
Poza tym Spała (woj. łódzkie), Wolsztyn (woj. wielkopolskie), Złotoryja (woj. dolnośląskie), Tułowice (woj. opolskie) ? w sumie 57 nadleśnictw.
Lasy Państwowe do tej pory nie były w stanie same sfinansować kompleksowej rekultywacji tych terenów. Pomogła Unia Europejska ? daje 85 proc. pieniędzy w ramach projektu ?Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych?.
Całkowity koszt ? 160 mln zł. Niebawem Lasy Państwowe ogłoszą przetarg m.in. na oczyszczanie tych terenów z niewybuchów. Po oczyszczeniu lasów (do 2014 r.) z materiałów niebezpiecznych i rozbiórce obiektów powojskowych (bunkry czy hale produkcyjne) mają być posadzone drzewa ? informuje ?Gazeta Wyborcza?.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 27 maja 2011, 10:04

Fajnie, że to znalazłeś...teraz widać w pełni "dobrą wolę" w tym temacie...

Byłem na ostatniej sesji RM, p. Tichanowicz zgłosił taką interpelację:

Interpelacja sprawie niewybuchów w lesie błotnickim.

W lesie na terenie sołectwa Błotnica w okresie II wojny światowej znajdowały się składy amunicji. Po wojnie zostały one w sposób niedostateczny wysadzone przez saperów.
W wyniku wypłukiwania gleby w wielu miejscach błotnickiego lasu (jedno z miejsc na mapce poniżej), mieszkańcy trafiają na niewybuchy w postaci różnych rodzajów pocisków (zdjęcie poniżej). Ta zardzewiała śmierć stwarza niezwykłe niebezpieczeństwo nie tylko dla spacerowiczów i grzybiarzy, ale i dla pracowników leśnych. Na przykład rozpalenie ogniska w takich miejscach może mieć tragiczne następstwa. Zwracam się o pilne powiadomienie według właściwości zainteresowane instytucje oraz doprowadzenie do likwidacji niewybuchów.
W załączeniu mapa i jedno z wielu zdjęć nadesłanych mi przez wyborców.

Nie zamieszczam całości, bo jest mapa...z leśnym podkładem...

Radni patrzyli na ten dokument (bo krążył po stole) z zaciekawieniem...nie było żadnych pytań i żadnej dyskusji na ten temat...Wszyscy o tym od dawna wiedzą...tylko nikt nic nie robił...

Teraz lasy dostaną takie pisemko...i cóż...gdy coś wybuchnie nie będzie to już wypadek....a posyłanie ludzi do pracy tam, będzie narażeniem ich na utratę zdrowia lub życia...będą to musieli także uwzględnić w planach itd.
I szlag trafił całą tę "tajemnicę" i ponad 60 lat zamiatania pod dywan.
Takie proste...

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 27 maja 2011, 11:46

Jak widzicie są pieniądze, trzeba się tylko po schylić. No cóż po co szukać sobie dodatkowej roboty. Lepiej jest tak jak jest. Las nie Gminny tylko Nadleśnictwa Bardo. Jak coś się stanie to Gmina umyje ręce. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 28 maja 2011, 22:04

Prawo jakie jest ale jest prawem :D Cieszę się z dzisiejszego spotkania,odpowiednie służby wkroczyły po raz drugi :D
Dziwię się troszku panu sołtysowi :D Wiedział gdzie lotniska wafe,gdzie lasy rosły :roll: i samoloty lądowały z amunicją,a obcy musieli pokazać gdzie :?
Nie dokończę bo takich wiedzących jest i było :wink:
106lat po wojnie dalej będziemy drążyć temat :?:

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 28 maja 2011, 22:35

Przede wszystkim należy powiedzieć, że jedno dziecko już przez to zginęło...w 1947...przy rozbrajaniu pocisku ze składu w zupełnie innej części lasu..

Do radnego Tichanowicza zgłosiło się nadleśnictwo z prośbą o pokazanie "gdzie to jest"...
Pojechaliśmy w trójkę - ja, łazik i p. Jerzy.
W Błotnicy spotkaliśmy się z panami ze Straży Leśnej i p. Gryglem.
Od razu staliśmy się celem ataków...po lesie nie wolno chodzić z wykrywaczem..itd.
Powiadomili oni także Policję i wszyscy ruszyliśmy do lasu, gdzie oczywiście pojawiły się pytania "dlaczego Pan tego nie zgłosił od razu"...

Cel wyprawy okazał się dla nas rozczarowujący...
Panom chodziło o tylko to co na zdjęciu w interpelacji złożonej do RM. "Gdzie te dwa pociski?"....
Miałem pożyczony wykrywacz, ale nie dostałem od leśników zezwolenia na włączenie go i pokazania skali problemu...

Radny Grygiel sądził, że nic nie znajdziemy "bo to tylko z wykrywaczem można znaleźć"...ale się zdziwił jak na środku składu odgarnęliśmy butem ściółkę...no i się znalazły...

Policjanci działali zgodnie z procedurami...zostaliśmy spisani...powiadomili saperów i niestety zamiast patrolować ulice w weekend, będą musieli pilnować błotnickiego lasu - do przyjazdu saperów (mają na to 3 dni).

Wygląda jakby nadleśnictwo chciało po raz kolejny rozwiązać sprawę "zabieramy ten jeden i o żadnych innych nie chcemy wiedzieć"...co zrozumiałe...ciekawe tylko co zrobią z mapką i resztą pisma radnego...

Generalnie żałuję, że tam poszliśmy - nie mieliśmy obowiązku i nie było takiej potrzeby - strata czasu i niepotrzebne nerwy...należało podać im dokładne namiary GPS.

Cóż teraz trzeba spokojnie czekać...nie na saperów....znacznie dłużej - na biurokratyczną machinę Lasów - rok, dwa...czy zadziała? kto to wie...

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » niedziela 29 maja 2011, 10:25

A prasa? Mrożący krew w żyłach artykuł ilustrowany?
Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 29 maja 2011, 11:30

Miejmy nadzieję że saperzy tym razem zechcą przyłożyć piszczałkę nie tylko w pokazanym palcem miejscu :D
W normalnym kraju dostał byś chociaż podziękowania za temat.Służby leśne i policja niestety muszą się trzymać prawa,ale na słowo mogą nam uwierzyć że to nie tylko o skład chodzi,dla dobra nas wszystkich.Cały obszar piszczy,nie kopałem ale piszczy wszędzie na obszarze około 2,może 3 h a aby się trzymać PRAWA powiem że wiem bo widziałem spacerujących z wykrywkami :D idiotyzm
Najgorsze jest jednak myślenie sołtysa:
Lepiej tego nie ruszać,te pociski jakoby były chyba przez nas tam włożone :D przez tyle czasu nikomu się nic nie stało to po co szukacie.
A później sam podaje wzmiankę że w 45 zginęło dziecko.Hmmm
Moje zdanie jest takie.To ze przez kupę lat nic nikomu się nie stało to dzięki bogu,ale kto wie gdyby to dalej tam leżało.Dzieciaki maja kupę pomysłów. :idea:
Wywarłem wrażenie że gdyby wziąć te grabki i wyczesać Panu sołtysowi jakąś sztukę to i tak by nie uwierzył.Powiedział by Że podłożony pocisk czy coś :D

Śmieję się ale naprawdę np.Ten skład to ogółem dół jak by tak pracownicy leśni robili tam powierzchnię to może i by właśnie w tym dole złożyli gałęzie z wycinki i podpalili je.Nie musiało by wybuchnąć bo to widać mokre miejsce ,ale przy suchym lecie kto wie.Mogło by to skończyć się bardzo źle.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 29 maja 2011, 23:01

Powiedziałbym, że p. Grygiel miał zły dzień...i tak bym te jego wypowiedzi zostawił...
Cóż na to poradzisz... Błotnica to mała wieś, wybrali najlepszego.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 05 cze 2011, 22:48

Tydzień później:
Obrazek

Dobre poziomki tam rosną:

Obrazek