Błotnica?

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Błotnica?

Post autor: Marcin Przybysz » niedziela 31 paź 2010, 15:04

Zastanawia mnie temat "poligonu" w Błotnicy... Pytanie chyba do Łazika najbardziej, bo on już coś na ten temat pisał. Najbliższe wojsko było w Ząbkowicach, taka fabryka podoficerów do zimy 44/45. Ale oni poligon mieli u siebie, w stronę Stolca. Srebrna Góra? Szczątkowa załoga pilnująca jeńców i jakich resztkowych magazynów. Paczków? Hmmm, to już chyba najbardziej prawdopodobny kierunek. Łaziku, jakie konkretne pozostałości tam trafiałeś, da się zidentyfikować formację?
Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Re: Błotnica?

Post autor: łazik » poniedziałek 01 lis 2010, 16:12

Da się. Są spece na forach militarnych którzy bez problemu powiedzieli by do jakich maszyn i w jakiej fabryce zostały wykonane.Ogółem ten skład zaczęli wysadzać Rosjanie,ale wszystkiego nie wywęszyli.Jest jeszcze masa jej.Trzy składy są nietknięte i mnóstwo pocisków porozrzucanych po obszarze około 2,5/3 hektary.Co do gatunków ,jest tam wszystko, od kalibru pistoletowego do czołgowego,kilkanaście rodzai.Niemcy przypuszczalnie ukryli arsenał dla potrzeb dywersyjnych,przykład wybuch na zakładzie w 46 gdzie zginęła jedna osoba.Amunicja jest na pewno Niemiecka bo jedną łuskę identyfikowałem na forum pasja eksploracja pl.To ze to mógł być poligon wykluczyłem,powód najbliższe domy od składów to około 200-300m,no ale kto wie.Może podczas wojny był ten teren poligonem,a w czasie ucieczki schowano pociski.W każdym bądź razie Rosjanie wysadzili skrzynki z amunicją do pistoletów,karabinów,bo są porozrzucane fragmenty skrzynek ,wysadzili też przynajmniej jeden skład pocisków czołgowych,bo też fragmenty łusek są. poz

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » poniedziałek 01 lis 2010, 17:11

Masz fotkę jakichś fragmentów, najlepiej z sygnaturką? Wrzuć na maila albo tutaj - cokolwiek na temat niemieckiej amunicji wiem, że tak nie chwaląc się ujawnię ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 03 lis 2010, 15:58

Troszku to trwało bo dawno się tym nie zajmowałem.Tu jest łuska która identyfikowałem
Obrazek
Tu jest działo do takich pocisków.
http://pl.wikipedia.org/wiki/2_cm_FlaK_38

Tylko te mniejsze pociski można znaleźć puste i dla tego to identyfikowałem.Wrzucę zdjęcia z jednego składu gdzie są nawet 70cm pełne pociski ,zdjęcia robiłem przed saperami,ale nadal tam tkwią.poz

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 03 lis 2010, 16:24

Jakby to było w Legnicy, to by złomiarze ten las szybko oczyścili...

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » środa 03 lis 2010, 17:02

Dzięki. Szwabskie jako żywo, zresztą udzielili odpowiedzi na tamtym forum. Złomiarze też mają swój rozum, gdyby to był mosiądz to jeszcze, ale grzebać się w pełnej niespodzianek stali dla kilku kilo, nie sądzę....
Pocisk od tego flaka, mimo że malutki, ma czuły zapalnik i po latach potrafi naszpikować odłamkami i łapkę urwać. Generalnie, nie polecam złomiarzom. Jak to powiedział Gustlik w odcinku ze Spregkomando Hochwasser: "Niewypały... najgorsze świństwo!"

Dalej myślę kto i po co?
Ja osobiście wykluczyłbym skład dla Wehrwolfu. Oni nie potrzebowali tych kalibrów. Skrytki dla Wehrwolfu były małe, i hmm... kompleksowe. Broń, amunicja strzelecka, materiały saperskie, konserwy, opatrunki. Parę lat temu takim magazyn "wyszedł" gdzieś w kotlinie kłodzkiej, nie pamiętam gdzie dokładnie. Podobno Niemcy tworzyli Wehrwolf na wzór Armii Krajowej - z szacunku dla skuteczności struktur, no ale cóż, duch w narodzie nie ten ;)
Magazyn frontowy? Na przedpolu? Odpada!
Transport, któremu zabrakło paliwa, i na szybko zrzucili w najbliższym lesie? To chyba najbardziej prawdopodobna wersja.

Jak toto było ukryte - jakieś schrony, czy na łapu-capu po prostu ułożone?
Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 03 lis 2010, 17:25

łazik, ale to jakis inny Flak, bo ten co dałeś link to naboje miały 20mm średnicy, a na zdjęciu to coś znacznie większego.

Co do złomiarzy....cieszmy się, że w ZS tego nie ma...widać ludzie nie tacy biedni jeszcze, albo nie odkryli, że za parę godzin pracy można uzbierać na flaszkę i jedzenie.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 03 lis 2010, 19:07

Stoję na jednym ze składów,rozmiar buta46 :P wymiary ok 3/3m, nie wiem ile w głąb, ale sądząc po obwałowaniu ziemią która została wyrzucona na powierzchnię podczas szykowania skrytki,to jakieś 4-5t ziemi.Wnioskując tyle pocisków może być wewnątrz bo teren jest w miarę równy obwałowany 3/3m.

Odkryłem tylko to co widać ale piszczał cały wał.W tej skrytce są widoczne dwa rodzaje jakichś pocisków,jedne około 35cm:11cm i drugi rodzaj 70cm: 11cm.Miałem jeszcze kilka zdjęć pocisków mniejszych, co jeden to inny.

Do końca nie wiem skąd ten arsenał się tam znalazł,przyszedł mi na myśl Wehrwolf,bo jak nie to zostaje jeszcze inny aspekt.To jest zaopatrzenie na nasza linię obrony,bo Niemcy okopali przecież całą linię od wschodu w naszych górkach,były tam stanowiska artyleryjskie ,do obrony jednak nie doszło i obyło się bez krwi.Działa być morze ruscy zabrali a składy zostały.Jest jeszcze jedna bardziej prawdopodobna linia obrony,znajdowała się właśnie w lasach Błotnickich blisko pól kamienicy tam tez były i są wały na zamaskowane działa .Po drugie po wojnie w tym rejonie wysprzątano masę łusek z mosiądzu[relacje świadków],potwierdzam to bo łuski tam znajdywałem.

Wiem Tomku zdjęcie tak wyszło , wziąłem łuskę z garażu, nie zwracałem uwagi na ujęcie,aczkolwiek o średnicy wydawało by się 4cm tez są.poz
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » piątek 05 lis 2010, 09:22

Hel rozminowywali ponad pół wieku, a dopiero w latach 90tych zakończono (oficjalnie, bo zgłoszenia są non stop) akcję... TO co się dziwić, że Złoty Stok wciąż czeka... Mocne zdjęcie, nie dziwię się, że złomiarze trzymają się z daleka, żeby nie :-)e001

Skoro była linia obrony PRZED Złotym Stokiem, być może to taki "podręczny" skład. A co ludzie opowiadają? Ci "najpierwsi" mieszkańcy Błotnicy?
Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 05 lis 2010, 17:26

Właściwie to co powyżej napisałem to pozbierałem od ludzi,nikt nic nie wie za wiele.Nawet położenia składów nie znają,spotykali tylko pojedyncze egzemplarze.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 05 lis 2010, 18:54

Marcin Przybysz pisze: A co ludzie opowiadają? Ci "najpierwsi" mieszkańcy Błotnicy?

Marcinie moge podac Ci trop,ze w zlotostockich ,,Berg-Glockach'' sa obecne adresy Niemcow ktorzy kiedys mieszkali w Zlotym Stoku.Moze warto do nich pisac.Pewnie czesc z nich jeszcze zyje i moze duzo pamietac o Zlotym Stoku,Blotnicy i innych miejscowosciach
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » sobota 06 lis 2010, 19:07

Sądzisz, że zechcą zdradzić "tajemnicę wojskową"? Nie sądzę, aby Wehrmaht dopuszczał kogoś z miejscowych w czasie ukrywania wybuchowych dóbr. No chyba, że stacjonowali tam dość długo? Na razie zapuściłem temat wśród byłych wojskowych z Ząbkowic (to najstarsze pokolenie), niemożliwe, żeby nie mieli z tym miejscem do czynienia.
Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 25 lis 2010, 11:59

Marcin Przybysz pisze:Złomiarze też mają swój rozum(...)

Ale taki malutki...

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wr ... omosc.html

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 22 mar 2011, 21:17

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ginal.html

10-letni chłopiec zginął na miejscu w skutek eksplozji znalezionego na polu niewybuchu. 9-letnia dziewczynka, która bawiła się z 10-latkiem jest w ciężkim stanie. Śmigłowcem transportowana jest do szpitala w Lublinie.

Do wypadku doszło w miejscowości Końskowola w powiecie puławskim. Do wybuchu doszło na samym polu
Jest jeszcze smaczek - jak się nazywa Wójt Końskowoli...
http://konskowola.info.pl/wladze-gminy

może to ZNAK! "zrób Pan coś z tymi składami amunicji w Błotnicy"

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » wtorek 22 mar 2011, 22:22

Tamten ma inż. przed nazwiskiem.

Tak z ciekawości, ten "nasz" skład amunicji był gdzieś zgłaszany? Zaróbmy troche zdjęć, zadzwońmy do TVN, Polsatu i Fakta (bedzie tytuł "nie mogę spać bo pilnuje amunicji!") niech coś załatwią.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 22 mar 2011, 22:37

Spratus pisze:Tamten ma inż. przed nazwiskiem.

Tak z ciekawości, ten "nasz" skład amunicji był gdzieś zgłaszany? Zaróbmy troche zdjęć, zadzwońmy do TVN, Polsatu i Fakta (bedzie tytuł "nie mogę spać bo pilnuje amunicji!") niech coś załatwią.
Ach, wydaje Ci się, że to coś wartego uwagi...mnóstwo takich w kraju..dopóki ktoś nie zginie TVN nie przyjedzie...Na szczeście nie jest to gdzieś blisko cywilizacji...i dzieci.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » poniedziałek 28 mar 2011, 23:16

Zasięgnąłem trochę języka i sprawa braku zainteresowania ze strony władz bardzo łatwo wyjasnić. Jak Łazik mówił, zgłosił niewybuchy, przyjechał patrol, wysadzili i pojechali. Tak robią saperzy z jednostek wojskowych na garnuszku państwa. Jeśli chodzi o oczyszczenie jakiegoś terenu, jakim jest "nasz" arsenał, to musi zostać rozpisany przetarg i być wyłoniony wykonawca. Tego typu rzeczami nie zajmują się tylko saperze, ale też firmy prywatne ( dla przykładu: http://www.explosive.pl/). Także kolejny raz chodzi o pieniądze. Jedyne co możemy zrobić to napisać list otwarty, albo zgłosić wniosen na radzie miejskiej.

EDIT:Panowie macie jeszcze jakies zdjęcia to bysmy mogli zidentyfikowac korzystając z tego samego źródła.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 mar 2011, 23:24 przez Spratus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 28 mar 2011, 23:21

Spratus pisze:Zasięgnąłem trochę języka i sprawa braku zainteresowania ze strony władz bardzo łatwo wyjasnić. Jak Łazik mówił, zgłosił niewybuchy, przyjechał patrol, wysadzili i pojechali. Tak robią saperzy z jednostek wojskowych na garnuszku państwa. Jeśli chodzi o oczyszczenie jakiegoś terenu, jakim jest "nasz" arsenał, to musi zostać rozpisany przetarg i być wyłoniony wykonawca. Tego typu rzeczami nie zajmują się tylko saperze, ale też firmy prywatne ( dla przykładu: http://www.explosive.pl/). Także kolejny raz chodzi o pieniądze. Jedyne co możemy zrobić to napisać list otwarty, albo zgłosić wniosen na radzie miejskiej.
A jakby upierdliwie zgłaszać? łaziku, jak to było?

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » poniedziałek 28 mar 2011, 23:49

Chyba nikt nie widział mojego EDIT'a bo by przynajmniej Tomek odpowiedział. :D No nic piszę więc oddatkowy post. Macie jeszczxe jakieś zdjęcia tego, to pogadam z "ekspertem" i dowiemy się co to i w ogólke Bo na tych niewiele widać.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 29 mar 2011, 08:18

Można znów zgłosić policji,ale po ostatnim to mija się z celem.
Zgłosiłem policji,pojechaliśmy na miejsce,pokazałem z 10 małych pocisków w jednym miejscu.Wyjąłem wykrywacz metali[porządny] i powiedziałem że na około 2-3h jest tego masa.Nawet znalazłem obok ich wozu policyjnego ale nie kopałem bo nie bawię się w sapera.Tylko powiedziałem że są wszędzie i saperzy muszą przetrzepać cały teren.Policja ogrodziła tylko te niewybuchy co znalazłem na wierzchu.A to że była godź 18 i na wyjazd saperów za późno,dowódca kazał im tam spać w wozie przez całą noc i pilnować pocisków do przyjazdu z wro saperów.Ja sobie poszedłem do domu,rano zawyła syrena i słychać było jak wysadzili na miejscu w lesie .O sprawie zapomniałem bo przecież fachowcy się tym zajęli.Po około roku postanowiłem sprawdzić jak to ładnie wysprzątali saperzy teren.Uśmiałem się bo nic nie wysprzątali tylko zabrali te co leżały na wierzchu i kilka może obok wykopali.Nawet przy tej ławeczce co jest dla odpoczynku znalazłem pociski,nie kopałem ale one tam są,mój wykrywacz potrafi określić wielkość i głębokość.Te pociski są tuz pod ściółką na głębokości 10-15cm,rozsiane po całym lesie,około 2-3h.Co ciekawsze 100m od zabranych przez saperów pocisków znalazłem trzy składy obwałowane i przykryte ziemią.Jest tam tyle tego ze nawet Kadafi by się ucieszył.
Wydaje mi się ze zawiódł system , policja zajęła się tylko pilnowaniem,a saperzy tylko zgłoszonymi leżącymi pociskami na powierzchni.Nikt ich nie poinformował żeby przeczesali rejon.
Znajdźcie nr tel do jednostki saperów we wro , do nich zadzwonimy i wytłumaczymy o co chodzi,przyjadą i sam osobiście im pokażę gdzie są.

ODPOWIEDZ