Osada Tannzapfen

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Osada Tannzapfen

Post autor: GAWLITZEK » piątek 24 wrz 2010, 18:36

Kolejna nieistniejaca juz okoliczna osada ktora chcialbym przyblizyc to Tannzapfen.Jakze ciezko cos znalezc na temat tych wcale nie tak dawno wyludnionych wiosek.Wrzucajcie co sie da i co tylko macie.Moze _tomek sie skusi kiedys na wycieczke z fotorelacja :wink: W przypadku Vogelsberg nie mamy zadnych narazie starych zdjec.Odnosnie Tannzapfen cos znalazlem:
Mapa z naniesiona jeszcze Tannzafen(U Sisky).
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=80372
Coz za mnogosc nazw.
Tannzapfen,Zapfen,U Šišky,Jedlová šiška, Jedlovec-to to samo miejsce! :roll:
Widok na pocztowce:,,Gruss vom Zapfen bei Weisswasser'':
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=103187
A to widok z lotu ptaka w 1953 roku:
http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=142557
W przewodniku o Ladku Zdroju z 1894 roku jest opis trasy przez Przelecz Rozancowa poprzez Tannzapfen az do Gucke i Zlotego Stoku.W Tannzapfen co ciekawe znajdowala sie Winiarnia ,,Zum Zapfen''.Ze wzgledu na bliskosc jej z Gucke mogly byc pomiedzy nimi jakies zaleznosci.
Dla znajacych niemiecki opis trasy z Ladka do Gucke przez Tannzapfen:
,,... Durch das Thor des Wildgatters tritt man in den Wald ein, durch den ein breiter Fahrweg zur Kolonie Tannzapfen führt, welch' letztere erreicht wird, sobald man wieder durch ein Wildgatterthor aus dem Walde tritt. In Tannzapfen befinden sich eine Oberförsterei und das Weinhaus Zum Zapfen. Von dieser Kolonie führt ein Fahrweg nach dem nahen Marktflecken Weisswasser. Interessante und aussichtsreiche Tour S. 159. Von dem Weinhause zweigt sich links ein Fahrweg ab, der durch Wald den Berghang hinab und an einer Kapelle vorüber leitet. L. erblickt man das herrlich auf dem Berge gelegene Kreuzkirchlein und dann r. die Gucke und zwischen beiden die Stadt Reichenstein''
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Osada Tannzapfen

Post autor: _tomek » piątek 24 wrz 2010, 19:59

GAWLITZEK pisze:Moze _tomek sie skusi kiedys na wycieczke z fotorelacja :wink:
Oj byłem tam wiele razy w tym roku. Na OpenStreetMap narysowałem najkrótszą drogę do Tannzapfen - ze Skaliska, Wiśniowy Sad, Studnia, Kapliczka, a potem ostro pod górę i jest Tannzapfen.
Pięknie tam jesienią, może zaraz odnajdę jakieś fotki.

Super jest to zdjęcie i pocztówka! Dzięki!

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 24 wrz 2010, 20:06

Znalazłem najnowsze ujęcia mapy satelitarnej ,to samo ujęcie z 2010r,już zabudów nie widać.
http://satelita.mapa.info.pl/

Ujęcie wioski na mapie z przewodnika turystycznego Reichenstein 1925r
Obrazek

Byłem tam kilka razy ,z zabudowań zostało nie wiele.Fajnie że coś na jej temat znalazłeś.Czyżby winnice też były w tej wiosce.To raczej nie zbieg okoliczności ,coś jest na rzeczy.

Do Tannzapfen od kapliczki pod górę?poz

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 24 wrz 2010, 20:14

łazik pisze: Do Tannzapfen od kapliczki pod górę?
Tak, nawet rowerem wyjechałem. Ale nieprzyjemnie jak na rower. Rowerem lepiej od Bilej Vody.
Chodzi oczywiście o kapliczke za studnią - po czeskiej stronie.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 25 wrz 2010, 15:26

Ta niemiecka pocztowka przedstawiajaca Tannzapfen wyglada bajkowo-taka idyllyczna osada odcieta od swiata gdzies posrod lasow,gdzie czas sie zatrzymal...Ciekawe jakby zrobic zdjecie z tej samej perspektywy i porownac...
Tutaj kilka wspolczesnych zdjec Tannzapfen:
http://www.rychleby.cz/index.php?cislog ... zobraz.php

Ludzie ktorzy wyniesli sie z Tannzapfen,Rosenkranz mogli przeniesc sie do Bilej Vody,Javornika i innych okolicznych wiosek.Tam nalezaloby szukac sladow i informacji dotyczacych tych terenow.Jest tez Czeskie forum ze stron ktore podalem oraz inne fora ale kto zna czeski...
Teraz odsiezam zagadke,moze cos znalezliscie apropo tego obiektu:od naszej granicy odbija droga w kierunku kapliczki i Tannzapfen ktora juz kazdy chyba szedl nie raz.Po lewej stronie tej drogi w lesie sa ruinki ktorych zdjecia juz lazik tu przedstawil:
viewtopic.php?f=10&t=509&start=40
Jest tam tez studnia-czyzby stara,nieznana karczma,lesniczowka czy obiekt gorniczy?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 25 wrz 2010, 16:25

GAWLITZEK pisze:Ciekawe jakby zrobic zdjecie z tej samej perspektywy i porownac...
ObrazekObrazek

Niestety z miejsca nie da się w tej chwili zrobić zdjęcia. Trzeba poczekac aż liście spadną.
Relacja z wycieczki wkrótce...mam też extra fotkę sprzed wojny.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 25 wrz 2010, 16:52

:-)e092 Wow.Ladne foto.To moze byc ten sam zakret.Uwielbiam takie porownania na zasadzie kiedys-dzis.Moznaby ciekawa galerie stworzyc tu na forum na tej zasadzie.Czekamy na fotki a swoja droga w urzedzie mozna dostac ulotke pt:,,Szlak widokowy szczytami pogranicza''.Jest to ladna ulotka na ktorej m.innymi jest zdjecie gospody ,,Zum Tannzapfen'' w tejze miejscowosci.Widac na niej sporo ludzi przed gospoda.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 25 wrz 2010, 17:00

GAWLITZEK pisze::-)e092 Wow.Ladne foto.To moze byc ten sam zakret.Uwielbiam takie porownania na zasadzie kiedys-dzis.Moznaby ciekawa galerie stworzyc tu na forum na tej zasadzie.Czekamy na fotki a swoja droga w urzedzie mozna dostac ulotke pt:,,Szlak widokowy szczytami pogranicza''.Jest to ladna ulotka na ktorej m.innymi jest zdjecie gospody ,,Zum Tannzapfen'' w tejze miejscowosci.Widac na niej sporo ludzi przed gospoda.
Pozdrawiam
Tak właśnie mam to zdjęcie przed gospodą.
A to powyżej to NA PEWNO jest ten sam zakręt. Zobaczysz jak liście spadną.
Tyle, że widokówka jest zrobiona ze skarpy, która jest 10m za moimi plecami i wygląda, że nieco szerszym obiektywem.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 25 wrz 2010, 17:41

Musicie wiedzieć, że Niemcy prowadzili zupełnie inną polityke socjalna niż dziś. Ktoś kto wyciągał rękę do państwa musiał najpierw wykazazać się ciężką pracą. Takich osad było bardzo dużo, gospodarze nie płacili podatków i spokojnie utrzymywali się ze swojej kipskiej klasowo ziemi. Pozdrawiam Szperacz

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 25 wrz 2010, 17:45

Gospody były nawet w takich małych osadach - GOSPODY nie knajpy. Swoją gospodę miała Błotnica Płonica itd. Czy dzisiaj te sołectwa mają swoje gospody. Może by do tego wrócić. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 26 wrz 2010, 10:34

Zacznijmy od tego

http://ladekzdroj.w.interia.pl/landeck1894.html

Przewodnik "Fuhrer durch die Grafschaft Glatz" prowadzi
24. Nach Reichenstein, a) Auf der Chaussee. Vergl. S. 27. b) Ueber den Heidelberg, Rosenkranz und Tannzapfen, Fusstour 4 - 4 1/2 St Auf den Heidelberg. Vergl. No. 16 S. 152. Vom Heidelberge steigt man an der Landesgrenze den erst steinigen und dann besseren Weg, der blau-gelb markirt ist, hinab bis ins österr. Grenzdorf Rosenkranz (1 St.) mit Kirche zum heiligen Rosenkranz und daneben einem Weinhause, Gasth. zum Rosenkranz. Durch das Thor des Wildgatters tritt man in den Wald ein, durch den ein breiter Fahrweg zur Kolonie Tannzapfen führt, welch' letztere erreicht wird, sobald man wieder durch ein Wildgatterthor aus dem Walde tritt. In Tannzapfen befinden sich eine Oberförsterei und das Weinhaus Zum Zapfen. Von dieser Kolonie führt ein Fahrweg nach dem nahen Marktflecken Weisswasser. Interessante und aussichtsreiche Tour S. 159. Von dem Weinhause zweigt sich links ein Fahrweg ab, der durch Wald den Berghang hinab und an einer Kapelle vorüber leitet. L. erblickt man das herrlich auf dem Berge gelegene Kreuzkirchlein und dann r. die Gucke und zwischen beiden die Stadt Reichenstein. Der breite Fahrweg führt bis zur Gucke, von der man durch den untersten Theil des Schlackenthals in die Stadt gelangt. Verfolgt man den erstbezeichneten Weg weiter sind dann den Weg, der sich bei einem Wegweiser l. abzweigt, so kommt man, das Schlackenthal querend, direkt bis in die Stadt. Reichenstein siehe Abschnitt 20.

Przewodnik prowadzi ścieżkę z Lądka do Złotego Stoku przez przełęcz Różaniec, w Tannzapfen za winiarnią w lewo w dół, przez las i obok kapliczki do Gucke.

Obrazek
czerwonym ścieżka wg przewodnika, niebieski to wygodne dojście - mój spacerek.

Obrazek
gospoda i winiarnia

Obrazek
gospoda w czasach świetności - jak zwykle poraża ilość turystów.

Obrazek
tak dziś wygląda miejsce po gospodzie.

A to już ruiny winiarni. Zachowały się fundamenty i piwnica:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osada była większa niż te kilka domów ze zdjęcia lotniczego. Widać to w terenie, na rycinie i na mapie z 1903r. która ukazuje Tannzapfen połączone z Weisswasser (Bila Voda).

Obrazek

Obrazek

Wycieczkę mogę polecić każdemu, nawet z wózkiem dziecięcym się tam wyjedzie (ostry podjazd przez łąkę zaraz za szpitalem, można ominąć drogą po prawej stronie)

Gdybym miał zaplanować trasę wycieczki pieszej ze Złotego Stoku, to należy zacząć na Skalisku, udać się w kierunku studni, ale na ostatnim skrzyżowaniu przed studnią (lub nieco dalej), należy odnaleźć poniżej drogi do studni, równoległą do niej. (krzaki zasłaniają). Za granicą droga jest już przyjemna - prowadzi obok kapliczki, wzdłuż potoku pnie się do góry, aż do wyjścia na polanę Tannzapfen. Wrócić należy pod szpital w Bila Voda - od basenu przeciwpożarowego należy pójść na zachód przez bramę i szkółkę leśną, do wawozu gdzie należy skręcić w prawo w dół, a potem w lewo przez mostek do miejsca w którym znajduje się pomnik przyrody "Cis czerwony", następnie droga prowadzi do kamieniołomu Kukacka (czyli nieopodal Gucke i wapienników).

Zapomniałem dodać, że lipy widoczne na widokówce po lewej stronie stoją do dziś:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 26 wrz 2010, 12:24

Poleciałeś jak błyskawica.Ta gospoda w Tannzapfen bardzo przypomina Zur Gucke.
W Wikipedi Bila Voda jest opis że jeszcze w 1930r znajdowało się w Tannzapfen 8 domów z 37 mieszkańcami i karczma Vyhlidce nem Gucke.Nie wiem jaka przynależność mogła łączyć Tanzapfen z Gucke,ale tak jest.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 26 wrz 2010, 12:30

:-)e035 Bravissimo.No, takie fotoreportaze to lubia wszyscy.Az chce sie tam isc.Faktycznie sporo ludzi przed gospoda, na swiezym powietrzu, w ladnym otoczeniu-dzis takich miejsc juz nie ma...
Ciekawi mnie jedna rzecz.Naniosles na mape winiarnie i gospode.To znaczy,ze byly tam 2 lokale osobne :?: Wydawalo mi sie,ze ta gospodo-winiarnia to byl ten sam obiekt.Te drzewka owocowe to moze jakas pozostalosc po wiekszej plantacji pod winiarnie.Swoja droga faktycznie obiekt przypomina nasza Gucke.Pewnie zbudowane w podobnym okresie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 26 wrz 2010, 13:14

GAWLITZEK pisze:To znaczy,ze byly tam 2 lokale osobne :?: Wydawalo mi sie,ze ta gospodo-winiarnia to byl ten sam obiekt.
Lokalizacja gospody nie pozostawia wątpliwości, była tam na 100%, natomiast co do winiarni, to nie mam zdjęcia pozwalającego ją sytuować, ale:
1. Przewodnik opisuje drogę "lokując" winiarnie: Von dem Weinhause zweigt sich links ein Fahrweg ab, der durch Wald.
2. Ma wielką piwnicę.

Myślę, że o Tannzapfen da się znaleźć dużo więcej informacji. Szukajmy.
Wizyta "jak pokrzywa padnie" jak najbardziej wskazana.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 26 wrz 2010, 13:17

Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 26 wrz 2010, 15:47

_tomek pisze:Myślę, że o Tannzapfen da się znaleźć dużo więcej informacji. Szukajmy
Pewnie,ze da sie znalezc o wiele wiecej.Wystarczy,ze kazdy cos od siebie da.Bez wspolpracy ani rusz :wink: Ja mam w domu przewodnik z 1893 roku.Tam jest mapa i byc moze cos o Tannzapfen i okolicach.Przy okazji pobytu porobie fotki i tu wrzuce.
Sluchajcie,moze warto udac sie do muzeum w Bilej Vodzie lub Javorniku-jezeli takie istnieja.Moze byl ktos?W okolicznych-czeskich muzeach lub archiwach powinno cos byc o Gucke,Tannzapfen i moze samym Reichenstein.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 12 paź 2010, 09:04

GAWLITZEK pisze: Ja mam w domu przewodnik z 1893 roku.Tam jest mapa i byc moze cos o Tannzapfen i okolicach.Przy okazji pobytu porobie fotki i tu wrzuce.
I slowo cialem sie stalo.
Oto reklama winiarni w Tannzapfen z 1893 roku:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 12 paź 2010, 09:16

Super, ja też szukałem reklamy, ale nie znalazłem. Wogóle to sporo tych "winiarni" było...w Bila Voda jeszcze dwie chyba.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 12 paź 2010, 09:36

To jest opis trasy wydaje sie z Weisswasser do Rosenkranz przez wlasnie Tannzapfen.Jest tam opis.Mialbym prosbe-niech ktos przetlumaczy to i wrzuci.A na tym szkicu-ta buda to byc moze to czego riuny wraz ze studnia widac w lesie po drugiej stronie kapliczki.Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
GG: 1286658

Post autor: Hrabia » niedziela 24 paź 2010, 20:38

Taką dziś znalazłem fotke:
Załączniki