Uran - tajne /poufne do dziś

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Uran - tajne /poufne do dziś

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 00:09

Jakiś czas temu interesowałem się złożami uranu, coś gdzieś przeczytałem i byłem zszokowany skalą prowadzonych poszukiwań (a także wydobycia) w latach zimnej wojny. Czy Złoty Stok takie poszukiwania mogły ominąć?

Mamy w Złotym Stoku takie dziwne studzienki - głębokie na 2-5 metrów i połączone w sieć wybudowanymi z cegły tunelami - rozmiarów mniej więcej takich, że dziecko mogło nimi przejść na czworaka.
Dopiero po latach zrozumiałem, że służyły do wykonania pomiarów metodą emanacyjną.

Teraz quiz.
1. Kto wie gdzie te studzienki ? (to nie te od wody w Złotym Jarze)
2. Gdzie był wydobywany uran w promieniu 10km od rynku w Złotym Stoku?
3. Kto ma ochotę pochodzić z licznikiem geigera po hałdzie na której można znaleźć rudę uranu?

A teraz rzeczy które ja chciałbym wiedzieć :)
Czy któryś ze Złotostockich eksploratorów wlazł do pobliskiej kopalni uranu na rekonesans?
Czy ktoś wie gdzie dokładnie były wykonywanywane odwierty?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: Uran - tajne /poufne do dziś

Post autor: łazik » piątek 18 cze 2010, 08:50

W Chwalisławiu jest wszystko o czym napisałeś na temat uranu i jeszcze więcej.Studzienki i ceglane tunele w stoku to kanalizacja.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 08:58

łazik pisze:W Chwalisławiu jest wszystko o czym napisałeś na temat uranu i jeszcze więcej.Studzienki i ceglane tunele w stoku to kanalizacja.

buuuuuuuuubbb. Zła odpowiedź....
To nie Chwalisław.

A gdzie miałeś w Chwalisławiu poszukiwania uranu?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 18 cze 2010, 09:29

MAŁO TEGO ZNAM LUDZI, KTÓRZY PRZY TYM PRACOWALI W CHWALISŁAWIU.ZNAM TEŻ MIEJSCA ODWIERTÓW.SĄ RÓWNIEŻ SZYBY .NA 100 PROCENT W CHWALISŁAWIU.POZ

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 09:55

łazik pisze:MAŁO TEGO ZNAM LUDZI, KTÓRZY PRZY TYM PRACOWALI W CHWALISŁAWIU.ZNAM TEŻ MIEJSCA ODWIERTÓW.SĄ RÓWNIEŻ SZYBY .NA 100 PROCENT W CHWALISŁAWIU.POZ

No to super. Chwalisławia nie znalazłem w żadnych materiałach..ale wierzę, że tak mogło być - bo kopali wszędzie...Postaraj się uzyskać informacje co gdzie, kiedy jak- wszystko, ile osób tam pracowało.

Ja nie mówię o Chwalisławiu. Studzienki są w lesie - żadna kanalizacja, ani ujęcie wody nie wchodzą w grę.

Kopalnia o której mówię jest w innym miejscu niż studzienki. Miała dwie połączone sztolnie i kilka chodników, razem ze 3km wyrobisk.
Złoża oszacowano na 11 ton uranu, ale wydobyto małe ilości. Chyba nawet nie tonę (uranu nie rudy).
Wraz z rozwojem wątku poszukam dokładnych danych.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 18 cze 2010, 13:56

Na Białej Górze w latach 60 prowadzono również odwierty.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 14:23

łazik pisze:Na Białej Górze w latach 60 prowadzono również odwierty.

I są tam też te studzienki...

A kopalnia? w promieniu 5km od pensjonatu Złoty Jar?

Janek
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Janek » piątek 18 cze 2010, 19:50

1 tona uranu to tysiące ton rudy, szczególnie w tak ubogich złożach, jak w Sudetach. O ile dobrze pamiętam, w Jachymowie (czyli jednej z najbogatszych kopalń świata) zawartość U238 to było poniżej 1%.

O kopalni uranu w ZS i okolicach nie słyszałem; nie pamiętam, żeby w wydziale XI MSW występował taki obiekt w rejestrze - a zaglądałem tam kiedyś. Najbliższe znane mi złoże było w wyeksploatowanej kopalni w Sudetach. Pracowali tam głównie rosjanie i polscy więzniowie, kopalnię opuszczono ostatecznie w latach pięćdziesiątych, choć do dziś łysa góra szpeci krajobraz Kotliny Kłodzkiej.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 18 cze 2010, 20:01

Czy te studzienki o ktorych wspominacie nie sa czasami przy wylocie ul.Gorniczej na Ladkowska?Tam sa podobne studzienki o ktorych wspominacie i do ktorych sam wchodzilem z jakies 15 lat temu :!: Mam nadzieje,ze sie nie napromieniowalem:twisted:
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » piątek 18 cze 2010, 20:27

Te studzienki na zbiegu z drogą Lądkowską to stare ujęcie wodne dla Złotego Stoku. Lepiej do nich nie wchodzić bo mają niebezpiecznego struża, przepięknego węża, naprawdę dużego. Podobno czasami kąsa. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 18 cze 2010, 20:42

W Złotym Stoku nigdy nie wydobywano uranu,ani nie prowadzono odwiertów pod tym kontem.Prace rozpoznawcze były prowadzone w Chwalisławiu i na Białej Górze.W stoku było wiele odwiertów nawet ostatnio w latach 90,lecz były to odwierty nie związane z poszukiwaniem uranu.Faktem jest że prowadzono poszukiwania złóż rudy uranu na terenie naszej gminy.Nigdy jej nie wydobywano jednak.poz

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 20:44

GAWLITZEK pisze:Czy te studzienki o ktorych wspominacie nie sa czasami przy wylocie ul.Gorniczej na Ladkowska?Tam sa podobne studzienki o ktorych wspominacie i do ktorych sam wchodzilem z jakies 15 lat temu :!: Mam nadzieje,ze sie nie napromieniowalem:twisted:

Tak to te.
Nie, geiger tam kompletnie nic nie wskazuje - można mieszkać :)

Co do teorii o ujęciu wody? - nic nie wiem na ten temat - może...ale byłem w nich kilkukrotnie i sucho jak pieprz. A skąd informacja, że to ujęcie wody. Co prawda kopalnia mogła odwodnić ten rejon i dlatego nie ma tam wody.

Metoda emanacyjna to najprościej - wykop dołek, zamknij, poczekaj aż się radon zbierze (cięższy) i zmierz - tam gdzie radon tam i uran.
Dlatego mi to pasuje. Ale się nie upieram.

Prawie w Złotym Stoku...
Z tych dwóch wydobyto niewiele. Ale w Zalesi jest 25km chodników...
Kto ma ochotę jutro na wycieczkę?

Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 18 cze 2010, 21:46

Koledzy .Dobrze Tomek zaczął temat .To prawda że szukano uranu na terenie gminy.Nigdy zaś nie wydobywano.Odwierty były w Chwalisławiu i na Białej Górze.Dziś są po nich zalane odwierty betonem w postaci grzybków z datą.Przez około 3 lata szukano złóż rudy.Zaś w stoku nie szukano złóż rudy uranu ,prowadzono wiele odwiertów .Ostatnie przez KGHM w latach90,ale nic nie miało to wspólnego z uranem
Studnie na Białej Górze to nie mit to ujęcia wody dla miasta,powstały przed ujęciami na Jaworniku,lecz prace górnicze doprowadziły do ich zaniknięcia.W 1894 na górniczej powstał nawet zbiornik zasobny z tych studni.Macie go nawet w kronice.To jest jego plan sytuacyjny.http://img28.imageshack.us/img28/995/p1040330x.jpg

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 18 cze 2010, 22:08

Drąże i drąże....
i trafiłem na coś ciekawego:
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /845388904

Tak więc sprawa eksploracji została zabetonowana.
A znalezienie okazów do kolekcji jest też nieco ryzykowne...

W każdym razie się przejdę - dawno nie słyszałem mojego geigera żeby bzyczał radośniej...

A to prawda, że już na drodze do Zalesi promieniowanie tła jest dwa razy wyższe niż gdzie indziej - jadąc autem. W tych dziurach wykopanych przez poszukiwaczy minerałów to już jest ciągły dźwięk.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » sobota 19 cze 2010, 10:32

Uzupełniający link do opisu przygód eksploratora z Nysy:

http://www.eksploracja.org.pl/miejsca.htm

Polecam szczególnie:
Kopalnie w Czechach. Zlate Hory - Zalesi 2007
Ekspedycja Salamander
W poszukiwaniu kopalni "Szczęść Boże"

Inne też ciekawe; po przeczytaniu kilka lat temu tych relacji, dałem sobie spokój z chodzeniem po lasach w rejonie Złotego Stoku, Braszowic, Śnieżnika itd. - po prostu jest tam niebezpiecznie!
Mogę natomiast powiedzieć, że udostępniony do zwiedzania fragment d. kopalni uranu w Kletnie jest zupełnie pozbawiony radiacji. Jedyne źródło promieniowania to maleńki ułamek skały uranowej w specjalnym pojemniku w oznaczonym miejscu chodnika.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 19 cze 2010, 11:47

Skoro temat już się rozgrzał :) to dorzucam moje znaleziska
tu jest komentarz do tego co przysłał eSCe:
http://klimontow.na12.pl/forum/viewtopi ... a&start=75

http://mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/index.html
http://www.rychleby.cz/index.php?id=tezba_uranu.html
http://kpzh.cz/index.php?option=com_con ... &Itemid=70
http://www.hornicky-klub.info/view.php? ... 2008030020

W kletnie nie byłem - bo słyszałem, że nuda. Ale byłem w Kowarach...tam taka sama nuda by była, gdyby nie dorobione atrakcje - wystawy agatów, skarbce itp...

Aha, w Bilej Vodzie wydobyto 200kg uranu.
W Zalesi 400 ton w ciągu 10 lat.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 25 cze 2010, 22:37

Polecam książkę "Javornicky Uran" - są w niej zdjęcia, dokładne mapy - generalnie wszystko co miało związek z tą kopalnią.
Dziura w samej Bilej Vodzie wcale nie była mała! To ponad kilometr chodników!
Jak przeczytam cokolwiek (bo na razie "przejrzałem obrazki") to napiszę.

Książkę najłatwiej kupić w Miejskim ośrodku kultury w Javorniku
(Městském kulturním středisku)
pon-piątek 8:00 - 16:30
w sobotę 11:00 -17:00
u Pani Moniki Bukalová

Kosztuje 140 koron.

A tu mapka gdzie ten ośrodek
http://maps.google.com/maps?q=N%C3%A1dr ... 19205&z=16

http://www.mestojavornik.cz/index.php?p ... vnik=obcan

Czekam wciąż na chętnych na wycieczkę z licznikami geigera.
Mam 3 liczniki, które mogę zabrać. Jak ktoś ma wykrywacz metali to też może zabrać, bo ta ruda jest polimetaliczna - powinien reagować. Zresztą na pewno zostało też trochę "infrastruktury" kopalni - rur, które mogą pokazać miejsce zasypanej sztolni i szybów.

----------------------------
Aż nieprawdopodobne....niecałe 2km od rynku w Złotym Stoku wydobywano uran...czy ktoś wtedy (lata 60-te) o tym wiedział?

Niesamowite jest to, jakie oni wtedy mieli na uran ciśnienie...zbadali całą okolicę, na tym kawałku ziemii od Bilej Vody do Javornika wykryli kilkadziesiąt miejsc o podwyższonym promieniowaniu.
Oprócz prac podziemnych ryli też powierzchniowo.
niesamowite, bo miejsc wydobycia uranu w Czechach było kilkadziesiąt!

Jak to możliwe, że Czesi przeszukali każdą piędź ziemii w poszukiwaniu uranu i kopali gdzie tylko to miało sens, a o poszukiwaniach w Złotym Stoku - tuż obok wiemy tak mało?

Kopalnia w Zalesi była całkiem spora. To 25km chodników, tyle, że nie tak jak w Złotym Stoku - efekt setek lat górnictwa...oni to wykopali w 11lat.

Żeby tylko ten czeski mi się lepiej czytało.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 16 maja 2011, 06:32

:D Nie jestem ani troszku fachowcem w dziedzinie,wczoraj byłem i widziałem taką blendę smolistą, w Bilej Wodzie .Wejście jest zakryte płytą betonową pod szczytem .Przedwczoraj jeszcze nie wiedziałem że faktycznie tak blisko była kopalnia uranu :D
Wspominałem że mało wiemy , nikt jak dotąd nie słyszał o jakiejkolwiek kopalni w obrębie Chwalisławia, kiedyś w górach widziałem podobne sarkofagi na szybach ,jak ten powyższy.Może to nie kopalnia uranu ,ale z pewnością zakryty szyb górniczy.

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » poniedziałek 16 maja 2011, 12:19

Wiercenia górnicze i badania geologiczne w poszukiwaniu uranu było robione na Białej Górze i nad Chwalisławiem ale w którym to mogło byc roku trudno mi sobie przypomniec- dawno. Wiertacze mieszkali u nas na kwaterze, chyba końcówka lat 60 lub początek 70 ubiegłego wieku.

ODPOWIEDZ