Odwiedzajcie piękną wieś Laski

szczepan
Dreptacz
Dreptacz

Re: Odwiedzajcie piękną wieś Laski

Post autor: szczepan » wtorek 24 sie 2010, 19:10

Znalazłem kolejne informacje na temat kolejki w Laskach na stronie p.Jerzego Organiściaka http://jorganisciak.pl/11-laski.html. Z tego co słyszę na razie są 3 ujęcia tej kolejki Dwa co pokazywałem i trzecie o którym mówił p.Marcin Przybysz

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » środa 22 wrz 2010, 13:25

Kolejna ciekawostka związana z linią kolei wąskotorowej Kamieniec ? Laski:
Obrazek

Mapa dosyć niestaranna, szereg błędów sytuacyjnych (np. przystanek kolejowy w Śremie na ?naszej? dawnej linii). Mimo wszystko odnotowana jest ta efemeryda kolejowa, pośpiesznie wybudowana i równie szybko rozebrana. Pokazany jest przebieg, wiarygodny w terenie, gorzej jeśli chodzi o wioski; fotografie z Ożar i Lasek jednoznacznie wskazują, ze torowisko biegło skrajem drogi publicznej.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 22 wrz 2010, 18:36

W OCZACH MI SIĘ MIENI,W MĄKOLNIE TEZ JEST TRAKT,CZY MI SIĘ WYDAJE.POZ

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 23 wrz 2010, 22:08

Moje rozmowy z dawnymi mieszkańcami Pilc nie wniosły nic nowego w sprawie zbiorowych mogił. widziałem tylko zdjęcie obelisku i kilku małych kamieni przy moście przez Nysę. Idąc od Pilc, po lewej stronie drogi przy samym moście. Podobno były tam napisy w jęz. niemieckim ale nikt nie pamięta czego ten pomnik dotyczył. Pozdrawiam

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » czwartek 02 gru 2010, 12:03

Witam. Pragnę się dołączyć do dyskusji. Dla mnie kolejka Kamieniec Ząbk.-Laski to fakt historyczny. Tak w przeszłości bywało, że jedne linie kolejowe przetrwały całe dekady, a inne znikały prawie natychmiast. Ja znam osobiście takie miejsce po między górnym i dolnym Kamieńcem, to taki wykop w zboczu, taki sztuczny mały wąwóz. Kto już dzisiaj pamięta, że w Byczeniu, w cegielni była kolejka wąskotorowa. Były wagoniki, rozjazdy, a nawet takie małe obrotnice na jeden wagonik.
Załączniki
Kolejka wąskotorowa w Laskach.jpg
Zdjęcie pochodzi z Lasek, parowóz i wagonik pasażerski.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » czwartek 02 gru 2010, 12:32

Z pewnością wielu jeszcze pamięta, że do rampy cegielni w Byczeniu prowadziła bocznica od normalnotorowej linii (Kamieniec Z. - Złoty Stok). Obecnie bardzo trudno już odnaleźć miejsce gdzie znajdowała się ręczna przestawnia. Z samej cegielni pozostał tylko wysoki komin (a może już wyburzony?).
Pozdrawiam, S.C.

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » czwartek 02 gru 2010, 20:55

Witam. Miejsce po bocznicy do cegielni w Byczeniu jest dobrze widoczne bardzo wczesną wiosną, jak nie ma już starych chwastów, a jeszcze nie ruszyła wegetacja roślin. Chociaż dobrze widać chyba dawny betonowy upór z końca dawnego toru. Swego czasu jeszcze przed pożarem nagrałem film na VHS nie za bardzo wiem co z nim mogę teraz zrobić. Widać na nim tor z mijanką, na którym stoją koleby oraz rozjazdy. A komin jak stał tak stoi! Chciałem z kolejowej geodezji PKP we Wrocławiu na ul. Joannitów załatwić najstarszy schemat stacji w Byczeniu ale zrezygnowałem z powodów wysokich cen jakie tam mają. Kopia formatu A3 kosztuje 50,00 zł. Schemat taki może się składać z paręnastu kopi A3-ździerstwo.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
GG: 9970970

Post autor: Spratus » niedziela 19 gru 2010, 21:18

Chciałbym zapytać tych którzy znają Laski - podobno jest gdzieś blisko górka z której roztacza się przepiękny widok, a można na nią dostać się samochodem. Moje pytania: Gdzie to jest? Jak tam dojechac? No i czy przy obecnej pogodzie dojadę tam zwykłym samochodem osobowym?
Dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 19 gru 2010, 22:13

TA GÓRA JEST MASAKRYCZNIE PIĘKNA.Teraz samochodem raczej nie,ale wiosną jedź tam,widoki powalające.Niby niżej od Jawornioka ale ten sam pejzaż po horyzont.Ja słyszałem ze nazywają ją szpicberg.Wjeżdża się na nią na szczycie w Laskach od 46 pomiędzy szlabanem i jedziesz aż będzie długa droga z panoramicznymi widokami.Szczerze mówiąc jak dla mnie Jawornik się chowa :D .poz

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » niedziela 19 gru 2010, 22:29

W ogóle nie kojarzę szlabanu ani nic. :D Jakoś na mapach Google, albo OpenStreetMaps mógłbyś zaznaczyć? :D Nie wiem czy jednak nie zaryzykować, lekkie mam auto to się wyniesie :P

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 19 gru 2010, 22:34

Spratus pisze:W ogóle nie kojarzę szlabanu ani nic. :D Jakoś na mapach Google, albo OpenStreetMaps mógłbyś zaznaczyć? :D Nie wiem czy jednak nie zaryzykować, lekkie mam auto to się wyniesie :P
Szlaban jest nowy, za Laskami w stronę Kłodzka masz górę - po lewej od drogi jest maszt i Kolonia Gaj, po prawej parking leśny, szlaban i drogę.

Obecnie nie masz żadnych, najmniejszych szans tam dojechać. Chyba, że pług leciał drogą leśną :). Ja się tam kiedyś w zimie władowałem polonezem i pół kilometra cofałem, bo nie było gdzie nawrócić.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » niedziela 19 gru 2010, 22:36

Dziękuję Panowie. ;)

To daleko jest od tego parkingu? Bo może na piechotę tam się dostać? Czy może jakieś inne miejsce na zostawienie samochodu?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 19 gru 2010, 22:49

TO WŁAŚCIWIE ZA LASKAMI.JAK JEDZIESZ 46 TO PO LEWEJ MASZ SKRĘT NA KOLONIĘ GAJ,A PO PRAWEJ SZLABAN DO LASU.
Zimą tam nie byłem ,a musi być rewelacja,ale podejrzewam że nie znajdziesz takiego konia który by Cię z tamtego śniegu wyciągną.Kojarzysz ośnieżony zawsze Jawornik i górę w Laskach jak się jedzie od strony Ząbkowic, to właśnie je obie pierw w śniegu widać.
Na mapie gogle się nie znam,jak Ci zaznaczę to w Słowacji wylądujesz :D

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 19 gru 2010, 22:54

MAJ
...
...

Post autor: MAJ » niedziela 19 gru 2010, 22:58

Parking odsnieżony i droga do lasu też bo wczoraj widziałem.
Auto musisz zostawić na parkingu, a dalej poruszać się na pieszo drogą leśną na wprost przez około 45 minut aż wreszcie dotrzesz do tych wspaniałych widoków.Idąc dalej tą drogą można dojść do Przełęczy Łaszowej (ok 3 godz marszu)-droga miedzy Laskówką, a Wojciechowicami.
Byłem i polecam naprawdę warto to zobaczyć.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » niedziela 19 gru 2010, 23:00

O! Dziękuję. :) Może w Święta i to i Jawornik zaliczę. :D

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » poniedziałek 20 gru 2010, 21:06

to jest właśnie to miejsce o którym kiedyś pisaliśmy o lotach na paralotni.
Świetne miejsce, piękne widoki a jakie grzyby tam rosną...

szczepan
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: szczepan » niedziela 26 gru 2010, 19:23

Witam !
Znalazłem fajną mapę wojskową http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... riant=ORTO ( należy przełączyć opcje mapy na RASTER). Śledząc przebieg szosy Ożary - Kamieniec można zauważyć kilka wykopów. Może to pozostałości po dawnej wąskotorówce. Jednak w Kamieńcu brak czytelnych śladów w terenie

kapec
Bajtel
Bajtel

Post autor: kapec » piątek 07 sty 2011, 18:41

Prawda, widok z Jeleniej bo chyba o tej górze piszecie jest świetny. Byłem tam wiele razy rowerem, raz była niska mgła wzdłuż biegu Nysy Kłodzkiej to dopiero robiło wrażenie... Szkoda że wtedy jeszcze aparaty cyfrowe mieli tylko japończycy...

Radze się powoli śpieszyć z tymi urokami Lasek bo za kilka (może ..naście) lat drogowcy zmaluja tam małą niespodzienkę:
Załączniki
S5.JPG
Warianty przedłużenia trasy S5 - Wrocław-Brno-Wiedeń
I know that I must do what's right
As sure as Kilimanjaro rises like Olympus above the Serangetti

kapec
Bajtel
Bajtel

Post autor: kapec » piątek 07 sty 2011, 18:44

Więcej o S5

http://www.edc-viaregia.eu/uploads/medi ... III_PL.pdf

i interpelacja poselska

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/7E172D81

jak narazie Genielna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad realizuje wariant zielony zobaczymy co będzie dalej.
I know that I must do what's right
As sure as Kilimanjaro rises like Olympus above the Serangetti

ODPOWIEDZ