Odwiedzajcie piękną wieś Laski

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: Odwiedzajcie piękną wieś Laski

Post autor: łazik » czwartek 20 maja 2010, 20:30

Rozumiem że zakład wysłał do wiecznej ekspertyzy.bo minęło 15 lat. :lol: :lol:

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » piątek 21 maja 2010, 08:30

Ekspertyzę przywieziono i powinna znajdować się w archiwach zakładu a może razem z precjozami wyjętymi z pomnika w Mąkolnie. Ciekawe cz była zgoda odnośnych władz na prace przy pomniku

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 28 maja 2010, 21:36

Na archiwum wciąż nie mam czasu.Na poniższej stronie kolejny autor daje do myślenia.poz :roll:

http://www.kolej.one.pl/_fervojoj/BIBLI ... KOLEJE.HTM

szczepan
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: szczepan » sobota 29 maja 2010, 10:27

Owa kolejka istniała w latach 1919-1921. Dowodem na to są 2 pocztówki z Ożar i z Lasek (wrzucę je wieczorem) oraz pozostałości w Kamieńcu. Według miejscowych MK jest tutaj po niej wykop ( nie wiem czy teraz jest bo wybudowano wiele domów ale niebawem będę go szukać jeżeli odnajdę to wrzucę zdjęcia). Zastanawiam się cały czas czy na moście przy ul.Kolejowej spod asfaltu wychodzi kawałek szyny (może to jakaś część mostu ale wątpię żeby była w kostce brukowej). Według relacji mojego kolegi w Ożarach są jeszcze szczątki szyn (gdzieś koło remizy) Według mnie kolejka istniała na 100 %

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 29 maja 2010, 13:31

To już coś.wrzuć pocztówki koniecznie.Druga sprawa to odnoga ze stoku do Mąkolna ,jak coś się dowiesz to napisz.poz

szczepan
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: szczepan » sobota 29 maja 2010, 13:44

Wrzucam ową fotkę. Akurat te dwie widokówki były na wystawie z okazji 150-lecia kolei na ziemi ząbkowickiej. To jeden z kilku dowodów na to że kolejka istniała. Co do Mąkolna to chyba była bocznica wąskotorowa, zelektryfikowana,ale dokładnie nie wiem. Tu nie jestem przekonany tak jak do kolejki Kamieniec-Laski. A teraz kilka słów o jej najbardziej możliwym przebiegu. Wąskotorówka najprawdopodobniej zaczynała bieg na kamienieckim małym dworcu, szła wzdłuż szosy Goleniów- Kamieniec. Następnie od niej na pewno odbijała i wchodziła w omawiany wykop położony gdzieś w okolicach osiedla Krzywoustego w Kamieńcu
(lokomotywa nie pokonałaby takiego dużego wniesienia trasa musiała opadać łagodnie). Następnie po pokonaniu wykopu dołączała do ulicy Kolejowej i od tej pory chyba szła wzdłuż szosy aż do Lasek. Kolejka przebiegała najprawdopodobniej również przez obecny most drogowy na Nysie Kłodzkiej w Kamieńcu i po nim odbijała w kierunku Ożar. Przystanki znajdowały się w : Sosnowej-Rogów, Ożarach i Laskach (może jeszcze jakiś w Kamieńcu)
Nazwa niemiecka kolejki : Kamenz - Heinrichswalde Feldbahn (Kolejka polna Kamieniec - Laski)
Załączniki
wąskotorówka.jpg

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 29 maja 2010, 13:59

ŚWIETNA ROBOTA DUŻE DZIĘKI.POZ :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » poniedziałek 31 maja 2010, 09:38

Szczepan, to niesamowite - pierwsza od góry pocztówka to jest ten sam widok, jaki mi utkwił w pamięci (patrz kilka postów wyżej - ale nie Laski, jak byłem przekonany, a Ożary) - z tym, że na "mojej" były same tory, bez pociągu!! Jesteś wielki :)

Kto jest właścicielem i użyczył zbiorów na wystawę, wiesz może?
Obrazek

szczepan
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: szczepan » poniedziałek 31 maja 2010, 13:43

Wiem że właścicielem jednej pocztówki (Ożary) jest pan Jarosław Skorny

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 01 cze 2010, 20:34

W rozmowie z dawnymi mieszkańcami Pilc poruszałem temat dawnej kolejki i ewentualnego jej mostu na Nysie. Kolejki nie pamiętają, torowiska również nie. Wspominali tylko o pozostałościach jakiegoś, chyba żelaznego mostku na Nysie na wysokości Suszki i drugiego w okolicach mostu drogowego w Pilcach. Wspominali również o tym, że Niemcy przesuneli koryto Nysy bliżej skarpy i pobudowali wał chroniący wieś Pilce. Podobno ostatnia powódź spowodowała powrót koryta na stare koryto a wyrwa przed Pilcami jadąc od ZS odsłoniła podobno jakieś konstrukcje w tym korycie. Teraz Nysa płynie tym niemieckim nowym korytem a po starym został tylko wypłukany wąwóz przed zabudowaniami wiejskimi. Temat będę jeszcze drążył. Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » wtorek 01 cze 2010, 20:47

Arsenie mając kontakt z byłymi mieszkańcami Pilc zapytaj przy okazji co wiedzą nt. mogiły zamordowanych tam jeńców wojennych. Co do kolejki i wałów przeciwpowodziowych. Na terenie Pilc i Suszki Niemcy po wielkiej powodzi z 1927 jesli dobrze pamietam mieli tam wybudować zalew stąd częściowe wały. Być może ta powódz spowodowała zniszczenie kolejki której już nie odbudowali. Pozdrawian Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 07 cze 2010, 17:00

Szperaczu kiedyś źle odebrałeś mój post w tej sprawie, ja nie słyszałem o Pilcach ale o lasach na Błotnicy.Jak słuchałem to mi się włosy na głowie jeżyły.W Paczkowie mieszka pan który jest autochtonem.Jego syn naprawia sprzęty agd i przyjechał na naprawę pralki do kolegi,który pracuje jako trocinkaż u naszego leśniczego.Podaję przebieg tej rozmowy słowo w słowo i proszę o wyrozumiałość, bo nie byłem przy tej rozmowie,tylko wysłuchałem jako trzeci.
[mechanik pyta]słyszałem że pracuje pan w lasach [trocinkaż odpowiada]tak już 16 lat[mechanik]a nie widział pan kości [trocinkaż]jakich kości[mechanik]ludzkich kości [trocinkaż]jedyne kości to zwierzyny i nie ma w naszych górach innych,bo chyba bym rozróżnił[mechanik]nie chodziło mi o góry tylko lasy na Błotnicy[trocinkaż]skąd miały by niby tam być?
[mechanik]
Jak generał Steiner ruszył na odsiecz Berlina to jego wojska zostawiły w naszym okręgu 300 własowców ,którzy nie chcieli ,lub nie mogli iść na odsiecz.Zresztą Steinera ruscy dopadli pod Dreznem.Jak rosjanie nacierali Wrocław własowcy zeszli w nasze lasy,sowieci ich dopadli w Błotnicy i wszystkich 300 wyrżnęli .Tygodniami cuchnęło aż pod kamienicą, bo nawet ich nie zakopali.Dopiero po skargach niektórych oficerów przysypano zwłoki.POZ

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 07 cze 2010, 20:12

Nie tylko byli tu żołnierze gen Steinera, ale była też grupa bardzo dobrze wyszkolonych do zadań dywersyjnych młodych żołnierzy szkolonych w Bardzie. Szkoda że nie ma bliższej lokalizacji, w której część lasów błotnickich mogła być owa mogiła. Co wspólnego mogła mieć kapliczka stojąca przy drodze z Błotnicy do Kozielna. Dziś już jej nie ma. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 07 cze 2010, 22:42

Czas pokarze ile w tym prawdy.Uzbrajam się po woli we wszelkie dane ,mapy,przesłanki.Już dziś mógłbym dopisać do kroniki parę mniej kolorowych zdań na temat tych lasów.Las znam jak własną kieszeń, ale to wielki obszar.Sądzę że najdziwniejszą sprawą było by odkrycie mogiły,bo ani Rosja ani Polska i tym bardziej Niemcy nie chcieli by postawić pomnika pamięć tych ofiar i być może że od początku im nie postawiono.Warto jednak sprawdzić twój trop bo na mapie z przed wojny kapliczki nie widzę,czyli w czasie lub po wojnie ją postawiono.W 1946r w jaskini Rodochowskiej zdemaskowano pięciu werfolfistów co jest opisane w historii tego regionu,pewnie za zadanie mieli trzymać pieczę nad niemieckimi dywersjami podczas marszu sowietów i później.Z uzbrojeniem takich grup nie mieli większych problemów bo jak pisałem nawet dziś są nieruszone składy amunicji do każdego typu broni,właśnie na Błotnicy.Sprawą w piątek zajmie się redaktor echa.POZ

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » wtorek 08 cze 2010, 20:15

Na dniach powinienem mieć pierwsze konkrety. Znalazłem taki jeden ciekawy zapis że droga z Paczkowa na Kłodzko usłana była ciałami uciekinierów dezerterów itp. Mnóstwo ciał leżało w przydrożnych rowach Chodzi o rok 1945 Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 08 cze 2010, 21:31

To już coś.Bardzo ważny zapis. Najgorsze jest to, że te lasy są tak geologicznie poryte,że ciężko będzie cokolwiek znaleźć na podstawie nienaturalnego ukształtowania terenu.Jedynie na wyczucie i trochę szczęścia.poz

SKAŁKA
...
...

Post autor: SKAŁKA » poniedziałek 21 cze 2010, 15:15

Czy ktoś może ma więcej informacji na temat własowców, którzy pod koniec wojny przebywali na tym terenie. Czytałem trochę na temat Szkoły Werworlfu w Bardzie, ale na temat własowców na tym terenie nic.
Pozdrawiam
Szanowne Grono
Skałka

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 21 cze 2010, 17:57

W Laskach w szkole było zakwaterowanych kilkudziesięciu własowców.Patrz historia Lasek.Ze słyszenia wiem że w Chwalisławiu doszło również do mordu tychże ludzi.Faktem autentycznym jest że krótko po wojnie w lesie były brzozowe krzyże,nie koniecznie ich,ale były.Ciężko będzie coś konkretnego ustalić w temacie bo za własowcami nikt nie stoi.poz

SKAŁKA
...
...

Post autor: SKAŁKA » wtorek 29 cze 2010, 12:12

Dzięki za informacje!
Dlaczego ta formacja militarna znalazła się na tym terenie? Mam na myśli własowców.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 29 cze 2010, 14:11

To bardzo trudny temat.własowcy nie byli wielbicielami polityki Stalina.Dlaczego zostali ,nie wiem.Wiem że tylko część zostało na tym obszarze.Wiem że w składzie wehrwolfu byli własowcy.Pewnie zostali w takich bandach dywersyjnych.Ich celem miało być odstraszanie napływu polaków,co miało być później kartą przetargową o zwrot dolnego śląska i innych obszarów.przypomnę że na samym dolnym śląsku po wojnie działało około 70 grup dywersyjnych oprócz wehrwolfu.POZ

ODPOWIEDZ