Odwiedzajcie piękną wieś Laski

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Odwiedzajcie piękną wieś Laski

Post autor: _tomek » piątek 07 sty 2011, 19:17

O tym projekcie słyszałem już wiele wiele lat temu. Zapewne kiedyś zostanie zrealizowany, bo w zasadzie nie ma lepszej drogi - przejścia przez góry.
Pytanie tylko kiedy, bo na drogi w tej części kraju nigdy nie ma pieniędzy...

Stwierdzenie, że już coś realizują to nieco na wyrost...realizacja się rozpocznie z wykupem gruntów.

Skąd wyciągnąłeś tę mapkę i info z GDDKiA? Na ich stronie jest?

kapec
Bajtel
Bajtel

Post autor: kapec » piątek 07 sty 2011, 19:31

Mam na myśli odcinek S8 do Magnic - pokrywa się z zielonym

Mapka jest z:

http://www.edc-viaregia.eu/

A dalsza część po stronie czeskiej:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 778&page=4

ale nie odbiegajmy od tematu...
I know that I must do what's right
As sure as Kilimanjaro rises like Olympus above the Serangetti

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » czwartek 20 sty 2011, 10:27

Witam. Wracając do kolejki Kamieniec-Laski to znalazłem poniemiecką mapę, na której jest dosyć dokładnie na-trasowany przebieg tej linii. Potwierdza to fakt, że tego typu kolejki były budowane wzdłuż dróg aby ograniczyć koszty do minimum, a nawet, nie które tory kolejek były rozkładane na pewien okres czasu np. kolejki buraczane. Sam tor na mapie zlewa się z drogą ale jak się powiększy to nawet fajnie widać. Wczesną wiosną zaplanowaliśmy wyprawę "archeologiczną", na początek z wykrywaczem metali bo może w ziemi coś zostało np. śruby, haki. łubki, itp. Parę lat temu mój kolega z Dzierżoniowa znalazł całkiem przypadkiem w Srebrnej-górze ok. 50 cm listwy zębatej z toru. Nie możemy się zdecydować, w którym miejscu rozpocząć poszukiwania może ktoś nam podpowie, w który miejscu najlepiej rozpocząć poszukiwania.
Załączniki
kopia JPG 1.jpg

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » czwartek 20 sty 2011, 11:30

Proponuję to miejsce:

Obrazek

Jest to wzgórze na zachód od Rogau (Obecne Rogów - przys. Sosnowy). Widok w kierunku rozwidlenia drogi z Kamieńca na Ożary i Mąkolno.
A taki jest widok z tego miejsca w drugą stronę:

Obrazek

Jest to droga polna zapomniana, niemal w "dziewiczym" stanie, być może, że wykonana specjalnie dla tego torowiska. Obie fotki wykonane w 2007r.
Ta mapka to super rarytas! Gratuluję :)

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » czwartek 20 sty 2011, 16:51

Tak podobnie myślałem, żeby w tej okolicy rozpocząć poszukiwania, jest to chyba jedyne w miarę "dzikie"miejsce gdzie najmniej się zmieniło. Jeszcze miałem jedno miejsce zaraz przy byłym moście na Nysie Kłodzkiej, są tam widoczne jeszcze stare przyczółki oraz wystają nieraz pozostałości filarów.Wracając do drogi , tą drogą jest wytyczony niebieski szlak turystyczny i tu mi się zdarzyła ciekawa historia. Prezentowałem na wystawie stare zdjęcie parowozu i wagonika w Laskach i podszedł do mnie pan i jak się dowiedział, że tam w ogóle była wąskotorówka i powiedział mi tak: "Ja kilka lat temu znakowałem ten szlak i podczas pracy paczę, a tu nasyp kolejowy. Nasyp kolejowy tutaj ? Po co on tu nasyp kolejowy?" Ja mu wszystko wyjaśniłem i powiedział mi krótko " Teraz to nareszcie wszystko rozumiem. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » czwartek 20 sty 2011, 21:04

Wojtek, piszę się na wiosenną wyprawę, nie zapomnij zapodać tu info ;)
Obrazek

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » czwartek 20 sty 2011, 22:08

Nie ma sprawy. Dobra ekipa to połowa sukcesu. Z 10 lat temu chodziłem po byłym nasypie kolejowym na jeziorze Otmuchowskim. Po wybudowaniu sztucznego jeziora trzeba było przesunąć tor szlakowy pomiędzy Otmuchowem, a Paczkowem na długości 4km o jakieś średnio 800 m bo wysoki stan wody zalewał tory. Pozostał stary wiadukt, nasyp, przepusty i mnóstwo drobnych pozostałość tj. śruby, haki i różne inne drobne części- trochę tego w tedy nawiozłem. Poszukiwania planuję na początek marca. Już się dowiadywałem żadnych ewentualnych oficjalnych pozwoleń nie potrzebujemy.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » poniedziałek 24 sty 2011, 09:08

Też udało mi się ?upolować? kolorowaną mapę turystyczną (dobry skan) z naniesioną linią kolejową do Lasek. Jest to kopia z innego egzemplarza (widać to po wytarciach na zagięciach). Ważne jest to, że mamy kompletny obraz Małego Dworca w Camenz z przebiegiem torów obu linii: do Lasek oraz do Złotego Stoku.

Obrazek

Kompletna mapa ?Briegers Wegekarte der Grafschaft Glatz? w skali 1:100.000 jest dostępna w linku poniżej. Ma wkomponowany wycinek Masywu Śnieżnika w skali 1:75.000. Całość waży prawie 21 MB. Rok wydania nie jest podany, ale można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że odzwierciedla stan z 1922 r.

http://www.mapywig.org/m/General_and_to ... tz_75K.jpg

P.S. Wstępnie deklaruję chęć uczestniczenia w poszukiwaniach. Może będzie potrzebne uzgodnienie z właścicielem ziemi (w przypadku akceptacji mojego typowania ? nie powinno być z tym problemu).
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 sty 2011, 12:11 przez eSCe, łącznie zmieniany 1 raz.

wojtekkz
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: wojtekkz » poniedziałek 24 sty 2011, 11:25

Ekstra mapa ! Można nawet odtworzyć przebieg toru przez Goleniów i Kamieniec, a co najważniejsze na całej długości trasa toru pokrywa się z tą z trasą toru na mojej mapie. eSCe będziesz mile widziany podczas prac "archeo". Najprawdopodobniej w pierwszej połowie marca.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 21 lip 2011, 19:15

Z nudów (leje cały dzień) wybraliśmy się dzisiaj z łazikiem do Lasek...

Przystanek:
Obrazek

Budynek klubu Kłos Laski - pełni też funkcję miejsca spotkań z sołtysem
Obrazek

Brakło na rynnę..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plac zabaw dla dzieci...
Obrazek

Obrazek

różni się od złotostockich tym, że w śmieciach są puste opakowania po actimelach...nie po piwie

Obrazek

Lekarz już nie przyjmuje - "do odwołania" od 4 sierpnia 2009
Obrazek

Świetlica, poczta, biblioteka:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Biblioteka zamknięta do 31 sierpnia (właściwie wszystko jest tam zamknięte)
Obrazek

Obrazek

Te kartki w pierwszym oknie to wyniki wyborów na burmistrza...
ten budynek to lokal wyborczy...
Obrazek

Że burmistrza tam nie kochają - nie dziwię się...
ale patrząc na budynek klubu...to wszystko tam kuleje...
gdyby ta 11-tka umówiła się na jedno popołudnie choćby na sprzątanie dookoła...
ile trwałoby dokończenie układania tej betonowej kostki?
zamocowanie tej folii izolacyjnej do muru, żeby woda z dachu się nie lała wprost w fundament?

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 24 sie 2011, 17:15

Lokal wyborczy został przeniesiony z świetlicy do budynku klubu Kłos Laski. Powodem jest brak ogrzewania w budynku świetlicy.
Klub nie działa - zawiesił swoją działalność na dwa lata.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 19 wrz 2011, 16:49

Kolejka Kamieniec-Laski obsługiwała podobno kamieniołom, młyn a jej przedłużenie do kościoła obsługiwało kaszarnię. Do młyna doprowadzona była woda rowem na koło młyńskie, które napędzało generator a on ładował baterie w szklanej obudowie umieszczone na półkach przy ścianach w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu a więc była i elektrownia.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 19 wrz 2011, 18:08

Tak było i aż się prosi wymienić nazwisko gospodarza, który otrzymał to gospodarstwo i nazwiska tych, którzy pomagali przy niszczeniu tego majątku. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 04 gru 2011, 23:58

Ciekawe czy ta nowa wiata spełnia w ogóle swoją funkcję. Przed wiatrem raczej nie chroni, bo akurat wieje od przodu..

Obrazek

W ogóle to ta stara mi się bardziej podobała...aż żal tych malunków.

Obrazek

Wiaty powinien łazik budować :) (patrz jego kierat - tylko taki 4 razy mniejszy)

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » poniedziałek 05 gru 2011, 13:52

Hmy... Wszyscy by biegali w kieracie - z tego byłoby oświetlenie okolicy przystanku, a w zimie nikt by nie zmarzł. :D

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 06 gru 2011, 16:21

W tej wiacie przystankowej wystarczyłoby dorobić kawałek ścianki od przodu tak około 40% szerokości i napewno ludzie byliby trochę zabezpieczeni przed zacinaniem deszczu ale napewno lepsze takie niż nic.

ODPOWIEDZ