Slynna Fabryka Zapalek W Zlotym Stoku(Reichenstein)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Slynna Fabryka Zapalek W Zlotym Stoku(Reichenstein)

Post autor: GAWLITZEK » sobota 15 wrz 2007, 18:11

Witam.Chcialbym otworzyc ciekawy(moim zdaniem)temat dawnej ,,zapalczarni'',czyli fabryki zapalek ktora dzialala w zlotym stoku od konca XIX wieku do lat powojennych.Fabryka miescila sie przy ul Zlotej.Na wielu pocztowkach jest ta fabryka widoczna.Zaczynala sie od terenu GSU az do(wlacznie)z zabudowaniami obecnego garazu samochodowego na ul.Zlotej.Przy tym garazu tez miescil sie dom wlasciciela fabryki ktory fabryki posiadal rowniez w niemczech.Dom byl z opowiadan ladny z ozdobnymi okazalymi tynkami,w srodku bogato zdobiony z okazalymi piecami.W latach piecdziesiatych mial tam mieszkac kierownik kopalni J.Sankala lecz ostatecznie wprowadzil sie ktos inny doprowadzajac do dewastacji domu.W sasiednim przylegajacym domu w ktorym miescily sie prawdopodobnie biura fabryki po wojnie az do lat dziewiecdziesiatych mieszkala Pani Rozalia Grzesik ktora do Zlotego Stoku przyjechala po wojnie z Francji.Popadajace w ruine budynki rozebrano dwa lata temu.Pomiedzy domem Pani Grzesik a GSem miescil sie park wlasciciela zapalczarni z pieknym drzewostanem ktory zostal wyciety w latach dziewiecdziesiatych pod budowe obecnego straszydla czyli magazynu ktory stoi pusty i straszy.Drzewa w parku byly wiekowe,piekne i okazale,wsrod nich kasztany i wielkie lipy,byla tez fontanna ktora wraz z budowa magazynu zostala zezlomowana.Wszystkie te zdarzenia przetrwalo okazale kolo magazynu drzewo- Klon.Nie widzialem nigdy zdjec omawianego domu wlasciciela,pamietam historie opowiadane o tym domu przez rodzine.Jezeli macie jakies wiadomosci lub zdjecia zakladu zapraszam do dyskusji.Fajnie by bylo gdyby ktos dodal ten temat do ,,Zlotostockich ciekawostek''.Kolejny obiekt mozna by ocalic od zapomnienia.Moze ,,Primus Inter Pares''dysponuje jakimis wiadomosciami lub fotografiami?
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 lis 2008, 14:33

Zlotostocka Fabryka Zapalek wybudowana w 1890 r. nalezala do R.Zangi'ego.W 1898 r. fabryke przejal A.Jaerschke i do 1945 fabryka pozostawala w jego posiadaniu. Jeszcze krotko przed wyburzeniem 4 lata temu czesci budynkow przy ul.Zlotej pojawil sie czlonek rodziny Jaerschke,niestety to co zastal to zrujnowane pozostalosci dawnej rodzinnej firmy.
Jakich etykiet uzywano na Zlotostockich zapalkach mozna zobaczyc na ponizszym zalaczonym przeze mnie linku:

http://zuendholzschachteln.de/r130.htm

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 24 lis 2008, 21:56

Jestem pełen uznania tylu trafnych informacji które znalazłeś dla nas w Internecie a szczególnie etykiety bo mnie się nie udało. Informacje jakie masz o parku (i poprzednie o rynku) przekazuje Ci osoba która zachowała b.dobrą pamięć. Bo będąc na szkolnej wycieczce w zapałczarni w 1948r też tak zapamiętałem park i pływające w fontannie ryby. Z fabryki pamiętam że produkowano w tym czasie zapałki pod nazwą Sztormowe” o długim drzewcu przeznaczone dla marynarzy. Niestety o zapałczarni informacji pozostało nie wiele.
Ale ( podobnie jak Dobkowi w sprawie kina), mogę poszukać i mailem podać trochę namiarów gdzie ewentualnie można coś znaleźć. Jednak moim życzeniem jest (jeśli wolno), abyś nie wypuszczał po trochę to co dociekliwie gromadzisz, ale podał wszystkim do wiadomości solidnie opracowany artykuł np. pt.” Fabryka zapałek w Złotym Stoku”.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 lis 2008, 22:42

Dziekuje.Onajdywanie nowych(czyli starych) ciekawostek dot.Zlotego Stoku to moje hobby. Informacje ktore posiadam to glownie informacje zbierane przez lata, a takze zaslyszane od znajomych rodziny. Czesc z nich to efekt dzieciecej ciekawosci i wypraw(piwnice w rynku,sztolnie).Co do Pana sugestii apropos solidnego artykulu-w pelni sie zgadzam.Dawno nosilem sie z zamiarem napisania art.Z tym,ze nie bylo pewne czy zapotrzebowanie na artykul istnieje.
1.Rozpoczynajac temat myslalem, ze moze inni forumowicze dysponuja wiedza,dodadza zdjecia,informacje( a tymczasem zero odzewu na forum ponad rok).
2. Materialy wlasne dot.zapalczarni: szkice, etykiety;mam w Polsce.

Skoro powstala taka sugestia-nie odmowie- postaram sie, aby mniej wiecej okolo lutego artykul powstal.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 28 lis 2008, 22:32

Jeszcze na chwile o zapalczarni.Uroczy(choc zaniedbany niestety)magazynek,jedna z ostatnich pozostalosci zapalczarni...

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DN

Polecam Wam strone wroclaw.hydral.com - duzo starych zdjec Zlotego Stoku.

Pozdrawiam

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 12 mar 2009, 10:54

Jeżeli interesuje Gawlitzka zdjęcie załogi zapałczarni przed bydynkiem to dysponuję takowym i mogę przesłać

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 12 mar 2009, 11:24

Arsenie dziekuje-sprawdzilem emaila -fotke otrzymalem. O zapalczarni postaram sie napisac obiecany artykul,tak wiec zdjecie wzbogaci bardzo(oczywiscie z dopiskiem ze to od Ciebie Arsen) i tak bardzo rzadki zbior zachowanych pamiatek o fabryce.
Ps.Prosba do reszty forumowiczow,jezeli dysponujecie jakimis informacjami dotyczacymi zapalczarni,zdjeciami,moga byc prywatne zdjecia z przeszlosci itp.prosze o kontakt.
Pozdrawiam
moj email:[email protected]
Z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 28 maja 2009, 18:16

Powstaje artyku o zapalczarni do dzialu ,,Zlotostockie ciekawostki'',narazie raczkuje ale juz cos jest.Przypominam,ze i wy forumowicze mozecie dolozyc cegielke do artkulu,przesylajac stare zdjecia,ciekawostki,teksty lub informacje o dawnej fabryce.
Moj email kontaktowy podany w poprzednim poscie,mozna tez wyslac prywatna wiadomosc tu na forum.
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 28 maja 2009, 21:00

Jeśli chodzi o temat zapałczarni to mam pytanie. Czy dotarłeś do dokumentów zwiazanych ze spółką Landeshut i Klose. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 28 maja 2009, 21:11

Witam.Nie,do takich dokumentow nie dotarlem,malo zostalo o zapalczarni niestety...

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 28 maja 2009, 21:36

Podaję się że w 1890 roku Fabrykant R. Zangel zbudował fabryke zapałek.
O wiele wczesniej działała firma produkujaca zapałki Landeshut i Klose. To oni między innym byli założycielami pieknego ogrodu parku przy zapałczarni. Posadzili piekne kasztany po których dzis zostało wspomnienie choc rosły jeszcze w latach 50 osłaniając piekną fontannę.
Fabrykant R. Zangel odkupił od nich ten zakład.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 28 maja 2009, 22:11

Cenne informacje Szperaczu.Ciekawe w ktorym roku ja zbudowano.Podaje sie tez,ze fabryke zbudowal R.Zangi,Zanghi lub Zangel.To musi byc ta sama osoba raczej.Na etykietach zawsze jest R.Zanghi.Juz wczesniej wywnioskowalem ze park byl starszy niz fabryka,widac to po drzewach ktore tam rosly i rosna.Moja mama pamieta ten park,on chyba w czesci jeszcze istnial do lat 80 tych.A swiadkiem demontazu i zlomowania fontanny bylem ja jako dzieciak.Szkoda,ze nie ma zadnych zdjec...

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 29 maja 2009, 18:19

Spółka Landeshut i Klose została zawiązana i uruchomiła produkcję w latach 1843-46 roku. Spółka legalnie sądownie została zarejestrowana w 1843, a pierwsze zapałki wyprodukowano i sprzedano w 1846 roku. Przypuszczam, że w tym czasie 1843-1846 zbierano surowiec sprowadzano maszyny itd. Manufaktura spółki L i K zatrudniała początkowo pięciu pracowników. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 29 maja 2009, 19:50

Czyli to by sie zgadzalo.Park w latach powojennych byl juz bardzo stary,przynajmniej 100 letni.Tak wiec szperaczu fabryke na ul.Zlotej zbudowano w latach 1843-1846?Prosze zerknij do tematu:O miescie i mieszkancach,podtemat:Czy to jest Zloty Stok w 1874 roku.Tam na zalaczonych zdjeciach widac zabudowania na ul.Zlotej do zludzenia przypominajace te z GSowskiej czesci zapalczarni.Czy znaczy to,ze juz w 1874 r. zapalczarnia tam byla...Jeszcze jedno,magazynek z,,muru pruskiego'' istniejacy do dzis nie pasuje stylem do zabudowan zapalczarni(moim zdaniem jest wiele starszy).Moze on byc pozostaloscia pierwotnych,bardzo starych zabudowan na ul.Zlotej moze jeszcze z przed zapalczarni?
Pozdrawiam

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » sobota 30 maja 2009, 07:34

Rozumiem, że widziałeś w archiwum dokumenty rejestracyne. Czy to była Spółka Landeshut i Klose, czy Klose z Landeshut( Kamienna Góra)

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 30 maja 2009, 09:39

Wielu mieszkańców Złotego Stoku posiada dzisiaj jako coś cennego książki w j. niemieckim, albo księgi pisane ręcznie i nie wiedzą co to jest. Ja natrafiłem u jednego z mieszkańców na pozostałości tak myślę archiwum tutejszego sądu. Jest to księga notarialna z której wynika to co napisałem wcześniej. Spółka Landeshut i Klose. Myślę, że archiwum może posiadać inne dokumenty, ale tu z pewnością pojawią się inne problemy. Nie wiem czy poza naukowcami może ktoś korzystać ze zbiorów archiwalnych jeśli są one sprzed 1945 r. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 30 maja 2009, 16:32

Dokladnie,wiele zwlaszcza starszych mieszkancow nie wie do konca co ma w domach i strychach.Dlatego sa oni czesto z tych rzeczy w niewiedzy okradani np.przy okazji roznych remontow.Ja sam nawet 60 lat po wojnie znalazlem skrytke na swoim strychu a takze podrecznik katolicki z 1860r,nie wspominajac o gazetach i pierdolach pomiedzy stropami.To ile tego musialo byc np.20 lat temu?Moze nalezaloby przy jakiejs okazji oglosic publicznie mieszkancom zeby zapobiec zniszczeniom oddali pamiatki w dobre rece lub odsprzedali.Jeszcze niedawno w Zlotym Stoku widzialem jak w piecach jako podpalki uzywano niemieckie ksiazki i druki znalezione na strychu!!!To niestety czesto wynika z niewiedzy ludzi starszych.
PS.Duzo ciekawych rzeczy moga skrywac archiwa w Kamiencu i Wroclawiu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Slynna Fabryka Zapalek W Zlotym Stoku(Reichenstein)

Post autor: GAWLITZEK » środa 29 lip 2009, 21:46

Przypominam,ze pracuje nad artykulem do ,,Zlotostockich ciekawostek'' o Fabryce Zapalek w Zlotym Stoku.W koncu obecnosc na forum przez 5 lat do czegos zobowiazuje a nie tylko gadania :-)e031 Troche materialow juz jest,szkice,etykiety tez.Mozna powiedziec,ze artykul ma juz rece i nogi.Jesli ktos z Was posiada jakies informacje,etykiety,zdjecia przed i powojenne zakladu z ul.Zlotej prosze to o kontakt na email:[email protected].
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 30 lip 2009, 09:28

Drogi Gawlitzku czy w swoim artykule uwzględnisz również zapałczarnie która była między Mąkolnem a Chwalisławiem. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 31 lip 2009, 00:00

Witam.W artykule koncentruje sie na Zlotostockiej zapalczarni przy ul.Zlotej.Dlatego,ze praktycznie nic nie wiem o tej fabryce w Makolnie oprocz przypuszczen, dlatego nie bede zgadywal i pisal rzeczy niepewnych.Problem w tym,ze ciezko niektore fakty powiazac z powodu braku literatury i danych.Moge ja nadmienic w artykule oczywiscie jesli masz jakies informacje-napisz prywatna wiadomosc a moj email tez tu jest podany.
Pozdrowienia

ODPOWIEDZ