Zapraszamy do Chwalca

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » poniedziałek 22 sty 2007, 23:04

piekne karteczki i zdjecia urokliwe...:-)
Jesteśmy szczęśliwymi wybrańcami którym dane jest obcowac w tych klimatach :-)
POZDRAWIAM GORĄCO / ICE

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » środa 24 sty 2007, 12:12

Próba opisania fotografii "adalbert'a" z podpisem Follmsdorf: Kistenfabrik:
Według mojej wiedzy, są to budynki (obecnie mieszkalne) usytuowane naprzeciw bramy głównej zakładów chemicznych w Mąkolnie.
Wniosek stąd wynikający, że kiedyś "okrojono" Chwalisław i dołączono tą część do Mąkolna (Górnego).

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Zapraszamy do Chwalca

Post autor: Primus Inter Pares » czwartek 25 sty 2007, 19:40

Między Mąkolnem a Chwalisławiem znajdowały się fabryczki (m.in.. zapałczarnia) i młyny wodne. Nie sądzę jednak aby ten obiekt znajdował się w sugerowanym miejscu. W 1995 r obchodzono 300 lat produkcji prochów. (Wybito nawet kolekcjonerski medal.) Na spisie budynków ze starej mapy pokazującej rozmieszczenie zabudowań, widać że w miejscu f-ki prochów należały one co najmniej od1695r do Maifritzdorfu. Jeśli ktoś znający j.niemiecki, chciałby dociec historii kapliczki i Kistenfabrik, to mogę udostępnić adresy byłych mieszkańców Chwalisławia w Niemczech (publikowane w ” Heimatblatt...”). Może ktoś z nich odpisze?

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » poniedziałek 12 lut 2007, 09:55

ja mam jeszcze taki widoczek: Obrazek
\ totus_tuus

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » środa 14 lut 2007, 23:31

eSCe pisze:Wniosek stąd wynikający, że kiedyś "okrojono" Chwalisław i dołączono tą część do Mąkolna (Górnego).
To się zgadza - na fotkach z pomnikiem (obecne Mąkolno) figuruje podpis Follmersdorf...

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » niedziela 18 lut 2007, 13:53

Wczorajszy poranek nad Chwalisławiem...
Obrazek

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 02 mar 2007, 15:54

Widzę że w tym temacie zrobiła się spora galeria zdjęć. Chciałbym dorzucić coś od siebie. Złoty Stok dawniej i dziś :)

Obrazek
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » piątek 02 mar 2007, 21:07

"Galeria" się zrobiła :D , bo w galerii jakoś nie udało mi się nic powiesić. :?
A Chwalisław jest wart fotografowania.
Fajne to porównanie zdjęciami - mogłaby z takich zdjęć powstać osobna galeria np. na stronie głównej (przyklejona)?

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » sobota 03 mar 2007, 10:49

To że w tym dziale zrobiła się galeria jest jak najbardziej pozytywne :) A jeżeli chodzi o takie porównania to zastanawiałem się nad stworzeniem całej strony z taką galerią. Jest to jednak trochę kłopotliwe ze względu na ogniskową aparatu. Większość pocztówek "zawiera" większy kąt widzenia niż jest w stanie objąć mój aparat. Jednak będę próbował. Myślałem również nad stworzeniem strony poświęconej pocztówkom i starym zdjęciom Złotego Stoku i okolic. Narazie zbieram materiały. Co myślicie o tym pomyśle?
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » niedziela 04 mar 2007, 14:17

Porównanie zdjęcia "Kistenfabrik" w Follmersdorf i aktualnej fotografii miejsca, gdzie (wg mojej sugestii) można by ten obiekt ulokować:
Obrazek

Obrazek

Argumenty za:
-układ terenu identyczny. Bieg strumienia (mostek) mógł być skorygowany podczas przebudowy drogi Złoty Stok - Kłodzko;
- wiata drewniana za ciągiem budynków (istniała jeszcze do niedawna).

Argumenty przeciwko:
- opinia P. Primus Inter Pares;
- inny kształt obecnych budynków.

Może ktoś, kiedyś, przy okazji pieszej wycieczki w tym rejonie, dokona właściwej lokalizacji.

P.S. Bardzo dziękuję P. Moderatorowi za techniczne informacje dot. portalu.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » niedziela 04 mar 2007, 16:07

Ja szczerze mówiąc nie mam takiej wiedzy -
dopiero niedawno zorientowałem się,
że ta część Mąkolna to był kiedyś (?) Chwalisław...
Poszukam, może coś znajdę.
Na razie tylko inne ujęcie tej samej fabryczki (sorry za jakość, ale i tak wyszło ok.):

Obrazek

Co do galerii "porównawczej - wczoraj i dziś", to funkcjonuje ona z powodzeniem na kilku forach (najbliżej to "Dawne Kłodzko") i przyciąga wielu ciekawych takich porównań. Jestem jak najbardziej za!

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Zapraszamy do Chwalca

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 05 mar 2007, 20:14

Skoro eSCe mnie wywołał ,wypada wyjaśnić niektóre wątpliwości. Na mapie : „ Karte der Pulverfabriken Maifritzdorf-Follmersdorf-Heinirichswalde gehorig Herman Giittler in Firma W.Giittler Reichenstein”, pokazane są różne obiekty współpracujące w produkcji prochu. Kilka z nich od numeru 26 do 34 znajdowało się w Follmersdorfie tj wzdłuż drogi do Chwalisławia. Od skrzyżowania z drogą Kłodzką do 250m w kierunku Chwalisławia obiekty należały do Maifritzdorfu. Dopiero od ok. 250metra zaczynały się należące do Follmsdorfu :
26-Werk No6 ( zakład nr6), 27-Maschinenhaus ( kotłownia),
28 Arbeiterhaus ( dom pracowników) wyjątkowo oznaczony że leży w Maifritzdorfie w górze za Podolskimi –teraz wygląda na nie zamieszkały, 29-Werk No7 –(zakład nr7),
30-Trockenhaus (suszarnia) , 31- Werk No8 ( zakład nr8), 32- Maschinenhaus (korłownia), 33-Sagemiihle (czyt. zege..) (tartak), 34 – Kistenfabrik u.Wohnhaus (fabryka skrzynek i dom mieszkalny). Ten dom pierwotnie na zdjęciu z powyższym podpisem został przeniesiony na pocztówkę o której dyskutujemy. Znajdował się dokładnie 1150 m. od szosy do Kłodzka , po prawej stronie strumienia w kier. Chwalislawia –w miejscu gdzie kończy się zakręt. Kolejna pocztówka z Pulver-kistefabrik potwierdza że produkowano opakowania do prochu.
Wspólnie rozwiązaliśmy tylko jedną z wielu zagadek przeszłości – zajmijmy się kolejnymi.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » poniedziałek 05 mar 2007, 21:27

No to super - tak mi się wydawało, że ta góra w tle w Mąkolnie to trochę za wysoka...
A co do zagadek to pozostanę monotematyczny (wszak tematem jest Chwalisław) i zapytam:
Gdzie w Chwalisławiu (lub okolicy) może się znajdować poniższe źródełko?:
Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2007, 23:14 przez adalbert, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » środa 07 mar 2007, 08:22

forum żyje :-)
oby tak dalej :-)
zaczyna "robić" sie na prawdę BARDZO interesujaco
a to za sprawą prawdziwej pasji a nie dennej polityki
\ totus_tuus

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » czwartek 08 mar 2007, 11:22

A co ze źródełkiem? Wiemy już coś? :?
Będę w Chwalcu w przyszłym tygodniu to się rozejrzę za źródełkiem.

P.S. Mimo wszystko otwierałbym nowe tematy - każdy tam zajrzy.

Edit: Stworzyłem nowy temat i przeniosłem tam swoj post zgodnie z pana życzeniem :)

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » czwartek 08 mar 2007, 23:18

Tak się przejąłem tymi miniaturkami, że wymieniłem nawet jedną fotkę...(powyżej, testowo) - i to działa :P .
Ale szczerze mówiąc wolałem fotki... duże takie były... :roll:
Mam nadzieję, że przejscie na miniaturki zwiększy ilość i tempo pisania postów (czego Wam i sobie życzę :-)e035 )

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Zapraszamy do Chwalca

Post autor: Primus Inter Pares » piątek 09 mar 2007, 20:33

Z pewnością miejsce nie jest już tak dziewiczym jak na zdjęciu, nie zmieniona pozostałaby ewentualnie konfiguracja góry w tle (gdyby nie las). Prawdopodobnym jest że na tym potoczku i miejscu istnieje obecnie mini oczko wodne 100 m na N-W od stawu p. F.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » wtorek 13 mar 2007, 19:48

Czekając na jakieś wieści o źródełku, przeglądałem mapy okolic Chwalisław - Laski - Mąkolno i natrafiłem na nazwy przetłumaczone wprost z języka niemieckiego:
1.Lisi Zakręt (Fuchswinkel) - na drodze krajowej za Mąkolnem w stronę Lasek, przed skrzyżowaniem z drogą gminną do Chwalisławia (prawie na końcu podjazdu).
2.Szewska Droga (Schuster - Strasse) - biegnaca od Chwalisławia na zachód, północnym stokiem Maślaka.
Czy ktoś wie skąd wzięły się te nazwy? Są one zarówno na niektórych polskich mapach turystycznych, jak i na niemieckich z początku XX wieku:
Obrazek

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » środa 02 maja 2007, 20:39

Wreszcie będziemy wiedzieli że teren między Mąkolnem a Laskami , to nie „Świeżonka” ani „Przełęcz pod Krzyżem „ lecz „ LISI ZAKRĘT”. Wprawdzie wymieniony był na mapach ale nie wykluczone że nazwa zostanie zastrzeżona. Wszystko za sprawą pana G. który przystąpił do przygotowań budowy dużego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego. Przekonał R. Miejską do umożliwienia odkupienia od Gminy lasu przylegającego do posiadanych terenów nad Chwalisławiem. Tu nie chodzi o zajazd który będzie budowany na Przełęczy Kłodzkiej za Laskami (też na naszym terenie) lecz ponoć coś extra dla sytuowanych.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adalbert » środa 02 maja 2007, 23:50

No to fajnie... ale... czy KTOŚ znalazł jakąś odpowiedź na którekolwiek pytanie?
Przewertowałałem trochę różnych źródeł :shock: i nic. I my wszyscy też nic??? :?

ODPOWIEDZ