Riese

Arsen
Gwarek
Gwarek

Riese

Post autor: Arsen » wtorek 13 gru 2011, 16:02

W grudniowym numerze miesięcznika "ODKRYWCA" zamieszczono wywiad z Dariuszem Garbą pasjonującym się odkrywaniem tajemnic tego kompleksu zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

tomeh
Bajtel
Bajtel
Kontakt:

Re: Riese

Post autor: tomeh » poniedziałek 19 gru 2011, 13:15

Tyle o nim czytałem, tyle zwiedzałem. Zamek Książ zrobił gigantyczne wrażenie. Ale i tyle z nim tajemnic więc nie wiem czy kiedyś będzie to do końca jasne bez względu na ilość wywiadów.

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
GG: 9970970

Post autor: Spratus » poniedziałek 19 gru 2011, 13:40

W temacie Ciekawostki Ziemi Kłodzkiej zamieściłem link do ciekawego artykułu dotyczącego kompleksu.

Swoją drogą uważam, że samorządy terenów na których położone są wejścia do Riese wcale tak bardzo nie chcą poznać tych tajemnic. Bo co bardziej przyciąga niż tajemnica. Poza tym będąc w Walimiu pani przewodnik przedstawiła kolejny problem jaki napotykają "odkrywcy". Odkopanie każdego kolejnego zawału to możliwość napotkania zwłok. Oznacza to zamknięcie trasy turystycznej i straty dla właściciela. Oczywiście - chodniki znajdujące się poza trasą to inna sprawa.

Przy okazji pytanie poza tematem wątku, taki mały off topic. Czy wolno wchodzić np. do takich chodników leżących na terenie Lasów Państwowych bądź terenów należących bezpośrednio do Skarbu Państwa? Większość z nas była chociażby w Sztolni Mistrzów, ale czy wchodzenie tam jest legalne? Przepraszam jeżeli pytanie jest zbyt trywialne. ;)

maadam
Sztygar
Sztygar

Post autor: maadam » poniedziałek 19 gru 2011, 14:43

nie wolno wchodzić do takich miejsc ze względu na bezpieczeństwo przede wszystkim. Dotyczy to osób które nie mają doświadczenia czy kursów jaskiniowych itp. Np. jaskinie w tatrach- wstęp absolutnie zakazany a kluby speleologiczne maja tylko limit kilku wejść w każdą jaskinię rocznie.

Sprawa kopalni jest inna. Jak zauważyliście jest luka w prawie i nikt tak na prawdę nie wie czyje te dziury są. Zgodnie z ustawą wlot jaskini jest własnością właściciela terenu.

Teren nadleśnictwa- więc zakaz wstępu. Na 100% zakaz odkopywania :-)
Ale to bardziej skomplikowane bo jeśli oni to mają to MUSZĄ zabezpieczać aby rzeczywiście było bezpiecznie. No a tego nie robią więc w sumie nie zakazują i nie sprawdzają. Myślę, że jakby cie leśniczy zobaczył to by przegnał bo oni mają strasznie wygórowane mniemanie o własności:-)

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 19 gru 2011, 15:09

Legalne - bo nie zabronione...

maadam pisze:Teren nadleśnictwa- więc zakaz wstępu. Na 100% zakaz odkopywania :-)

Grozi mandat za niszczenie ściółki...

ODPOWIEDZ