Kamieniołomy w Chwalisławiu

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Kamieniołomy w Chwalisławiu

Post autor: _tomek » środa 07 gru 2011, 22:42

lazik pisze: Co wy chłopaki wyliczacie,jakieś straty w infrastrukturze chociażby.
jak znajdzie się inwestor to nawet swoją osobnąa bocznicę kolejową postawi,nie trzeba zbytnio nawet lobbować.To ich interes aby mieli Świety spokój, ciągłość produkcji[BEZ STRAT]
Wiesz łazik, ja przez Strzegom jeżdzę dwa razy w tygodniu...w mieście dziury łatają co roku, a bez dziur jeździ się tam może przez miesiąc w roku. A tam jest kolej...

W Rogoźnicy były takie dziury, że gdybyś wpadł w nią osobowym to koło by zawisło.

Ale Strzegom to cud miód w porównaniu do drogi Mietków - Jordanów w okolicach Sobótki

Po każdej zimie wszystkie te drogi mają ogromne dziury.

Ich "ciągłość produkcji" jak to ładnie nazywasz kończy się na wadze kamieniołomu.

Montelli
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Montelli » środa 07 gru 2011, 22:45

A ja się kurczę sprowadziłem do Złotego Stoku dla pięknych i cichych okolic i niezadeptanych gór...
Ale ekonomię też rozumiem i jakby kamieniołom miał ruszyć, to się tam do drzew łańcuchem nie bedę przykuwał. Zresztą jak zamieszkałem w ZS, to jeszcze działał kamieniołom w Skalisku - prawie w samym mieście. Nie tak dawno to było, chociaż spora część obecnych forumowiczów jeszcze wtedy tego świata nie oglądała.

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » czwartek 08 gru 2011, 06:54

Montelli pisze: Nie tak dawno to było,
Się nie pocieszaj, swoje lata już mamy 8)
Ja niemal wylądowałem w Złotym Stoku, jednak jestem jeszcze bardziej chyba od Ciebie "zboczony" na punkcie ciszy i spokoju, i finalne zamieszkałem w otulinie parku narodowego, zresztą tylko 40 minut od Złotego. I mam gwarancję, że mi nikt kamieniołomu nie postawi.

CO do skutków ubocznych dla mieszkańców. Nie bierzcie mnie za oszołoma-ekologa, ale opowiem Wam, jak wygląda sytuacja pod Kielcami. Ciężarówki akurat są najmniejszą plagą, bo jeżdżą w inny kierunku niż nasza wioseczka. Kłopotem jest:
1. Widok - zbocze góry porośnięte lasem zmieniło się w wyszarpaną jamę'
2. Hałas - "wziuuum, wziuuuum, ghrrrrrhhrhr" - działają kruszarki
3. Pył - wszechobecny pył, mimo kurtyn wodnych, latem wszystko jest siwo-czerwonawe
4. Mieszkańcy narzekają, że im domy pękają, ale tego akurat biegły nie potwierdził, bo 80% to są jeszcze drewniane chałupinki ;)

Odszkodowania? A tak, za znaczną utratę wartości handlowej nieruchomości. Moda na "dacze", czy nawet osiedlanie się pod aglomeracją, ale w rozsądnej odległości (ot, choćby ja - pracuję we Wrocławiu, a mieszkam 120 km od) dotknęła i Kielce 0- wszędzie wartości nieruchomości poszły w górę, a nasza wioska - spadły.
Obawiam się, że w przypadku Chwalisławia będzie identycznie, I nie ma znaczenia, czy aktualnie zamierzasz sprzedać nieruchomość, ważne, że tracisz.
Obrazek

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » czwartek 08 gru 2011, 08:24

Ze strategii rozwoju gminy

Chwalisław
FUNKCJA PODSTAWOWA
-wielofunkcyjny obszar osadniczy
-turystyczna i wypoczynkowa
-rolnicza
-gospodarki lesnej
-eksploatacji surowców mineralnych
FUNKCJA NADRZĘDNA
-ochrony srodowiska przyrodniczego

Zacząć należy od zachowania funkcji nadrzędnej, a jeżeli zostanie zachowana to kompromis jest możliwy chyba.
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 08 gru 2011, 09:08

A co gdyby inwestor musiał wybudować drogę do Chwalisławia...i przez Chwalisław do końca...
a wraz z budową nowej drogi zakopałby tam kanalizację, wodociąg i przewody telekomunikacyjne,
a do tego wybudował oczyszczalnię ścieków?

To byłaby ochrona środowiska?

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » czwartek 08 gru 2011, 09:44

Oczyszczalnia tak, reszta to moim zdaniem rozbudowa infrastruktury, nie mająca nic wspólnego z ochroną środowiska. Korzyść niewspółmiernie mała do szkód.

A w temacie powrotu do korzeni - czyli przeszłości przemysłowej. OK! Może więc pójść na całość? Mamy nie tylko górkę z kamienia, mamy też sporo łąk - co szkodzi wybudować tam np wytwórnię masy bitumicznej? Albo spalarnię odpadów z całego dolnego śląska. Przecież to też będzie kilka miejsc pracy. A może walnąć kilkanaście hal, i linię produkcyjną silników do Opla? Tyle tam miejsca, ileż zakładów by się zmieściło. Albo hutę. Że nie ma zasobów, nie ma rudy? NO to co, przecież można wybudować linię kolejową i dowozić, jak w Zębcu pod Starachowicami - realny przykład.
A dalej, ha!, hotele robotnicze, dwa nowe sklepy, kościół (pardon, już jest), i posterunek policji, aaa i jeszcze obowiązkowo drink-bar, restaurację, pralnię i osiedle domków dla kadry inżynierskiej.
Nie zapominajmy też o złożach radioaktywnej rudy - taka Korea Północna czy inny Iran weźmie wszystko na pniu.
Niech się dzieje! - jak w mojej sygnaturce...

Właściciele pensjonatów, agroturystyki, zamiast narzekać, może zacznijcie się wreszcie realnie promować??? Aktywnie szukać klientów? A nie szukać ratunku dla okolicy w niszczących, rabunkowych inwestycjach.
Przykład z mojego podwórka: 1 km od mojego domu stoi sobie "agroturystyka" - w pokojach śmierdzi stęchlizną, właściciel narzeka na zastój w branży, i jest zgorzkniałym pesymistą. 3 km dalej, 4 lata temu wybudowano pensjonat. Dziś, po 4 latach, właściciel dokupił kilka hektarów, i postawił tam 6 domków na wynajem jako "agroturystykę z górnej półki". Z tego co wiem, już ma zamówienia na zimowy sezon (mimo, że domki jeszcze nie wykończone). Można? Można!
Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 08 gru 2011, 09:52

Marcin Przybysz pisze: CO do skutków ubocznych dla mieszkańców. Nie bierzcie mnie za oszołoma-ekologa, ale opowiem Wam, jak wygląda sytuacja pod Kielcami. Ciężarówki akurat są najmniejszą plagą, bo jeżdżą w inny kierunku niż nasza wioseczka. Kłopotem jest:
1. Widok - zbocze góry porośnięte lasem zmieniło się w wyszarpaną jamę'
2. Hałas - "wziuuum, wziuuuum, ghrrrrrhhrhr" - działają kruszarki
3. Pył - wszechobecny pył, mimo kurtyn wodnych, latem wszystko jest siwo-czerwonawe
4. Mieszkańcy narzekają, że im domy pękają, ale tego akurat biegły nie potwierdził, bo 80% to są jeszcze drewniane chałupinki ;)

Odszkodowania? A tak, za znaczną utratę wartości handlowej nieruchomości. Moda na "dacze", czy nawet osiedlanie się pod aglomeracją, ale w rozsądnej odległości (ot, choćby ja - pracuję we Wrocławiu, a mieszkam 120 km od) dotknęła i Kielce 0- wszędzie wartości nieruchomości poszły w górę, a nasza wioska - spadły.
Obawiam się, że w przypadku Chwalisławia będzie identycznie, I nie ma znaczenia, czy aktualnie zamierzasz sprzedać nieruchomość, ważne, że tracisz.
A to wspomniana przez Ciebie wieś... jest dosłownie pożarta przez kamieniołomy.
Cała wieś leży w promieniu 500m.

Obrazek

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 08 gru 2011, 09:56

Marcin Przybysz pisze:Oczyszczalnia tak, reszta to moim zdaniem rozbudowa infrastruktury, nie mająca nic wspólnego z ochroną środowiska. Korzyść niewspółmiernie mała do szkód.
Nie pisz rozbudowa...dziś w Chwalisławiu nie ma żadnej infrastruktury, jest prąd (nie dla przemysłu) i telefon.

Droga to gierkowski asfalt łatany przez lata, a kanalizacji i wodociągów nie ma.
Oczyszczalnie przydomowe są tylko przy najnowszych budynkach.
Działki na których ludzie się teraz osadzają, nie mają nawet asfaltowej drogi, a tylko część ma prąd.

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » czwartek 08 gru 2011, 12:12

Ja jestem jak najbardziej za rozwojem turystycznym gminy. W tej przemysłowej przeszłości było trochę ironii. No ale marketing kuleje to co zrobić?
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
Marcin Przybysz
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: Marcin Przybysz » piątek 09 gru 2011, 06:56

Kurdę... Jak już mają tę kolej do Chwalisławia koniecznie budować, to może niech zbudują turystyczną wąskotorówkę? Nakłady parędziesiąt % mniejsze, a korzyści, że hoho... O, tak jak nadmorska gmina Rewal, co to za ponad 40 milionów buduje niemal od zera po trasie dawnej kolejki:

Obrazek

A Rewal też ma potencjalne zasoby naturalne do wyeksplorowania. Jakie? Wprawdzie nie wspaniały kamień, a tylko piasek, jak to nad morzem. I naiwni, zamiast walnąć piaskownię na parę hektarów (zbyt będzie zapewniony, 11stka się modernizuje), to jakąś kolejkę modernizują, jakieś tam dworce z infrastrukturą turystyczną stawiają....

PS - na wszelki wypadek - żarty sobie stroję :-)e001
Obrazek

Awatar użytkownika
lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » piątek 09 gru 2011, 14:06

_tomek pisze:A co gdyby inwestor musiał wybudować drogę do Chwalisławia...i przez Chwalisław do końca...
a wraz z budową nowej drogi zakopałby tam kanalizację, wodociąg i przewody telekomunikacyjne,
a do tego wybudował oczyszczalnię ścieków?

To byłaby ochrona środowiska?
Sam widzisz wiele można ugrać na takim inwestorze
Do samego wydobywania kamienia potrzebna jest duża ilość wody,więc i wioskę musieli by skanalizować ,choćby z tego powodu że wody w studniach podczas eksploatacji mogą się zanieczyścić w jakiś sposób.np.[kaolit,czy jakieś inne ]

Transport jak już to tylko i wyłącznie patelniami.Nikt tam o kolei nie będzie nawet myślał,z reszta i racja.
Fragment drogi wyjeżdżając z [kamieniołomu] na główną Chwalisławska drogę byłby cały do przebudowy.
Nie ze względu na dziury . Żaden transport ciężki nie pojedzie dopóki koryta rzeki się od niej nie oddali.Jak wiecie wzdłuż całej drogi są mury oporowe lub rzeka przy szosie.Ta droga jest CAŁA do przebudowy, pod transport ciężki . Tu popis dla projektanta i ta karta przetargowa dla gminy ,bo w zasadzie za wąsko na rzekę,dwa pełnowymiarowe pasy jezdni[7m] Wwięc o drogi bym się nie bał bo kamieniołom musiał by stworzyć sobie zupełnie oddzielną drogę z wyrobiska do trasy 46,np przez las,NIE PRZEZ WIEŚ.

W zasadzie dobry burmistrz ugrał by wiele innych niusów,korzystnie dla gminy,ale może później.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 30 gru 2011, 21:06

Godzinna dyskusja na temat kopalni granodiorytu w Chwalisławiu. Oprócz burmistrza i radnych w dyskusji uczestniczą także p. Andrzej Grzelak - właściciel gruntu,
pełnomocnik potencjalnego inwestora (nie dosłyszałem gdy się przedstawia),
p. Zdzisław Fleszar - były wójt Kamieńca, a od kilku lat mieszkaniec Chwalisławia.

http://spoko.eu.org/zlotystok/rada%20mi ... lislaw.mp3

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 18 sty 2012, 20:26

_tomek pisze: Burmistrz:
"Państwa tak dzisiaj, to jutro jest inwestor. Jest uzgodnione z parkami krajobrazowymi, będzie zgoda. Jest uzgodnione z nadleśnictwem wjazd do tej działki, nadleśnictwo wyrazi zgodę."
Jakies info odnosnie sprawy? Czy jest juz to "jutro" o ktorym mowil Burmistrz?
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 18 sty 2012, 20:34

No to posłuchaj co wyżej.

Inwestor przyjechał, radni wyrazili zgodę na zmianę studium zagospodarowania - pierwszy etap, żeby myśleć o tej inwestycji poważnie. Teraz inwestor ma sobie porobić kosztowne(kilkaset tys.) odwierty badawcze i zaproponować rozwiązanie problemu transportu (warunek nieuciążliwego transportu został postawiony przez radnych) . Wtedy będzie mógł przedstawić Radzie jakiekolwiek konkrety. Dziś konkretów było ZERO.

Gdyby wszystko szło super szybko to za 3 lata może tam powstać kamieniołom.

ODPOWIEDZ