Kamieniołomy w Chwalisławiu

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Kamieniołomy w Chwalisławiu

Post autor: _tomek » piątek 02 gru 2011, 14:29

30 listopada Radni po rozmawiali na temat Chwalisławia i złóż granodiorytu (granitu)

Tu jest nagranie:

http://spoko.eu.org/zlotystok/chwalisla ... dioryt.mp3

Parę cytatów na zachętę:

"Był inwestor to przepłoszony został"

"Wszyscy mieszkańcy Chwalisławia będą na Was wieszać psy"

"Ja proponuję zrobić wyjazdową sesję w Chwalisławiu, z mieszkańcami wsi, niech oni się wypowiedzą
(...)
Proszę mi wierzyć będzie pół na pół"

"Nasz sąsiad na północy - w Kamieńcu ma pięć kopalni (...) od każdej tony 50 groszy. On ma w tej chwili 9 mln z tej właśnie opłaty, my mamy zero..."

"To, że ludzie zaczęli tam się sprowadzać, nie znaczy, że powinniśmy ograniczać swoje możliwości do pozyskiwania pieniędzy"

"Jak najwięcej kasiory..."

Zrobiłem Wam ilustrację (kliknij - powiększ):

Obrazek

Radni mówią o jednej działce - 68/3.

O drugiej - 74/5 wszyscy zapomnieli:

http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... ok/614.pdf

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Re: Kamieniołomy w Chwalisławiu

Post autor: Janina Frankowicz » piątek 02 gru 2011, 15:05

Nie mówiono o działce 74/5, tylko o Kościelnym Lesie. Moim skromnym zdaniem, a Chwalisław znam jak własną kieszeń,wyrobisko na tym miejscu nie zakłócało by w znacznym stopniu ruchów powietrza /wiatrów/, bo przeważają u nas wiatry z kierunku zachodniego, a nawet gdyby wiało ze wschodu to ten teren jest osłonięty wzniesieniami. Ale te uwarunkowania należałoby dokładnie zbadać. Natomiast jeśli mamy jakieś surowce, to powinniśmy z nich korzystać. Pamiętam jak kamieniołom z Złotym Stoku utrudniał życie mieszkańcom ulicy Sienkiewicza. Dlatego wyrobisko po prawej stronie drogi mogłoby być uciążliwe na działce siedliskowej Radkowskich i u p.Dziedzica - ale to tylko takie moje babskie spojrzenie wynikające z analizy terenu. Działki rekreacyjne za tzw. Bykową Górą nie są zagrożone

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 02 gru 2011, 19:48

Lobbowac,inwestowac,zachecac inwestorow.Najwazniejsze sa nowe miejsca pracy.Kamieniolom jest szansa rozwoju moim zdaniem a ilosc pozytywow jest wieksza niz negatywow.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

REX
Sztygar
Sztygar

Post autor: REX » sobota 03 gru 2011, 11:28

Blondyka poruszyła sprawę kamieniołomu na pewno na polecenie burmistrza i teraz widać że jest już po jego stronie. Spłoszono czy przestraszono inwestora niech MNP poda kto to był jego koleś aby wywołać wodę na jego młyn. Dzis to robi przewodnicząca rady blondynka. ZAPAMIĘTAJCIE nigdy nie powstanie kamieniołom w Chwalisławiu a gadanie o nim to są tematy zastepcze. W urzędzie są odpowiednie opinie odnośnie tego kaminiołomu burmistrz ich nie ujawni po powie tym ..(wyraz usunieto-REX bez obrazliwych slow na forum prosze) że takowych nie ma. Z nich wynika jedo nie ma zgody na otwarci wyrobiska KONIEC. Szkoda że zaraz po tej dyskusji burmistrz nie poddał pod głosowanie swoje jakieś ciekawej uchwały zapewne wszyscy by klepneli raze z blondynką.

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » sobota 03 gru 2011, 14:01

Reksiu ja nie jestem blondynka, tylko naturalnie siwa, a siwemu włosowi należy się w naszej kulturze szacunek. Pozdrawiam

REX
Sztygar
Sztygar

Post autor: REX » sobota 03 gru 2011, 15:41

Pani Jasiu słuchając nagrania myślałem że tamat kamieniołomu poruszyła przewodnicząca rady czyli pani Grzech. Nie miałem zamiaru obrażac Pani. Jeśli zaszło nieporozumienie i Pani wywołała ten temat to przepraszam. Mówiąc o blondynce cały czas mam na mysli przewodniczącą rady czy ta pani jest w stanie kontrolować i przewodniczyc obradom z tego co słyszymy, czy to jest jak powiedział burdel a nie rada. Dlaczego MNP nie ujawni teraz kim był ów tajemniczy uciekinier od kamieniołomów. Prosze tom sprawdzić a bedziecie wiedzieć że to totalna bzdura.

Awatar użytkownika
lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » sobota 03 gru 2011, 18:26

Osobiście zachęcałem biznesmena ze śląska do inwestowania.Gość miał jeszcze firmę transportową.Schematycznie nakreśliłem mu układ zasobów[ ile wiem]
Granitoidami kłodzko -złotostockimi, był wyraźnie zachwycony.

GAWLITZEK pisze:Lobbowac,inwestowac,zachecac inwestorow.Najwazniejsze sa nowe miejsca pracy.Kamieniolom jest szansa rozwoju moim zdaniem a ilosc pozytywow jest wieksza niz negatywow.

Popieram

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 05 gru 2011, 18:19

Hehe, ciekawie wyszło. Nagranie z rady miałem niepełne, brakowało końcówki Rady. Nie przeszło FTPem, dopiero na pendrive dostałem.

Chwilę później (w stosunku do pierwszego nagrania) burmistrz opowiedział radnym o statusie kamieniołomów

Burmistrz:
"Państwa tak dzisiaj, to jutro jest inwestor. Jest uzgodnione z parkami krajobrazowymi, będzie zgoda. Jest uzgodnione z nadleśnictwem wjazd do tej działki, nadleśnictwo wyrazi zgodę."

Trzeba przyznać, że zupełnie rzeczowo mówił. Przewodnicząca entuzjastycznie poddała pod głosowanie (i to przegłosowano), aby na następną Radę zaprosić inwestora (właściciela tychże działek).

http://spoko.eu.org/zlotystok/chwalisla ... ioryt2.mp3

REX, niestety Twoje teorie poległy,
MNP i Blondynka są jak najbardziej ZA powstaniem tego kamieniołomu..

Na zdjęciu górka, która być może "zniknie".

Obrazek

Awatar użytkownika
lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » poniedziałek 05 gru 2011, 19:06

Świetna wiadomość,brawo dla burmistrza i rady.
Inwestować ,zarabiać,wydawać :D

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 05 gru 2011, 19:38

Bardzo dobrze.Kamieniolom niejedna rodzine wyzywi.Ciekawe co inwestor powie na spotkaniu.Jeszcze niech zaprosza tych inwestorow co stawiaja wiatraki.Byleby zaraz ktos nie wyskoczyl na radzie z teoria,ze po odstrzalach kury przestana sie niesc i kamieniolom powstac nie moze.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 05 gru 2011, 20:45

O ostatniej wizycie słyszałem od p. Tichanowicza.
Z tego co zrozumiałem to głównym tematem dyskusji było jak ten kamień stamtąd wywieźć.
Mówiono o 2000-3000 ton dziennie, czyli powiedzmy 100 ciężarówek dziennie.

Jest jasne, że droga do Chwalisławia nie przetrwa nawet roku - nie mówiąc o tym jak miałby się tam minąć z cieżarówką np. autobus szkolny.
Inwestor od razu zgodził się na jej przebudowę.
Pytanie gdzie dalej.
I tu były już bardzo (moim zdaniem) egzotyczne pomysły. Od reaktywacji kolei (z odbudową mostu w Byczeniu), przez budowę stacji przeładunkowej (na kolej) w Płonicy i drogi do niej (przez Mąkolno), do kolejki linowej na kamień wprost z Chwalisławia do Płonicy. Nie oszukujmy się z tą koleją...
Jest pytanie gdzie będzie popyt na ten kamień, bo gdy będą go wozić w stronę Kamieńca albo Lądka, to dojdzie jeszcze jedna droga do remontu.

Druga kwestia, co gmina będzie z tego miała...Radny Grygiel przedstawił to tak, że w Kamieńcu z każdej tony mają 0,50 co daje im 9 mln rocznie.
Mimo, że kopalni tam jest kilka, a my tu mówimy o jednej i to wcale nie dużej, to mogło się niektórym pokazać:

Obrazek

Zadałem sobie ogromny trud i kliknąłem dwa razy:
http://bip.kamzab.pl/pl/50375/1,6300/uc ... -2011.html

I tak:
Wpływy z opłaty eksploatacyjnej:
Kamieniec: 1 500 000
Złoty Stok: 0

Podatek od nieruchomości od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych:
Kamieniec: 3 309 531
Złoty Stok: 710 000

Podatek od nieruchomości od osób fizycznych:
Kamieniec: 970 169
Złoty Stok: 410 000

Udziały gmin w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa :
Podatek dochodowy od osób fizycznych (czyli część pieniędzy z naszych PITów):
Kamieniec: 3 036 925
Złoty Stok: 1 662 312

Czyli z opłaty "od tony" jest tam ledwo 1,5 mln, a nie 9.
Podatki od nieruchomości dają te znacznie większe dochody.
Gdyby to przeliczyć, to
3000 ton dziennie x 252 dni robocze x 1,05zł (stawka eksploatacyjna na granit) = 794 tys.
oraz dodatkowo 681 tys. m2 terenu pod działalność x 0,79zł podatku = 538 tys.

Razem 1,332 mln zł

Czy to dużo?

Remont 1,8km drogi od znaku Złoty Stok do przystanku w Płonicy kosztował 1,3 mln zł.
Dziś, żeby województwo wyremontowało tę drogę gmina musiałaby dopłacić 50%.

Po przeliczeniu wynika, że za pieniądze z tej kopalni można wyremontować 3,6 km drogi.

Nawet burmistrz tłumaczył radnym, że szansa na miejsca pracy dla mieszkańców gminy jest niewielka.

I najważniejsze pytanie, czy inwestor rzeczywiście jest zainteresowany? bo w najbliższej okolicy nie ma dużych inwestycji drogowych, a do tych dalszych są bliższe kamieniołomy po drodze.

Jak radni zaczną wymyślać jakie to profity ma gmina uzyskać za zgodę na eksploatację, a jakie to warunki inwestor spełnić, to się może okazać, że interes się po prostu nie opłaca.
To nie znaczy, że nie mają o tym mówić, ale powinni mieć ze sobą na radzie kalkulator...i znać umiar.

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » poniedziałek 05 gru 2011, 23:04

Dajcie spokój z tym kamieniołomem. Ani kasy ani zatrudnienia nie będzie. Tomek kasę lipną zliczył do roboty przy łopacie nie potrzebują tylko wyspecjalizowanych pracowników typu kierowców bombowców, koparkowych itd. Tacy już pracę mają i nie czekają na tajemniczych inwestorów. A po takim kamieniołomie tylko syf zostanie gdzie strzelankę czy skalisko można zrobić - jedyny plus tej dewastacji środowiska. Lepiej namówić kogoś aby ze trzy pensjonaty postawił i turystów nagonił z kasą do wydania.

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » wtorek 06 gru 2011, 09:21

Mentalku stawiaj pensjonaty to do ciebie będą gnali drzwiami i oknami, bo nam jakoś nie chcą pchać kasy. Nawet w Polanicy pensjonaty puste a ty "widzisz" tłum forsiastych u nas!

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » wtorek 06 gru 2011, 11:13

To co Pani uważa, że należy zrobić z naszej okolicy dolinę krzemową??? Już przemysł mieliśmy i co z niego zostało - działki na sprzedaż!
Zrujnują krajobraz, wybiorą co wartościowe, wypłacą do magistratu z 5 baniek i zabiorą się w 4 lata.
A co nam mieszkańcom zostanie?

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » wtorek 06 gru 2011, 12:21

Janina Frankowicz pisze:Mentalku stawiaj pensjonaty to do ciebie będą gnali drzwiami i oknami, bo nam jakoś nie chcą pchać kasy. Nawet w Polanicy pensjonaty puste a ty "widzisz" tłum forsiastych u nas!

Jest bardzo ciężko no ale niektórzy sami sobie winni. Wystarczy spojrzeć na strony internetowe pensjonatów. Brak marketingu, dzisiaj trzeba niestety wychodzić do ludzi.

Dlatego hotele ratują się citeamami, my dealami czy innymi grupponami czy happy dayami za pół ceny.
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 07 gru 2011, 00:14

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 07 gru 2011, 00:17

fachowiec Pan Zacher jednak sie mylil ;)

Awatar użytkownika
Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » środa 07 gru 2011, 00:34

Sami eksperci... Choć prawdę powiedziawszy kto mógł wiedzieć jak to będzie wyglądało? No nikt. Kto mógł przypuszczać, że ludzie będa chcieli skakać po drzewach jak małpy. Jakby wtedy przyszedł obecny właściciel Skaliska i powiedział "Panowie! Mam pomysł." i opowiedziałby co chce zrobić to by się popukali w głowę i może rzuciliby tekstem z Killera (mimo, że nie mogli go znać) "mają rozmach skur...". Skąd oni mogli wiedzieć.

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » środa 07 gru 2011, 07:10

Najgorsze że ta mentalność tkwi w nich i im podobnych do dziś. W międzyczasie pojawiła się p. Ela p. Witek. Dlaczego nikt nie skorzysta z ich doświadczeń?

Pan Burmistrz Lubieniecki (dziś częsty expert w PRW) mówił, iż ze złota zrobiono g..., no ale mamy przecież przykłady, że z g... można zrobić złoto :D .
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

REX
Sztygar
Sztygar

Post autor: REX » środa 07 gru 2011, 08:03

Jeden z tych pseudo ekspertów wypowiada jedno bardzo ważne zdanie. Zapewne dotarł w archwum urzędu do dokumentów potwierdzających tę wypowiedz. Jest to również uzasadnienie do mojej opini, że w Chwalisławiu kamieniołom nie powstanie.

ODPOWIEDZ