Złoty Jar

usika
Dreptacz
Dreptacz
Relacja:Mieszkaniec
Re: Złoty Jar

Post autor: usika » wtorek 15 mar 2011, 18:02

Tomek przecież nasza forumowa babcia nie jest leszcze taka leciwa, owszem ma wnuki , ale bez przesady, lat wojennych raczej nie pamięta.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 15 mar 2011, 18:05

usika pisze:Tomek przecież nasza forumowa babcia nie jest leszcze taka leciwa, owszem ma wnuki , ale bez przesady, lat wojennych raczej nie pamięta.
oj nie o Babcię chodziło... :)

usika
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: usika » wtorek 15 mar 2011, 18:07

ale co do jaru to ma ona pewnie dużą wiedzę

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja:Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » wtorek 15 mar 2011, 18:10

Te fundamenty są zbyt małe, aby utrzymały kładkę nad jarem.poz

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » wtorek 15 mar 2011, 18:22

ciekaw jestem tylko jak ten most wygladal , masakrycznie musial sie prezentowac nad Jarem

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 15 mar 2011, 18:27

może nie był nad jarem tylko na zbocze obok?

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: hermenegilda » wtorek 15 mar 2011, 18:30

Fundamenty są skierowane w stronę jaru.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » wtorek 15 mar 2011, 18:31

skoro są fotki tego mostu to moze warto je odszukac ?

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: hermenegilda » wtorek 15 mar 2011, 18:42

Są to dwa fundamenty o boku ok 50 cm oddalone od siebie też ok 50 cm, w jednym z nich jest okrągły otwór o średnicy ok 10-12 cm,jest na jednym jest data 1938, była kiedyś jeszcze swastyka, ale ją ktoś zkuł.
Załączniki
fundament.jpg
fundament2.jpg
fundament1.jpg
Ostatnio zmieniony wtorek 15 mar 2011, 19:36 przez hermenegilda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » wtorek 15 mar 2011, 18:50

przejde sie tam jak bede w zs bo ciekawi mnie to

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk

Post autor: łazik » wtorek 15 mar 2011, 19:31

hermenegilda pisze:Te fundamenty są zbyt małe, aby utrzymały kładkę nad jarem.poz
Też mi się tak wydaje ,szczerze to znam je tylko z twoich zdjęć,bardziej pod znaki jakieś były robione.
Babcia pisze:Koryto rzeki pokryto płytami też w tym czasie.
Obrazek
Babciu zdjęcie powyżej to wylot koryta z początku XXw.Pewnie widziałaś to zdjęcie ale nie skojarzyłaś szczegółów.
Na żadnym zdjęciu kładki nie mogę znaleźć. :?

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » środa 16 mar 2011, 16:22

Trudno to nazwać kładką, był to ładny drewniany mostek spinający dwa wzgórza, kontynuacja widokowej ścieżki Hubertus, zaznaczonej na mapie z 1924 roku. Przebiegała ona zachodnim zboczem Góry Krzyżowej, zboczem obecnych kamieniołomów, ten odcinek zniszczony podczas eksploatacji kamieniołomu, dalej ponad Sztolnią Książęcą wchodziło się na mostek spinający dwa wzgórza. Na forum przewijało się zdjęcie fragmentu tej ścieżki, z ławeczką drewnianą i pięknym widokiem na Jawornik. Podobno mostek wybudowano po zakończeniu obecnego budynku w ZJ. Może zdjęcie tego mostku posiada Primus a napewno może dużo więcej o nim powiedzieć. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 17 mar 2011, 21:35

[quote="Arsen"]Trudno to nazwać kładką, był to ładny drewniany mostek spinający dwa wzgórza, kontynuacja widokowej ścieżki Hubertus, zaznaczonej na mapie z 1924 roku. Przebiegała ona zachodnim zboczem Góry Krzyżowej, zboczem obecnych kamieniołomów, ten odcinek zniszczony podczas eksploatacji kamieniołomu, dalej ponad Sztolnią Książęcą wchodziło się na mostek spinający dwa wzgórza. Na forum przewijało się zdjęcie fragmentu tej ścieżki, z ławeczką drewnianą i pięknym widokiem na Jawornik. Podobno mostek wybudowano po zakończeniu obecnego budynku w ZJ. Może zdjęcie tego mostku posiada Primus a napewno może dużo więcej o nim powiedzieć. Pozdrawiam

Mam kilka zdjęć,kładki nie ma.Mam mapę z 1924,też coś nie tak.Mam zdjęcie z ławeczką na krzyżowej,kupę zdjęć wąwozu.Kładka ,jak była to tak szybko znikła jak powstała.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 17 mar 2011, 22:11

To, że nie ma jej na zdjęciach-nie musi wcale znaczyć, że jej niebyło. Ja jej osobiście nie widziałem ale znam mieszkańców ZS, którzy ją widzieli i właśnie tam się bawili. Rzeczywiście nie trwała ona długo, tylko kilkanaście lat ale sądząc po ukształtowaniu terenu widok z niej musiał być również ładny, podobnie jak z tej ławeczki na wzmiankowanej ścieżce. Obecnie widziałem tylko na tej ścieżce osoby szukające skarbów przy pomocy wykrywacza metali. Ale po wojnie grasowały tam watahy indian w poszukiwaniu dobrej zabawy.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 22 mar 2011, 18:30

Arsen pisze:ale sądząc po ukształtowaniu terenu widok z niej musiał być również ładny, podobnie jak z tej ławeczki na wzmiankowanej ścieżce.
Obrazek
To chyba to ujęcie.Widok na Jawornik.
Arsen pisze: Obecnie widziałem tylko na tej ścieżce osoby szukające skarbów przy pomocy wykrywacza metali.
:) Zawsze to jakieś hobby.Jeszcze gdyby tak historie poznali było by im łatwiej.
Arsen pisze:To, że nie ma jej na zdjęciach-nie musi wcale znaczyć, że jej niebyło. Ja jej osobiście nie widziałem ale znam mieszkańców ZS, którzy ją widzieli i właśnie tam się bawili.
Odnalazłem ta ścieżkę,faktycznie jest przerwana w połowie kamyków,schodzi zaraz za jarem.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 22 mar 2011, 20:15

Ciekawy jestem, czy kiedykolwiek pojawi się na forum zdjęcie tego mostku, niemożliwym jest jego brak, pewnie leży zdjęcie gdzieś i przypadkowo zostanie odnalezione. Na dzień dzisiejszy obraz tego mostku istnieje jedynie w oczach nielicznych mieszkańców ZS.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 27 mar 2011, 21:01

Obrazek
Patrzałem po jakichkolwiek ujęciach Jaru,lata 40,kładki ani śladu.Musiała to być iście krótka i mało efektowna konstrukcja.Nie wierze że nagle wyskoczy nam zdjęcie czy fotografia z kładką od góry sołtysiej po krzyżową.Był by ślad.
Obrazek

Na powyższym ujęciu coś niby widać.Są kable ale i z boku jaru niewyraźnie widoczne coś co tam nie pasuje .

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 27 mar 2011, 22:10

Zacznijmy od koryta/tunelu potoku..
Obrazek

Na widokówce z "niemieckim" tunelem, mamy także drewniane arkady nazywane przez Niemców Kollonaden. W Bergglocke napisano, że powódź w 1914 je uszkodziła. Jeśli uszkodziła budynek i była to rzeczywiście taka mega - powódź (popłyneły wszystkie mosty w Złotym Jarze), to po tunelu także wtedy (1914) ślad nie został...
Więc może być prawdą, że do czasów PRLu koryto było odkryte..i zabudowano je ponownie.
Obrazek

Obrazek

-----------
Co do kładki... bez wątpienia fundamenty przy 5 tablicy ścieżki ND wyglądają mizernie i patrzą na drugą stronę wąwozu (200m kładki??) - niemożliwe...

Obrazek

Natomiast na ścieżce, którą opisał Arsen jest miejsce gdzie kładka była na 99%.
Idąc w górę, mija się Książęcą i tuż przed mostkiem w prawo do góry. Jest tam taki wąwozik i wspomniana ścieżka. W terenie to nie pozostawia wątpliwości, ale na zdjeciach widać tylko liście więc Wam dorysowałem. Ścieżka się urywa, a kontynuacja jest po drugiej stronie. Jeśli przyjąć, że skały nie wysadzano od tego czasu - to tu właśnie była ta kładka - miała góra 20m.

Obrazek

Obrazek

Babcia
Sztygar
Sztygar

Post autor: Babcia » niedziela 27 mar 2011, 23:01

Tomku na zdjęciu Jaru z tymi stołami rozłożonymi na placu koryto rzeki jest zakryte, a to były już lata 20-te, natomiast powódż jak napisałeś była w 1914. Po wojnie pewnie je wzmacniano jak stawiali te byłe kempingi. Ale nie upieram się bo historia nie jest moją mocną stroną.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 27 mar 2011, 23:10

Patrzymy na to samo, a co innego widzimy :)

Obrazek

Jest płotek, a co za płotkiem? Pamiętaj, że woda jest jeszcze dwa metry poniżej...

Ale też się nie upieram, tak słyszałem, ale nie potrafię zweryfikować.

ODPOWIEDZ