Złoty Jar

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk
Re: Złoty Jar

Post autor: łazik » czwartek 03 mar 2011, 17:57

Dopiszcie jeszcze jakieś ciekawostki wąwozu :D ,Taki suchy opis nie robi wrażenia zbytnio :roll: .Warto wpisać legendę o wąwozie,przecież jest ,coś pozmyślać coś upiększyć .Warto powiedzieć o dziesiątkach starych sztolni w zasięgu reki,tych odkrytych i tych do odkrycia,taka niewiadoma bardziej chyba zachęca.Przecież to raj dla poszukiwaczy przygód,geologów,przyrodników i miłośników gór.Każdy górnik czy geolog powinien chociaż raz w życiu poznać najstarszy i najbardziej zróżnicowany rejon górniczy w kraju.Mało poznany teren,historia złota. Nawet bym poszedł dalej i napisał o zawartości złota w szlace,0,003,na mało świadomych turystów to działa chyba.Ten 16w bym wymazał bo nikt nie wie od kiedy zaczęło się tam górnictwo.Skoro w 1273 cystersi grzebali już pole zachodnie to przecież musieli i tak huty mieć w jarze,na pewno nie były one na Haniaku,chyba że wodę sobie z jaru przynosili .Mało tego skoro w 1240 dowozili rudę srebra do Reichenstein , do wielkiego pieca hutniczego to jak myślicie gdzie on stał :D no chyba nie tam gdzie ratusz:D Dopisał bym że początków właściwie nikt nie zna ,ale przez czołowych specjalistów uznawany jest za najstarszy ośrodek w kraju.Śmiało do złota bym sreberko dorzucił, :D musiało go być sporo przecież,nawet i z naszej rudy :D

Wszystko pięknie ,ładnie ale przecież to nie strona beneficjęntów urzędu skarbowego tylko turystów pensjonatu złoty jar :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja:Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 03 mar 2011, 18:57

łaziku, z pewnością byśmy się stroną pochwalili tutaj, gdyby była skończona :)

Niestety jeszcze nie jest. Wielu rzeczy brakuje, chyba najbardziej galerii zdjęć z wnętrza - te zdjęcia trzeba dopiero zrobić...banner i logo też wymagają poprawki...itd..

Fakt, że już wygląda lepiej niż np. http://www.gold-stok.yoyo.pl/ ale to temat rozwojowy i prace nad zawartością zapewne nigdy się nie skończą, tym bardziej, że strona działa na Drupalu (system zarządzania treścią) i niedługo Andrzej sam ją będzie obsługiwał bez mojej pomocy (jest to proste).

Cieszę się przede wszystkim z tego, że Andrzej się zdecydował zrobić to przyzwoicie - bez oszczędności na domenie, serwerze itd...

Co do legend to ja jestem jednak nudziarzem...ale jakby się wybrać do kopalni na trzy rundki z turystami i dyktafonem :) to potem tylko zdjęcia dodać....
Nie możemy z tymi dziurami też przesadzić, bo przecież rodzice wysyłają tu dzieci na kolonie i mogliby odnieść wrażenie, że jest tu coś niebezpiecznego.

Zachęcam do przeczytania historii:

http://zlotyjar.pl/historia

i czekam na komentarze (miejcie na uwadze, że to tekst dla potencjalnego turysty).

Korzystałem z dwóch numerów Bergglocke (które mam dzięki uprzejmości Arsena), gdzie historia tego miejsca jest opisana znacznie dokładniej.

usika
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: usika » czwartek 03 mar 2011, 19:39

A mi się podoba!!! brawo Tomek .

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 03 mar 2011, 21:22

_tomek pisze:Zachęcam do przeczytania historii:

i czekam na komentarze (miejcie na uwadze, że to tekst dla potencjalnego turysty).
Niewątpliwie jest to historia samego pensjonatu,fajna robota ,ale jak dla mnie ani to turyście ani dzieciom kolonijnym :D Poważnie z czasem bym dodał oprawę dla prawdziwego turysty.
_tomek pisze:Korzystałem z dwóch numerów Bergglocke (które mam dzięki uprzejmości Arsena), gdzie historia tego miejsca jest opisana znacznie dokładniej.
W berglocku to jakiś skruciaż pisał :D
Warto przecież podkreślić gdzie ten pensjonat tak naprawdę leży.Wąwóz górniczy to nie tylko toważystwo od schlackental.
_tomek pisze:łaziku, z pewnością byśmy się stroną pochwalili tutaj, gdyby była skończona :)
Nie gadaj bo jako całość już jest świetna,jest w niej podstawowa wiedza potrzebna ,ale nie bądź nudziarzem :D
_tomek pisze:Co do legend to ja jestem jednak nudziarzem...ale jakby się wybrać do kopalni na trzy rundki z turystami i dyktafonem
No właśnie popatrz na podejście kopalni do turysty,pełen luzik,przygoda,legendy,jakieś złotko i dziury w ziemi :D
_tomek pisze:Nie możemy z tymi dziurami też przesadzić, bo przecież rodzice wysyłają tu dzieci na kolonie i mogliby odnieść wrażenie, że jest tu coś niebezpiecznego.
Do naszej kopalni przyjeżdżają głównie dzieciaki,coś przecież musi każdego turystę zafascynować w danym miejscu :D

Legendy przecież też nie musimy zapożyczać bo jest
Nawet gdzieś w tym forum jest podana strona jakiegoś dariusa z fajnie napisana legendą o ciężarówkach które wjechały do jaru i nie powróciły w 44. :D

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 03 mar 2011, 21:47

Tomku czesto na stronach o tematyce hotelarskiej widuje sie zamowienie albo kontakt online , gdzie bezposrednio mozna napisac maila do wlascicieli badz do recepcji , mam znajomych ktorzy na swoich stronach maja cos takiego i powiem szczerze ze duzo ludzi korzysta z tego typu zapytania :)

do tego wszystkiego swietna forma promocji byloby umieszczenie filmiku ukazujacego okolice Złotego Jaru ale to blizej wiosny kiedy wszystko bedzie zielone :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 03 mar 2011, 21:55

Słuszna uwaga, zrobi się.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 05 mar 2011, 15:32

Szczątki jakiegoś pieca wraz ze szlaką .Szlaka widać silnie zmineralizowana,ale zbyt lekka jak na szlakę z rudy.Przychodzi mi na myśl jedynie piec który był używany do robienia węgla drzewnego,lub stos do surowego kamienia.Dwa elementy ceglane które widać są ewidentnie z pieca bo stały się właściwie szkliście ceramiczne [wysokie temp].Sam fragment cegieł przypomina mi narożnik z takiego właśnie paleniska.Jeśli tak to pierwsze szczątki pieca jakie u na widziałem.ALE MOGĘ SIĘ MYLIĆ ,PRÓBY TRZEBA PODDAĆ ANALIZIE. :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 06 mar 2011, 14:52

Co do izby pamięci.Fanty sami możemy sobie do takiego poszukać :D Szlaka z drugiego wytopu każdy wie jak wygląda:placki z jednej płaskie a od góry widoczny proces uwalniających się substancji chemicznych,gazów w procesie topienia.Grubość średnio 4 cm i średnicy do 30 cm,czyli średnica szerokości misy pieca.To są te wszystkie hałdy które widzimy.

Poszedłem po troszku wiedzy o procesie hutniczym i termicznym ,znalazłem to:
Obrazek
Obrazek
Jest to cały nietknięty odlew z misy na rycinie agricoli poniżej,tylko pytanie czy jest to surowy kamień czy już stop z ołowiem :shock:
Znalezisko unikatowe bo jedyne na cały wąwóz,waga około 100kg,warto zabezpieczyć to :D i poddać analizie chemicznej

Obrazek

Nie,stop z ołowiem to raczej nie,chyba że zaraz po jego dodaniu piec wygasł.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » niedziela 06 mar 2011, 20:06

a my mamy szlakę z odbita podkową konia!

Jest rewelacyjna, prawdopodobnie kiedyś przy pracy jakiś konik rozwoził żużelek i nadepnął na jeszcze miękki i został uwieczniony jak dzisiejsze "gwiazdy' filmowe :-)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 06 mar 2011, 20:43

brawo łazik!
bułka pisze:a my mamy szlakę z odbita podkową konia!
I znów się kłania "SZ P SZ" (szafa pani Szumskiej)

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » wtorek 08 mar 2011, 20:46

aby Szafa pełna była trzeba było się nachodzić - nie myśl sobie że wszystko samo do szafy wpada

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 13 mar 2011, 17:30

Trzeba się nachodzić,trzeba :D Troszku chemii teraz i będzie jak nowe.
Obrazek

Spratus
Gwarek
Gwarek
GG:9970970

Post autor: Spratus » niedziela 13 mar 2011, 22:37

Jeszcze w ogródku będziesz tym kopał. :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 14 mar 2011, 17:31

Wracając do tematu...do historii dopisałem co się działo pomiędzy 1946-1960 - z relacji p. Kazimierza Morawskiego. Niewiele...

Ciekawe jest coś jeszcze...zupełna dla mnie "nowość"...
Otóż w Złotym Jarze był most wiszący! nad doliną!
Rozpadł się dopiero w latach 50'
Jeden jego koniec znajdował się przy tablicy nr 5 ścieżki nordic walking -> za Złotym Jarem przez mostek w stronę Góry Krzyżowej, pierwszy ostry zakręt - z ławeczką.
Czy ktoś ma widokówkę z jego zdjęciem? czy wiecie coś na ten temat...może widzieliście gdzieś jakieś dziwne betonowe fundamenty po drugiej stronie wąwozu?

Montelli
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Montelli » poniedziałek 14 mar 2011, 18:21

Ciekawe, czemu taki most w tym miejscu miał służyć? Czyżby forma przedwojennej extreme typu Skaliska? Musiał być bardzo solidnie zakotwiony (długość pewnie powyżej 100m), więc jeśli był, na pewno pozostałości fundamentów się zachowały.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 14 mar 2011, 19:37

_tomek pisze:Otóż w Złotym Jarze był most wiszący! nad doliną!
Rozpadł się dopiero w latach 50'
Jeden jego koniec znajdował się przy tablicy nr 5 ścieżki nordic walking -> za Złotym Jarem przez mostek w stronę Góry Krzyżowej, pierwszy ostry zakręt - z ławeczką.
Czy ktoś ma widokówkę z jego zdjęciem? czy wiecie coś na ten temat...może widzieliście gdzieś jakieś dziwne betonowe fundamenty po drugiej stronie wąwozu?
Uchu chu :D
I się rozwiązała sprawa dziwnego betonu przy tym też stanowisku nr 5 :D Jest tam płyta z napisem 1937 i ulubionym symbolem nazistów:D
Skąd wytrzasnąłeś taką rewelację ?
Spratus pisze:Jeszcze w ogródku będziesz tym kopał. :D
Moja żona mówi że to nie mogło być żelazko :D niby jak tym prasować :roll:

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 14 mar 2011, 19:49

Uchu chu :D
I się rozwiązała sprawa dziwnego betonu przy tym też stanowisku nr 5 :D Jest tam płyta z napisem 1937 i ulubionym symbolem nazistów:D
Skąd wytrzasnąłeś taką rewelację ?
No właśnie od p. Morawskiego. Ś.p. p. Jachimowski podobno miał to zdjęcie...

No to mamy kolejną rzecz do poszukania....beton z drugiej strony...trzeba obejrzeć ten fundament - może nam wskaże oś.

Od wieszania lin specjalistę w ZS już mamy :)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 14 mar 2011, 20:02

Jak tam będę to poszukam i porobię zdjęcia.Rewelacja :D

Babcia
Sztygar
Sztygar

Post autor: Babcia » poniedziałek 14 mar 2011, 22:53

Werandy w Złotym Jarze i okna na poddaszu zostały wykonane jeszcze przed wojną, gdy wykorzystano go na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Hitler-Jugen. Na końcu werandy obok toalety zrobiono łażnię. Koryto rzeki pokryto płytami też w tym czasie.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 14 mar 2011, 22:58

Babcia pisze:Werandy w Złotym Jarze i okna na poddaszu zostały wykonane jeszcze przed wojną, gdy wykorzystano go na ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Hitler-Jugen. Na końcu werandy obok toalety zrobiono łażnię. Koryto rzeki pokryto płytami też w tym czasie.
No widzisz, a jednak coś wiecie :) no kurcze zanim znowu "zmienię historię" to muszę teraz skonfrontować zeznania :) bo jakby nie było mam naocznego świadka...

ODPOWIEDZ