STARY CMENTARZ

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Sympatyk
GG: 1286658

Stary cmentarz...

Post autor: Hrabia » sobota 25 wrz 2010, 18:48

Mam pytanie czy ktoś może udzielić mi inf na temat dwóch pięknych nagrobków znajdujących się koło kościoła.Widniejące na nich nazwisko to WEISS czy ktoś może przybliżyć mi kim były te postacie???
Chciałbym także wiedzieć jakie inne znane osoby ze ZS tam spoczywają...

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Stary cmentarz...

Post autor: GAWLITZEK » sobota 25 wrz 2010, 23:19

Hrabia pisze:Mam pytanie czy ktoś może udzielić mi inf na temat dwóch pięknych nagrobków znajdujących się koło kościoła.Widniejące na nich nazwisko to WEISS czy ktoś może przybliżyć mi kim były te postacie???...
Podaj imie z meskiego nagrobka.Jeden z nich to Rosa Weiss.
Jeden Weiss(imienia nie znam) wraz Zangim byli wlascicielami Wapiennikow pod koniec XIX wieku.Przedtem wlascicielem wapiennikow byl Oswald Weiss.W 1893 r.firma obchodzila 40 lecie istnienia wiec pewnie przechodzila z ojca na syna.Jezeli to ci sami to byla bogata rodzina.
Hrabia pisze:Chciałbym także wiedzieć jakie inne znane osoby ze ZS tam spoczywają...
Wyjasnij co znaczy znane.Znane-tzn te ktore na tle spolecznosci lokalnej za zycia czyms sie wyroznily tak?Jezeli tak to np. mozesz znalezc nagrobek Gustawa Riegera-cenionego dyrektora slaskiej szkoly lesnej,ktoremu ku pamieci postawiono istniejacy do dzis obelisk niedaleko pustelnika.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » niedziela 26 wrz 2010, 10:52

Mogę dodać kilka znanych faktów:
W 1890 roku zmarła Weiss Jola, dziecko grób nr 27,
Weiss Joseph, dziecko,nr 48
Weiss Oswald, dzierżawca wapienników, nr 46
W 1892 Weiss Wilhelm, dziecko, nr 74
W 1903 Weis Paul, dziecko, nr 47

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
GG: 1286658

Post autor: Hrabia » niedziela 26 wrz 2010, 11:10

Nie jestem ze ZS wiec narazie nie moge podac imienia z męskiego nagrobka, ale jak się nie myle na męskim nie ma ktoś usunął płyte...,
ale po wyglądzie nagrobków wnioskuje, że musza spoczywać tam osoby zamożne... no czytając to co Arsen dopisał widać, że dużo osób o tym nazwisku było w ZS.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 26 wrz 2010, 12:13

Dzieki Arsenowi mamy juz sporo danych dotyczacych Weissow.Swoja droga jaka tragedia dla tej rodziny-prawie wszystkie groby to dzieci.Nic dziwnego,ze firmy nie mial kto przejac bowiem w 1933 r. jako dzierzawca wapiennikow figuruje juz tylko A.Jaerschke.
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » niedziela 26 wrz 2010, 15:53

W Złotym Stoku było kilka rodzin o nazwisku Weiss. Arsen podaje poprawnie pochowanych Weissów. Mam jedną małą uwagę. Pierwsza rubryka w księgach zmarłych faktycznie miała oznaczać kolejny nr grobu. Zwyczajowo jednak księża wpisywali w tej rubryce nr kolejnego pogrzebu w danym roku. Każdy nowy rocznik zaczyna się od liczby 1 a kończy w zależności ile było pochówków. Jak znajdę chwile czasu to dopisze kto jest np ojcem poszczególnych pochowanych. Np. Weiss Joseph, dziecko, pochowane w 1890 r. ojciec Joseph. Czyli dziecko miało to samo imię co ojciec. Oswald dzierżawca wapienników zmarł mając 48 lat. Tyle na razie Pozdrawiam Szperacz

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 27 wrz 2010, 11:54

Ciekawy jestem, czy istnieje plan usytuowania grobów na starym cmentarzu z numerami grobów. Ja nie trafiłem jeszcze. Intryguje mnie też niski, przeciętny wiek umierających mieszkańców Reichenstein?

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » piątek 08 paź 2010, 20:54

Dodatkowe dane dla Hrabiego. Ida Weiss mieszkała na Kolonii Hermannswalde
Weiss Hermann, Grenadier i Weiss Josef, Musketier sa wyszczególnieni na pomniku ofiar IWŚ. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 09 paź 2010, 13:11

Arsen pisze:Ciekawy jestem, czy istnieje plan usytuowania grobów na starym cmentarzu z numerami grobów.?
Poprawcie mnie ale wydaje mi sie,ze chyba szperacz pisal gdzies tu o takim planie.
Arsen pisze:Intryguje mnie też niski, przeciętny wiek umierających mieszkańców Reichenstein?
Arsenie-praca,praca i jeszcze raz ciezka praca w zlych warunkach,bez masek,zabezpieczen+woda arsenowa....
Ale zauwazcie,ze te ,,nowsze'' nagrobki z lat 30-tych,40-tych to ludzi w wieku okolo 70 lat.Jakby po odkryciu szkodliwosci arsenu w wodzie nagle wiek zycia sie wydluzyl.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

STARY CMENTARZ

Post autor: niebieski24 » piątek 07 sty 2011, 19:50

Ten watek chciałem już poruszyć dawno temu ale jakoś wyleciało mi to z głowy , nie wiem być może został ten temat już omawiaony jeśli tak jest to proszę o dołączenie mojego wątku w odpowiednie miejsce :) , ale do sedna . Pewnego słonecznego wiosennego dnia poszedłem na stary cmentarz porobić fotki i na niektórych nagrobkach zobaczyłem jak by ktoś usunął cześć wpisu z początku myślałem ze moze ktoś przeniósł grób czy coś takiego i zmazał tekst , ale kiedy przyglądnąłem się większej ilości pomników to jest tego dosyć sporo , nie bylem sam robiący fotki był tam jeszcze jakiś Pan z małym chlopakiem któremu coś pokazywał , szczególnie przyglądał się mauzoleum , zaczepił mnie i powiedział ze widzi ze chyba tez interesuje się podobnymi sprawami jak on , zapytałem jakimi bo cmentarzami raczej nie ;) ale odparł ze od jakiegoś czasu bardzo go interesuje historia naszego miasteczka , podobno jakiś członek jo rodziny mieszkał tu i jako mały chłopiec przebywał tu często na wakacjach kurde do dzisiaj pluje w brode ze nie zapytałem jak nazywała się ta jego rodzina ale mniejsza o to , powiedziałem mu ze robie fotki i ze zauważyłem że na sporej ilości pomników brakuje części tekstu , powiedział mi ze w czasach kiedy nasi "bracia" Rosjanie sprawowali władze nad naszym krajem niektóre fakty im nie pasowały i był człowiek w urzędzie odpowiedzialny za to by te fakty usunąć , orientuje się ktoś czy to faktycznie tak bylo z tymi zamazanymi napisami na nagrobkach ??

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Re: START CMENTARZ

Post autor: _tomek » piątek 07 sty 2011, 20:58

O skuwaniu napisów masz np. tu

http://www.puls.ctinet.pl/index.php?bmF ... lkPTMwMg==

Skuwali je, na wezwanie Ministerstwa Ziem Odzyskanych (Okólnik z dnia 22.06.1947 r.), członkowie tzw. obywatelskich komisji kontrolnych.

Czytaj zwykli robotnicy - ochotnicy partyjni - kuli by się wykazać...

Jak dobrze popytasz to dowiesz się o ich nazwiska, bo wielu mieszkańców ich pamięta. Niestety przyłożyli się i wiele jest kompletnie nieczytelnych. Na niektórych cmentarzach, czy płytach przeważnie księża stosowali inną metodę - zacierali cementem - to się dawało potem odkuć.

Cmentarz jest dosyć dobrze rozpoznany, jest nawet praca magisterska na jego temat:
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, Kierunek Architektura Krajobrazu
Anna Dudyńska
Stary cmentarz w Złotym Stoku ? nowa aranżacja i projekt lapidarium.
Z 2008 roku.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Re: START CMENTARZ

Post autor: niebieski24 » piątek 07 sty 2011, 22:14

tylko zastanawia mnie dlaczego nie wszystkie nagrobki są skute , to patrząc na nas cmentarz ładnie ktoś plusów natrzepał

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: STARY CMENTARZ

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 22 sty 2012, 11:17

Arsen pisze:dewastacja cmentarza, przerzucanie częsci nagrobków blisko muru aby można było przerzucić przez mur i ukraść. Części metalowe napewno trafią do punktu skupu, tam powinno się prowadzić działalność sprawdzającą. Ale to jest działanie dla przedstawicieli mieszkańców, wybranych do władz.
Arsenie-widze,ze od dawna sprawa niszczenia starego cmentarza Ciebie martwi.Martwi Nas wszystkich ale niestety taka jest polityka gminy.Im szybciej to zostanie zniszczone tym problem zniknie a z tym wydatki.Watpie zeby cos tam sie zmienilo na lepsze.Popatrz na ostatnie 10 lat.Zdemolowano i wywieziono co najmniej kilkanascie nagrobkow.Pewnie je przepilowano na nowe Mauzoleum za poprzedniego burmistrza jeszcze w calosci a dzis film mozna tam krecic ,,o ostrzale wojsk radzieckich''.Popatrz ile tam starych drzew wycieto.Nowych nasadzen nie zrobiono.Obecnej wladzy na tym nie zalezy a spoleczenstwo mamy takie,ze jak cos stoi bezpanskie to:albo ukrasc,a jak nie da rady ukrasc to zniszczyc.W wielu miastach szkoly wychodza z inicjatywa sprzatania i utrzymywania takich miejsc w ladzie.Mlodziez uczy sie w ten sposob historii i szacunku.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » niedziela 22 sty 2012, 16:27

Rzeczywiście sprawa starego cmentarza leży mi na sercu. Stosunek do miejsca spoczynku zmarłych w większości społeczeństwa jest prawidłowa. Podobnie jak w kościele ludzie nie pozwalają dzieciom wydzierać się, zciszają głos aby nie zakłucać miejsca spoczynku. Dlatego dla mnie bieganie po nagrobkach, murze cmentarnym czy Mauzoleum jest nie do pomyślenia. Tutaj dzieci urządzają sobie zabawy na terenie cmentarza, strzelają racami. To mnie nie dziwi, dzieci są dziećmi ale fakt że rodzice pozwalają na to, a przechodnie nie reagują - to jest dla mnie niedopuszczalne. Kradzież czegokolwiek z grobów jest też napiętnowana przez większość społeczeństwa. Nisko cenisz zniszczenia nagrobków przez mieszkańców. Na około 1500 grobów zostało kilkadziesiąt a i te są uszkodzone, Jedyny pozytyw, to to, że widać prace przy oczyszczaniu terenu cmentarza a wiele nagrobków zostało odsłoniętych z porastających ich bluszczy. Niezmiernie trudno jest odpowiadać spotkanym potomkom dawnych mieszkańców miasta, co groby zawiniły obecnym władzom miasta. Mówią, że bez przyzwolenia władz nie mogłoby dochodzić do profanacji grobów. I co na to odpowiadać?
Poszukuję starych planów cmentarza z zaznaczonymi nr grobów ale wszystkie materiały w Magistracie zaginęły> Burmistrz pomagał nawet w poszukiwaniach.
W archiwach miasta nie ma-zaginęły. A były napewno-może ktoś ma w domu i nie wie nawet o tym.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 23 sty 2012, 14:37

Dodatkowe pomieszczenie przedpogrzebowe zostało dobudowane do kościoła św. Trójcy w 1802 r. natomiast wieżyczkę dobudowano w 1869. Kilka zdań na temat starego cmentarza można znaleźć w przewodniku wydanym przez Juliusa Petera w 1885 r. Frankenstein, Camenz und Wartha. Pozdrawiam Szperacz

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 20 lut 2012, 17:47

Podczas przebudowy części obwodnicy ZS natrafiono na szczątki osób pochowanych na terenie cmentarza. Płyty nagrobne usunięto a szczątki wykopano i zgodnie z dokumentacją z tego okresu miano przenieść na teren nowego cmentarza gdzie została wyznaczona odpowiednia kwatera. Takie były zamierznia a jak to zrealizowano niewiadomo. Na cmentarzu nowym nie ma znaku albo mnie nie udało się znaleść wzmiankowanej mogiły. Nie ma nawet tablicy, dlaczego szczątki przeniesiono na nowy cmentarz a nie pochowano na starym. Co stało się z płytami nagrobnymi-może coś wiecie na ten temat. Podzielcie się wiedzą.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 23 lut 2012, 09:25

Widocznie nikt nie zna losów pomników wykopanych podczas budowy drogi nr 46. Każdy grób oznaczony był numeratorem podobnym do śledzia namiotowego z tabliczką z numerem. W aktach miasta znajdował się plan miasta z zaznaczonymi numerami grobów. Jeszcze nie tak dawo znajdował się ten plan w budynku Urzędu Miasta ale widocznie ktoś uważał, że to jego własność. Tam właśnie był grób Roberta Domscha.

ODPOWIEDZ