Woda i wodociągi

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: Woda i wodociągi

Post autor: łazik » niedziela 14 lis 2010, 21:32

W latach 70tych powstał trzeci odcinek z ujęć,tak jak ten niemiecki w całosci nie jest izolowany i nigdy nie zamarzał,wkopany jest nie raz 50cm w ziemię.Strefa zamarzania to 1m w naszym przypadku,w dodatku część jego idzie powierzchnia ziemi .Tabelka ładna, ale nie tyczy się wody w ruchu.Nawet woda z kopalni w całości nie ma izolacji i nie zamarza,
quote="Babcia"]Dawno temu jakiś spec od wody mówił mi, że po oczyszczeniu na oczyszczalni, gdzie działają specjalne bakterie, wodę wypuszcza się na specjalne progi gdzie spływając natlenia się i dochodzi do całkowitego oczyszczenia. Szczegółów już nie pamiętam ale jak Łazik podyskutuje z Dawidem to będzie wiedział o co chodzi. A ty Tomku wyjątkowo lubisz łazić po "dziurach" a ja bym chciała żebyś pokazał również te cudne widoki jakie mieliśmy w ostatnich dniach. Wczoraj np. pięknie widać było Ślęzę. Poz.[/quote]
Bakterie odgrywają główną rolę w każdej oczyszczalni.Ta piana na zdjęciach to one.
Nie ze wpuszczane są po oczyszczeniu,tylko w trakcie.Takie koła w oczyszczalniach w których krarzą ścieki są właśnie aby bakterie się degustowały,doprowadzony jest tam tlen,dla ich rozwoju.Później woda idzie na DABA[odtłuszczacz],przechodzi przez piach i jak talala.Ostatnio właśnie mieli problem po remoncie oczyszczalni wzbudzić bakterie do pracy.W tym celu specjalnie przywożono aktywne ścieki do naszej oczyszczalni,aby zaszczepić je .Wydaje się śmieszne ale z innego miasta przywożono ścieki do naszej oczyszczalni,tak jakbyśmy my mieli ich mało.No ale nasze były jałowe bez bakterii i woda stała,ciężko pobudzić ten proces,bo jak za mało bakterii to się nażrą i pływają po wierzchu w postaci piany i przelatują przez wierzch do rzeki.Jak za dużo to lezą na dnie i nie kiwną palcem aby coś robić.No ale się zadomowiły i smakuje im :wink:

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Site Admin
Relacja: Były mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: admin » niedziela 14 lis 2010, 21:40

łazik pisze:(...) jak za mało bakterii to się nażrą i pływają po wierzchu w postaci piany i przelatują przez wierzch do rzeki.Jak za dużo to lezą na dnie i nie kiwną palcem aby coś robić.
Łazik zdolności beletrystyczne wykazuje :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 14 lis 2010, 21:56

łaziku - masz rację - mój wywód się zaczynał od tego co będzie jak się już tak uszczelni wodociąg, że nie będzie przepływu w nocy....przyznaję, że było w tym "trochę" ironii, bo nasze rurociągi bez dziur :) to jeszcze trochę potrwa...
Ryzyko natomiast jakieś jest...

Co do rury "działkowej" - fakt - rzadko kiedy idzie pod ziemią...ale może ktoś z niej upuszcza...Może te średnice nie mają takich problemów - nie znam się na tym.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 14 lis 2010, 22:11

ADMINIE.bakterie to bardzo żarłoczne stworzenia.Ich menu nie jest zbyt wybredne.To tak jak ludzie dać im co żreć i nie wiedzą kiedy przestać,zwłaszcza za frii. :D

Tomku dziś sprawdzałem specjalnie ta maszynkę do podsłuchu rurociągów,mam zamiar połazić i powiem ile rzeczywiście jest przecieków a ile wody po prostu idzie poza licznikami.To mądre urządzenie nawet jak woda stoi w rurze to wskazuje.Z ciekawości smignę ten odcinek do Kamieńca,bo legendy o nim już chodzą.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 14 lis 2010, 22:30

Jakbyś robił to w sobotę czy niedzielę - daj znać, chętnie pójdę z Tobą.

No dobra, ale czy w tym do Kamieńca woda płynie?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 15 lis 2010, 13:46

Będę chodził w wekend,nie wiem jeszcze gdzie.Właśnie wróciłem z kamyków gdzie znalazłem dwa duże ubytki.W tym do Kamieńca woda nie płynie ,ale jest i kto wie czy jakimś cudem jeśli jest dziurawy to woda nie cofa się ze zbiornika na kolonii.POZ

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 15 lis 2010, 14:29

łazik pisze:Właśnie wróciłem z kamyków gdzie znalazłem dwa duże ubytki.
Hehe, zanim zakopią po naprawie, to zapytaj w Kopalni czy wodospad jeszcze ma wodę :)

Marta Adamiak
Sztygar
Sztygar

Post autor: Marta Adamiak » poniedziałek 15 lis 2010, 20:00

jeszcze cieknie :-)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 16 lis 2010, 09:25

CHCIAŁ NIE CHCIAŁ I WOD KAN BĘDZIE MIAŁ UDZIAŁY :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 26 lis 2010, 21:08

łazik i jak tam zabawa z tym sprzętem? Nie dzwoniłem w zeszłym tyg. bo i tak nie mogłem.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 05 gru 2010, 19:20

Przegapiłem pytanko.
Połaziłem troszku,w stoku na głównych rurociągach nie ma ani jednego przecieku,mam jeszcze do przejścia wiele odcinków,ale zanosi się na to że potwierdza się to co pisałem:stare liczniki,kradzieże wody na wszystkie sposoby,bo ogółem liczniki można oszukać i nawet te najnowsze dla standardowego polaka nie są problemem.Osobiście spotkałem się z takimi patentami że inkasent może się tylko zastanawiać jak to możliwe.Teraz śnieg więc ,wiesz lipa.poz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 18 sty 2011, 22:04

Rok temu prezes WOD-KAN podał fatalna ale prawdziwą wiadomość o stratach wody .Wynosiła ona 50 proc.Wyliczone to było na podstawie ilości pobranej wody z ujęć ,a ilości zafakturowanej[sprzedanej].Każdy zainteresowany był zdziwiony taką stratą wody ,bo nikt wcześniej do publicznej wiadomości tego nie podawał,a stan faktyczny każdego zdziwił. Czyli połowa wody pobieranej była nie zafakturowana [przecieki kradzieże ].

Były komentarze:

Te wodociągi są jak sito - gdyby wymieniać kilometr tych rur rocznie to zajełoby to 20 lat (okres ich eksploatacji), a przez ostatnie 20 lat nie wymieniano nic, tylko się łata stare dziury.
Do tego ludzie kradną.

Jak się nie połata tych wodociągów metodycznie to ile w nie wlejesz tyle pójdzie w piach. Właśnie to, że Złoty Stok, ma WYDAJNE źródła przez lata powodowało to, że nikt nie remontował - bo co tam mała dziura jak wody jest tyle...

Podobno to jest tak, że sprzedaje się 100m3 dziennie, realne zużycie jest na poziomie ponad 200, a źródła dają 200-400...ale tego podobno nikt nie wie, bo nie mierzą...

DZIŚ:
Po tegorocznych badaniach strat wody na sieci osiągnięto średnia krajową .Wystarczył rok a nie 20.Dziś straty wynoszą 34 proc +/-2,to sukces bo mamy zwykła średnia innych miast w ciągu roku.
Dla zwykłego zjadacza chleba to nic nie oznacza bo co mu tam woda[ma być i tyle],ale jest to ważne [bardzo] .Nie będę pisał jak tego dokonali bo wypadało by aby pierw UM został z tym zaznajomiony.
Dzięki dobrej współpracy spółka Wod Kan /Burmistrz udało się to osiagnać.
Nie wątpliwie jest to zasługa burmistrza[ciężko to przełykam] i dobrej polityki spółki,a pomyśleć że prezes Wod Kan miał praktyki kiedyś w Termeksie :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 18 sty 2011, 22:24

łaziku, a czy Ty propagandy przypadkiem nie uprawiasz?

Do "były komentarze" dodaj:
Właśnie wróciłem z kamyków gdzie znalazłem dwa duże ubytki.
Już je połatano?
Rok temu prezes WOD-KAN podał fatalna ale prawdziwą wiadomość o stratach wody .Wynosiła ona 50 proc.Wyliczone to było na podstawie ilości pobranej wody z ujęć ,a ilości zafakturowanej[sprzedanej].

Dziś straty wynoszą 34 proc
Czyli zafakturowano 16% wody więcej...Tyle z tego wynika.

Jeśli dobowo jest to 200m3 to 15% = 30m3 czyli około 20 litrów na minutę - jedna cieknąca spłuczka i ktoś w końcu zaczął za nią płacić ? :)

Czy porównywanie się do "średniej krajowej" ma sens? To nieduże miasto.

Ale fakt, należy się cieszyć, że cokolwiek w wodociągach idzie do przodu. Choćby chlorator. Inwestycja za niecałe 50.000. Szok, że tyle lat funkcjonowała beczka na Czarnym Stawie...a teraz jest...

Grunt, żeby wody w lecie nie brakowało i żeby nie przestawać remontować tej sieci.

Mógłbyś lepiej napisać ile w budżecie 2011 jest na remonty sieci wodociągowej...

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 18 sty 2011, 23:33

_tomek pisze:uż je połatano?
Już
_tomek pisze:Cytuj:
Rok temu prezes WOD-KAN podał fatalna ale prawdziwą wiadomość o stratach wody .Wynosiła ona 50 proc.Wyliczone to było na podstawie ilości pobranej wody z ujęć ,a ilości zafakturowanej[sprzedanej].

Dziś straty wynoszą 34 proc

Czyli zafakturowano 16% wody więcej...Tyle z tego wynika.

Nie.Nie zafakturowano więcej,bo tyle samo zużywamy.Mniej wody po prostu poszło w ziemię,czyli 16 proc wody mniej ucieka.
_tomek pisze:Jeśli dobowo jest to 200m3 to 15% = 30m3 czyli około 20 litrów na minutę - jedna cieknąca spłuczka i ktoś w końcu zaczął za nią płacić ? :)
Czyli 50 procent ubytków wody w mieście to była wina dwóch spłuczek :D muszę podpowiedzieć aby poszukali jeszcze tej jednej , będziemy na zero :D

Gdybyś to liczył na podstawie cieknącego hydrantu to by pasowało,ale spłuczka :D
_tomek pisze:Czy porównywanie się do "średniej krajowej" ma sens? To nieduże miasto.
Oczywiście że ma bo oblicza się średnie zużycie na jednego mieszkańca Polski,a nie na jednego w mieście,albo w miasteczku.
_tomek pisze:łaziku, a czy Ty propagandy przypadkiem nie uprawiasz?
Może i to propaganda,ale jak podajemy same złe strony miasta to jak to nazwać :roll:
Oby więcej pozytywów,tylko trzeba chcieć .
_tomek pisze:Mógłbyś lepiej napisać ile w budżecie 2011 jest na remonty sieci wodociągowej...
Mniej niż w zeszłym i poprzednim.Ważne jak się środkami dysponuje.Burmistrz nie daje pieniędzy na byle co,to kwestia uzgodnień.
Znajdź inny dział gminny który się rozwija ,bo są takie.
Spójrz,całkiem nieźle ma się u nas szkoła,mimo kłopotów z obiektem.O tym też nie piszemy bo lepiej jest nam szukać sensacji. :roll: poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 18 sty 2011, 23:54

hehe, dobrze, że łatają ! tak trzymać...jak dobrze im pójdzie to może i Czarny Staw się napełni (to żart) :)
Może i to propaganda,ale jak podajemy same złe strony miasta to jak to nazwać
Oby więcej pozytywów,tylko trzeba chcieć .
Wiesz, mało tych pozytywów. A temat wody jest tak zaniedbany, że to jak cieszenie się, że się nie jest tak bardzo chorym - tylko "troszeczkę" chorym..

Ale prawda - działania są słuszne i jakoś idzie...może być tylko lepiej.

-----
Znajdź inny dział gminny który się rozwija ,bo są takie.
Spójrz,całkiem nieźle ma się u nas szkoła,mimo kłopotów z obiektem.O tym też nie piszemy bo lepiej jest nam szukać sensacji. poz
No tak samo jak Ty możesz o tym napisać. Ja tam o szkole nic nie wiem - to co mam pisać :) Z zewnątrz jest OK :)

W Złotym Stoku sensacji już nie ma żadnych :)

Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » środa 19 sty 2011, 13:00

Cieknący hydrant? Na Złotej na przeciwko tartaku starego, tam kiedyś był cieknący hydrant i kawałek dalej przy Traugutta też chyba ciekł. Teraz nie wiem. ;P Dawno tam nie bylem.

Ale Ty to Łaziku musiałeś wiedzieć, w końcu twoje okolice. ;)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 19 sty 2011, 13:16

Spratus pisze:Cieknący hydrant? Na Złotej na przeciwko tartaku starego, tam kiedyś był cieknący hydrant i kawałek dalej przy Traugutta też chyba ciekł. Teraz nie wiem. ;P Dawno tam nie bylem.
To woda z Gertudy. Leje się tam non-stop. Chyba, po to by zmniejszyć jej ciśnienie na zakładzie, by rura nie pękła. Taka moja teoria, bo nie wiem kto za tym upuszczaniem stoi.
Działkowców może to denerwować, bo ciśnienie na działkach też beznadziejne, a do nas na domki ledwo dochodzi- dokładnie 3m słupa wody - takie ciśnienie zazwyczaj mam w ogródku :)

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » środa 19 sty 2011, 19:19

Czy wycieka 50% czy 34 % (+/-2%) to i tak mamy najdroższą wodę i ścieki w województwie a nie wiem czy nie w Polsce. Wszyscy wiemy, że MNP Stanisław i prezes Wod-kan są w dobrej komitywie więc rączka rączkę myje jeden ma plan przedwyborcza a drugi udowadnia, że są one słuszne i zasadne!!!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Site Admin
Relacja: Były mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: admin » środa 19 sty 2011, 19:24

Mentalista pisze:MNP Stanisław i prezes Wod-kan są w dobrej komitywie więc rączka rączkę myje
Mentalista, proszę wyhamuj odrobinę dobrze? :-)e022 Coraz bardziej się rozkręcasz.
Każdą rzecz, można powiedzieć na wiele różnych sposobów.
Znajdź taki, który nie obrazi innych lub nie pisz wcale.

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » środa 19 sty 2011, 19:39

Nie rozumie uwagi admina? :shock: Wszysto powyższe jest prawdą więc....

ODPOWIEDZ