Złoty Stok-miasto turystyczne

Arsen
Gwarek
Gwarek

Złoty Stok-miasto turystyczne

Post autor: Arsen » poniedziałek 31 maja 2010, 21:15

Co chciałbym aby się zmieniło-aby miasto Złoty Stok stało się normalnym miastem. Mamy już Rynek, zbytkowy Rynek z nową kostką brukową. Mamy latarnie i mamy chęci na wyremontowanie frontów wszystkich budynków. Ale gdzie turysta może napić się herbaty czy kawy na rynku tego pięknego miasta nie mówiąc już o pachnącch bułeczkach czy cudownych ciasteczkach, które w wielu domach Złotego Stoku szykują wspaniałe nasze kobiety. Jak jest impreza to buduje się okropne, dmuchane kolorowe budowle w których ludzie z zewnątrz przygotowywują turystom coś do przekąszenia. Czy na naszym rynku nie ma miejsca na parę stolików i choćby najmniejszą kawiarenkę? Czy znacie inne miasto w okolicy, w którym nie można napić się herbaty na rynku? Mam propozycję aby inni uczestnicy naszego forum wyrażali swoje prognienia odnośnie zabytków naszego miasta i wszystkiego tego co może przyczynić się do rozwoju turystyki w naszym mieście. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adamski
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Mieszkaniec

Re: Złoty Stok-miasto turystyczne

Post autor: adamski » poniedziałek 31 maja 2010, 21:48

Turyści przyjeżdżają do kopalni i na linki - jakoś ich nie widzę na rynku.
Wszystkie wycieczki są do tych miejsc a nie do Złotego Stoku.
Super sprawą było w tej chwili wypromować wapienniki nawet podczas remontu je oświetlić i wykarczować co się da w momencie remontu drogi i niebotycznych korków. Ludziska stoją i się gapią a potem wracają by obejrzeć co też tak remontowali.
Pozdrawiam
Adamski

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » wtorek 01 cze 2010, 19:50

Myślę że tu odwrócony jest związek przyczynowo skutkowy.Nie pierw remonty i inwestycje,a potem turyści tylko odwrotnie koledzy.Jak sprowadzimy pierw turystów do centrum miasta to inwestorzy będą mieli pieniądze i powody do rozwoju.Ruszy lokomotywa i wówczas nawet nie będzie innej możliwości jak tylko inwestować w centrum. Na początek ważniejszy jest jakiś sensowny sposób na parking dla kopalni w takim miejscu aby nasi turyści idąc na kopalnię nie mieli wyjścia jak tylko przejść przez rynek.Dla pani Eli dobrym rozwiązaniem jest stan obecny,ale to dobra osoba i myślę że gdyby miasto podeszło z sercem to pani Ela też.Po takim zabiegu miasto zaczęło by się samo rozwijać,przy czym powstał by może jakiś przemysł ,bo na przykład jakiemuś bogatemu turyście spodobało by się nasze miasteczko. :roll: poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 01 cze 2010, 23:40

łazik pisze:Na początek ważniejszy jest jakiś sensowny sposób na parking dla kopalni w takim miejscu aby nasi turyści idąc na kopalnię nie mieli wyjścia jak tylko przejść przez rynek
Kopalnia nie ma ZADNEGO interesu na organizacje parkingu gdzies w miescie.Turysci spedzaja w ten sposob kazdy grosz TYLKO na kopalni.

Jedynym wyjsciem w celu rozwoju okolic rynku i sprowadzenia tam turystow jest oddanie w dzierzawe(np.Ewangelik,Mennica) dla kopalni zlota lub sprzedaz jakiegos atrakcyjnego obiektu w centrum miasta.Tylko to ,,wyprowdzi'' kopalnie spoza terenu ul.Zlotej a i gmina cos przy okazji zarobi.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 02 cze 2010, 07:51

Jest jakiś sposób aby kopalnia ,gmina i mieszkańcy byli zadowoleni.Tylko chęci .Zwróćcie uwagę na taki układ.Kopalnia robi parking z przystanku i części nieużytecznej na terenie stadionu[nakład praktycznie minimalny].Gmina w rekompensacie oddaje w nieodpłatną dzierżawę nawet mogą być to piece wapienne.Czyli kopalnia ma następny potężny kompleks do rozwoju i zarobkowania z innej strony.Układ jest taki aby turyści z parkingów tablicami byli kierowani na rynek ,a z rynku na kopalnię.Uważam że nawet turysta byłby z takiego układu zadowolony bo zwiedził by o wiele więcej.Nie mieli by już syndromu paryskiego.Wszystko jest do dopracowania podałem tylko schematyczny układ,ale myślę że bardzo realny.poz

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » środa 02 cze 2010, 11:13

Masz spóźnione informacje z tego co wiem piece wapienne zostały juz wydzierżawione i to nie kopalni. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 02 cze 2010, 11:40

I cały plan poległ.Koledzy ja podałem wapienniki jako przykład,a i tak wszystkie nie są wydzierżawione.Zamiast wapienników może to być mennica, wyciąg narciarski ,teren po tartaku też jest do wzięcia[niech gmina odkupi i tyle,bajcerówka [część pani Bajcer]też szuka nabywcy,wiśniowy sad.Cokolwiek co satysfakcjonowało by obie strony. Skoro my widzimy same problemy to tym bardziej UM poz

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » środa 02 cze 2010, 14:09

Kiedy pierwszy raz przyjechałem do ZS, a było to kilkadziesiąt lat temu, miasto tętniło życiem, byli turyści w ramach FWP, mieszkańcy mieli trochę grosza z tego, w budynku zakładowym była kuchnia na kilkudziesięciu albo więcej turystów, posiłki jadało się w parku na zakładowej werandzie. Gdyby miasto miało szanse przejąć bydynek zakładowy, można byłoby urządzić ładny hotel, z apartamentem jednym lub dwoma dla zasobnych turystów i wiele pomieszczeń dla mniej zasobnych turystów. W parku można zainstalować ogródki w okresie letnim a na targowisu zrobić parking dla turystów. Natomiast z rynku wyprowadzić samochody, może zorganizować targi staroci w niedzielę dla uatrakcyjnienia miasteczka. Wszystko jest na miejscu a miasto miałoby z czego startować. Są jeszcze nazwiska znane w Europie: Fuggier i Guttler, które można wykorzystać w promocji miasta, jest kopalnia, wapienniki, Góra Krzyżowa i wiele innych atrakcji. W biurze handlowym Guttlerów urządzić Informację Turystyczną, zorganizować transport osobowy do Czech, Kamieńca, Lądka, Kletna i innych atrakcyjnych miejscowości. Pokażcie mi inne miasteczko w okolicy, który dysponuje większą ilości atrakcji. A ile ludzi znalazłoby zatrudnienie w tym przemyśle turystycznym. A ile osób mogłoby wytwarzać pamiątki sprzedawane w Informacji Turystycznej. Kopalnia to pestka w porównaniu z możliwościami miasta. A może w przyszłości udałoby się reaktywować kolejkę dojazdową. Ja do ZS przyjechałem wagonem kolejowym i ze mną około 100 turystów a ile turystów jest teraz nie licząc kopalni. Pozdrawiam

baryt
Bajtel
Bajtel

Post autor: baryt » środa 02 cze 2010, 18:11

Podoba mi się ta dyskuja ale to wszysto i tak idzie na marne. Już w poprzedniej kadencji RM, była zgłoszona propozycja aby z rynkiem połączyć plac na przeciw "dukata" (aktualnie głównie spełnia rolę WC dla psów) ale wysoka RM to odrzuciła o co i Burmistrz też zabiegał. Mało tego na złość tej inicjatywie, Burmistrz szybko wydał niemałe pieniądze na modernizaje ogrodzenia tego placu. Gdyby przyjęto tę propozycje i połączono ją z remontem rynku tworząc zespolony plac to nie byłby problemu z parkingiem dla autokarów i samochodów. Natomiast zwiedzanie kopalni mogło by się rozpoczynać lub kończyć w tym miejscu, korzyści z takiego rozwiązania byłyby chyba oczywiste.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 02 cze 2010, 20:03

Panowie jakieś tydzień temu na kopalnię było zapisane samych autokarów prawie 40.Nie licząc osobówek które co 5 minut wjeżdżają .Gdyby tylko połowa z tych ludzi miała szansę przejść przez miasto i zostawić w sklepach 10 zł od osoby.Wielkich planów i liczeń tu nie potrzeba,to mówi samo za siebie.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » środa 02 cze 2010, 21:15

Nikt zaproszonych mieszkańców nie znalazł czasu (!) na sesję RM o 14oo aby uczestniczyć i wspomóc w spotkaniu z zaproszonymi: prezesami i sekretarzem powiatowych organizacji LOT oraz PTTK i oczywiście burmistrzem.
W trakcie dyskusji wyliczając nasze nie załatwione problemy ( m.in.od, pordzewiałych zwiastunów, parkingów na Białej Górze, do przespania wUrzędzie 500-lecia Mennicy ,a w br. 500-lecia wybicia pierwszego złotego dukata), przewodniczący R.M wydrukował i odczytał posty wpisane w tym samym dniu tj. 31.05.br tu na FORUM :
1. ?adamskiego? o zaniedbanych punktach widokowych. 2.?Szperacza? o braku zorganizowanej informacji dla turystów szczególnie w święta. 3. ?zlotejszabki? o potrzebie utworzenia przewodników do Złotej Ścieżki i MTT.
4.Zgłosił konieczność ogólno powiatowej pracy powyższych organizacji nad ujednoliceniem nazw obiektów i fizjograficznych jako że ta praca wymaga postepowań administracyjnych.
5. Nie było reakcji i kogoś kto by to poparł głosem nie tylko wirtualnych niestety mieszkańców. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 02 cze 2010, 22:18

NIE MOGĘ SIĘ POWSTRZYMAĆ. Panie przewodniczący ,teraz sobie zdałem sprawę że to wina forumowiczów, a nie władz. :shock: Te posty co pan odczytał powtarzają się od początku forum,KAMPANIA .POZ

zlotasztabka
Sztygar
Sztygar

Post autor: zlotasztabka » czwartek 03 cze 2010, 19:03

O 14 się pracuje. Niestety. Prawdopodobnie w środę (jak nie będzie padać) idę z młodzieżą z Wrocławia na ZŚ. Wyjście godz 9 spod Domu Działkowca. Zainteresowanych zapraszam.

Awatar użytkownika
adamski
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: adamski » czwartek 03 cze 2010, 19:39

Tak, o 14 się pracuje, może następnym razem będę wiedział wcześniej i coś zaplanuję, ale mam pozytywne wieści; dzisiaj widziałem troje turystów, którzy chcieli pomimo ulewy zwiedzać miasto i nawet robili zdjęcia. Co prawda byli zagubieni i do rynku nie dotarli, ale to może przez deszcz - bo była słaba widoczność!!!!! Myślę, że słabo widać wszystko ....... . :-)e007
Pozdrawiam
Adamski

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Site Admin
Relacja: Były mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: admin » czwartek 03 cze 2010, 21:33

adamski pisze:Co prawda byli zagubieni i do rynku nie dotarli
I tu właśnie prosi się o to, czego nie mogę osiągnąć prawie od początku istnienia strony, bo nie mam na tyle wiedzy... a doprosić się nie mogę (lub nie trafia to do właściwych osób)...
A marzy mi się takie coś:
Wchodzi internauta na stronę, ma do wyboru kilka tras od krótkiej i łatwej (po mieście) do dłuższych dla fanatyków łażenia. Każdą trasę ładnie opisać, obfotografować, dołączyć mapkę... Taką podstronę można wydrukować lub ściągnąć PDF'a czy DOC'a i czyściutki opis wydrukować. Mogę nawet zrobić coś w rodzaju małej broszurki, drukujesz stronę czy dwie, składasz na 4, ucinasz dwa brzegi i masz ładną broszurkę, z wiadomościami gdzie iść dalej. Opis taki powinien być wzbogacony o szacunkowe czasy całość i przejścia do poszczególnych punktów.
To taki krótki i szybki opis, mojego widzenia...
Praktycznie jestem w stanie wykonać wszystko oprócz... nie mam na tyle wiedzy żeby opisać jakieś istniejące (?) trasy czy sklecić ze 2-3 trasy samemu.
Nawet jeśli ktoś nie ma zdolności do pisania, już samo sensowne wskazanie punktów i wyznaczenie trasy, mogłoby być pomocne...
Więc... czy jest tu ktoś (lub zna kogoś) kto byłby w stanie takie trasy stworzyć (odtworzyć) ?
A może wspólnie tu na Forum uda Wam się zbudować takie trasy? Ja się zajmę resztą.

Jeśli chcemy ściągnąć ludzi do miasta, muszą oni mieć możliwość zaplanowania całości w domu przy kawie. Jeśli będą mogli zobaczyć co jest do zwiedzenia, jak długo im to zajmie, to moim zdaniem jest to właściwa droga do zachęcenia ludzi... zamiast liczenia, że ktoś się zgubi i tylko temu gdzieś trafi :shock:

Co prawda istnieje takie coś: http://www.zlotystok.pl/prezentacja ale z różnych powodów ciężko z tym zrobić coś więcej niż tylko przeglądnąć. Może innymi słowami: kierunek oczywiście słuszny, tylko ja mam na myśli coś bardziej funkcjonalnego i w miarę możliwości, więcej niż jedno.
A tak teraz mi przyszło do głowy... i to pytanie chyba do Primusa (lub On będzie wiedział gdzie się pytać dalej)... Czy jest możliwość, użycia przeze mnie tego co jest na http://www.zlotystok.pl/prezentacja (teksty, tłumaczenia i zdjęcia) przerobienia tak jak jak to sobie wyobrażam i zamieszczenia na zlotysok.net ?
Mógłby to być dobry start i może by to zachęciło Was do pomocy mi przy czymś podobnym tylko z inną trasą...

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 03 cze 2010, 21:54

Dobry pomysl.Podpowiem,ze takie trasy sa juz opisane w niemieckich przewodnikach sprzed wojny.Mozna je po prostu przepisac na polski.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 03 cze 2010, 22:07

Chcesz to Ci mapę tras turystycznych z tego przewodnika prześlę .1925 r poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 05 cze 2010, 02:09

Przyjrzyjcie się miejscowym biznesom żyjącym z turystyki...mamy ich tylko kilka.

Czy dziura w ziemii zwana kopalnią złota różni się czymś od dziury w kowarach, kletnie, nowej rudzie, osówce czy setce innych dziur w Sudetach? A wątpię, że którąkolwiek inną dziurę w Sudetach odwiedza tylu turystów.

Czy nasze miejscowe SPA ma naprawdę taką wyjątkową okolicę?

Czy liny między drzewami nie są także rozwieszone gdzie indziej?

A pizzę to można już robić gdziekolwiek.

Ci ludzie mają pasję, cel i dążą do niego z sukcesami.

Rolą miasta jest ich wspierać - te właśnie jednostki.

Wybrukować ścieżkę ze Staszica do kopalni, postawić znak "bezpłatny parking - kopalnia 5 minut pieszo" - na Rynek, wyasfaltować drogę do SPA, oświetlić Złotą, co jeszcze?
Pomagać jak się da, a nie utrudniać (bo ktoś się dorobił)

Czy kawiarenka na rynku ma powstać uchwałą RM? - litości.
Nie ma kawiarenki, bo nie miałby kto w niej kawy pić.
Wchodzi internauta na stronę, ma do wyboru kilka tras od krótkiej i łatwej
A czy jak jedziesz do Zakopanego to wchodzisz na stronę urzędu miasta? po co ?
Tą atrakcją jest kopalnia, na jej stronę wchodzą ludzie, tam się zostawia auto i tam trzeba wrócić. To kopalnia i skalisko ma turystów - nie Złoty Stok - nie ma co na to narzekać, trzeba się cieszyć, dają ludziom pracę w tej dziurze.
Co komu z tego, że przyjedzie paru studentów pochodzić po górach?
Mineralną i batoniki kupią już teraz bez problemu. Obiad też zjedzą.

kopalnia i skalisko - miasto powinno wysłuchać ich potrzeb. I każdego kto ma pomysł na coś nowego.

Turystyczne miasto to Praga, Wiedeń...w Kłodzku już też jest co pozwiedzać.

Złoty Stok, to złota dziura w ziemi, liny na drzewach, pijawki i masaże - tyle wie o nim turysta. Spojrzyjcie z dystansu.

Kierowca widzi podświetlony kościół (ładne ale nic ciekawego), CPN, parking TIR, jedzenie i prysznic (oo..tu zadanie dla miasta, bo mają baraki), kopalnię złota, potem drugi CPN, być może podświetlone wapienniki (jak kościół) i tyle.

Czyli wciąż kopalnia złota..

zlotasztabka
Sztygar
Sztygar

Post autor: zlotasztabka » sobota 05 cze 2010, 08:50

Zrobić trasy za pieniądze które zwiedza się z przewodnikiem. Tablice informacyjne, ulotki, strona int.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 05 cze 2010, 15:00

Przemyslalem ponownie sprawe parkingow i turystow.
Zalozmy,ze:
1)turysta jedzie od strony Klodzka i drogowskazy prowadza go na ul.Zlota.Ale zalozmy,ze wczesniej np.juz od cmentarza gmina postawi znaki ,,darmowy parking-kopalnia zlota 300 metrow''.Turysta nie wie czy na kopalni musi placic czy nie wiec noga z gazu i wjezdza na teren parkingu ktory nalezy do gminy.Najlepiej zeby utworzyc go bezposrednio przy szosie.Przyklad takiej dzialki podaje tutaj:
http://otodom.pl/index.php?mod=show&insId=3717932
Po zatrzymaniu sie turysci sa kierowani za pomoca znakow do targowiska,dalej na Wojska Polskiego a tam patrzac na wielki kolorowy plan miasta umieszczony na scianie jednego z budynkow moga sobie wybrac:rynek,sklepiki,ewangelik,kopalnia,pustelnik itp.
2)turysci wjezdzajacy od strony Paczkowa bezposrednio wjezdzaja na kopalnie,bedzie ciezko sprowadzic ich do miasta.
3)turysci nadjezdzajacy od strony Kamienca powinni byc kierowani na parking w rynku oraz na wspomniany w punkcie 1 parking na trasie do Klodzka.
Szyldy Kopalni wcale nie sa rewelacyjne,jak gmina zrobi wieksze,bardziej kolorowe-sila przebicia gwarantowana.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ