Ewangelik...

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Sympatyk
GG: 1286658

Ewangelik...

Post autor: Hrabia » poniedziałek 16 lis 2009, 11:26

Mój ojciec pracował przy remoncie kościoła kupe lat temu wtedy rozbierajac mur poznajdywał dużo łyżeczek ze srebra i monet.Także wykopali dużo kości ludzkich zapewne był cmentarz koło kościoła.Te wszystkie sczotki są zasypane pod przejściem łączącym kościół z hotelem.Wie może ktoś co sie znajdowało w podziemiach??? ponieważ mój ojciec nie pamięta jedyne co mu utkwiło to to że był tam korytarz którym długo szli i wyszli gdzieś poza granicami kościoła.Niestety musieli zasybac wejscie do podziemi także to drugie które znajduje sie w dawnej zakrystii... Wymieniając stropy w wierzy były tak słabe, że spadł razem ze stropem na dół, ale wiem, że wtedy też cos znaleziono, ale gdzie to sie podziało to nie mam pojęcia zapewne za pare groszy posprzedawali.
Pamięta jak mieli usunąć pozostałości ołtarza które stoją do dziś... żaden z nich tego sie nie podjął chociaż szef proponował 100% wypłaty wtedy ludzie mieli jakieś hamulce nie to co dziś...
Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia dziadkowie mieszkali na Pl.Kościelnym koło dawnej apteki ojciec kopał ziemianke w ogrodzie pod jabłonia i wykopał ludzki szkielet, ale nigdy nic sie nie dowiedział bo przyjechała MO i zabrała szczątki.Ciekawe czy ktoś został zamordowany czy co skoro był pochowany w ogrodzie...
Może ma ktoś ciekawe informacje i się podzieli!!!!!!!!!!!!
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c51 ... a8fff.html

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Re: Ewangelik...

Post autor: Primus Inter Pares » wtorek 17 lis 2009, 16:46

Pomocną informację przesłałem na prywatną korespondencję (tu na Forum)- proszę kliknąć i odczytać . Pozdrawiam.

penglish
...
...
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: penglish » piątek 20 lis 2009, 11:50

Witaj
Pamiętam gdy byłem kilkuletnich chłopcem gdy prowadzili tuz obok tego Kościoła jakąś budowę, rozkopali teren i okazało się że tam był cmentarz, i kopali dalej, a kości było pełno dookoła. Dziwne to były czasy. Wcześniej kościół był otwarty, i czasami zaglądaliśmy do środka. Nikto to nie dbał. Do dzis pamiętam że z większą profanacja sie nie spotkałem gdy został zamknięty i przerobiony na sale gimnastyczną. Rozumiem że juz dawno nią nie jest ??
Ja mieszkałem w domu na przeciwko.
Nie zdziwiłbym się gdyby tam jakieś stare zasypane korytarze były

Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
GG: 1286658

Post autor: Hrabia » piątek 20 lis 2009, 15:21

Dziekuje ze napisales i za chec pomocy kazde informacje mnie ciekawią... jezeli posiadasz informacje na temat mauzoleum Guttlerów to również Cie prosze o jakies ciekawostki...

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 27 maja 2010, 20:58

Hrabio napisałem troszku w dziale gdybym tylko mógł,temat wiedza nasza a fakty.Może coś Ci się przyda.poz

podobne ujęcie znalazłem.może widziałeś.

Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 17:35

Hrabia pisze:Wie może ktoś co sie znajdowało w podziemiach??? ponieważ mój ojciec nie pamięta jedyne co mu utkwiło to to że był tam korytarz którym długo szli i wyszli gdzieś poza granicami kościoła.Niestety musieli zasybac wejscie do podziemi także to drugie które znajduje sie w dawnej zakrystii...
Sa wiec co najmniej 4 niezbadane wejscia.2 opisane powyzej+jedno z mennicy pod Ewangelik+jedno niedaleko polnocnej sciany.
Dwa tygodnie temu ekipa programu:,,Bylo nie minelo'' weszla do krypt kosciola w Chelmnie.Szukali grobu dawnego eremity.Moze warto ich zaprosic do Zlotego Stoku.Przyjezdzaja na zaproszenie widzow do danego miejsca i badaja.Ciekawe co burmistrz by o tym powiedzial.
http://www.tvp.pl/historia/magazyny-his ... 00/5704450
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Spratus
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
GG: 9970970

Post autor: Spratus » poniedziałek 26 gru 2011, 18:58

Gawlitzku! Swietny pomysł. Bardzo lubię ten program i chętnie zobaczyłbym ich w Złotym Stoku. Na pewno zainteresowaliby się tym. Może ustalimy treść listu i wyslemy wszyscy do nich maila? Zawsze to więcej zaproszeń to większa szansa, że przeczytają i "przybędą".

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » poniedziałek 26 gru 2011, 19:11

jestem za ! fajnie by było odkryć coś w Złotym Stoku na wielką skale tak jak np.szubienicę

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 19:37

Smaku calej sprawie dodaje fakt,ze kosciol ma 800 lat i w sumie nie ma(przynajmniej mi)znanych swiadectw kto spoczywal pod kosciolem i co tam wogole jest:krypty,piwnice koscielne,przejscia do mennicy itp.Faktem jest,ze swiadkowie potwierdzaja ich istnienie,wiec sa tylko ze byc moze wymagaja udroznienia.Sprawa jest bardzo ciekawa ale trzeba woli gminy tak jak w przypadku szubienicy.W Hrubieszowie tez ta ekipa programu byla odslaniajac podziemia miasta.Teraz planowane jest tam uruchomienie ekspozycji muzealnej.

http://www.bylo-nie-minelo.pl/index/pag ... p/189.html

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » poniedziałek 26 gru 2011, 19:44

Złoty Stok jest miastem historii i turystyki jakieś atrakcje nowe by się przydały a podziemia to już w ogóle byłby HIT

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 19:55

Potrzeba miastu ciekawego odkrycia.Cos co da rozglos i przyciagnie turyste.Gdyby ,,cos'' pod ewangelikiem odkryto jak np.grob Fuggerow to bylby to bodziec do stworzenia np.ekspozycji.Byl odkryty juz pod podloga w latach 80-tych ,,skarb dukatow'' ale sami wiemy co sie z tym stalo.Narazie takiego bodzca nie ma bo w Ewangeliku jest...sala gimnastyczna.

Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » poniedziałek 26 gru 2011, 19:57

Ta sala to też parodia bo przecież nikt z niej nie korzysta. Musimy coś pomyśleć. Znaleźć jakieś relacje, coś co by przyciągnęło ich akurat do nas.

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » poniedziałek 26 gru 2011, 20:16

moim zdaniem potrzeba złożenia wszystkich informacji i też opowieści aby złożyć jeden konkretny list i go zredagować myślę że przy dobrej organizacji i pomocy wszystkich chętnych dało by się coś zdziałać bo w końcu ta historia nie jest taka biedna jak na nasze miasto

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » poniedziałek 26 gru 2011, 20:20

Popatrzcie tu :!: JAK TO PRZETŁUMACZYCIE TO ZOBACZYCIE JAKI SZCZEP FUGGERÓW U NAS WŁADAŁ I DLA CZEGO.
http://gw1.geneanet.org/hwember1?m=NG&l ... &x=14&y=11

Spratus
Gwarek
Gwarek

Post autor: Spratus » poniedziałek 26 gru 2011, 21:43

Na stronie TVP nic konkretnego o programie nie ma, ale na szczęście program ma swoją własną stronę.

http://www.bylo-nie-minelo.pl/index/pag ... d/116.html
Jest tam kontakt, choć tak poczytałem o "planach" i niezbyt wpasowujemy się w ich styl. Może jednak się uda. Spróbujmy. Jakie skany/relacje/dokumenty moglobyśmy im podesłać?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 27 gru 2011, 23:51

Spratus pisze:Jakie skany/relacje/dokumenty moglobyśmy im podesłać?
Jezeli 28 grudnia gmina wydzierzawi Ewangelik to raczej po sliwkach no chyba ze nowy nabywca sie zgodzi na prace i ,,wykopki''.Najpierw trzeba naswietlic sprawe i pytac o zgode burmistrza(NIESTETY)a dopiero potem zbierac relacje swiadkow.

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » środa 28 gru 2011, 09:50

Dzięki uprzejmości Damiana Grodowskiego miałem przyjemność wejść kiedyś na wieżę kościoła, skąd roztacza się piękny widok na miasto. Fajne zdjęcia mógłby ktoś stamtąd zrobić.
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 28 gru 2011, 15:58

Na stronie Tomka taty jest zrobiona panorama :)

co do tych podziemi , jest to bardzo ciekawy temat , no ale jedyne co o nich widomo to ze ktos slyszal , nie istnieja zadne mapy ? jezeli cos takiego bylo to nie wierze w to ze gdzies sie cos nie zachowalo

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 28 gru 2011, 16:37

niebieski24 pisze:nie istnieja zadne mapy ?
Oczywiscie,ze nie istnieja.Ktoz by robil mapy podziemi.Tam sa krypty i pewnie tunele ewakuacyjne lub laczace okoliczne budynki z kosciolem,mennica.To byly tajne tunele.Kosciol i zabudowa wokol zmieniala sie od 800 lat.Kto wie co tam jest.Relacje swiadkow sa wazne i na ich podstawie mozna jakies wstepne badania robic.

Awatar użytkownika
pablo
Rotman
Rotman

Post autor: pablo » piątek 06 sty 2012, 16:20

http://dza.doba.pl/?s=subsite&id=5536&mod=1

ludzie nagłośnili sprawę i coś poczynili a u nas stanęło i stoi!!!

ODPOWIEDZ