Powojenne losy rodziny Guttlerow

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Powojenne losy rodziny Guttlerow

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 01 sty 2009, 23:25

Witam.Chcialbym zapytac forumowiczow czy maja jakies informacje na temat powojennych losow rodziny Guttlerow ktora to przez dziesieciolecia az do polowy lat 50 tych XX wieku byla w posiadaniukopalni zlota w Zlotym Stoku.Na zalaczonym zdjeciu widac Guttlerow(obok nazwisk daty rodzin i smierci) -wielopokoleniowych wlascicieli kopalni(do pelnego powiekszenia zdjecia nalezy na zdjecie kliknac raz,a potem zrobic to jeszcze raz).

Obrazek

Guttlerom zawdzieczamy w znacznym stopniu rozwoj nie tylko kopalni ale takze i miasta.Wymienie tu chocby budowe linii kolejowej,elektrowni,basenu,sanatorium na humlu i szkoly lesnej,dom pomocy dla wdow i mlodych mezatek-matek,wspomaganie szpitala,siostr boromeuszek i wiele, wiele innych.Produkty fabryk i kopalni Guttlerow rozslawialy miasto i zdobywaly medale na miedzynarodowych konkursach m.innymi w Ameryce.Koniec wojny oznaczal dla tej rodziny jak zreszta wszystkich Niemcow koniec dotychczasowego zycia.Musieli zostawic swoj majatek,kopalnie przekazac w rece polskie i opuscic na zawsze Zloty Stok.Niektorzy Niemcy po wojnie w Zlotym Stoku zostali ale nie mieli latwego zycia(chocby Keitl,Trojak).
Zawsze ciekawilo mnie co stalo sie z nimi po wojnie,czy byli zupelnymi bankrutami czy dostali jakas rekompensate od rzadu polskiego,czy moze stali sie udzialowcami jakichs kopalni w Niemczech?Wiem ze do Zlotego Stoku wracali po wojnie chocby na groby bliskich(mauzoleum na starym cmentarzu).Co tez musieli czuc widzac swoje dawne miasto jako zupelnie obce?
Zapraszam do dyskusji
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Martyna
Bajtel
Bajtel

Post autor: Martyna » wtorek 17 lut 2009, 23:18

Ja mam jeszcze jedno pytanie- jakie były losy tych Niemców, którzy zostali? Ile ich było i dlaczego akurat ich nie wywieziono? Czy było to kwestią udowodnienia polskiego pochodzenia?

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » piątek 20 lut 2009, 22:23

Odpowiedż Martynie wyszła jakoś tak że nadaje się raczej do tematu pt "Gdzie Niemcy ukryli skarby w Złotym Stoku".

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 24 lut 2009, 18:49

Mówimy o dalszych losach rodziny Guttlerów. Możemy to oglądać codzienne w Złotym Stoku odwiedzając grobowiec Guttlerów. Właśnie to świadczy o stosunku miasta do dawnych dobroczyńców, nie stać nawet miasta na kilka cegieł i garść cementu aby zamurować wybity otwór.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 25 lut 2009, 01:04

Nie wina w tym miasta wydaje mi sie.Ten otwor latany jest od lat.Nawet gdyby drzwi ze stali tam zrobic to ,,ciekawscy'' i tak beda tam szperac w poszukiwaniu sensacji.Narazie w miescie wiecej jest waznych rzeczy do zrobienia dla ,,zywych''.Niestety mam przeczucie ze grobowiec po utworzeniu lapidarium w Kaplicy Sw.Trojcy pewnego dnia padnie lupem kogos bedacego w potrzebie na materialy budowlane...Jesli jest ktos kto mogly jeszcze grobowiec ratowac to czlonkowie-potomkowie rodziny Guttlerow jezeli jeszcze gdzies tacy sa...

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » środa 25 lut 2009, 07:52

Może to tylko zbieżność zupełnie przypadkowa, ale pozwolę sobie na zacytowanie ze skrótami, krótkiego fragmentu okolicznościowego artykułu zamieszczonego na stronie
http://www.olesnica.org/Starzewska_Maria.htm

" ... w Muzeum Narodowym we Wrocławiu ... (w) 1947 roku ... Nieliczny, kierowany przez dra Jerzego Güttlera zespół, gromadził, zabezpieczał oraz inwentaryzował zabytki sztuki i kultury materialnej z terenu Wrocławia i Dolnego Śląska. Wszyscy robili wówczas wszystko w miarę swoich umiejętności, a ponad miarę sił i środków, którymi dysponowali."

Arsen
Gwarek
Gwarek

Re: Powojenne losy rodziny Guttlerow

Post autor: Arsen » sobota 21 lis 2009, 17:25

Nie trzeba czekać na Guttlerów, aby dbać o przejęte przez nas mienie historyczne. To mu ponosimy odpowiedzialność jako nowy właściciel. Czy naprawdę trzeba czekać kilka lat, aby zamiast zrabowanego przez nas metalowego dachu, dać zabezpieczenie z folii dachowej stosowanej przez straż do zabezpieczania budynków mieszkalnych po kataklizmach, 20m kwadratowych folii nie kosztuje wiele a napewno zabezpieczy mauzoleum przed deszczem i zgubnymi wpływami zamarznięcia tej wody.Ale do tego potrzeba gospodarza, który nie czeka wiele lat aby małym kosztem załatać dziurę a nie czekać aż ktoś zrobi to za niego. Czy naprawdę nikt z mieszkańców Złotego Stoku nie posiada fotografii lub innego widoku Grobowca, głównie frontu i otoczenia?
Serdecznie Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz
GG: 1286658

Post autor: Hrabia » niedziela 22 lis 2009, 10:25

Arsen popatrz ja zamiesciłem fotki w KAPLICY GUTLERÓW I WANDALIZM CMENTARZA...

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » niedziela 22 lis 2009, 21:26

Stan faktyczny Mauzoleum znam. Oczywiście widziałem te fotki ale spodziewam się, że ktoś posiada starą fotografię albo pocztówkę budyneczku od zewnątrz, z nieuszkodzonymi tablicami i otoczeniem pozostawionym przez dawnych mieszkańców Złotego Stoku. Zachowało się tak dużo tego typu informacji z innych miejsc a tego nie spotkałem dotychczas. Nawet w gazetach opisujących pogrzeb lotnika z rodziny Guttlerów, który nie został zestrzelony ale zginął w wypadku po kolizji samolotów z macierzystej jednostki stacjonującej we Francji. Osobiście mam przeczucie, że takie zdjęcia muszą istnieć ale narazie to tylko przeczucie Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » poniedziałek 23 lis 2009, 11:07

Powiedz mi Arsen ten lotnik tez był pochowany w tym mauzoleum??? gdzie mozna dostac opis tego pogrzebu jest to mozliwe zebym zobaczyl wycinki z tych gazet??? ja rowniez szukam uparcie takich fotek, ale niestety nie moge nigdzie ich znalesc:(

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 23 lis 2009, 11:35

Witam.
Wolfgang Guttler-lotnik byl pochowany w mauzoleum wraz ze smiglem jako ze byl pilotem.Bylo juz o tym na forum nie raz.Poczytaj Hrabio forum wstecz.Pisalem,ze w latach powojennych korpus jego zostal wywleczony z mauzoleum a nastepnie zakopany na polecenie owczesnych wladz kolo kaplicy.Pomnik kobiety(bez glowy)lezy tam od lat a glowy juz dawno nie ma,moze jest gdzies zakopana obok.Zdjec kaplicy nalezy szukac na zdjeciach polskich pogrzebow w latach powojennych ktore maja mieszkancy.W podziemiach powinny byc dalej trumny w dobrym stanie-raczej bez cial-tak bylo przed zamurowaniem kilkanascie lat temu.
Mauzoleum wg moich materialow w 1874 r juz istnialo.Zostalo wybudowane na prostokatnym terenie ktory zostal wlaczony w granice starego starego cmentarza i otoczony murem.Teren ten posiadal osobne wejscie dla Guttlerow w murze od strony PKS-u tak zeby nie musieli chodzic na okolo.Wokol kaplicy tez byli pochowani ludzie.
Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » poniedziałek 23 lis 2009, 12:38

Dzieki Tobie dowiaduje się ciekawych rzeczy...
Nie umiem się tu zbytnio poruszac wiec mozesz mi powiedzieć jak moge znalesc to co pisałes kiedys? a jezeli moge zapytac to zkad masz tyle takich informacji???

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 23 lis 2009, 13:01

Na gorze strony przy opcji ,,zaloguj'' znajduje sie,,uzytkownicy''.Wejdz tam i po kliknieciu na uzytkownika mozesz w opcji ,,wszystkie posty uzytkownika'' przeczytac co juz dana osoba pisala.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 23 lis 2009, 16:47

Nie muszę już odpowiadać Hrabiemu. Wyręczył mnie Gawlitzek. Potwierdzam tylko, że jest tam pochowany. Protoplasta Guttlerów jest pochowany obok Kaplicy Cmentarnej. Carl i Teresa. Groby ocalały cudem. Jak będę wiedział co zawierały zniszczone tablice przy wejściu to dam znać. Pozdrowienia

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » poniedziałek 23 lis 2009, 18:11

To wokół kaplicy na tym mały,m placu tez byli chowani członkowie rodziny??? no i dlaczego dwa grobowce są koło koscioła nalezace do Guttlerów??? wogole wie ktos ile osob spoczeło w mauzoleum??

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 24 lis 2009, 14:44

Data pochowania Carla Guttlera to1846 rok a jego żona zmarła jeszcze wcześniej dlatego ich groby są przy Kaplicy Cmentarnej-mauzoleum jeszcze nie było wybudowane. Nie wiem ile osób było pochowanych w Grobowcu ale dużo, nawet policzyć te osoby, które były wymienione na tym forum. A trzeba pamiętać, że dawniej rodziny były wielodzietne. Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » wtorek 24 lis 2009, 22:56

Witam serdecznie wszystkich którzy zawsze służą mi tu pomocą...
mam takie pytanie gdzie dokładnie mieszkali Guttlerowie?czy to jest ta kamienica w rynku w której mieli biura tam również mieszkali???

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 26 lis 2009, 21:11

Hrabio-poczytaj ,,kalendarium miasta'' oraz ,,zlotostockie ciekawostki''na stronie miasta Zlotego Stoku.Jest rzetelnie opracowane i dowiesz sie z niego wszystkich ciekawych informacji w tym tez gdzie mieszkali Guttlerowie.
Pozdrawiam

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » czwartek 26 lis 2009, 21:57

Witam serdecznie w najblizszych dniach wystosuje pismo do burmistrza i konserwatora zabytków w sprawie zabezpieczenia kaplicy Guttlerów oczywiscie wszystko zamieszcze tutaj, ale mam pytanie czy ktos jeszcze moglby napisac do burmistrza tez w tej sprawie??? im wiecej osob wykarze zainteresowanie tym wieksze mozna otrzymac rezultaty.Ktoś chetny???
Pozdrawiam Hrabia

Hrabia
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: Hrabia » czwartek 26 lis 2009, 22:16

GAWLITZEK nie znalazłem informacji gdzie mieszkali Guttlerowie tylko gdzie mieli biura:(
moze Ty napiszesz taki list??

ODPOWIEDZ