Energetyczna ciekawostka

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Energetyczna ciekawostka

Post autor: eSCe » wtorek 09 gru 2008, 17:06

Dla przypomnienia (sobie i innym), ważniejsze daty z dziejów elektryfikacji miasta i okolicy, spisane z Kalendarium i Kroniki portali Złotego Stoku (d. Reichenstein):
- 1896 – uruchomienie elektrowni w zakładach Güttlera, od jesieni tego roku oświetlone biura i mieszkanie właścicieli;
- 1906 – modernizacja zakładowej elektrowni;
- 1907 – uruchomienie kolejki elektrycznej do przewozu rudy z kopalni do nowego oddziału wzbogacania rudy;
- 1909 – dokładnie 19 lutego w wielu domach i na ulicach miasteczka włączono oświetlenie elektryczne. Energię dostarcza elektrownia Güttlerów;
- 1912 – uruchomienie w elektrowni nowych generatorów. Jeden o mocy 565 kVA i dwa mniejsze: 175 oraz 75 kVA;
- 1917 – zwiększono moc w elektrowni (?);
- 1920 – w sztolni Gertruda uruchomiono kolejkę elektryczną. Jest to jedna z pierwszych podziemnych kolejek w Europie;
- 1923 – elektrownia Güttlerów dostarcza prąd także dla: Złotego Stoku, Mąkolna, Chwalisławia, Lasek, Płonicy, Błotnicy Górnej i Dolnej oraz dla Billa Voda.

Po 1945r są tylko dwie daty:
- 1949 – w elektrowni zakładowej i publicznej są dwa generatory (1500 i 565 kVA);
- 1956 – do Złotego Stoku doprowadzono linię energetyczną z rozdzielni Drążków k. Konina (jako zasilanie rezerwowe).
Przy tych wszystkich informacjach przemilczano moment zmiany systemu (rodzaju) zasilania.
W 1945r przybywający tutaj nowi mieszkańcy, niektórzy po raz pierwszy w życiu, zetknęli się z siecią energetyczną 110 V prądu stałego. We wszystkich innych wioskach (Sławęcin, Sosnowa, Ożary, Kamieniec itd.) było „normalne” zasilanie 220/380 V prądu zmiennego. Znane są przypadki uszkodzeń „importowanych” urządzeń np. odbiorników radiowych, włączanych bezkrytycznie do gniazdek.
Mam nadzieję, że ta zagadka zostanie szybko wyjaśniona (może uzupełniona o dane techniczne kolejek elektrycznych?).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » wtorek 09 gru 2008, 19:29

Dzięki za uwagi, pozwolę sobie z nich skorzystać gdyż akurat siedzę nad aktualizacją części powojennej historii. Wzamian dla ciekawości podam z wyprzedzeniem wzmiankę która ubarwi rok 1947:

pkt.5. " Dyrekcja Przemysłu Arsenowego przyjęła do pracy dwa osły zaprzężone do wózka skrzyniowego oraz wożnicę. Pojazd przez kilka lat codziennie kursował dostarczając mleko z Mleczarni do Zakładu a powrotnie zabierał przesyłki ze stacji PKP ".
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » środa 10 gru 2008, 18:56

W uzupełnieniu mojej energetycznej ciekawostki muszę dodać, że jest to informacja dosyć wiarygodna. Jednak do czasu ewentualnego potwierdzenia przez inną osobę, jest to tylko hipoteza. W dniu dzisiejszym dowiedziałem się tylko, że w 1952r elektrownia dostarczała do sieci przesyłowych energię elektryczną o napięciu 5 kV, a trafo stacje dostarczały niskie napięcie standardowe (220/380 V) użytkownikom indywidualnym. Czy wcześniej było inne napięcie (110 V), pan P. (kierownik elektrowni od 1952r) nie słyszał i takich notatek nie spotkał.
W tej sytuacji byłbym wdzięczny, gdyby jakaś osoba mieszkająca w 1945r na tym terenie, jednoznacznie tą kwestię wyjaśniła.

Odnośnie pkt. 5 to mogę (na zasadzie j. w.) potwierdzić, że pan H. jeszcze podczas wojny był robotnikiem przymusowym w Reichenstein i tym zaprzęgiem z dwoma osiołkami wykonywał dokładnie te same czynności, jak później na etacie w polskim zakładzie po 1945r.
Panu Primus Inter Pares pragnę gorąco podziękować za udostępnianie prawdziwych "perełek" informacyjnych z przeszłości. Dzięki temu historia jest mniej oschła i pozwala wczuć się w atmosferę tamtych lat.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » środa 10 gru 2008, 20:09

Podaję dane trakcji.
Trakcja elektryczna kopalni =3200m. Napięcie 220V prądu stałego.
Dwa elektrowozy typ LD1, ( eksponat stoi przed kopalnią) z silnikami 2x16 kW, obsługa maszynista + pomocnik ,rozstaw toru 500mm,szyny 93mm,
drut ślizgowy 100mm2 i 80mm2.
Do transportu z urobku z kopalni, używano 200 wózków V=0,75 m3.

Dotyczy to polskich elektrowozów. Niemieckie ( brak danych) pracowały w początkowych latach po wojnie. Były mniejsze i słabsze ,z miejscem tylko dla maszynisty trzymającego w ręku linkę do pantografu w krztałcie zamkniętego Y często zrywającego linię ślizgową ( nasze byłysamoskładające się).
W 1945r było napięcie tylko 220 V prądu zmiennego. Ale intrygującym jest fakt że w domach na Humlu (do których poza biurem Giittlera najwcześniej doprowadzono światło el.) nadtynkową instalację stanowił jeden izolowany przewód (faza) a w metalowej obudowie (zero). Może więc rzeczywiście zaczęto od 110 V-ale kto to potwierdzi?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 12 gru 2008, 21:11

Witam.Niestety informacjami na temat w/w ciekawostek nie dysponuje ani ja ani moi informatorzy,ale...warto spytac Pana F.Grzesika.Mieszkal w dawnej zapalczarni z 1890 r, gdzie instalacje jeszcze ok 10 lat temu pamietam wygladaly na oryginalne.Zatrudnil sie on na kopalni na Barborke 1949r.Pomimo powtarzania ,,zdrowie juz nie te co kiedys''wiele rzeczy pamieta z kopalni i nie tylko(czy on nie jezdzial swego czasu elektrowozem?).
Ps.Najchetniej przy kawie lubi opowiadac :wink:
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » sobota 27 gru 2008, 11:36

Serdecznie wszystkich poadrawiam. Przyjechałem tylko na parę dni ale i to cieszy. Jeśli chodzi o wprowadzenie elektryczności w Złotym Stoku to zachęcam do sięgnięcia po książkę wydaną przez Guttlera z okazji 50 lecia uruchomienia nowej metody pozyskiwania złota. W książce tej opisane są różne ciekawe rzeczy w tym między innymi cała elektrownia i bardzo dokładne jej parametry. Pozdrawiam wszystkich i życzę Szczęliwego nowego roku.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 28 gru 2008, 17:50

Witam.Ksiazke Guttlera chetnie wszyscy bysmy przeczytali ale to nie ,,Zycie Warszawy'' ktore mozna kupic na kazdej ulicy wiec jesli Pan takowa posiada zapraszamy do kontaktu z moderatorem strony(dobekfooto).Dysponuje on skanerem i moglby on te ciekawostki tu na forum wrzucic+Pana slynne grafiki m.innymi z ruinami zamku ktore nam pan obiecal.
Pozdrawiam :wink:
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » poniedziałek 29 gru 2008, 13:11

Podaję pełny tytuł książki
W. Güttler – 1883 - 1933 50 Jahre Arsenik Berg und Hüttenmerk Reicher Trost Reichenstein i Schles. Glück Auf ! Hamburg 1933.
Oprócz ciekawego kalendarium jest też kilka zdjęć i od str. 27 opis całej elektrowni. Dokładne daty i moc agregatów. książkę tę widziałem u kilku ludzi w Złotym Stoku. Ostatnio też była wystawiona na aukcji w Niemczech - kupiłem ją. Co się tyczy reprodukcji ruin zamku to mam pewien kłopot, ponieważ jest zastrzeżenie dotyczące kopiowania i powielania nabytego materiału. Nie wiem czy jest to zastrzeżenie domu aukcyjnego czy też poprzedniego właściciela. Sprawę wyjaśniam. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » poniedziałek 29 gru 2008, 19:35

Komplet zdjęć z tego albumu wykonanych na płótnie, wypożyczyłem (bezinteresownie) Pani E.Sz . w 2007r. z okazji nadania kopalni imienia Ignacego Domeyki. Oprawione w wiszą do dziś w sali konferencyjnej nad kużnią i są dostępne dla zainteresowanych. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ