Średniowieczne miejsce kaźni

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja:Mieszkaniec
Kontakt:
Re: Średniowieczne miejsce kaźni

Post autor: _tomek » wtorek 13 lip 2010, 17:56

GAWLITZEK pisze:Wyrobiles sobie swiatopoglad na podstawie odcinka Zloty Stok-Legnica.Uwiez mi,jest cos ,,poza'' a i ziemia tez nie jest plaska :twisted:
Pozdrawiam :-)e012
No wiem, że tu i tam już bywałeś..

W Legnicy widzę prawdziwe zabytki i takimi ruinami jak te co my tu w Złotym Stoku mamy nikt się nie przejmuje.
Widzę też ruiny będące własnością miasta, których nikt nie chce kupić, bo trzeba je remontować pod dyktando konserwatora, stoją i straszą.
Całe ulice kamienic, których obecnych mieszkańców nie stać na remont elewacji i są nieremontowane od czasów sprzed wojny.

W takim kontekście złotostocka ochrona zabytków jest wzorowa.

Skoro dla Stowarzyszen takich jak to ktore bada szubienice(ludzie z Uniwersytetu) a takze dla innych ktore badaja zamki,kopalnie itp.jest sens dzialania to czemu nie dla nas?

A niechże sobie to stowarzyszenie bada - nie mam nic przeciwko - nauka się rządzi swoimi prawami.
Szczerze mówiąc nic mnie nie obchodzą szczątki przestępców sprzed 500 lat. A zabytek taki, jak fundamenty szubienicy...

Nie mam nic przeciwko badaniom itp. Ale mam przeciwko blokowaniu koniecznych inwestycji z powodu bzdur.
Czy to "ochrony" zabytków (którymi się nikt nie interesował do czasów inwestycji).
Czy też ochrony przyrody - gdzie na miejscu ważnej inwestycji nagle odnajduje się jakiś chroniony gatunek, żeby wyłudzić pieniądze od inwestora.

Wszędzie trzeba znaleźć kompromis.

Na szczęście nasza dyskusja jest bezcelowa, bo:
-kotłownia w tym roku nie powstanie
-jej lokalizacja (ta koło 18stki to tylko jedna z możliwych) i rozmiary są tak małe, że nie ma problemu długotrwałych badań archeologicznych, wystarczy nadzór przy kopaniu fundamentów.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk

Post autor: łazik » wtorek 13 lip 2010, 21:47

Poco ktoś pisze w tematach o których nie ma najmniejszego pojęcia?
To forum rzeczywiście przestało być forum miłośników złotego stoku,skoro nie można spokojnie napisać jakiegokolwiek postu,bez totalnie głupiej krytyki,z którą nie można polemizować.Okazuje się że aby uniknąć policj w postaci jednego forumowicza, więcej piszę teraz na priwa nisz tu.Ja mam swoje zdanie i nikt go nie zmieni.Nie interesuje mnie czynnik ekonomiczny miejsca historycznego,[co tam będzie],dla mnie ważne jest co tam było.Dość idiotycznych wpisów wydających się dla autora zdaniem kogokolwiek innego.Post skasowałem bo to samo mogę podać mailem zainteresowanym,a i autor tych skromnych danych nie życzył by sobie wstawiania ich na to forum.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 14 lip 2010, 15:17

Napisalem list do Burmistrza z prosba o zainteresowanie sie tematem ,,sredniowiecznego miejsca kazni'' w kontekscie planowanej zabudowy terenu.Podalem w liscie m.innymi nazwe Stowarzyszenia ktore zajmuje sie pracami archeologicznymi.Mysle,ze list zostanie odczytany na posiedzeniu RM.To byl pierwszy krok aby nadac sprawie bieg.Jezeli to nic nie da wtedy pozostaje list do Wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow we Wroclawiu.
Pozostaje czekac na odpowiedz.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 14 lip 2010, 18:40

Dobry krok.Może właśnie przed wyborami zwróci uwagę na pewne miejsca.Miejsce kaźni pewnie jest wpisane jako stanowisko archeologiczne więc odgórnie nie można tam za wiele robić.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 14 lip 2010, 22:52

A zawarłeś w tym liście oznaczenie o które miejsce chodzi?

Miejsce kaźni pewnie jest wpisane jako stanowisko archeologiczne więc odgórnie nie można tam za wiele robić.poz

Jaasne...wpisane do zeszytu przy wejściu do ubikacji...

Jak już piszecie to konkretnie. Tutaj znajdziecie numer działki i koordynaty GPS.

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... 0275a6f7d2

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 15 lip 2010, 00:08

Oto tresc listu,mysle ze zorientuja sie w Urzedzie o ktore miejsce chodzi:

,,Zainteresowany żywo historią i rozwojem Złotego Stoku zwracam się do Państwa o rozwiązanie sytuacji powstałej z chwilą wyznaczenia do sprzedaży działek przy wschodniej części ulicy 3.Maja. Na terenie tych działek wg. żródeł historycznych istniało w Średniowieczu stałe miejsce dokonywanych egzekucji-murowana szubienica .A jak wiadomo ofiary takich egzekucji chowano wlasnie tuz przy szubienicy. Według poprzednich mieszkańców było to miejsce upamiętnione krzyżem przetrwałym do czasów obecnych. Jednak według rysunków Fryderyka Wernera oraz map m.innymi Heintzego z 1817 r. znajdowalo się na wzniesieniu vis a vis szeregowców nr 63,65,67 czyli po wschodniej części ulicy 3 Maja.
Ponieważ Gmina zamierza postawić kotłownię w bezpośredniej bliskości krzyża a także sprzedać na działki budowlane wymieniony teren, zwracam się do Rady Miejskiej o spowodowanie pilnego wcześniejszego przebadanie tych konkretnych miejsc .
Badanie takie pozwoliłoby wykluczyć (bądź potwierdzić) konieczność objęcia ochroną konserwatorską jako stanowisk archeologicznych.
W związku z tym proponuję najtańsze i najprostsze wyjście, to jest skontaktowanie się ze ,,Stowarzyszeniem Ochrony i Badan Zabytków Prawa'' we Wrocławiu. Są to pracownicy m. innymi z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jako Stowarzyszenie Ochrony i Badań Zabytków Prawa spenetrowali już trzy tego typu miejsca: w Kątach Wrocławskich, Lubaniu i w jeleniogórskim Miłkowie. ( W Internecie dostępne są wyniki ich prac.) Badania i prace archeologiczne wykonują na koszt własny. Warunek to: zakwaterowanie i wyżywienie.
Z tego co wiem są zainteresowani Złotym Stokiem. Mają sporo starych dokumentów dotyczących naszej szubienicy,liczby stracen ludzi itp.
Ja też jestem zainteresowany Złotym Stokiem dlatego nie chcąc burzyć zamierzeń inwestycyjnych miasta, nie zaczynam od wystąpienia do Woj. Konserwatora Zabytków, licząc na pozytywne ustosunkowanie się do niniejszego wniosku i pilną odpowiedz''.

Z poważaniem........

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 15 lip 2010, 07:44

Jasne ;numer działki ,ilu zabito ,gdzie mieszkali kaci i ich numery butów.Stanowczo wystarczy to co jest w liście,wręcz za dużo :nie mają starych dokumentów tylko ich kopie.Na terenie gminy Złoty Stok jest 25 stanowisk grodów ,od ich powstawania do średniowiecza,większość z nich pewnie nigdy grodami nie była ,ale dla bezpieczeństwa są wpisane wszystkie potencjalne miejsca.Stanowisk innego typu nie znam,pewnie jest ich sporo.To czy szubienica jest teraz stanowiskiem ,czy nie jest najmniej ważne, bo zawsze może się znaleźć na liście.Ważne jest że miejsce nie jest naruszone za bardzo i da się je bezproblemowo zbadać.Nieistniejący problem podnoszony przez Tomka istniał by gdyby było takie coś w centrum .Nawet wówczas mógłby tylko ponarzekać,bo na szczęście prawo jest tak skonstruowane aby nie można było niszczyć wszystkiego co się chce. Jak ktoś z zasady wszystkiemu mówi nie ,to problem sam ma.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 21 lip 2010, 11:37

Moja interwencja w postaci listu zaskutkowala.Oto wycinek z nowego ECHA.Widzisz Tomek a jednak ,,mozna''.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 21 lip 2010, 22:45

Gratuluję , oby tak dalej.Tak trzymajmy.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 22 lip 2010, 22:32

GAWLITZEK pisze:Widzisz Tomek a jednak ,,mozna''.
Poczekamy...zobaczymy...może zrobią badania zaraz po budowie wyciągu....
ach te wybory...

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » środa 28 lip 2010, 13:49

Szubienicę o której tu piszemy rozebrano w 1831 roku. To może skomplikować poszukiwania. Miejmy nadzieję, że pozostawiono fundamenty. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 28 lip 2010, 20:52

Zgadza sie,szubienice rozebrano w 1831 r.Fundamenty powinny byc jezeli ich nie zaorano a juz na pewno sa szczatki osob tam pochowanych.Moim celem jest doprowadzenie do badan tego terenu i wyjasnienie co tam tak naprawde bylo bowiem dokumentacja wskazuje wiele istotnych i ciekawych zdarzen.

Otrzymalem odpowiedz od Przewodniczago RM w sprawie mojego listu:

,,Pismo Pana nadesłane e-mailem z 16.07.2010r., zarejestrowane pod numerem 3877/10, zostało odczytane przez Przewodniczącego na sesji Rady Miejskiej w Złotym Stoku w dniu 23 lipca b.r.
Burmistrz oświadczył, że przyjmuje problem do rozwiązania. Jednocześnie wyjaśnił, że po zbadaniu kosztów prac archeologicznych, środki na ten cel zostaną zaplanowane w budżecie na 2011r. Aktualnie gmina nie ma zaplanowanych na ten cel środków, a dokonane na sugerowanym terenie zasiewy uniemożliwiają obecnie prowadzenie prac archeologicznych.
Burmistrz dodatkowo zwrócił uwagę, że wskazane w piśmie miejsce, nie będzie kolidować z ewentualną budową kotłowni''.
Z poważaniem

Przewodniczący RM w Złotym Stoku
/-/ Jerzy Tichanowicz

Pytanie do Was,co robic dalej w tej sprawie:
Czy dać sobie spokój z krzyżem licząc że kotłownia będzie w pewnej od niego odległości i odczekać na zaplanowanie prac archeologicznych w budżecie przyszłego roku ? Czy zwrócić się do konserwatora zabytków o zajęcie stanowiska w tej sprawie?( Co może spowodować nie postawienie kotłowni w najbliższym czasie.) A moze macie jakies inne sugestie.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek 30 lip 2010, 13:36 przez GAWLITZEK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 28 lip 2010, 21:03

Przeczytałem i muszę zagłosować na obecnego burmistrza,tak wynika z pisma, aby na przyszły rok zorganizował środki.Powiem tyle że czy ten czy inny burmistrz stanowisko będzie zbadane.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 28 lip 2010, 21:56

GAWLITZEK pisze:Pytanie do Was,co robic dalej w tej sprawie:
Czy dać sobie spokój z krzyżem licząc że kotłownia będzie w pewnej od niego odległości i odczekać na zaplanowanie prac archeologicznych w budżecie przyszłego roku ? Czy zwrócić się do konserwatora zabytków o zajęcie stanowiska w tej sprawie?( Co może spowodować nie postawienie kotłowni w najbliższym czasie.) A moze macie jakies inne sugestie.
Pozdrawiam
Z kotłownią nie problem. Ta kotłownia ma rozmiary dwóch kontenerów morskich jeden na drugim i silos obok - fundamenty minimalne. Dyskutowano też lokalizację na zakładzie (jest droga i plac), ale nie dało się dogadać z właścicielem. W tym roku jej chyba już nie będzie, czy w przyszłym - tym bardziej nie wiadomo - chyba bez katastrofy typu "skończył nam się węgiel - sorry - dzieci nie muszą iść do szkoły, a w blokach sobie kozy postawcie" się tego nie ruszy.
Jedną z dobrych lokalizacji jest ta podmokła łąka poniżej krzyża - zasypany śmieciami/gruzem staw. Ale to inwestor ma tu decydujące zdanie. Równie dobrze może to być gdzieś koło szkoły itp.

Pieniądze na prace archeologiczne może się i znajdą - sprawa niepewna - w zasadzie jeśli radni potrafią wpisać w budżet ścieżkę do nordic walking to co im za różnica.

Na polu uprawnym nic się nie wydarzy (chyba, że sami nie wytrzymacie i zaczniecie ryć).

Powinniście oznaczyć dokładnie to miejsce za pomocą współrzędnych GPS i tym samym znaleźć dokładnie działkę w katastrze. Chodzi o to by nikt jej nie kupił - skomplikuje to życie i jemu i Wam. Do gminy trzeba przesłać konkretną informację, żeby się nie odważyli tego zataić. Bo jeszcze przyjedzie jakiś warszawiak i sobie kupi taką działeczkę...

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 30 lip 2010, 14:05

_tomek pisze:[Jedną z dobrych lokalizacji jest ta podmokła łąka poniżej krzyża - zasypany śmieciami/gruzem staw. Ale to inwestor ma tu decydujące zdanie. Równie dobrze może to być gdzieś koło szkoły itp.

Wlasnie,czemu nie postawic jej w miejscach o ktorych piszesz tylko uparcie wciska sie ja w okolice krzyza.

Pieniądze na prace archeologiczne może się i znajdą - sprawa niepewna - w zasadzie jeśli radni potrafią wpisać w budżet ścieżkę do nordic walking to co im za różnica.

Stowarzyszenie to nie pobiera oplat za prace archeologiczne,sa milosnikami historii.Maja wlasny sprzet.Warunkiem jest zakwaterowanie i wyzywienie.

Powinniście oznaczyć dokładnie to miejsce za pomocą współrzędnych GPS i tym samym znaleźć dokładnie działkę w katastrze. Chodzi o to by nikt jej nie kupił - skomplikuje to życie i jemu i Wam. Do gminy trzeba przesłać konkretną informację, żeby się nie odważyli tego zataić. Bo jeszcze przyjedzie jakiś warszawiak i sobie kupi taką działeczkę...

Dlatego zeby oznaczyc to trzeba przeprowadzic badania i zlokalizowac cylinder.Bo dokladnie nikt nie wie co do metra gdzie to stalo.Takze najpierw badania a potem oznaczenie dzialki i decyzja czy ja sprzedac czy wyodrebnic ze sprzedazy.
Narazie poki co oprocz odpowiedzi od Przewodniczacego RM,Burmistrz mi oficjalnie niestety nie odpowiedzial.Chyba nie do konca zdaje sobie sprawe,ze tam moga wciaz byc szczatki ludzkie.A niech warszawiaki kupuja,bedzie przynajmniej glosno o gminie

thesaurus
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: thesaurus » środa 11 sie 2010, 18:53

Zauważam , ze Tomek jest apologetą kotłowni. Dlaczego? Nie wnikam. Na dziś nie poczyniono żadnego kroku ( jakoś dziwnie się składa, że radny Kościółek mieszka praktycznie vis a vis miejsca domniemanej kaźni )w celu chociażby przeprowadzenia wizji lokalnej w celu uogólnienia stanowisk. I tu szanowny Tomku przywołam Stany Zjednoczone, w których jakoby wyłącza się latarnie uliczne ( twój wpis ). USA posiada tzw. społeczeństwo obywatelskie, czyli takie, które ma zdolność do realizacji celów bez wsparcia czy też impulsu władzy. Wierz mi, że inne społeczności lokalne byłyby dumne mając tak namacalnie udokumentowaną historię.Pozdrawiam.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 11 sie 2010, 20:38

thesaurus pisze:Zauważam , ze Tomek jest apologetą kotłowni. Dlaczego? Nie wnikam. Na dziś nie poczyniono żadnego kroku ( jakoś dziwnie się składa, że radny Kościółek mieszka praktycznie vis a vis miejsca domniemanej kaźni )w celu chociażby przeprowadzenia wizji lokalnej w celu uogólnienia stanowisk. I tu szanowny Tomku przywołam Stany Zjednoczone, w których jakoby wyłącza się latarnie uliczne ( twój wpis ). USA posiada tzw. społeczeństwo obywatelskie, czyli takie, które ma zdolność do realizacji celów bez wsparcia czy też impulsu władzy. Wierz mi, że inne społeczności lokalne byłyby dumne mając tak namacalnie udokumentowaną historię.Pozdrawiam.
Jeju co za post...
Ja bronię kotłowni? której? chyba nie doczytałeś...
radny Kościółek mieszka? - co z tego
wizja lokalna - czego, że Cię zapytam i co rozumiesz przez wizję lokalną.
a teraz USA??
społeczność lokalna? (To naszych tam wieszali? to nie nasza historia, to historia miejsca)

Strumień myśli...wspaniale...tylko o co Ci chodzi..

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 11 sie 2010, 20:50

Ale jazda, bronisz, kotłowni której nie ma .Zadbaj pierw o to co masz.Historia nie nasza.Proponuje zagłębić się w jakakolwiek.poz

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja:Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » środa 11 sie 2010, 20:58

Tomku to jednak nasza historia.poz

thesaurus
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: thesaurus » środa 11 sie 2010, 21:00

Otóż Tomku spieszę wyjasnic: wizja lokalna to taka organoleptyczna ocena stanu faktycznego:).Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ