Średniowieczne miejsce kaźni

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk
Re: Średniowieczne miejsce kaźni

Post autor: łazik » wtorek 29 cze 2010, 21:40

Odpowiedź od pana W. z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego;
Sprawa złotostockiej szubienicy jak i kata jest znana .Posiada kopie kilkunastu dokumentów straceń w naszej kaźni.Towarzystwo przeprowadziło na trzech tego typu stanowiskach wiele odkryć.Przeprowadzają badania archeologiczne,historyczne i antropologiczne za własne pieniądze.Ze strony naszej wymagane jest zakwaterowanie i wyżywienie w czasie trwania prac.
MYŚLĘ ŻE LEPIEJ NIE MOGLIŚMY TRAFIĆ.
DZIAŁKA JEST GMINNA,POD DZIERŻAWĄ.WYSTARCZY NASZA APROBATA , POMOC I BĘDZIEMY MIELI KONKRETNE BADANIA.Może gmina pomogła by w kwaterze i posiłkach,kopalnia,osoby prywatne.co myślicie.górnik miejsce straceń to nie ... :wink: poz
Ostatnio zmieniony piątek 02 lip 2010, 17:14 przez łazik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja:Mieszkaniec
GG:8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » wtorek 29 cze 2010, 22:53

Nie chcę wyjść na sceptyka, ale przecież taka budowla nie mogła się tak po prostu zapaść pod ziemię ... Jeżeli już udałoby się coś znaleźć to może byłyby to jedynie zniszczone szczątki fundamentów. Nie ma pieniędzy na to żeby naprawić niszczejące zabytki, które znajdują się dużo ponad powierzchnią gruntu i które są możliwe do zrekonstruowania, więc kto się zgodzi żeby ryć ziemię w poszukiwaniu kamieni z szubienicy.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 29 cze 2010, 22:56

górnik pisze:Piękne miejsce każni ciekawe czy u nas tak to wyglądało. pozdro łazik
Gornik-sadysta na forum? :wink:

To jest bardzo dobra informacja :!: Watpie jednak zeby jeszcze za tej kadencji udalo nam sie z Burmistrzem porozumiec.Chyba trzeba czekac do wyborow.Ale moze juz teraz warto zaczac lobbowac w gminie na zebraniach rady ten projekt bo my juz lwia czesc zrobilismy.Wspolnymi silami moze damy rade,jakies osrodik pomoga z noclegami wyzewieniem+kopalnia i bedzie za darmo reklama dla nich.Lazik dowiedz sie przy okazji nastepnego kontaktu skad zaczerpneli te dokumenty i informacje o straceniach.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 30 cze 2010, 07:31

Spokojnie.Nikt nie mówi o odbudowie tego obiektu,tylko o poznaniu poprzez prace systemu wymierzania kar,z karą śmierci włącznie w dawnym Złotym Stoku.Takie prace zaczynają się od przetrzepywania archiwów ,czyli nawet bez prac archeologicznych wiadomo będzie wiele.W takich miejscach nie chodzi tylko o kamienie ,to są miejsca gdzie pod powierzchnią głęboko są zakryte zdarzenia tamtych czasów.Podejrzewam że to pole poniżej kryje wiele .Aby doszło do takich badań ,musi być zielone światło od władz.W grę nie wchodzi ten rok.Najbliższym terminem jest dopiero jesień w przyszłym roku.Może przez ten czas niektórzy przemyślą czy warto.Jak sądzę to w tym mieście nic nie warto.Warto tylko zganiać że gmina nie ma pieniędzy.Rozwalono u nas przemysł,miasto zaczyna żyć na kredyt,sama kopalnia nie zapewni miejsc pracy dla miasta.Takie narzekanie że miasto nie ma pieniędzy to głaskanie burmistrza po głowie.Bo to się nazywa niegospodarność a nie brak pieniędzy.Ale co tu pisać jak nawet niektórzy nie dostrzegają gdzie jest przyczyna a gdzie skutek.
Ostatnio zmieniony piątek 02 lip 2010, 17:06 przez łazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 30 cze 2010, 12:43

dobekfooto pisze:Nie chcę wyjść na sceptyka, ale przecież taka budowla nie mogła się tak po prostu zapaść pod ziemię ... Jeżeli już udałoby się coś znaleźć to może byłyby to jedynie zniszczone szczątki fundamentów. Nie ma pieniędzy na to żeby naprawić niszczejące zabytki, które znajdują się dużo ponad powierzchnią gruntu i które są możliwe do zrekonstruowania, więc kto się zgodzi żeby ryć ziemię w poszukiwaniu kamieni z szubienicy.
Dobek wiem,ze Politechnika obdziera z marzen i uczy racjonalnego myslenia :wink:
Ale pomysl jakie korzysci gmina uzyskalaby z odkopania szubienicy lub jej pozostalosci.Wystarczy chocby przejrzec internet i zobaczyc ile artykulow i zdjec powstalo po pracach wykopaliskowych powyzszego Stowarzyszenia.I tu jest druga zaleta-poniewaz jest to Stowarzyszenie-jak juz wspomnieli badania prowadza na swoj koszt!I tu gmina specjalnie juz nie musi sie wysilac i kombinowac skad wziac pieniadze tak jak w przypadku np.Mauzoleum Guttlerow.Czy Zloty Stok jest gorszy od Lubania i innych miejscowosci-NIE.Skoro tam mozna bylo to czemu nie u nas.Po badaniach teren nalezy wyeksponowac,postawic jakas tabliczke(moze dotacje z UE sie da zalatwic)miejsce naniesc na mapy turystyczne.Tym samym miasto zyskuje nowy punkt turystyczny:,,pole szubieniczne''.Wiesz ile ludzi interesuje sie takimi rzeczami?Ja wiem,ze wiele i byc moze niektorzy przyjezdzaliby specjalnie tylko obejrzec ruiny szubienicy.Tak wiec powstanie kolejna REKLAMA dla naszego miasteczka. A jezeli nic nie znajda?Watpie-poczytaj dokladnie a doszukasz sie,ze w okolicy szubienicy takze chowano ludzi.Poza tym to byly solidne budowle.
I na koniec liczy sie sam fakt przygody.Sam fakt wykopalisk w miescie wywola zainteresowanie historykow,mediow,turystow.Poza tym nigdy nie wiesz co kryje ziemia i to jest najpiekniejsze i dlatego warto badac takie miejsca.Ile wykopalisk zakonczylo sie sensacyjnymi dokryciami?Czy Howard Carter przypuszczal,ze odkryje nietkniety grobowiec Tutanhamona z pelnym bogactwem-nie.A jednak tak bylo.
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 30 cze 2010, 13:10

Hehe, chyba trochę przesadzasz z korzyściami dla gminy....
Nawet nie chce mi się pisać...to po prostu wesołe.
Na pewno bym nie chciał, żeby mi ktoś przed domem odbudował takie "cudo" - jako wątpliwą atrakcję dla turystów...

Poszukać można, nawet "profesjonalnie", ale nie wykraczajmy zbyt daleko..
To dziś kopczyk kamieni, na kamienistym polu. Nie wiadomo czy to wogóle "ten kopczyk".
Nie wiem czy sobie też zdajecie sprawę, że to obecnie działki budowlane - nie wiem czy już gmina ich nie sprzedała.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 30 cze 2010, 13:26

Tomek napisal:
Nawet nie chce mi się pisać...to po prostu wesołe
.

No napisz,co w tym wesolego.W innych miastach jakos nic wesolego w tym nie widzieli.

Na pewno bym nie chciał, żeby mi ktoś przed domem odbudował takie "cudo" - jako wątpliwą atrakcję dla turystów...

Czy ktos pisal o odbudowie?

Poszukać można, nawet "profesjonalnie", ale nie wykraczajmy zbyt daleko..
To dziś kopczyk kamieni, na kamienistym polu. Nie wiadomo czy to wogóle "ten kopczyk".

Dlatego specjalisci beda robic badania z profesjonalnym sprzetem by znalezc wlasciwy ,,kopczyk''.

Nie wiem czy sobie też zdajecie sprawę, że to obecnie działki budowlane - nie wiem czy już gmina ich nie sprzedała.

Tym bardziej,jezeli to dzialki budowlane to przed jakakolwiek budowa trzeba przeprowadzic badania archeologiczne-takie jest prawo.

Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 30 cze 2010, 14:02

[quote="GAWLITZEK"]Tomek napisal:
Nawet nie chce mi się pisać...to po prostu wesołe
.

No napisz,co w tym wesolego.W innych miastach jakos nic wesolego w tym nie widzieli.

Czy ktos pisal o odbudowie?
------------------------------

A jak chcesz zrobić z ewentualnych fundamentów i kopczyka kamieni na wysokości gruntu cokolwiek warte zobaczenia?
Już dziś możesz tam prowadzać i mówić, że "tu była szubienica" - bez różnicy.

Może w innych miastach mieli szubienicę, która ocalała nieco wyżej od fundamentów...
Może stoi przy innych zabytkach?

Jestem za ochroną zabytków, ale nie za ich budową...

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 30 cze 2010, 14:18

:shock:
Ostatnio zmieniony środa 30 cze 2010, 15:40 przez łazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 30 cze 2010, 14:34

Lazik :-)e020
Tomek-przeczytaj ten fragment,to z artykulu o szubienicy w Lubaniu:
,,Zobligowane do rozbiórki cechy na szczęście wykonały swoje zadanie niezbyt dokładnie, czego dowodem są odkryte fundamenty. Dziś obiekt wymaga natychmiastowego zabezpieczenia, przede wszystkim naglącą sprawą jest usunięcie zalegających na murach szubienicy zwałów ziemi. Obecnie pieczę nad tymi unikatowymi reliktami sprawuje miejscowy badacz przeszłości miasta i okolic p. Janusz Kulczycki, który w porozumieniu z władzami miasta dąży do należytego zabezpieczenia i ekspozycji zabytku''.
W Lubaniu dokryto fundamenty,szkielety straconych+pare artefaktow.Ale wystarczy to do ekspozycji wg miejscowych.Nic nie trzeba odbudowywac lub dobudowywac.Tak jest na calym swiecie.Na zachodzie to juz by dawno to odkopali,bo tam dba sie o kazdy stary murek dlatego tyle zabytkow przetrwalo i przetrwa.
Pozdrawiam
Ps.W Lubaniu szubienica jest zaledwie 100 metrow od domostw i nikt problemow nie stwarza.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 30 cze 2010, 14:54

No tak to wygląda w Lubaniu...U nas może podobnie? a może nawet lepiej...
Jak dla mnie to żadna atrakcja....

Obrazek

A tak to wyglądało przed badaniami:

Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 30 cze 2010, 15:02

Nam nie musi sie podobac.Wiadomo,ze nie wyglada to atrakcyjnie ale popatrz na to przez pryzmat turystyki.Turystyka to jedyna szansa dla Zlotego Stoku w ktorym niedlugo juz byc moze zadnego przemyslu nie bedzie.Dlatego czym wiecej miasto zaoferuje tym lepiej.Juz sama nazwa:,,wzgorze szubieniczne'' itp dziala na wyobraznie.

Dalej o Lubaniu:,,Prawdopodobnie również we współpracy z władzami miasta zostanie wystawiona odpowiednia tablicy informacyjna, zawierająca krótka historię tego interesującego zabytku''.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG:8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 30 cze 2010, 22:55

GAWLITZEK pisze: Dobek wiem,ze Politechnika obdziera z marzen i uczy racjonalnego myslenia :wink:
Prawda, zwłaszcza w trakcie sesji jestem kompletnie negatywnie nastawiony do świata :) Ten wzmacniacz uA741 mnie wykańcza ...
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 10 lip 2010, 16:09

Na przeciw osiemnastki na polach ma,lub miała powstać ciepłownia zamiast tej co jest na zakładzie.Nie znam szczegółów,ale wolał bym szubienicę w całej okazałości niż owy obiekt.Jak ktoś posiada szersze info to niech napisze.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 12 lip 2010, 20:06

Tam nic nie powstanie dopoki teren nie zostanie szczegolowo zbadany.Jakiekolwiek prace budowlane beda profanacja miejsca gdzie moglo zginac od kilkudziesieciu osob w gore a przy tym miejsce jest tez pewnie miejscem ich pochowku do dnia dzisiejszego.
Ciekawostka:znam relacje powojennych kobiet ktore pracowaly w zakladzie A18:wiele z nich wracalo do domu z zakladu na przelaj wlasnie w okolice krzyza skad rozchodzily sie do domow.Przy krzyzu czesto musieli czekac mezowie bo kobiety baly sie tamtego miejsca.Mowiono:,,byle do krzyza bo tam straszy''.Chodzily rozne opinie o glosach i zjawach widzianych w tamtym miejscu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 13 lip 2010, 08:59

Sprawa budowy kotłowni jest jak najbardziej aktualna.Wyd Echa 27/250/2010 str 17 ,jest tam artykuł w sprawie kontrowersyjnego łącznika szkoły i wzmianka ;BURMISTRZ TWIERDZI RÓWNIEŻ ŻE TAKA DECYZJA[NIE POWSTANIE MIESZKAŃ W ŁĄCZNIKU]ZAGROZI DOTYCHCZASOWYM USTALENIOM W ZAKRESIE BUDOWY NOWEJ KOTŁOWNI DLA DOLNEJ CZĘŚCI MIASTA.
Ale mają jazdę,nie ma to jak kotłownia w ładnej dzielnicy.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 13 lip 2010, 13:01

Jeszcze raz przestrzegam rzadzacych gmina z Burmistrzem na czele przed wykonywaniem jakichkolwiek prac budowlanych na miejscach dawnych pochowkow bez przeprowadzenia wczesniejszych badan.Moze to sie skonczyc skandalem tak jak np.w ponizszym artykule:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ntarz.html

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 13 lip 2010, 14:28

Mam nadzieję że wybrano inne miejsce budowy kotłowni.Jak nie na przeciw osiemnastki to i tak wybudują ją blisko miasta aby było jak najbliżej istniejących rur ciepło ciągowych,czyli w mieście. Nie pozwolę zryć tego terenu przed badaniami,cokolwiek by tam nie chciano budować ,to nie pozwolę.Dość niszczenia w tym mieście.Lista zniszczonych zabytków,miejsc jest już i tak za długa.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 13 lip 2010, 17:02

Podpisz się jeszcze imieniem i nazwiskiem.
Mieszkańcy bloków Ci podziękują.
Nie rozumiem o co Wam chodzi, prawo polskie jest jasne, wystarczy, że będzie przestrzegane.

Nie wiecie co ma być budowane i gdzie, a piszecie...akurat po tym miejscu fadroma się już przejechała nie raz...

Piszecie o profanacji ??
Czy zrobienie boiska do kosza nad mennicą to wg Was profanacja?

Jeszcze raz przestrzegam rzadzacych gmina z Burmistrzem na czele przed wykonywaniem jakichkolwiek prac budowlanych na miejscach dawnych pochowkow bez przeprowadzenia wczesniejszych badan.

Bardzo mnie to bawi...macie wszystkich za idiotów...hehe..i jeszcze chcecie (inne wątki), żeby ktoś z Wami poważnie rozmawiał.

-------------
Napiszcie mi proszę - ale poważnie na serio - a nie KRZYKIEM.
Jaki pożytek dla cywilizacji będą miały badania archeologiczne tego miejsca(oczywiście gdyby zakończyły się sukcesem - coś znaleziono). Czego się z nich dowiemy.?
Bo ja jestem zdania, że jak leżały sobie te szczątki 500 lat w ziemii to nie ma powodu ich tak szybko wyciągać - mogą sobie jeszcze poleżeć :) - ale to moje subiektywne zdanie.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 13 lip 2010, 17:16

Tomek o to o co nam chodzi jest wszystko wytlumaczone juz w tym temacie.Czas kiedy wybudowano boiska nad mennica to byly lata ciaglej nienawisci za zbrodnie Niemieckie ktore ludzie mieli swiezo w pamieci(wcale sie nie dziwie).Teraz mamy XXI wiek i postrzeganie faktow jest inne.Skoro dla Stowarzyszen takich jak to ktore bada szubienice(ludzie z Uniwersytetu) a takze dla innych ktore badaja zamki,kopalnie itp.jest sens dzialania to czemu nie dla nas?Wyjedz z kraju kiedys na wycieczke to zobaczysz,ze to o czym tu piszemy to chleb powszedni.Wyrobiles sobie swiatopoglad na podstawie odcinka Zloty Stok-Legnica.Uwiez mi,jest cos ,,poza'' a i ziemia tez nie jest plaska :twisted:
Pozdrawiam :-)e012

ODPOWIEDZ