Średniowieczne miejsce kaźni

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Średniowieczne miejsce kaźni

Post autor: _tomek » środa 22 gru 2010, 23:57

GAWLITZEK pisze:Fajny wybor:splonac lub gwozdz w glowe :? Ja bym wybral lyknac arszeniku...
Chyba Ci się z cjankiem pomyliło :) po arszeniku to też męczarnie...

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » czwartek 23 gru 2010, 00:08

Z tego co mi dziadek naopowiadał to okropna i długotrwała męczarnia. Z tego co pamiętam to arszenik reaguje z kwasami w żołądku i rozpuszcza jelita. Kiedyś jakaś dziewczyna się w Złotym Stoku próbowała tak szarpnąć na swoje życie. Nie był to trafiony wybór...
A jeżeli chodzi o cyjanek - kilka sekund i po bólu.
Jeszcze odnośnie arszeniku to dziadek się kiedyś nim trochę podtruł, ale udało mu się z tego wyjść bez szwanku, żyje do dziś i ma się dobrze :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 23 gru 2010, 17:35

_tomek pisze:Chyba Ci się z cjankiem pomyliło :) po arszeniku to też męczarnie...
Dzieki Panowie,palnalem z tym arszenikiem gafe,oj marny bylby ze mnie samobojca :shock:
Czy Panowie archeolodzy sa zainteresowani jeszcze badaniami innych obiektow w naszym miescie jak chocby zamek?
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 23 gru 2010, 17:47

GAWLITZEK pisze: Czy Panowie archeolodzy sa zainteresowani jeszcze badaniami innych obiektow w naszym miescie jak chocby zamek?
Pozdrawiam
Raczej nie.

Tych dwóch to specjaliści od szubienic itp. :)

Wogóle teraz ciężko o archeologów - tym bardziej za darmo.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 23 gru 2010, 17:59

_tomek pisze:Raczej nie. Tych dwóch to specjaliści od szubienic itp. :)
Wogóle teraz ciężko o archeologów - tym bardziej za darmo.
Ale wiesz jak to jest w kazdej branzy:,,ma sie kolegow''.Moze maja kolegow ktorzy sa pasjonatami zamkow.Taki temat w Zlotym Stoku to perelka-nigdy tam nic nie ruszano a i daty budowy zamku nie znamy.Mam nadzieje,ze moje zyczenie sie spelni(i tu prosba do kota Rademenesa :) ) i w koncu ktos sie zaintersuje by tam pokopac.
Najlepszy okres nadchodzi.Ruszyla sprawa szubienicy,powstalo pare artykulow,warto wiec isc za ciosem-takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 06 sty 2011, 22:51

Wklejam ze względu na tekst. Z Bergglocka.

Obrazek

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » piątek 07 sty 2011, 09:57

Może germaniści będą się krzywić, ale w moim tłumaczeniu to brzmi tak:

Zachowajmy we wdzięcznej pamięci naszych zmarłych.

[krzyż]

Krzyż ?szubieniczny? w Złotym Stoku z
napisem: ?Pamiętaj Człowieku o swoim końcu,
pamiętaj o Sądzie, a każdy grzesznik
stanie przed obliczem Jesusa!?

Trzeba przyznać, że przestroga ponadczasowa?
:|

Krakovsky
...
...

Post autor: Krakovsky » niedziela 09 sty 2011, 15:45

Witam,
zajmuję się tematyką miejsc straceń w Małopolsce. Dolny Śląsk w tej kwestii to jednak pionierzy w Polsce - D. Wojtucki, M. Paternoga, M. Trzciński, P. Nocuń, P. Duma.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to rok temu wyszła świetna książka Daniela Wojtuckiego (z pewnością chyba obecnie w Polsce największego specjalisty od historycznych badań nad szubienicami), pt. "Publiczne miejsca straceń na Dolnym Śląsku od XV do połowy XIX wieku", Katowice 2009. Jest to bardzo obszerna pozycja opisująca sposoby wykonywania kary śmierci, budowy szubienic, procesu, a także pochówki skazańców. Do tego książka zawiera 350 stronicowy (w sumie książka ma ponad 600 stron) katalog wszystkich znanych obecnie szubienic Dolnego Śląska (w tym Złoty Stok). Jedynie cena jest nieco odstraszająca.

Drugą pozycją, którą mogę polecić jest mała książeczka Pawła Dumy, pt. "Grób alienata. Pochówki dzieci nieochrzczonych, samobójców i skazańców w późnym średniowieczu i dobie nowożytnej", Kraków 2010. Napisana głównie pod kątem archeologicznym i etnograficznym również skupia się na obszarze Dolnego Śląska.
Można też poszukać licznych artykułów wyżej wymienionych osób.

Chciałem jednak poprawić pewien błąd [do łazik]: na naszych ziemiach jak najbardziej wykonywano kary poprzez spalenie na stosie. W ten sposób karano za czary, sodomię, świętokradztwo i podpalenia.

Ze Złotego Stoku niestety nie zachowało się zbyt wiele dokumentów dotyczących przeprowadzanych tutaj wyroków śmierci. Wiadomo właściwie o dwóch: w 1575 roku skazano niejakiego Pachmana za 28morderstw, a w 1740 roku innego mężczyznę powieszono. Obydwu pochowano w lub przy szubienicy.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 09 sty 2011, 23:42

Krakovsky pisze:Chciałem jednak poprawić pewien błąd [do łazik]: na naszych ziemiach jak najbardziej wykonywano kary poprzez spalenie na stosie. W ten sposób karano za czary, sodomię, świętokradztwo i podpalenia.
Nie wiem jak tam w Małopolsce ale Ślask według książek nie kojarzy mi się z paleniem ,krakovsky nie jestem ani troszku fachowcem w tej dziedzinie i pewnie nim nie będę .Wiedzę mam tylko szczątkowo książkową.No ale nie ma to jak podyskutować z autorami tych książek,fajni ludzie,latem nadrobię braki.Pawła książki nie czytałem,szczerze mówiąc dopiero się o niej dowiedziałem.Normalnie należy mu się opiernicz za skromność.Apropo Daniela , dał mi podczas wykopków swoja nowa książkę "POMNIKI DAWNEGO PRAWA KARNEGO NA POGRANICZU POLSKO CZESKIM',fajna pozycja w postaci albumu.
Jak się wszystko uda zapraszam na wykopki latem.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 10 sty 2011, 00:09

Kto by tam czytał książki o szubienicach i straceńcach :) ale pomachać łopatą to nawet fajnie :)
A jak Jurko z Nysy przyjedzie to dopiero bedzie wesoło :)

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » poniedziałek 10 sty 2011, 12:13

a kiedy bedziecie machac ?? ja tez chetnie pomoge jak bedzie trzeba :)

Krakovsky
...
...

Post autor: Krakovsky » poniedziałek 10 sty 2011, 16:52

Palono, palono :wink: Nie należy sobie jednak wyobrażać stosów na skalę inkwizycyjną, jak można zauważyć na niejednym filmie. Bo raz, że inkwizycja tu praktycznie nie działała, a dwa, że filmowe historyjki niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Mniejsza z tym.

Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem, że cała ta inicjatywa wyszła od lokalnego środowiska, ludzi zainteresowanych swoim miastem. Zlokalizowaliście miejsce, przedstawiliście sprawę lokalnym władzom. Mało tego, postanowiliście pchnąć sprawę do przodu i wyłącznie swoim wysiłkiem ściągnęliście tu archeologów. Naprawdę to świetny przykład i jeszcze raz brawa! :D

Daniela Wojtuckiego i Pawła Dumy nie znam osobiście, za to znam Marcina Paternogę i Przemysława Nocunia. Liczyłem na to, że się wkręcę na te wykopaliska i mam nadzieję, że to się uda. :wink:

W Małopolsce sprawa szubienic wygląda nieco inaczej, niestety ich rozpoznanie jest trudniejsze. Nikt do tej pory się tu tym nie zajmował i impuls przyszedł właśnie z rezultatów prac dolnośląskich. Zorganizowała się grupka głównie studentów archeologii, która zamierza coś robić. Póki co wykonujemy prace poszukiwawcze w archiwach i bibliografii. Wyniki też gorsze niż na Dolnym Śląsku, bo mniej tu się takich dokumentów zachowało. Problem polega na tym, że o ile na Dolnym Śląsku szubienice były w dużej mierze murowane, to w Małopolsce drewniane (jedyna murowana w Krakowie) więc jest poważny problem z natrafieniem na takie pozostałości.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 10 sty 2011, 17:01

Krakowsky trzeba bylo dzialac szybko bowiem gmina wyznaczyla dzialki pod sprzedaz pod domki.Tak wiec gdybysmy sie nie ruszyli z sprawa szubienicy to za rok lub dwa juz by tam bylo pewnie wszystko zryte przez koparki.A tak moze,dzialke wydziela i powstanie w jakims sensie ,,pomnik''.
PS.Mam nadzieje,ze Pachmanna wykopiemy-to tez bedzie swego rodzaju atrakcja.28 morderstw-to sie na Discovery nadaje nawet :twisted:
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 10 sty 2011, 17:58

GAWLITZEK pisze:Krakowsky trzeba bylo dzialac szybko bowiem gmina wyznaczyla dzialki pod sprzedaz pod domki.Tak wiec gdybysmy sie nie ruszyli z sprawa szubienicy to za rok lub dwa juz by tam bylo pewnie wszystko zryte przez koparki.A tak moze,dzialke wydziela i powstanie w jakims sensie ,,pomnik''.
PS.Mam nadzieje,ze Pachmanna wykopiemy-to tez bedzie swego rodzaju atrakcja.28 morderstw-to sie na Discovery nadaje nawet :twisted:
Pozdrawiam
Ja Wam za pomnik dziękuję! :)
Jak dla mnie to na tych dwóch działkach zrobić ładny trawnik, z szubienicy klomb. Mogą być słupki do gry w badmintona :)

Wsio ryba, dopóki nic nie będzie się kojarzyło z szubienicą...no niech będzie tablica informacyjna.

Kurka, jeszcze mi się tu Jurko zadomowi i będę go codziennie oglądał jak okłada jakichś turystów.... :)

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » poniedziałek 10 sty 2011, 18:59

Należałoby wystąpić do Rady Miasta o ujęcie miejsca szubienicznego w Planie Zagospodarowania Przestrzennego miasta. Trzeba to zrobić poprzez radnych na których głosowało się w niedawnych wyborach. A może sami radni poczują się do obowiązku załatwienia tej sprawy. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 10 sty 2011, 22:35

Krakovsky pisze:Daniela Wojtuckiego i Pawła Dumy nie znam osobiście, za to znam Marcina Paternogę i Przemysława Nocunia. Liczyłem na to, że się wkręcę na te wykopaliska i mam nadzieję, że to się uda. :wink:
Z mojej strony jak najbardziej,z resztą i Daniel się ucieszy bo na rekonesansie było nas troszku za mało ,teraz szykuje się ciekawy wykop bo chyba jakieś 10m wokół sześciometrowej szubienicy.Plus to ze nie jest głęboko.Sprawa jest jeszcze świeża bo będę się zajmował tym na wiosnę,aby wszystko poszło sprawnie.Dużo będzie zależało od burmistrza Złotego Stoku,który bądź co bądź świetnie podszedł do tematu.
Krakovsky pisze:Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem, że cała ta inicjatywa wyszła od lokalnego środowiska, ludzi zainteresowanych swoim miastem. Zlokalizowaliście miejsce, przedstawiliście sprawę lokalnym władzom. Mało tego, postanowiliście pchnąć sprawę do przodu i wyłącznie swoim wysiłkiem ściągnęliście tu archeologów. Naprawdę to świetny przykład i jeszcze raz brawa! :D
No bo widzisz tu mamy taki niepisany klub świrów :D zainteresowania dziwnie dziwne,zakręcone jak i samo miasto :D
GAWLITZEK pisze:Krakowsky trzeba bylo dzialac szybko bowiem gmina wyznaczyla dzialki pod sprzedaz pod domki.Tak wiec gdybysmy sie nie ruszyli z sprawa szubienicy to za rok lub dwa juz by tam bylo pewnie wszystko zryte przez koparki.
Może nawet i nie o to chodziło,bo gdyby to było szczere pole bez planu do zagospodarowania to pewnie tez byśmy z ciekawości drążyli temat,ale tu masz rację gawlitzek, przyspieszyło to znacznie sprawę.
niebieski24 pisze:a kiedy bedziecie machac ?? ja tez chetnie pomoge jak będzie trzeba :)
Spróbuj nie być :D ,jak nie to Pachmana wykopiemy i będzie lipa z tobą :D
_tomek pisze:Kto by tam czytał książki o szubienicach i straceńcach :)
Wariaty jakieś :D
_tomek pisze:A jak Jurko z Nysy przyjedzie to dopiero bedzie wesoło :)
On już Ci tam sąsiadki straszył,nawet dzwoniły do UM,,chciały księdza wzywać zakręcił je jak domek ślimaka :D
_tomek pisze:Kurka, jeszcze mi się tu Jurko zadomowi i będę go codziennie oglądał jak okłada jakichś turystów.... :)
Nie wpuszczaj chłopa do chaty bo będziesz miał nie Pachmana ale Jurka co gorsze :D
_tomek pisze:Ja Wam za pomnik dziękuję! :)
Taki mały pomniczek Tomek :roll: 6/6m z dwoma beleczkami na słupkach :D nawet nie zauważysz tego pomniczka. :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 10 sty 2011, 22:47

Taki mały pomniczek Tomek 6/6m z dwoma beleczkami na słupkach nawet nie zauważysz tego pomniczka.
Eeee tam, nie zmartwienie. Wkręci się haki w belki i huśtawki zamontuje... :)

A pomniczek przemaluje się w różowe groszki, by się dzieciom podobał, a na górę daszek z trzciny :)
dwie noce i po robocie :)

Nio i jeszcze kota jakiegoś się z przodu postawi...

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » wtorek 11 sty 2011, 16:34

Kota czy kata :-)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 12 lut 2011, 17:13

Przeszedłem dzisiaj obok szubienicy...Widok mnie zadziwił:

Obrazek

Obrazek

Zawsze starano się omijać to miejsce przy orce, teraz gdy wiadomo już co jest pod spodem (prawie metrowej grubości mur) i gdy ustawiliśmy cztery sterty kamieni na rogach budowli....ktoś ją przykładnie zaorał...wyjątkowo się starając i ryzykując uszkodzenie sprzętu. Niepojęte...

Cóż kolejny temat dla naszego "Fak tu"
tu są zdjęcia w dobrej jakości, weźcie sobie..
http://spoko.eu.org/zlotystok/szubienica/echo/

Takie rzeczy tylko w ZS..

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » sobota 12 lut 2011, 18:29

Tomku a skąd ten chłop ma wiedzieć co tam ktoś grzebał. To z jednej strony.
Z drugiej zaś jak słup energetyczny stoi na polu ornym energetyka płaci za zajętą powierzchnię. A w tym przypadku nikt nawet nie postarał się postawić chociażby symbolicznej tabliczki a co dopiero jakieś odszkodowanie. Jeszcze pewnie h..... wam nawsadzał jak mu pod pługiem strzelało.
A czy poza tym grzebaniem łopatą na polu w tym temacie będzie się dziać?

ODPOWIEDZ