Średniowieczne miejsce kaźni

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Re: Średniowieczne miejsce kaźni

Post autor: Szperacz » niedziela 24 paź 2010, 10:39

23 październik 2010 przeszedł do historii jako wydarzenie w powojonnej historii Złotego Stoku szczególnie ważne. To pierwsze wykopaliska archeologiczne po 1945 r. Niemcy na małą skalę prowadzili tu wykopaliska. Perfekcja w działaniu doprowadziła, że zaczęto kopać prawie idealnie w miejscu gdzie stało miejsce kaźni. Teraz trzeba dopisać ciąg dalszy. Jestem pod wrażeniem i GRATULUJE wszystkim którzy do tego odkrycia się przyczynili. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » niedziela 24 paź 2010, 17:12

Szubienicę mamy :lol: Obiecałem podać ciekawostkę która będzie jako kolejna do rozwiązania,ale już nad tym powoli pracuję.Gawlitzek pytał kiedyś na forum czy są jakieś ruiny na Jaworniku,są :!: .Około 70 m pod szczytem Jawornika znajdują się ruiny.Rozmawiałem z przewodnikami ,historykami i ciężko określić co owe ruiny reprezentowały.Na żadnej mapie nie występują i też wzmianek o nich nie ma.Dowiedziałem się ze dawniej stał tam krzyż,ruina to fragmenty murów,bez zaprawy o grubości od 1m do 1,5 m,tworzą kwadrat o powierzchni 22/22m.Zachował się cały zarys o wysokości około 60cm.Skoro stał tam krzyż to może być kolejne cmentarzysko,tylko jakie i dlaczego tak wysoko w górach?Cmentarzysko górników to troszku bajka i nie szedł bym tym tropem.Coś mi mówi że jeżeli to cmentarz to rok 1633 i pochowana tam masa ludzi z epidemii jaka nawiedziła w tym roku nasze miasto.Ponad 1200 mieszkańców straciło życie.Jeżeli nie cmentarz to może być to zwykła bacówka.No ale wyjdzie w praniu dopiero po sondażu gruntu.No ale tydzień urlopu.
Chciałbym podziękować ludziom którzy przyczynili się do badań miejsca kaźni:Historyk Daniel Wojtucki,archeolodzy:Paweł Duma i Ania Karolak.Kat Jurko z Nysy,burmistrzowi ,historykom:Waleemar Wieja,Eugeniusz Salwach.Panu Wojciechowi Giży,który od początku też starał się o badania ,Tomek Salwach ,który był pomocny w wielu sprawach.Ludziom którzy przyszli i nie przeszkadzali,łobuzom co nam kamorów nawrzucali do wykopu. :P świrom co chcieli kości na pamiątkę :P oczywiście tylko chcieli,ale nie dostali :P no i musze powiedzieć ze jak tak sprawnie będziemy działać to kto wie,może kiedyś odsłonimy wejścia do ewangelika,mennicy bo takie są i są na to niezbite dowody.Wiadomo w których miejscach są itp itd.poz

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » niedziela 24 paź 2010, 17:52

Największe podziękowania należą się TOBIE ŁAZIKU za to, że sprawę doprowadziłeś do końca. Kopanie zasypywanie ciężka praca fizyczna, a wcześniej wydeptywanie ścieżki do burmistrza. JESTEŚ WIELKI serdeczne dzięki. Pozdrawiam Szperacz
Ostatnio zmieniony niedziela 24 paź 2010, 18:53 przez Szperacz, łącznie zmieniany 1 raz.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » niedziela 24 paź 2010, 17:57

Co się tyczy Jawornika to faktycznie jest to zbiorowe miejsce pochówku ofiar cholery z 1633 r. Ja miałem w pamięci zakodowaną błędną informację, być może kiedyś miałem w rękach błędne tłumaczenie jakiegoś tekstu z którego wynikało, że mogiła ta miała być na zboczu Pustelnika. Biorąc pod uwagę że Pustelnik to nasza nazwa a niemiecka Krzyżowa postanowiłem to sprawdzić. Jest faktem że chodzi o Jawornik. Pozdrawiam Szperacz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 24 paź 2010, 18:35

Cóż, teraz widzę, że wiedzieć, że coś gdzieś było to nie to samo co to odkopać :)
Zauważcie, że stan wiedzy nam się nie zmienił zbytnio...ale to jednak było coś.

Łaziku! Tobie trzeba dziękować, za determinację i organizację.
Oraz wszystkim, którzy wzięli łopatę do ręki, bo to jednak trochę wysiłku kosztowało.
Jest też inny pozytywny efekt prac...nikt nie kupi działek 92/19 i 92/20, bo tam mogą leżeć szczątki ludzkie i jest to pewna i potwierdzona informacja.

Mam nadzieję, że prace w lecie dojdą do skutku, całość zostanie przebadana, a na miejscu powstanie coś oprócz trawnika (bo teraz nie wypada zostawić tego jako nieużytek - drzewo należało by posadzić przynajmniej). Pomysły pewnie się tu znajdą i sądzę, że nikt nie zamierza odbudowywać tego co już dawno temu celowo rozebrano (tak wiem, że kat Jurko ma wciąż nadzieję na nowe miejsce pracy :) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Re:

Post autor: WNO FOLLOWER » niedziela 24 paź 2010, 19:49

Primus Inter Pares pisze: Wzgórek szubieniczny wydawał się tajemniczy i oddalony od sennego wówczas miasteczka. Może dla tego, panowało dość powszechne przekonanie że pochyły odcinek drogi obok niego ma dziwne właściwości. Na rowerze ?z górki? trzeba było kręcić a ?pod górkę? jechało się lekko.
Rzeczywiście z tym rowerem tak było :shock:

Gratuluję odkrycia!
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » niedziela 24 paź 2010, 19:59

Też jestem zdania że wykształcenie kandydatów na osoby pełniące funkcje publiczne powinno być transparentne. Pamiętacie sprawę Kwaśniewskiego?
Tylko że to chyba nie ten temat?
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 24 paź 2010, 20:27

No ladnie koledzy.Brawo,brawo.Wielkim sukcesem sa te prace archeologiczne.Ciekawe co zostanie odkopane.Moj pomysl na zagospodarowanie tego miejsca to:wydzielenie tam przestrzeni,odsloniecie zarysu cylindra i posadzenie w srodku jakiegos pieknego drzewka.
Szkoda,ze wsrod zachwytow i pochwal wszyscy juz zapomnieli kto jako pierwszy slal list do burmistrza.Ech.... :-)e054
Przyjaciel ziemi złotostockiej

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 24 paź 2010, 20:33

To widać dlatego, żeby umniejszyć udział burmistrza w tym przedsięwzięciu :)
(dał kasę na zakwaterowanie archeologów?)
może byśmy napisali, ale nawet mu się nie chciało ruszyć na miejsce.

No i nie trzymałeś łopaty :)

Ale jak jesteś już moderatorem to wyciąłbyś to powyżej.

Marta Adamiak
Sztygar
Sztygar

Post autor: Marta Adamiak » niedziela 24 paź 2010, 20:37

Ty Tomku zapewne trzymałeś aparat zamiast łopaty he he :-)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 24 paź 2010, 21:03

Marta Adamiak pisze:Ty Tomku zapewne trzymałeś aparat zamiast łopaty he he :-)
No trochę przerzuciłem...może w pierwszej dziesiątce bym się zmieścił,
a w piętnastce to już na pewno :)

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » wtorek 26 paź 2010, 19:26

"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 26 paź 2010, 19:33

patrz jaki komentarz :)
Ciekawe czy jest mozliwosc ? techniczna i finansowa, przeniesc ten obiekt w inne miejsce?
Najrozsadniej byloby dostosowac plan zagospodarowania i zrobic tuz obok lokal ?Pod szubienica?, oraz powiazac go z zabytkiem.

super pomysł...mamy już "Trupka" i zobaczcie jak świetnie przez tyle lat prosperuje... LOL :)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 26 paź 2010, 21:42

Wiedziałem ze tak będzie :!: Chłopaki archeolog Marcin Paternoga prowadził badania i go nie wymieniłem,bo go nawet nie widziałem na miejscu.Gawlitzek słusznie dał znać o sobie bo choć go tam na miejscu nie było to właśnie Gawlitzek wystosował pismo do burmistrza,nie skuteczne bo ktoś to pismo w urzędzie olał,ale próbował z daleka poruszyć temat. .Poza tym w tym wątku się najbardziej z nas udzielał.Ja przepraszam najmocniej za to ze wymieniłem osoby które były,a nie osoby które wiedziałem ze się przyłożyły :lol: Tak aby nie było zgrzytów z mojej strony dzięki nam wszystkim w tym wątku się udało. :P
Gawlitzku nie gniewaj się bo błąd jest ewidentnie mój :cry:
Tomek machał tez łopatą i nie było tam nikogo kto by coś nie robił. :D
poz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 21 gru 2010, 22:04

Kilka rzetelnych danych do naszej kroniki.Autorzy Daniel Wojtucki,Paweł Duma.Mam nadzieje ze w sierpniu spotkamy się w tym samym składzie i szubienica zostanie dokładnie zbadana.Wszystko jest w rekach burmistrza.poz
Obrazek
Obrazek

DANIELU,zapomniałem że mam kopię w kolorze. :D poz
Obrazek

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 21 gru 2010, 22:35

Super!

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 21 gru 2010, 22:58

Dobry artykul,choc mialem nadzieje,ze Panowie posiadaja wiecej ciekawostek apropo straconych osob i technik ich stracenia :twisted:
Taki Pachman mial 28 zabojstw.Dzis na discovery by o nim program zrobili.
Ciekawe ile wykopia stracencow na wiosne i czy burmistrz ma pomysl co z tym krwawym kawalkiem ziemi zrobic.
Moj pomysl:wydzielic dzialke z cylindrem,zarys cylindra odslonic,postawic tabliczke a w srodku posadzic jakis krzew ozdobny.
Byc moze szczatki powinny zostac poswiecone przez ksiedza i pochowane na cmentarzu.
Pozdrawiam

Spratus
Gwarek
Gwarek
GG: 9970970

Post autor: Spratus » wtorek 21 gru 2010, 23:22

Bardzo ciekawy artykuł. Szczerz mówiąc wątek czytałem, ale nie przypuszczałem, że to może być aż tak zajmujące. :D

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 22 gru 2010, 23:05

GAWLITZEK pisze:Dobry artykul,choc mialem nadzieje,ze Panowie posiadaja wiecej ciekawostek apropo straconych osob i technik ich stracenia
Panowie maja wszelkie informacje na temat techniki straceń,w tym artykule tego nie ma bo przecież ileż można się powtarzać ,w wielu artykułach opisywali je.Ten powyższy artykuł był zrobiony do miesięcznika Sudety odkryciu jej.

Spratus przytoczę Ci co się działo na takich szubienicach,z nazwy tylko szubienica .

Ten co zabił 28 to chyba gość który zabił babkę która szła na targ do Reichenstein[Złoty Stok]
Powieszenie ,chciało by się na linie :D często jednak wieszano na łańcuchu zamiast liny,gość wisiał i męczył się pół dnia.
W takich miejscach ścinano mieczem,toporem,łamano kołem,nabijano na pal,przecinano wpół,topiono,torturowano,np w kronice Złotego Stoku jest wzmianka o założeniu butów hiszpańskich,wierz mi te buty nie są wygodne, to zwykłe imadło do łamania kości.U nas co prawda nie palono na stosie[nie ten rejon europy]ale wolał bym się spalić niż np gwoździem miał by mnie kto przybić do pniaka przez głowę,takie metody to już nasz rejon.
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale czytając artykuły naliczyłem 200 różnych metod tortur i metod straceń stosowanych w naszym rejonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

POZ

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 22 gru 2010, 23:25

Fajny wybor:splonac lub gwozdz w glowe :? Ja bym wybral lyknac arszeniku...
Mam nadzieje,ze wiecej okaze sie po badaniach w przyszlym roku.Moga znalezc jeden szkielet a nawet kilkanascie ofiar ktorych nie znaja z dokumentow.Po metodach tortur na kosciach bedzie widac kto jak zginal.Podobaja mi sie te grafiki,nie moge sobie wyobrazic takich tortur choc z drugiej strony patrzac na ostatnia grafike tak sobie mysle,ze gdyby dzis w ramach wyroku komus tak tylek rozjechali pila to by przestepczosc spadla przynajmniej o 50%.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ