Średniowieczne miejsce kaźni

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: Średniowieczne miejsce kaźni

Post autor: łazik » środa 08 wrz 2010, 17:44

Nie ważne jak inni traktują zabytki ważne jak my je traktujemy,a jak będzie nas więcej to ludzie zaczną zauważać że należy mieć szacunek do historii.Zobaczcie jak w Anglii kładzie się nacisk na edukację społeczeństwa w zamiłowanie do przeszłości, wiedzą że jak wpoi się ludziom zamiłowanie do historii, to będą szanować teraźniejszość.BBC Knodwige jest tego przykładem.Z drugiej strony jak my mamy szanować własne miasto skoro dzieci w szkołach uczą się budowy głupiego pantofelka ,a nie ma ani jednej lekcji o historii własnego rodzinnego miasta.Gdyby nauczano i wpajano jakieś wartości, a nie tabelki i regułki to dziś nie musielibyśmy pisać durnowatych postów ze ktoś pomalował sprejem znowu mury.

Złoty Stok prawdopodobnie nie miał własnego kata ,poczekamy na jakieś wypracowania panów historyków,archeologów,antropologów i będziemy mądrzejsi.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 08 wrz 2010, 18:51

bułka pisze:Świetny pomysł ale znając realia ZS to na "pewno w domu kata powstanie muzeum" tak jak w kościele ewangelickim w mennicy i innych takich miejscach. Domu kata nie znamy a te wymienione znamy i nic sie z nimi nie robi.
Wiecej optymizmu.Muzeum powstanie tak czy siak.Trzeba tylko czasu.Ja sie pytam-co to za miasto gdzie nie ma muzeum?Za komuny nawet bylo a teraz nic nie ma.Ja mialem to szczescie miec fajna nauczycielke historii w podstawowce.Co rusz z klasa chodzilismy przymusowo w teren, na wystawy i do muzeum.Pani barwnie opisywala zabytki,stare drzewa czarownic itp.Zarazila wtedy nie tylko mnie sympatia do historii,przeszlosci i poszanowania ziemi na ktorej zyjemy nie wazne czy byla kiedys poganska,niemiecka czy inna.Teraz tego brakuje jak wspomnial lazik w szkolach.Stworzenie Izby na pewno w zlotostockiej dydaktyce pomoze.
A co do tego czy Zloty Stok mial wlasnego kata czy dojezdnego to nie najwazniejsze.Wystarczy,ze gdzies przebywal w dniach wyroku to wystarczy-reszte historii sie dorobi tak jak robia to inni.Np.chyba nie wiezycie,ze w kopalni siedzial dawniej gnom i straszyl-ot wymyslona postac a jednak odniosla sukces.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » środa 08 wrz 2010, 20:00

Gawlitzku,miałeś szczęście do nauczyciela historii mnie uczył jaskiniowy troglodyta bez fantazji. Z całej podstawówki zapamiętałem parę lekcji historii które miałem w zastępstwie, z potrafiącym dotrzeć do przeciętnego ucznia nauczycielem.Całe szczęście minęło parę lat i zaległości nadrabiam .Też miło wspominam owe parę lekcji i chyba one przeważyły w ukształtowaniu mojej osobowości.

Poszukiwany jest dom kata ,co prawda niby nie było miejskiego ,ale siedzibę tu miał.Jak natrafiliście na starych mapach coś co sugerowało by "prawo" to trzeba to sprawdzić. Potwierdzenie że była tu katownia jest tylko gdzie?poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 09 wrz 2010, 12:24

Dom kata znajdziemy.Nawet jak dojezdzal z Otmuchowa to watpie by ,,po pracy'' wracal tego samego dnia do domu.Pewnie gdzies sie zatrzymywal,moze jakas oberza.Ciekawe bedzie jak archeologowie opublikuja dokumenty z ekzekucji osob(a sa takie) i sie okaze,ze w danym domu,pod danym numerem mieszkal sredniowieczny morderca,lub gwalciciel :-|
My tak gadu gadu o szubienicy a zapominamy,ze mielismy tez pregierz.I tam KAT tez dzialal.Z rycin Wernhera wywnioskowalem,ze ten nasz pregierz byl podobny do tego w Ladku Zdroju.
Pregierz-Zloty Stok:rynek XVIII wiek.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Troche danych historycznych:
Pręgierz ? słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar.Do pręgierza wiązano oszustów dla pokazania ich ludowi, i winowajców, skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta (nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem). Tradycją było ogłaszanie wyroków sądowych przy pręgierzu. Umieszczony w centralnej części miasta pręgierz, obok skutecznego wypełniania swej prewencyjnej funkcji, manifestował poprzez swą monumentalność przywilej oraz zasobność materialną, którymi się dane miasto cieszyło.Na wysokości ok. 200 cm powinny być zakotwione dwa metalowe pierścienie (do wiązania rąk), natomiast na wysokości ok. 10 cm od powierzchni podestu dwa kolejne pierścienie do krępowania nóg."Kara pręgierza" była jedną z powszechniej stosowanych. Zanika ona na Dolnym Śląsku w połowie XVIII w.
Częstą formą kary cielesnej była chłosta przy pomocy rózgi lub kija - na plecy. Maksymalna ilość uderzeń 18-24. Najczęściej jednak karano 1-godziną karą - mącicieli spokoju, kobiety za pyskówki, a nawet osoby dopuszczające się zdrady małżeńskiej. Największą formą tej kary było jej upublicznienie. Mieszkańcy szydzili z ukaranych, a nawet rzucali łajnem końskim (nie wolno było celować w głowę). Często dodatkowo nakazywano sprzątanie rynku w specjalnej czapce.Przy pręgierzu także wykonywano kary piętnowania, obcinania rąk, uszu, nosa :!: i włosów, które to kary bywały dodatkowo obostrzane karą relegacji z miasta. Pręgierz służył ponadto jako miejsce, w którym dokonywano publicznych prezentacji dowodów przestępstwa, zawieszano na nim m.in. fałszywe miary i wagi, palono sfałszowane dokumenty, wylewano rozcieńczane wino.
Przy każdym pręgierzu znajdowała się żelazna kuna, do przymykania przestępcy na czas kary.
Poniewaz u nas pregierz znajdowal sie w kolo ratusza takze zelazna KUNA prawdopodobnie znajdowala sie na scianie ratusza.A tak wyglada oryginalna KUNA(takze umieszczona na scianie ratusza):
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

PS.Pozostaje zal,ze mimo wczesniejszych apeli o mozliwosci istnienia pozostalosci pregierza w rynku nikt z gminy nie zainteresowal sie tematem podczas zeszlorocznego brukowania rynku.Coz pozostaje czekac kolejne 100 lat...
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 09 wrz 2010, 21:09

W artykule przeczytamy o ofiarach kata i samym kacie.Jedną z nich była kobieta ścięta mieczem.Jest kilkanaście dokumentów straceń które odbyły się w naszej golgocie.
Miejsce zapomniane,a jednak ktoś się nim zainteresował ,gdyby nie oni ,za rok może parę podczas jakichś prac budowlanych miejsce przestało by istnieć.

Pręgierz w mieście,to fakt,co prawda z rycin Wernera nie wychodzi czy to pręgierz ,czy drogowskaz,jednak był on na rynku i jest to pewniejsze niż cokolwiek w tym czasie.W każdym mieście w rynku karano dla przestrogi i co szlachetniejszych.POZ

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 25 wrz 2010, 10:46

Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 25 wrz 2010, 17:00

No, to pole mamy juz odchwaszczone i gotowe do badan.Pazdziernik blisko.Juz jest jakas konkretna data ustalona na te badania rozpoznawcze?Co takie badania obejmuja?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 25 wrz 2010, 18:52

Dzierżawca pola obiecał jak najszybciej skosić grykę,fajnie że tak się stało.Mimo wszystko nikt go nie poinformował o zamiarze badań,zdziwiliśmy się że to od nas się dowiedział,no ale jest ok. :wink:

Po zebraniu stowarzyszenia obrony praw członkowie stwierdzili że trzeba jak najszybciej wygospodarować czas aby wejść na stanowisko.Będą w pierwszej połowie października robione dwa długie wykopy orientacyjne,a materiał zostanie zbadany.Na przyszły rok planowane jest to co już wspominałem,czyli dogłębne badania.
Do konserwatora poszły stosowne dokumenty w sprawie utworzenia stanowiska .Główne badania będą trwały około trzech tygodni i teren ten zostanie pod nadzorem konserwatorskim.Chodzi tylko o sam teren gdzie zlokalizują owe miejsce.Do czasu przyjazdu chłopaków postaramy się zlokalizować miejsce znalezionych narzędzi krzemiennych i będziemy coś w tym temacie działać.Bynajmniej archeolodzy są zainteresowani kilkoma miejscami w mieście,bo tak na dobra sprawę nikt tu poważnie niczego nie badał i jest wiele możliwości.być może dojdzie do przebadania kawałka terenu po zamku ,tam też pod ziemią jest jeszcze sporo ,tylko na chwilę przyłożyłem do ziemi piszczałkę i nawet nie da się tam w ten sposób badać bo jest wielowość sygnałów,powodem są ołowiane fragmenty plomb,takich jak gdzieś tu zamieszczałem.Być może w zamku tez była jakaś cechownia.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 25 wrz 2010, 19:18

łazik pisze: Będą w pierwszej połowie października robione dwa długie wykopy orientacyjne,a materiał zostanie zbadany.Na przyszły rok planowane jest to co już wspominałem,czyli dogłębne badania.
Fajnie,wreszcie sie sprawa ruszy.
łazik pisze: Do czasu przyjazdu chłopaków postaramy się zlokalizować miejsce znalezionych narzędzi krzemiennych i będziemy coś w tym temacie działać.
Swietnie,trzymam kciuki :-)e036
łazik pisze:Być może w zamku tez była jakaś cechownia.poz
Przeczytaj to,tylko nie wyskocz z butow z wrazenia.Moze to nie plomby ale zlote floreny takie sygnaly daja :)
,,Z dostępnych informacji wiadomo również, że w 1507 roku książęta ziębiccy ówcześni właściciele kopalń i zamku pałacowego w Złotym Stoku po uzyskaniu przywilejów na bicie złotych guldenów i groszy górniczych (1502 r.) przenieśli częściowo swoją mennicę z Ząbkowic do Złotego Stoku. Początkowo mennica ta mieściła się na w/w zamku książęcym. Ta prowizoryczna mennica zamkowa początkowo oprócz srebrnych groszy górniczych biła już w 1510 roku złote floreny reńskie z podobizną Św. Jakuba i tarczami herbowymi Podiebradowiczów.Srebrne grosze górnicze bite ok. 1505 roku przez Alberta i Karola Podiebradowiczów na zamku w Złotym Stoku na awersie posiadały napis Alberta i Karola i krzyż, a między jego ramionami 4 tarcze herbowe złożone z dwóch orłów dolnośląskich, szachownicy i dwóch skośnych pasów księstwa ziębickiego w tarczy hrabstwa kłodzkiego. Na rewersie miały napis łaciński: MONETA NOVA REICHENSTEINES, oraz orła z tarczą herbową (2 belki) Podiebradowiczów na piersiach.
Na zamku bito różne odmiany srebrnych groszy o średnicy 25 mm i przeciętnej wadze 2,18 - 2,09 g srebra''.

Cytat z:,,Średniowieczne zamki warowne w okolicach Złotego Stoku''.
Przytocz archeologom ten fragment a pojawia sie tam predzej niz nam sie wydaje :D

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 26 wrz 2010, 09:39

Spokojnie nie wyskoczę. :lol:
No tak to ze w pewnym okresie zamek pełnił funkcję mennicze wiedziałem.Pisząc cechownia miałem na myśli że mogła tam być w pewnym okresie siedziba cechu rzemieślniczego która pieczętowała narzędzia rzemieślników ,oraz wytwórnia plomb ołowianych ,wszędobylskich dawniej,bo wiemy ze każdy wyrób był cechowany.Rzemieślnicy byli zrzeszeni w cechu ,który pilnował norm jakości i ceny.Oczywiście można było kupić taniej jakąś np motykę u kowala niezrzeszonego w cechu tacy nazywani byli partacze.Po prostu gorszy,bez norm i tańszy wyrób był wytwarzany przez partaczy.

To co piszczy na zamkowym wzgórzu to nie floreny tylko ołowiane krzywulce,jakby resztki z procesu odlewów.Ciekawostka ,gdzieś czytałem ze taki ołów może być droższy niż złoto z racji wytracenia jakichś cech.Już nie pamiętam o co chodziło.POZ

kat jurko
...
...

Post autor: kat jurko » piątek 15 paź 2010, 23:53

Zabytki dawnego prawa karnego trzeba badać, aby pamięć dla potomnych pozostała - mimo, że była bolesna! Wasza szubienica, jedną z bardzo wielu na Dolnym Śląsku - takie było wówczas dawne prawo! To historia Waszej ziemi, o której zapewne mało wiecie. Chociaż katowni tu nie było, ale kat od czasu do czasu się zjawiał u Was, aby wykonać swą pracę - oczywiście za pieniądze! Ja od czasu do czasu zaglądam do Złotego Stoku - do kopalni złota.
Upartym w dążeniu do zbadania tego miejsca - gratuluję! Historyk badający zabytki jurysdykcji karnej na Dolnym Śląsku, Pan Daniel Wojtucki na pewno wszystko Wam dokładnie opisze i wyjaśni.
Mnie tez dużo pomógł!
Na pewno zjawię się u Was, gdy rozpoczną się poszukiwania!

Z katowskim uścisiem
kat Jurko z Nysy

www.katostwo-nyskie.pl

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 15 paź 2010, 23:57

No i jak obiecanki? Ktoś będzie kopał w tym roku?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 16 paź 2010, 09:08

Jurek,wpadnij wcześniej to się rozeznasz w terenie.Badania zostały przesunięte[papierologia].W tym roku będą,to nie obiecanki tylko skomplikowany fakt.Data Tomku jest znana,ale dla spokoju pracy archeologów,termin dla was tylko na priwa.Nie podaję tu terminu bo jest zakaz.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 16 paź 2010, 09:28

OK, mi to rybka, na pewno nie przegapię...
Ale mieszkańcy się bedą dziwić :)

Awatar użytkownika
danuta
Bajtel
Bajtel
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: danuta » poniedziałek 18 paź 2010, 19:23

Troche prawdy w tym jest, że w pobliżu krzyża straszy , moja mama pracowała w latach 60-siątych i 70-siątych w A-18 i często opowiadała o dziwnych zjawiskach i nie przyjemnym uczuciu którego doznawała wracajac w nocy z pracy. Kobiety bardzo się bały pamiętam ze często mój ojciec wychodził po mamę na kolonię .

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 23 paź 2010, 08:09

Jest lepiej niż przypuszczałem.Złoty Stok miał własnych katów no i oczywiście katownię .W naszym mieście mieściła się ona pod numerem domu 153,pomóżcie ustalić który to może być obecnie dom.poz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 23 paź 2010, 12:16

Obrazek

Wykopaliska trwają. Pomagają mieszkańcy, przyjechał także Kat Jurko z Nysy.

http://www.katostwo-nyskie.pl/index.php ... rko/o_mnie

Udało się odnaleźć metrowej grubości fundament o kształcie okręgu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 23 paź 2010, 22:52 przez _tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 23 paź 2010, 18:25

Odsłonięty zarys okręgu muru
Obrazek
Pierwsza kość straceńca.
Obrazek

Nie sądziłem ze tak szybko dojdzie do badań,jeszcze pół roku temu gdy skontaktowałem się z Danielem Wojtuckim w sprawie naszej szubienicy nie myślałem że tak szybko się uda odsłonić tą część historii miasta.Lokalizacja udała się dość szybko bo tylko jedno takie miejsce z kamieniami z zaprawa było na polu,nie było potrzeby szukać wiatru w polu.Pan Daniel postara się jak najszybciej opisać nam historię złotostockiej szubienicy,straconych w niej ludzi i katów wykonujących wyroki.Pełne prace archeologiczne odbędą się w przyszłym roku.poz

Marta Adamiak
Sztygar
Sztygar

Post autor: Marta Adamiak » sobota 23 paź 2010, 22:30

Piękne odkrycie!!! Gratuluję :-)

WOLF
Bajtel
Bajtel
GG: 1091663

Post autor: WOLF » niedziela 24 paź 2010, 01:04

Dopóki nie zmieni się władza to nie licz bułko że powstanie tu turystyczne eldorado. Dopiero jak SG odejdzie to wierz mi łatwiej będzie się rozmawiało i z kopalnią i z inwestorami .
Łaziku jak dzieciaki mają pokochać historię jak jeden z najlepszych historyków chce do Urzędu. Będę robił wszystko żeby ten człowiek ten historyk tyle ile może przekazywał swoją wiedzę uczniom.
Gdyby nie lekcje z Wiedzy o społeczeństwie z nim być może dziś nie startowałbym na Urząd Burmistrza miasta.
Ja uważam że menedżer na stanowisku głównego animatora miasta jest lepszym rozwiązaniem niż najlepszy nawet nauczyciel historii. Stoimy przed szansą wielkiego przyspieszenia w rozwoju naszego miasta ale do tego muszę mieć narzędzia takie jak ma burmistrz.
Jeżeli ten eksperyment się powiedzie jak w Srebrnej Górze czyli wybór menadżera na stanowisku wójta to uważam że to nie jest ziemia spalona i to czego przez lata prawnik i technik bhp nie potrafili dokonać zrobi menadżer który wie jak się zabrać do sprawy. Złoty Stok to dziś miasto straconych szans a czy chcemy żeby tak było przez kolejne 4 lata? Mam nadzieję że jesteśmy na tyle bogaci że nas stać na lepszą władzę .

ODPOWIEDZ