Rada Miejska

lazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec

Re: Rada Miejska

Post autor: lazik » czwartek 02 lut 2012, 21:45

Wytłumacz mi jak krowie ,co to jest .

kris
Bajtel
Bajtel

Post autor: kris » czwartek 02 lut 2012, 22:18

Opłata adiacencka - opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych[1] nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:
podział nieruchomości,
scalenie i podział nieruchomości,
budowy urządzeń infrastruktury technicznej[2] z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Opłaty adiacenckie nie obejmują nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne. Podstawowe regulacje prawne dotyczące opłat adiacenckich zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami[3].
Opłata adiacencka ustalana jest na podstawie decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, jak również przez radę gminy w przypadku uchwał o scalaniu i podziale nieruchomości.
Zgodnie z nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 98a - opłata adiacencka nie może przekroczyć 30% wzrostu wartości nieruchomości w odniesieniu do wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej jej podziałem, a w przypadku wzrostu wartości spowodowanej scaleniem i podziałem lub budową urządzeń infrastruktury technicznej (art. 146) - 50% wzrostu tej wartości.

maadam
Sztygar
Sztygar

Post autor: maadam » czwartek 02 lut 2012, 22:25

a ja to mam jeszcze inną sprawę: wracając do kortu. My zanim powstał pomysł na park techniki mieliśmy tam robić kort dla siebie bo czasami gramy. Wycenę na taki na prawdę wypaśny ze sztuczną nawierzchnią (droższą od ceglanej) i z ogrodzeniem na 3 metry i z innymi bajerami miał kosztować coś koło 130 tys zł. A ceglana nawierzchnia obniżała ten koszt.
No to teraz dodajmy do tego jeszcze boisko za podobną cenę. Skąd wzięła się tak wysoka cena wykonania kortu i boiska przy CKiP w budżecie miasta?. Dla mnie to już jest dziwne...

Mentalista
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: Mentalista » czwartek 02 lut 2012, 22:42

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 02 lut 2012, 23:09

Co to za opłata...
Wikipedia pisze:Opłata adiacencka - opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych[1] nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:

podział nieruchomości, scalenie i podział nieruchomości,

budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Czyli dwie opłaty:
-za podziały działek, tu burmistrz proponuje 30%

-za to, że nasza działka zyskała na wartości na skutek budowy przez gminę drogi, wodociągu, kanalizacji...tu propozycja to 50%

Uchwała powinna być podjęta już dawno temu...musi zostać podjęta! jej brak to naruszenie prawa!
Pytanie tylko o stawki. Mogą być dowolne (nawet 0%), każde niższe od tych burmistrzowych.

Moje wątpliwości:
Jaki sens ma wprowadzanie dziś opłaty od podziału działek? Nasz rynek nieruchomości...dużo na sprzedaż chętnych brak.
Od lat każdy mógł dzielić co chciał.

Największy problem gminy - bezrobocie i brak perspektyw na zatrudnienie...
Największa oferta dla inwestorów to teren zakładu...a tam hektarowe działki.
Załóżmy, że chcesz tam uruchomić produkcję X...mały zakład.
Dogadałeś się z p. Kotzbachem i sprzedadzą Ci jeden z budynków...chcesz go razem z działką pod nim i kawałkiem wokoło.
I co?? Działka jest warta 1 mln, ty chcesz kupić budę za 200 tys.. ale gmina chce jeszcze za podział...

A ja myślałem, że wspieramy tu inwestorów.

Druga część opłaty...
Popatrzmy na działki budowlane na Radosnej, pole pomiędzy HT Developerem, a działkami Relax to całe osiedle domków jednorodzinnych...
Dziś szczere pole - mimo, że wszystkie działki sprzedane na pniu dawno temu...

Sam pisałem, że sprzedaż przez gminę nieuzbrojonych działek to głupota.
Są tanie i rzucą się na nie wszyscy jako na pewną lokatę kapitału, bo gmina i tak ma obowiązek je uzbroić - nie ma możliwości stracić na tym, wystarczy czekać.

W 2007 gmina sprzedawała je w cenie wywoławczej 7-9zł/m2

Gdy gmina je uzbroi, ile będą warte?

Ta opłata została wprowadzona właśnie z tego powodu....moim zdaniem jest sprawiedliwa i słuszna...

Pytanie tylko co wtedy gdy np. dojdzie do realizacji wodociągu w Chwalisławiu. Każdy zapłaci za przyłącze, a dodatkowo jeszcze za wzrost wartości?

Przy każdym domu rzeczoznawca będzie musiał określić wartość przed i po doprowadzeniu wodociągów..
Jeden będzie miał pół hektara ogrodu za domem, a drugi małą działeczkę i domek, jeden płasko, a drugi kamienistą skarpę...
Ciągłe odwołania do SKO...koszta ponownych wycen itp.

Tylko woda będzie do każdego płynąć ta sama..
Lepsza byłaby tu opłata stała.

Do poczytania:
------------------------
http://www.publiczni.pl/artykul/174/

http://www.publiczni.pl/artykul/175/

Nie stosuje się tej opłaty do działek rolnych bez zabudowy, chyba, że konieczna będzie budowa drogi dojazdowej lub powstaną działki o powierzchni mniejszej niż 30 ar

http://www.skarbiec.biz/prawo/prawnik-r ... _11_11.htm

---------------
Przykłady z innych gmin.

25% za podziały, woda i kanalizacja opłaty stałe!

http://www.lomiankiko.net/01.pdf

podział 30% i infrastruktura:40%
http://gmina.glucholazy.sisco.info/?id=1103

podział 30% infrastruktura: 0%
http://www.bip.zamosc.um.gov.pl/bip.php?get=uchwaly,582
Ostatnio zmieniony czwartek 02 lut 2012, 23:26 przez _tomek, łącznie zmieniany 2 razy.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 02 lut 2012, 23:13

Czyli 60 +20 +50 na płot = 130 tys - nie 500 tys...dotacja będzie od 130 tys...

Ciekawy ten projekt co go nikt nie widział....może tak jak przy wapiennikach jest w nim 7,5 tony stali, której nikt nie będzie potrzebował...
a potem się inspektorem nadzoru zrobi projektanta i już tylko przyjdzie klepnąć odbiory i zapłacić.

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » czwartek 02 lut 2012, 23:23

_tomek pisze: i zapłacić.
Czyżbyś coś sugerował?

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 02 lut 2012, 23:41

Mentalista pisze:
Czyżbyś coś sugerował?
Korupcja w urzędzie....skąd ten pomysł? Ależ skąd!

Tam pracują sami uczciwi ludzie, ale czasami przy odbiorach mają problemy ze wzrokiem.

Nasz inspektor ds inwestycji ponoć bardzo chorowity...podobno co Rada to on akurat na L4.

A na projektach budowlanych, prawie zamówień publicznych zapewne się po prostu nie znają...

cóż, przecież nie można się znać na wszystkim...

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » czwartek 02 lut 2012, 23:48

_tomek pisze:Korupcja w urzędzie....skąd ten pomysł? Ależ skąd!
Tomku ja myślałem tylko o wdzięczności. Ta przecież nie jest karalna. :-)e010

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 03 lut 2012, 09:22

Jeszcze w temacie "oderwanych"...

Burmistrz mówi, że radni podjęli niespójną z budżetem wieloletnią prognozę.

W dokumentach na następną Radę radni dostali zmienioną prognozę do uchwalenia...jak sądzicie jaką?

zgodną z uchwalonym budżetem?

nie! zgodną ze zmianami (tymi co odkręcają wszystko), które będą głosowane na tej Radzie...

wg burmistrza i skarbnik jest tylko wariant B - zmienią budżet na powrót do starego...
wariantu A - zostanie jak jest - nie przewidują

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » piątek 03 lut 2012, 13:03

_tomek pisze:wg burmistrza i skarbnik jest tylko wariant B - zmienią budżet na powrót do starego...wariantu A - zostanie jak jest - nie przewidują
Mentalista pisze:Ale wam niedługo minki zrzedną jak budżet wróci do poprzedniej wersji.
Ku chwale MNP.
Stawiam na początek marca.

maadam
Sztygar
Sztygar

Post autor: maadam » piątek 03 lut 2012, 14:06

a ja podaje przykład na kolejne celowe wprowadzanie ludzi w błąd i straszenie, że się świat skończy, ziemia załamie i nikt już nigdy nam nie da dotacji. Ulubiona metoda MNP - sianie paniki i niepokojów społecznych.
MNP mówi w ostatnim wywiadzie:

"Faktycznie chyba w polskiej historii samorządności nie było takiego samorządu, który zrezygnował z przyznanych środków unijnych..." "napewno poniesiemy skutki zerwania umowy"

A oto jeden z wielu artykułów na taki właśnie temat gdzie piszą, że:
"Tysiąc rozwiązanych umów o dotacje unijne w ubiegłym roku"

http://naszdziennik.pl/index.php?dat=20 ... d=po03.txt

poczytajcie.

sama pisze i rozliczam wnioski z Qwsi i wiem, że ostatnio był znowu nabór dla mikro bo w poprzednim naborze nie wykorzystano środków- ktoś zrezygnował. To jest zjawisko normalne i częste.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » piątek 03 lut 2012, 20:20

Mentalista pisze:
Czyżbyś coś sugerował?
Sprawę wapienników znamy.
Chciałbym jeszcze zobaczyć sprawę kaplicy św trójcy , nie wydaje mi się aby w zapytaniu ofertowym było to wykonanie co jest.Gdzie są różnice pomiędzy zapytaniami ofertowymi dotyczącymi gminnych inwestycji a faktycznym wkładem w te inwestycje.
Wiecie , w znanych mi przypadkach robi się tak:
To schemat znany z procederów ,nie z naszej gminy,bo nie wiem ,nie sugeruje,nie oskarżam.

Gmina zleca wykonanie projektu remontu budowli X .Projektant leci z KRNu i wychodzi suma najwyższa jaka jest możliwa na daną inwestycję.Czyli zwykły kort za nawet 2,5 stówy.Ogłasza się przetarg ,budowlańcy pocą się aby podać najniższa cenę [zdobyć kontrakt]według zlecenia ale nie wiedza że ,np firma X ma już kontrakt w kieszeni , będzie zmiana projektu w trakcie i zamiast złotych ławek będą krzesła pozbierane z parku.
Więc wie że cenę może wywalić o wiele niższą,a i tak kosmicznie wysoka bo liczona z KRNu.Dzielą się różnicą.

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » wtorek 07 lut 2012, 20:55

Jakieś przecieki z komisji budżetowej.?
Nie ma nagrań?
Nie ma informacji z pierwszej ręki?
Może dobrze poinformowany Rex coś wie?
Ale posucha informacyjna!

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » wtorek 07 lut 2012, 21:32

Cisza przed burzą.
Ze sprawdzonych informacji powiem tyle niech radni zabezpieczą środki na remont STAWU KĄPIELOWEGO :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 07 lut 2012, 21:50

Nagrań nie ma. Niestety...
Natomiast protokoły są warte przejrzenia, na pewno w nie zajrzę, ale to dopiero za dwa tygodnie.

Komisja gospodarki (wczoraj) odbyła się...tak można powiedzieć...
Z ciekawszych to burmistrz wyjaśnił, że cegły lecą z wapienników, bo ktoś tam chodzi i drągiem wali w łuk i je zrzuca...

Komisja budżetowa (dziś)..niby nie wigilia, a burmistrz próbował się jednak dogadać z radnymi...a radni z nim....
kort wrócił, zamiast chodnika w Mąkolnie wyszła droga, wodociąg do Kamieńca będzie jeszcze w tym roku, dla łącznika będzie uchwalony nowy plan zagospodarowania (piętro dla szkoły i dwa piętra na "inne" (bo wpisane będzie bardzo szeroko - ale także mieszkania), pozostałe rzeczy z "budżetu radnych" też jakoś zostały uwzględnione, a wydatki na radę nietknięte.
Nie pamiętam już dokładnie...zobaczymy co z tego będzie jutro, bo to już różnie bywało...

Ponoć nawet projekt tego kortu już "można na górze obejrzeć"

Z ciekawostek...w Mąkolnie "dolnym" będzie zmiana planu zagospodarowania - będzie tam budowany zakład produkujący... uwaga...farby!
Cokolwiek chore i dziwne....W sprawie działek na zakładzie widać, że jednak ciężko się dogadać...

Ze sprawdzonych informacji powiem tyle niech radni zabezpieczą środki na remont STAWU KĄPIELOWEGO
Budynek z instalacjami wodnymi bez jakiegokolwiek ogrzewania?

Czy może chodzi Ci o to, że spuścili wodę?

Bardzo ciekawe czy ta ścianka przetrwa napór piachu, wody i lodu...
Ciekawe czy w warunkach eksploatacji napisano cokolwiek o spuszczaniu wody...

http://www.baseniarz.pl/?p=19

Obrazek

Mentalista
Gwarek
Gwarek

Post autor: Mentalista » środa 08 lut 2012, 19:42

SESJA RADY MIEJSKIEJ ZŁOTY STOK 08.02.2012

imagesCANLA53K.jpg
imagesCANLA53K.jpg (10.1 KiB) Przejrzano 6711 razy

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 08 lut 2012, 20:47

A może coś więcej napiszesz? Jak było zdaniem Twojego "informatora" ?

Ja spokojnie czekam na nagrania...

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » niedziela 12 lut 2012, 16:06

Cóż Mentalisto...masz rację...tak było.

Tutaj dyskusja o powrocie do budżetu burmistrza...

http://spoko.eu.org/zlotystok/rada%20mi ... et_mnp.mp3

W tym roku ta gmina z dziurawymi drogami, zabytkowymi wodociągami ma w budżecie znowu milion złotych na boiska sportowe.

-------------

Spraw było sporo, ale zanim przejdziemy do innych należy pochwalić dwójkę mieszkańców.

Rafała Becelę - za załatwienie sprawy dotyczącej nieprawidłowości przy naliczaniu przez KOMĘ opłat za cmentarz i opłaty za grób murowany pogłębiony.

Poszkodowanych oficjalnie jest 19 osób....ale KOMA mimo, że przecież wie kto jest poszkodowany, to celem zadośćuczynienia poszkodowani mają się zgłosić sami, a pieniądze nie zostaną im zwrócone, tylko przedłużona opłata za grób na kolejne 10 lat. Jak się nie zgłoszą...przepadło.

Dowiedzieliśmy się też dzięki Rafałowi,
że za to, że każdego w naszej gminie chowa się stojąc w błocie odpowiada burmistrz, a nie KOMA.

http://spoko.eu.org/zlotystok/rada%20mi ... s_koma.mp3

Andrzej Czarnecki, mechanik samochodowy, słusznie zarzuca gminie naruszenie prawa.
Głosowanie w sprawie przekształcenia jego działki musi być podjęte jawnie.

http://spoko.eu.org/zlotystok/rada%20mi ... _gmina.mp3

A tu też kilka godzin później w sprawie Czarnecki vs Borowiec..a także Gmina vs. Wojewoda...
http://spoko.eu.org/zlotystok/rada%20mi ... _droga.mp3

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » niedziela 12 lut 2012, 20:54

Po co rada w ogóle zaczyna jakieś wizje swojego budżetu ,komu .
Inteligentnie wybił im to z głowy sportowiec .
Dobrze że jest budżet,to że kolejne boisko :wink: za rok wróci wyciąg.Będzie na ulotkę wyborcza co napisać.
A bezradzie obiecał ..... jak elektorowi z interwencji pracę po wyborach.Wszystko w normie,po staremu. :)

ODPOWIEDZ