Rada Miejska

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar
Relacja:Mieszkaniec
Re: Rada Miejska

Post autor: Janina Frankowicz » wtorek 17 maja 2011, 22:25

Zmiany w budżecie obwarowane są szczególną procedurą i aby je przeprowadzic wniosek musi zostac skierowany do odpowiednich komisji, wymaga również kontrasygnaty Skarbnika Gminy, bo każde zadanie musi miec pokrycie. Wykonawcą budżetu jest Burmistrz i dlatego ma prawo do wypowiedzi w tym temacie. Przyznaję, że ostatni punkt sesji opuściłam, więc nie mogę miec zdania o dyskusji w tej części. Z podwyżką cen wody trudno się zgodzic ale to jest prosta matematyka i Pan Prezes WOD-KAN przedstawił dokładną wyliczankę, wszystko się zgadzało.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 17 maja 2011, 23:01

Janina Frankowicz pisze:Zmiany w budżecie obwarowane są szczególną procedurą i aby je przeprowadzic wniosek musi zostac skierowany do odpowiednich komisji, wymaga również kontrasygnaty Skarbnika Gminy, bo każde zadanie musi miec pokrycie. Wykonawcą budżetu jest Burmistrz i dlatego ma prawo do wypowiedzi w tym temacie.
To chyba dowcip dnia...
Proszę zobaczyć jak te "szczególne" procedury wyglądają w praktyce... :)

To z dwóch ostatnich zmian w budżecie...
http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... k/2019.pdf
http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... k/2022.pdf

Pierwszy przykład....szukamy pokrycia...jak zawsze w "Dochodach majątkowych" czyli sprzedaży działek...
ile razy już o tym pisałem....ta pozycja w budżecie gminy Złoty Stok jest jak guma balonowa...
patrz budżet 2010 - planowano 3 mln, a potem jest 360 tys.

Obrazek

A tu zmiana budżetu "z poparciem" burmistrza...
"Nowe zadanie inwestycyjne" - formalnie takie samo jak droga do kościółka...

Obrazek

Radny z Mąkolna już się odwdzięczył i zmienił zdanie na temat "najważniejszej gminnej sprawy"
Janina Frankowicz pisze: Przyznaję, że ostatni punkt sesji opuściłam, więc nie mogę miec zdania o dyskusji w tej części. Z podwyżką cen wody trudno się zgodzic ale to jest prosta matematyka i Pan Prezes WOD-KAN przedstawił dokładną wyliczankę, wszystko się zgadzało.
A czy ja twierdzę, że mu się nie zgadza...
ale pamiętajmy skąd się te podwyżki biorą....z wieloletnich zaniedbań...

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » poniedziałek 23 maja 2011, 23:02

A tak odnośnie Rady to 29 maja odbędą się wybory uzupełniające. Mam pytanie czy ktoś widział obwieszczenia w tej sprawie poza tablicą na UM, /podobno zostały zaklejone lub zerwane przez niezidentyfikowanych sprawców/. Kandyduję w tych wyborach, lecz ze bardzo ważnych względów osobistych nie mogę się zając kampanią w tych dniach. Chciałabym jednak aby do mieszkańców dotarła oficjalna informacja wynikająca z kalendarza wyborczego. Liczę, że koleżanki i koledzy z Forum, którzy mnie znają nie zawiodą w tych trudnych dla mnie chwilach.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk

Post autor: łazik » środa 25 maja 2011, 22:26

Ba, pamiętamy i nie ma innej możliwości :D

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » poniedziałek 30 maja 2011, 22:16

Witam. Wszystkim którzy mi zaufali i wsparli w tych trudnych chwilach dziękuję. Postaram się nie zawieśc zaufania którym mnie obdarzono.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 30 maja 2011, 22:21

Gratulacje! Mam nadzieję, że nie ucieknie Pani z forum... :)

Czy już Pani wie jaką sprawę poruszy na pierwszej sesji?

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja:Sympatyk

Post autor: łazik » wtorek 31 maja 2011, 08:10

Opozycja musi być i jest dla rządzenia bardzo pożyteczna. :) Z szacunkiem do władz, ale kłótnie pomiędzy dwoma obozami to podstawa .
Nie ma nic gorszego chyba jak wszyscy się dogadują,a jeden gra na trąbce.
Gratulacje Pani Jasiu. :D

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 31 maja 2011, 09:53

Widzisz...byłem na Radzie, a do tej pory nic tu nie nie napisałem...
Rada była nadzwyczajna - nie zajmowała się "zwykłymi" sprawami, a potrzebną zmianą w budżecie...
Wcześniej odbyła się Komisja Budżetowa, która naniosła jedną czy dwie zmiany do projektu burmistrza i być może dlatego nie było żadnej dyskusji na Radzie o tychże zmianach, ani planach..

Tematem było:
4. Podjęcie uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie Gminy Złoty Stok na 2011r.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na sfinansowanie planowanego deficytu i rozchodów budżetu Gminy Złoty Stok w 2011 r.
6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Złoty Stok na lata 2011-2020.
Radni jednogłośnie i w ekspresowym tempie przegłosowali kolejne 2 mln zł kredytu...

2009: 2.4mln (+0.55mln kosztów)
2010: 3mln (+0.65mln kosztów)
2011: 2mln (+0.5 mln kosztów?)

razem 9.1 mln zł (ale część już spłacono więc mniej)

żeby to stanowiło dozwolone 65% budżetu, potrzeba, żeby budżet wyniósł 14 mln zł
§ 1. Ustala się łączną kwotę planowanych dochodów budżetu w wysokości 13.667.100 zł, z tego:
1)dochodów bieżących 11.516.600 zł;
2)dochodów majątkowych 2.150.500 zł, zgodnie z załącznikiem Nr 1.
§ 2. Ustala się łączną kwotę planowanych wydatków budżetu w wysokości 15.352.772 zł, z tego:
1)wydatków bieżących 11.484.172 zł;
2)wydatków majątkowych 3.868.600 zł, zgodnie z załącznikiem Nr 2.
§ 3. 1. Określa się kwotę planowanego deficytu budżetu w wysokości 1.685.672 zł.
2. Źródłem sfinansowania planowanego deficytu i rozchodów budżetu w wysokości 600.072 zł będzie kredyt
długoterminowy w kwocie 2.000.000 zł oraz wolne środki w kwocie 285.744 zł
§ 4. Ustala się łączne przychody budżetu w kwocie 2.285.744 zł i łączne rozchody budżetu w wysokości
600.072 zł, zgodnie z załącznikiem Nr 3.
§ 5. Dochody i wydatki związane z realizacją
Już widać, że dochody majątkowe będą musiały sporo wzrosnąć...

I tak podrożał już teren pod śmietnisko..który na początku roku był wart 1.5 mln (tak zapisano w budżecie), a teraz jest wart już 3.4mln zł...

Obrazek

Jeśli śmietnisko nie pójdzie to będzie potrzebny kolejny kredyt...a w budżecie wciąż nie ma przecież żadnych wydatków związanych z ciepłownictwem!

Patrząc co pokazuje dziś google to burmistrz Lubieniecki przeszedł do historii jako ten co uruchomił Kopalnię Złota.

Burmistrz Gołębiowski zapewne przejdzie do historii jako ten co uruchomił śmietnisko lub ewentualnie zakończył swoje rządy przez wprowadzenie w gminie zarządu komisarycznego (po przekroczeniu ustawowego zadłużenia).

------------------------------------------------------

A tu parę zdjęć jak wyglądają posiedzenia Rady:

Obrazek

Obrazek

Szkoła powinna zabierać po 10 dzieci na każdą sesję Rady, by pokazać jak wygląda praca w samorządzie...
może niektórzy Radni pod okiem dzieci stwarzaliby przynajmniej pozory, że ich coś interesuje...

Wyborcom też polecam wycieczkę...szybko się okazuje "kto jest kto"...

Awatar użytkownika
makalu9
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: makalu9 » wtorek 31 maja 2011, 11:30

"Burmistrz Gołębiowski zapewne przejdzie do historii jako ten co uruchomił śmietnisko lub ewentualnie zakończył swoje rządy przez wprowadzenie w gminie zarządu komisarycznego (po przekroczeniu ustawowego zadłużenia)."

Co to znaczy, że uruchomił śmietnisko? W sensie przetargu na sprzedaż?
To może sprzedać również dokumentację na rekultywację + budowa nowej kwatery + linia segregacji. O ile się nie mylę to pewnie gdzieś leży takowa w szafie w urzędzie, ale mogę się mylić. Nie mam informacji "z pierwszej" ręki.
Praca samorządowców nie jest łatwa, więc Pani Frankowicz życzę przedsiębiorczości i wytrwałości:)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 31 maja 2011, 11:53

makalu9 pisze: Co to znaczy, że uruchomił śmietnisko? W sensie przetargu na sprzedaż?
To może sprzedać również dokumentację na rekultywację + budowa nowej kwatery + linia segregacji. O ile się nie mylę to pewnie gdzieś leży takowa w szafie w urzędzie, ale mogę się mylić. Nie mam informacji "z pierwszej" ręki.
Przepraszam...z tym "uruchomił" to tylko gra słów...poza sprzedażą terenu gmina nic nie oferuje...parę lat temu bardzo zdziwiłbym się gdyby ktoś to kupił, bo to przecież zdewastowany teren do rekultywacji (odpady "poarsenowe"), nie ma żadnej sensownej drogi, a do najbliższych zamieszkanych (i ostatnio wybudowanych) budynków jest tylko nieco ponad 500m (będą protesty).
Ale dziś jest taki problem z odpadami, że zapewne ktoś to kupi...kwestia ceny..
Jeśli śmieci nawet z Paczkowa wozi się do Ścinawki...

Podobno gdzieś w gminie jest projekt rekultywacji...podobno....

Linia segregacji + spalarnia + składowisko...jest gdzie to zrobić...ale śmietnisko to z pewnością temat na osobny wątek.

A może tu tylko chodzi o urzędniczy papier...na potwierdzenie skąd miały się wziąć "dochody majątkowe"...

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 09 cze 2011, 13:56

Ukazał się kolejny protokół Rady:

http://www.biuletyn.net/nt-bin/_private ... k/2044.pdf

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 15 cze 2011, 20:58

Janina Frankowicz pisze:Ulice w górze miasta pozamiatane, a piasek wywieziony do lasu. A kanalizację zatyka nie tylko piach ale jeszcze wiele innych rzeczy, które potrafimy w nią wpuścic. Ale ogólnie miasto jest brudne. Liczono na prace interwencyjne i się przeliczono. Słyszałam, że sprzątanie dużo kosztuje a w budżecie takich środków nie przewidziano. Nie oczekujmy, że Rada będzie sprzątac, wykorzystajmy lepiej nasze służby miejskie.
Apropos tego jak ulice są pozamiatane...To na zdjęciu to kratka kanalizacyjna przy Sienkiewicza, jakieś dwie taczki piachu w niej leżą.

Obrazek

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 15 cze 2011, 22:37

Parę ciekawych zestawień ze sprawozdania budżetu gminy za 2010 rok (mam od radnych - nie ma w BIPie, bo nie zatwierdzone - jeśli ktoś chce proszę na PW).

Wydatki na infrastrukturę:

Drogi gminne - 1,18 mln zł w tym jest:
49 tys. za odśnieżanie
49 tys. remonty ulic w mieście i chodników
276 tys. na remonty dróg wiejskich i transportu rolnego
253 tys. remont pl. Kościuszki
88 tys. remont schodów na Chrobrego
234 tys (w tym 50% dofinansowania) droga "na stawy"
20 tys. - 100m nowej drogi transportu rolnego w Płonicy
58 tys. - 350m nowego asfaltu w Błotnicy
18 tys. wiaty przystankowe

Gospodarka ściekowa i ochrona wód - 116 tys.
główne wydatki były na remont stacji uzdatniania w Mąkolnie oraz remonty w oczyszczalni ścieków
stricte na sieć wodociągową było:
-sektorowanie sieci wodociągowej - 9 tys.
-modernizacja chloratora 22 tys.
-gotowość Kamieńca do pompowania wody do nas - 12 tys

Oczyszczanie miasta (śmieci) - 41 tys.

Utrzymanie zieleni 82 tys. w tym 40 tys. to koszty robocizny.
oraz dodatkowo 27 tys. z budżetu województwa (WFOŚ)

Oświetlenie - 386 tys. w tym:
-rachunek za prąd 196 tys.
-naprawy i modernizacje 190 tys.

------------------------
Co tym myślę?

Rażąco niskie są wydatki na wodociągi i remont miejskich ulic i chodników.
W 2008 r. wydano np. 7 tys. na monitoring i analizy wody...w tym sprawozdaniu w ogóle nie ma takiej pozycji

Utrzymanie zieleni w mieście...ponad 100 tys...tylko gdzie ta zieleń? 100 tys zł za koszenie trawy i kilka donic z kwiatami?
W 2008 było to 45 tys. (7 tys. koszty robocizny)
W 2009 już 64 tys (32 tys.)

A oświetlenie....jakaś paranoja...
Widzimy ciągle kosztowne modernizacje, oszczędności polegające na wyłączeniach w nocy, a rachunek za prąd nie spada.

Może to dlatego, że "wymiana na energooszczędne źródła światła" (pomarańczowe lampy sodowe) polega na tym, że instaluje się żarnik tej samej mocy...Prądu zużywa tyle samo - oszczędności nie ma - za to mamy oświetlenie ulic zgodnie z normą jak na skrzyżowanie autostrad...Las Vegas...
Na 3 Maja i Rynku parę lat temu musiałem robić zdjęcia ze statywem, dziś można robić "z ręki".
Nie mówiąc już o nadmiernym oświetleniu i niezgodności z prawem budowlanym - widać mieszkańcom nie przeszkadza.

2008 - 170tys. prąd ; 156 tys. remonty i modernizacje
2009 - 205tys. prąd ; 148 tys. remonty i modernizacje

Porównajcie wydatki oświetleniowe do tych na wodociągi....

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 15 cze 2011, 23:19

Ciekawy też jest wzrost dotacji na kluby sportowe:

2008:
24 tys. KS Unia

2009:
22 tys. KS Unia
5 tys KS Orzeł (Mąkolno)

2010:
35 tys. KS Unia
15 tys KS Orzeł
+42 tys. na remonty stadionu w ZS i boiska w Mąkolnie (w 2008 i 2008 nie było w ogóle takich wydatków)

5 tys. KS Kłos (Laski)
33 tys. KTM Racing Team

I na koniec ciekawostka, może widzieliście te filmy?

Obrazek

A imprezy strasznie podrożały od 2008:

Obrazek

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG:8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 15 cze 2011, 23:25

Wzrostów kosztów na dofinansowanie klubu Unia Złoty Stok wiąże się z tym, że zawodnicy awansowali do wyższej klasy rozgrywek. Wyższa klasa - wyższe wymagania odnośnie wyposażenia obiektu :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 cze 2011, 00:12

dobekfooto pisze:Wzrostów kosztów na dofinansowanie klubu Unia Złoty Stok wiąże się z tym, że zawodnicy awansowali do wyższej klasy rozgrywek. Wyższa klasa - wyższe wymagania odnośnie wyposażenia obiektu :)
A nie, żebym się czepiał, te wydatki na KS to dobrze wydane pieniądze w 2011 będzie to jeszcze 20% więcej.
Budżet gminy się z roku na rok w znacznej części przepisuje, każdy dodatkowy wydatek rodzi dwa pytania:
-czy jest potrzebny?
-dlaczego nie był potrzebny wcześniej?

Gmina wydaje np. 65 tys. wyłącznie na przeciwdziałanie alkoholizmowi...

----------------------------------------------------------------------------
Wynagrodzenia pracowników urzędu 2008; 2009; 2010; 2011
818; 974; 1134; 1224 tys zł

Radnych:
47; 53; 70; 90 tys zł.

Jak Wam wzrosły zarobki w ostatnich 4 latach?

Bo przeciętnemu Polakowi niewiele:
2.983,98 zł w I kw. 2008
3.438,21 zł w IV kw 2010
niecałe 15%...
ale sądzę, że to mieszkańcy wielkich miast wypracowali tę podwyżkę...

W urzędzie w ZS jest znacznie lepiej - wzrost prawie 50%
i urzędnikom i radnym.

Teoretycznie budżet nie jest z gumy....ale w ZS jest...
Guma się nie urwie, ale odbije w drugą stronę...i będa chude lata...
jak myślisz gdzie będzie się ciąć wydatki...

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG:8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » czwartek 16 cze 2011, 11:59

_tomek pisze: Gmina wydaje np. 65 tys. wyłącznie na przeciwdziałanie alkoholizmowi...
I nawet nie za bardzo mozna sie dowiedziec na co te pieniadze ida...
Regulamin przyznawania i rozliczania środków finansowych z funduszu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotym Stoku [plik do pobrania]
U c h w a ł a Nr XXXVIII / 232 / 2006Rady Miejskiej w Złotym Stokuz dnia 1 lutego 2006r.w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii dla Miasta i Gminy Złoty Stok na 2006r. [plik do pobrania]
Obydwa linki niestety nie dzialaja.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 cze 2011, 14:00

Gdybyście chcieli poczytać poprzednie sprawozdania to są poniżej
Różnią się tym od budżetów, że dokumentują realne wydatki i inwestycje, a nie plany.

Sprawozdanie z 2008:

http://edzienniki.duw.pl/duw/WDU_D/2009 ... 86/Akt.pdf

z 2009:

http://edzienniki.duw.pl/duw/WDU_D/2009 ... 86/Akt.pdf

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 20 cze 2011, 12:34

Na udzielenie gminie kredytu zdecydował się tylko jeden bank - Spółdzielczy z Ząbkowic.
Będzie to najdroższy kredyt w porównianiu do tych z ostatnich lat. W 2010 pożyczono 3 mln, a nie 2 jak teraz za mniejszą kwotę.
Ciekawe czy radni poruszą ten temat...bo koszt kredytu ma się nijak do tego co zapisano w budżecie:
4)odsetki od kredytu planowanego do zaciągnięcia w 2011r. na sfinansowanie planowanego deficytu
budżetowego i rozchodów gminy ? 41.300 zł
To zbyt mała kwota i burmistrz zapewne będzie wnioskował o zmiany.

2009: 2.4mln (+0.55mln kosztów)
2010: 3mln (+0.65mln kosztów)
2011: 2mln (+0.709 mln kosztów)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 02 lip 2011, 17:05

Janina Frankowicz pisze:Witam. Wszystkim którzy mi zaufali i wsparli w tych trudnych chwilach dziękuję. Postaram się nie zawieśc zaufania którym mnie obdarzono.
I jakie wrażenia po pierwszej Radzie?

Ja słyszałem, że była bardzo bardzo ciekawa.
np. radni udali się w teren zwiedzić gminne inwestycje, ale były też lepsze punkty programu.

ODPOWIEDZ