MIEJSKA TRASA TURYSTYCZNA - ANKIETA

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Re: MIEJSKA TRASA TURYSTYCZNA - ANKIETA

Post autor: Szperacz » czwartek 07 kwie 2011, 16:48

Ale biadolicie. Dzisiejszy turysta chce nie tylko zwiedzić obiekt, czy zobaczyć go, on chce dodatkowych atrakcji. Czy wapienniki są atrakcją. Tak ale na jeden raz. Co zrobić by to zmienić. Ożywić. Byłem na wapiennikach w niedzielę. Podjechała na parking jakaś grupa. Byłem ciekaw czy ktoś z nich przeczyta którąś z tablic. Nie. Czy im się nie chciało. Być może, ale podejrzewam że oczekiwali czegoś więcej. Może małego pokazu wypalania, może mini przewodnika który by cos powiedział, był przy okazji ciekawie ubrany itd. Kopalnia jest i będzie atrakcją, ponieważ tam co nowy sezon wprowadza się kolejną przynętę. Ci którzy tam wracają nie narzekają tylko są zachwyceni. Wapienniki są martwe. Pokaz tańczącego światła np. mógłby je ożywić. Mini pokaz wypalania wapna, mały piec i wraz z pokazem komentarz. Wypaliłeś wapno zrób zaprawę, masz zaprawę to muruj. Pozdrawiam Szperacz

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: WNO FOLLOWER » czwartek 07 kwie 2011, 19:25

Myślę że w naszym aktywnym mieście* można pokazać zabytki ludziom tylko trzeba to oprawić w ciekawe opowieści.
Może "dzielnica dwóch wyznań" od Pl. Kościelnego przez Św Jadwigi do Pl. Kościuszki, może "kamienice słynnych właścicieli" czyli Fuggerów i Guttlerów.

* http://zabkowice.express-miejski.pl/wia ... szych.html
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 07 kwie 2011, 19:50

bauahahaha to nie jest Prima Aprilis!!!! to na serio....ja się tarzam!!!!

WNO - dziękuję...

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 07 kwie 2011, 20:03

Obrazek

p. Burmistrzu! Gratulacje!

No i będziemy mieli nowy "Witacz"! Super!

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 07 kwie 2011, 20:26

http://www.aktywnemiasto.eu/o-konkursie.html

Organizatorem Programu i Konkursu AKTYWNE MIASTO jest SPORTWISE GROUP - jedna z najdłużej działających Agencji Marketingu Sportowego w Polsce, od lat aktywnie promująca ideę rozwoju rekreacji w miastach i promocji miast przez sport.

Podstawowymi kryteriami oceny stosowanymi przez Komisje Ekspertów są:

Infrastruktura sportowa - liczba ogólnodostępnych obiektów sportowych umożliwiających czynne uprawianie sportu
Programy społeczne promujące aktywność fizyczną i rozwój rekreacji ruchowej wśród mieszkańców w danym mieście
Imprezy sportowe umożliwiające AKTYWNE uczestnictwo i promujące aktywność fizyczną
Ilość organizacji sportowych działających na terenie miastach
Dotychczasowe działania promujące aktywność fizyczną i rozwój rekreacji ruchowej realizowane przez Urząd Miasta i partnerów

Plany i programy rozwoju aktywności fizycznej, rekreacji ruchowej i Sportu zaplanowane do realizacji przez Urząd Miasta.

Konkurs miał 24 finalistów (i pewnie tyleż samo uczestników)...tajemnicą jest wysokość opłaty "rejestracyjnej"...

Zapłacone ale co tam...Przynajmniej wygraliśmy! Boisk i imprez sportowych Ci u nas dostatek.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 07 kwie 2011, 20:31

Super.Tak trzymać :D
Nagrody też są ważne.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 07 kwie 2011, 20:47

fajnie, że ZS dostaje nagrody, szkoda tylko, że burmistrz nie pokazał zdjęć z naszych ogólnodostępnych boisk którymi się tak w konkursie chwalił - no ale pewnie jak kapituła zobaczyłaby tą "murawę" i syf wkoło to juz nagrody bysmy nie mieli :-)

A witacz - super!!! Dostaliśmy go pewnie dlatego, że nasz jest taki "ekstra" i wszystkim zrobiło się nas żal i postanowili nam zaprojektować profesjonalny. No ale to akurat dobra nowina bo obecne tablice sa godne pożałowania z tym kapelutkiem Indiana Jonesa...

Nie mniej jednak musze przyznać, że się cieszę, że cos tam ten nasz Stok zdobywa nagrody :-) Oby dalej do przodu.

Wracając do tematu tego wątku zgadzam się z łazikiem - syf, kiła i mogiła w mieście choć WNO te z ma rację. Można zrobić spacer dla turystów pt. "jak mogłaby tu być pięknie" i wtedy pokazać turystom te zabytki z komentarzem: " miasto jest biedne i nieudolnie zarządzane choć proszę spojrzeć na te kamieniczki, takie ładne, z filigranowymi dekoracjami. Proszę sobie wyobrazić, że fasady sa odnowione, uliczki posprzątane a na rynku stoją budki jarmarczne i stoliki kawiarenek.... a tu proszę państwa mamy jedyna tak dobrze zachowana mennicę w Polsce. Jest to ewenement w skali europejskiej. Wewnątrz mieszkają prywatne osoby ale można by zrobić tu jedyne takie muzeum mennictwa, monet i złota..."
Od wielu lat oprowadzam turystów i nie tylko po kopalni. Wiem jedno - jak się potrafi opowiadać to i gówno w przeręblu może zachwycić :-) Z drugiej strony nawet w ciekawym miejscu nudny przewodnik potrafi zrobić katastrofalne wrażenie (już mi sie kilka razy w życiu zdażyło wyjść w połowie zwiedzania z ciekawych obiektów).
Tak więc WNO sam jako przewodnik nie powinieneś takiego wątku nawet zakładać tylko włączyć gadane i iść na miasto...

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 07 kwie 2011, 21:19

Bułka, ale po co ta krytyka, fakt łazik, Szperacz mają rację...ale prawda...nie istnieje:
bułka pisze:Wiem jedno - jak się potrafi opowiadać to i gówno w przeręblu może zachwycić :-)

WNO, może zróbmy tak, weź książkę:
Wojciech Giża: "Złoty Stok na dawnej pocztówce"

Wymyśl do tego historię i przejdziemy trasą od kopalni na Górniczej, do Rynku, a Ty będziesz nam opowiadał (ale nie prawdziwą historię, tylko co tam sobię wymyślisz-możesz kompletnie ściemniać podpierając się fotografiami z książki).
A potem wrzucimy to na Youtube :)

To może być całkiem fajna zabawa, jakby się Was (przewodników) więcej do tego włączyło :) , to już by było mega..

Jakby książki nie było w zasobie kopalni to służę.

bułka pisze:Tak więc WNO sam jako przewodnik nie powinieneś takiego wątku nawet zakładać tylko włączyć gadane i iść na miasto...

No i masz "upomnienie" :)

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 07 kwie 2011, 21:23

jaka krytyka? Bo nie zauważyłam.
Chodzi o to że gówienko może być ciekawe jak o nim dobrze opowiesz (np koprolit - kupa dinozaura) a piękny zabytek może stać się maszkara bo przewodnik cie zanudzi.

Gdzie tu masz krytykę i czego? No chyba, że mówisz o tym moim "syf, kiła i mogiła" to fakt - nie da się ukryć- krytyka :-)

No a upomnienie - co ty, tu jest forum i wszyscy jesteśmy anonimowi :P

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » czwartek 07 kwie 2011, 21:50

Czasem sobie chodzę po Złotym Stoku, Ząbkowicach czy innych miastach i staram się "wcielić w rolę turysty" tzn czytam wszelkie dostępne tablice informacyjne o zabytkach. Myślę sobie wtedy, że gdyby ktoś coś ciekawego opowiedział o tych miejscach to byłoby to naprawde fajne. Na studiach miałem raz takie zajęcia, że naszą grupę podzielono na mniejsze i szukaliśmy szczegółów różnych zabytkowych budowli we Wrocławiu. Coś w stylu kopalnianej fabuły. Wtedy zrozumiałem, że miejsca obok przechodzimy na codzień robiąc np zakupy nabierają innego wymiaru kiedy przyglądniemy im się dokładnie.
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 08 kwie 2011, 21:07

Ja bym był w ogóle za tym aby magistrat przenieść do bardziej reprezentatywnego obiekty,np szkoła 2.A w tym kurniku zrobić coś :-)e005 tylko co? Kto powiedział że um musi być w środku rynku.
Mają remontować magistrat,nie wiem czy nie taniej było by wydzierżawić to coś na cele handlowe.UM by zarabiał,a sam by miał siedzibę większą,ładniej prezentującą się ,jest gdzie windę wsadzić dla niepełnosprawnych,parking dla pracowników urzędu i zainteresowanych.
No ale to nie ten wątek :D poza tym w rynku już zupełnie by się nic nie działo :D
Wracając do wątku Jest sens zrobić miejską trasę turystyczną,ALE raczej gminną,bo samo miasto to mało.Muszą w niej być :kopalnia,wąwóz górniczy, wapienniki,wyrobiska czeskie,złota ścieżka,skalisko,ZENTRUM,stara fabryka prochów,młyn 19w w Mąkolnie,zresztą to gotowy skansen tylko inwestora,13w grodzisko w Błotnicy,rzadko zachowane w tak pięknym stanie,tylko fosę zalać wodą,ścieżki widokowe,Nasza Szkapa,konie są piękne. Zobacz ile gmina traci przez niewykorzystane cele turystyczne,traci gmina ,ale Przede wszystkim ludzie. Zobacz że samo miasto ma w tej chwili do pokazania niewiele.To nie jest biadolenie Szperaczu ,a fakt.Rasowy turysta nic nie ma w tym zentrum jak na razie. :)
Wiem że np przy wapiennikach można też zrobić jakiś folk,ale zejdźmy na twardy grunt.Tam nie ma zaplecza,są tylko same piece,długa ciężka procedura zanim tam by coś wybudował,wiaty,bar parking,sieci,rekonstrukcje historyczne,czy cokolwiek.Dopiero można myśleć o stałym przynoszącym jakiś dochód skansenie pozyskiwania i przerobu wapienia.Poza tym jak tam też sięga natura 2000 to już w ogóle lipa.Inwestor z grubym portfelem miałby ciężko.

ODPOWIEDZ