Projekt Open Street Map

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Projekt Open Street Map

Post autor: _tomek » środa 08 gru 2010, 18:30

Sheriff pisze:Zapomniałam o Tomku - na mapę, którą tworzysz też i na jej wydanie w formie papierowej czy internetowej.
Akurat to nie wymaga żadnych pieniędzy :)
To co tworzymy z Dobkiem to mapa w formie cyfrowej - dane co wyglądają jak projekt techniczny.
Te dane służą do wygenerowania map w formie graficznej - różne formy w zależności od potrzeb, tego akurat nie robimy sami, robią to różne automaty włączone w ten projekt.
Tę formę graficzną można sobie obejrzeć np tu:

http://hikebikemap.de/?zoom=13&lat=50.4 ... =B0000TFFF
to jest mapa turystyczna.

Są też narzędzia, które pozwalają pobrać duży plik mapy w określonej skali, po naniesieniu legendy i dodaniu "ręcznie" w programie graficznym paru szczegółów w zasadzie można drukować i to w pełni legalnie.
Na tym polega ten projekt, że nasza praca nie zostanie nigdy sprzedana, zawsze będzie dostępna za darmo i do każdego zastosowania, będzie mógł z niej legalnie korzystać każdy - nawet dzieci w szkole, bo jest bardzo dokładna (nawet płoty i przejścia dla pieszych rysujemy).

Ma jedną cechę, która odróżnia ją od innych map - jej aktualizacja zajmuje co najwyżej tydzień. Po tygodniu cały świat już wie, że zmieniła się nazwa sklepu lub wybudowano drogę, czy postawiono tablicę informacyjną.
To jest mapa XXI wieku.

To na co mogłaby pójść dotacja to zakup 10 odbiorników GPS dla CKIP - do prowadzenia zajęć z dziećmi - ale niech Dobek też coś napisze - jak mogłaby wyglądać lekcja geografi.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Re: WYBORY 2010 - burmistrz

Post autor: dobekfooto » środa 08 gru 2010, 18:48

Taka lekcja geografii mogłaby być naprawdę przyjemna a przede wszystkich w młodych ludziach ciekawość otaczającego ich świata i okolicy w której mieszkają. Problem w tym, że w nasz system edukacji raczej nie ma założenia, aby wzbudzać w dzieciach jakiekolwiek zainteresowanie. Sucho przedstawione fakty i nauka nie dla wiedzy tylko dla ocen.
Takie zajęcia bardzo by się przydały, myślę, że nawet w ramach kółka zainteresowań. Podobnie jak proponowane przez jednego z mieszkańców kółko ekologiczne, na którym dzieci mogłyby mieć faktyczny kontakt z odczynnikami chemicznymi i poznawać procesy zachodzące w przyrodzie - ta propozycja niestety spotkała się z brakiem zainteresowania.... a szkoda.
Tworzenie OpenStreet map to naprawdę świetna sprawa. Cała zabawa polega na tym: "Jadę drogą X i skręcam w drogę Y, którą nigdy wcześniej nie jechałem." Nawet u nas można trafić w bardzo ciekawe miejsca :) A możliwości wprowadzania danych - wręcz nieograniczone. Można "obmapować" teren dosłownie metr po metrze.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Sheriff
Sztygar
Sztygar

Post autor: Sheriff » środa 08 gru 2010, 18:56

Pisałam wysłałam i gdzieś post uciekł.
Tomku - super sprawa, jestem pod wrażeniem. Trochę pojeździłam sobie po mapie bo muszę przyznać, że już minęło 3 lata jak tu mieszkam a nadal nie wiem gdzie znaleźć niektóre rzeczy w mieście. Gratulacje za pomysł i pracę.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 08 gru 2010, 19:19

Potrzebujemy wsparcia :) ale nie finansowego - w terenie - trzeba przejść z GPSem parę dróg....jakby ktoś był chętny...brakuje rejonu Białej Góry, południowych zboczy Jawornika, Chwalisławia i okolic, Lasek. itd...

Najbardziej jednak brakuje udostępnienia przez miasto zdjęć lotniczych - nie występowaliśmy o nie - to nie zarzut. To pozwoliłoby narysować dokładnie domy na wsi - na razie robimy to z GPSem "na oko".

Miasto wyrysowałem na podstawie czeskiego zdjęcia lotniczego - Czesi udostępnili te zdjęcia do dowolnych zastosowań, Polska tego nie zrobiła i są objęte licencją - nie możemy na ich podstawie rysować.

Szczecin np. udostepnił zdjęcia miasta dla tego projektu i ma świetną mapę.

Gdyby to przeczytał ktoś z urzędu i chciał pomóc...

Sheriff
Sztygar
Sztygar

Post autor: Sheriff » środa 08 gru 2010, 19:25

Powiedz tylko co potrzebne a ja pójdę w następnym tygodniu do urzędu i postaram się załatwić. Mam nadzieję, że na taki cel chętnie powinni dać.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » środa 08 gru 2010, 19:31

Wreszcie coś się dzieje :D ,nawet nie wiedziałem że będą takie fajne mapki :D :D jak będę mógł w czymś pomóc to chętnie.poz

Sheriff
Sztygar
Sztygar

Post autor: Sheriff » środa 08 gru 2010, 19:38

Chętnie przejdę się z GPS-em i pomogę, tylko nie wiem jak to zrobić. Nanosić na kartce i wpisywać parametry z nawigacji czy jak. Łaziku bierzemy GPS-a i wykrywacz i idziemy w świat szukać skarbów. Jesteś za? GPS-a mam

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 08 gru 2010, 19:40

ja tez posiadam to moge sie dolaczyc ;)

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 08 gru 2010, 19:43

O proszę, proszę. Mając taki sztab ludzi prace nad mapą na pewno przyspieszą :) A jest jeszcze naprawdę sporo do zaznaczenia :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 08 gru 2010, 19:45

Dobku, przenieś nas do nowego wątku, będę tłumaczył co i jak.
Teraz zima - to się nie napalajcie, bo po prostu po lesie ciężko chodzić inaczej niż na nartach, ale trzeba się przygotować technicznie. Wystarczy nawet telefon z GPSem. Narysuję zaraz mapkę czego brakuje.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Re: Projekt Open Street Map

Post autor: _tomek » środa 08 gru 2010, 20:01

OK, najpierw temat urzędu. Trzeba ich zapytać, czy mają zdjęcia lotnicze wykonane na zlecenie gminy i czy je udostępnią.
To jedyna możliwość. Inne źródła (geodezja, geoportal itd.) na tę chwilę nie dają możliwości prawnych.

Jeśli nie mają zdjęć lotniczych, to bardzo by nam pomogło zamówienie przez gminę ortofotomapy, ale to droga sprawa...ile - nie wiem. No ale co przeszkadza ogłosić przetarg...może ktoś sprzeda tanio, bo już ma.
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=8100

Odpowiedzi na takie pismo potrzebujemy:

Zapytanie dot. wykorzystania danych na potrzeby projektu OpenStreetMap

Szanowni Państwo,

Nazywam się [---] i jestem jednym z użytkowników serwisu OpenStreetMap (OSM, http://www.openstreetmap.org), otwartej mapy świata. Celem naszego projektu jest gromadzenie i przetwarzanie danych geograficznych oraz bezpłatne ich rozpowszechnianie, z pożytkiem dla ludzkości. Mapa [nazwa miasta], dostępna pod adresem [---], zawiera dane bardzo przydatne dla OSM. Ponieważ przykładamy dużą wagę do praw autorskich, to bez uzyskania wyraźnej zgody nie użyjemy tych materiałów.

Bylibyśmy wdzięczni za wyrażenie zgody na wykorzystanie obrysów obiektów z mapy ? budynków, innych obiektów, danych adresowych ? oraz o dokonywanie podobnych opracowań na podstawie ortofotomapy.

Materiały zamieszczane na OSM są dostępne na wolnej licencji. Stanowi ona, iż w przypadku wyrażenia zgody materiał będzie mógł być przetwarzany i rozpowszechniany za poszanowaniem praw pierwotnego autora i gwarantującym mu te same prawa w stosunku do treści pochodnych. Jednocześnie, zezwalając na taką publikację autor bynajmniej nie zrzeka się prawa do autorstwa czy publikacji materiałów na dowolnych innych zasadach.

Na koniec chciałbym dodać, że autorzy OSM są wolontariuszami i za swoją pracę w projekcie nie pobierają żadnego wynagrodzenia, aczkolwiek zarówno Państwo, jak i ktokolwiek inny, może zgromadzone materiały wykorzystać poza projektem, także komercyjnie. Oczywiście zgodnie z licencją. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.openstreetmap.org/copyright.

Pozdrawiam serdecznie,
Zaraz napiszę o łażeniu z GPS

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 08 gru 2010, 20:05

no wiec czekamy :)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » środa 08 gru 2010, 20:08

Zdjęcia lotnicze?no chyba z przed 45 :D .poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » środa 08 gru 2010, 20:31

o ja tez ja też pochodzę latem z GPSem :-)
Ja tam mogę robić Laski - w końcu tam całe dzieciństwo spędziłam.
Ale dla mnie to musi być piękna pogoda i lato bo będę wędrowała z małą.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 08 gru 2010, 20:40

czyli jednak jak sie chce to mozna :d powoli zaczynamy sie rozkrecac , najpierw orkiestra deta , kino a teraz jeszcze mapki bedzie ciekawie :)

Sheriff
Sztygar
Sztygar

Post autor: Sheriff » środa 08 gru 2010, 20:45

A może Sylwester na rynku?

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 08 gru 2010, 20:47

Mapki są już rozkręcone. Tomek robi je już od jakiegoś czasu i bardzo dużo jest już wprowadzone. Ja dołączyłem jakieś 2 miesiące temu i też dorzuciłem swoje 3 grosze, chociaż muszę przyznać, że w porównaniu z tym co zrobił Tomek to naprawdę nic :D
Co do tego żeby się coś działo to ja mam swój pomysł, który chciałbym rozkręcić, ale przy obecnym stanie faktycznym chyba raczej bez szans na realizację...

Sheriff
Sztygar
Sztygar

Post autor: Sheriff » środa 08 gru 2010, 20:50

Ja tam mogę robić Laski
Bułka z Ciebie smakowita ale nie mów tak publicznie bo nie opędzisz się od chętnych. Ha ha udało Ci się :lol:

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 08 gru 2010, 21:12

Nie zwróciłem na to uwagi czytając wcześniej tego posta... <lol> Brawo za spostrzegawczość Sheriff :D

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » środa 08 gru 2010, 21:34

no ładnie wyszło. ale każdy widzi co chce widzieć.
Oj Sheriff świntucho :-)

nie mniej jednak propozycja nadal aktualna :-)

ODPOWIEDZ