Turysto! Mam Cię w d...

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Turysto! Mam Cię w d...

Post autor: _tomek » wtorek 05 paź 2010, 13:27

Zbliżają się wybory, z pewnością wszyscy kandydaci zamierzają rozwijać Złoty Stok turystycznie.
Rozpoczynam więc temat pytaniem do przyszłego burmistrza - co zamierza zrobić z tym bałaganem:

Obrazek

To jest mapa wisząca na rynku - właściwie jedyna, która pokazuje trasy ścieżek spacerowych znaczonych trójkątami. Pokazuje także ścieżki rowerowe oraz szlaki turystyczne, a także Złotą Ścieżkę.

Zawiera błędy (to nie wszystkie):
-nie uwzględnia zmiany trasy szlaku zielonego
-powstania szlaku żółtego
-sztolnia Książęca jest w niewłaściwym miejscu
-ścieżki są wyrysowane obok siebie, w rzeczywistości prowadzą tą samą drogą

Mapa nie zawiera:
-terenu Republiki Czeskiej - czasy białej plamy dawno się skończyły..gdzie Safarowa Skała, szlak na przełęcz Różaniec, zamek i klasztor w Bila Voda?
-ścieżki Marianny Orańskiej
-dróg poza szlakami (np. przejścia z przełęczy pod Trzeboniem na drogę 390)
-ścieżki narciarstwa biegowego
-informacji o ukształtowaniu terenu.

Jest kompletnie nieczytelna nawet dla miejscowego.
Marnotrastwo pieniędzy i drażnienie turystów.
----------------------------
Czy nie sądzicie, że w Złotym Jarze jest już za dużo oznaczeń?

Obrazek

5 ścieżek na jednej drodzie - kto zgadnie gdzie to? jest przecież mapa!
Ostatnio zmieniony sobota 09 paź 2010, 21:07 przez _tomek, łącznie zmieniany 1 raz.

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: Turysto! Mam Cię w ...

Post autor: WNO FOLLOWER » wtorek 05 paź 2010, 18:39

Myślę że turystyka ma szansę w Zotym Stoku (nie mylić z Kopalnią Zota) ale nie tak szybko. Może warto promować miasto od strony gastronomiczno rozrywkowej? W "picerni" większość osób to przyjezdni, do Kuźni też niewielu miejscowych pójdzie ze względu na ceny. Może przydalaby się stronka o walorach gastronomiczno hotelowych miasteczka? Dodatkowo można tam gdzieś umieścić atrakcje turystyczne.
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 05 paź 2010, 18:53

WNO FOLLOWER pisze:Myślę że turystyka ma szansę w Zotym Stoku (nie mylić z Kopalnią Zota) ale nie tak szybko. Może warto promować miasto od strony gastronomiczno rozrywkowej? W "picerni" większość osób to przyjezdni, do Kuźni też niewielu miejscowych pójdzie ze względu na ceny. Może przydalaby się stronka o walorach gastronomiczno hotelowych miasteczka? Dodatkowo można tam gdzieś umieścić atrakcje turystyczne.
Rozumiem, że pragniesz zmienić temat...czy masz w tym jakiś cel?

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » wtorek 05 paź 2010, 18:57

Kombinuję:-)
Gdyby Z S mial być miastem turystycznym bylby nim niestety już dawno.
Robię test na elastyczność myślenia.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 05 paź 2010, 19:18

WNO FOLLOWER pisze:Kombinuję:-)
Gdyby Z S mial być miastem turystycznym bylby nim niestety już dawno.
Robię test na elastyczność myślenia.
Oj to będziesz musiał się bardzo gimnastykować, bo ten temat się będzie rozwijał...od czegoś trzeba zacząć...krytyka tejże mapy to nie moje ostatnie słowo.
Czekam na Wasze opinie...a szczególnie kandydatów.

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » wtorek 05 paź 2010, 19:21

A w sumie masz rację. ****, nie wiadomo które strzalki co oznaczają. Pole do popisu dla rządzących aby dbać o promocję. Coraz częściej obce blachy na Rynku. Tylko że tam NIC nie ma!!!

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 05 paź 2010, 19:54

Mapa tak niechlujna,jak i jej scieżki, chyba z procy nanosił i tak wyszło.Już na początku XXw Złoty Stok odwiedzało wielu turystów,choć przemysł stał pełną parą wiedzieli że to miasto ma walory unikatowe i powstał Schlackental.Dziś ten szlak jak i inne wyglądają jak ta mapa,a przemysł jeszcze gorzej.Co biedny kandydat może powiedzieć.Przecież zaległości jest wiele.Tu ma wiele do zrobienia. My jako mieszkańcy powinniśmy podsuwać różne pomysły na to aby turysta w Złotym Stoku nie był tylko godzinę ,a przynajmniej jeden dzień,wówczas zostawi więcej pieniędzy .Czytałem kilka planów wieloletnich rozwoju różnych miejscowości.Taki plan potrzebuje Złoty Stok,nie tak jak teraz :sztuka przetrwania.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 05 paź 2010, 23:20

Szczerze powiedziawszy przypatrywalem sie tej mapie niedawno i.....daje slowo,ze nawet ja z ta mapa bym nigdzie nie trafil.Legenda powinna byc gdzies osobno i powinno byc wiecej miejsca na sciezki,szlaki i oznaczenia bo tak wszystko naniesione na ,,kupe'' ze nic nie widac.A co do oznakowan w Zlotym Jarze i okolicy-nieczytelne,nie wiadomo o co chodzi,brak jakichs wskazowek.Zamiast tych stempli na drzewach wolalbym takie proste tabliczki jak maja Czesi tuz niedaleko:
http://is.hvjdesign.eu/galerie_foto.php?id=2944

Mapa moim zdaniem definytywnie do wymiany.Mamy dobre mapy turystyczne przedwojenne.Moze na ich bazie zrobic nowke-przetlumaczyc nazewnictwo,naniesc szlaki itp.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » środa 06 paź 2010, 07:47

Napewno potrzebna jest mapa na wzór tej mapy z przewodnika. Jest też mapa ZS w skali 1:10 000 Polskich Wydawnictw Kartograficznych i to miasto powinno zadbać o rozprowadzanie jej w sieci sprzedaży. Nie jest najnowsza ale jest dostępna. Napewno nie ma jej w Informacji Turystycznej.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » środa 06 paź 2010, 15:16

faktycznie mapa jest w stanie opłakanym i nie mówię tu o samej treści ale o wyglądzie estetycznym a raczej jego braku.
No i lew przed Um tez nie odnowiony a ponoć miał być wypiaskowany. Wygląda żałośnie.
A miało być tak pięknie...

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 06 paź 2010, 16:25

No fajnie, ale nikt nie odpowiedział na pytanie co zrobić ze ścieżkami w Złotym Jarze.
Na żadnej mapie - jaka by ona nie była, nie da się rysować czytelnie więcej niż 2 szlaków na jednej drodze.
Oczywiście można zrobić szlaki rowerowe i zimowe osobno.
Uważam, że powinniśmy:
-wrócić ze szlakami turystycznymi (PTTK) do stanu sprzed zmian
-poprowadzić nowy szlak na Borówkową, ze Skaliska obok Studni, kapliczki do Tannzapfen - tam prowadzi wygodny szlak do przełęczy Różaniec - zamiast obecnego po granicy.
-zweryfikować przebiegi ścieżej znakowanych trójkątami i wprowadzić im oznaczenia literowe, słowne, cyfrowe, byle nie KOLOROWE, bo się myli ze szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi.

Trzeba przeprowadzić dyskusję i opracować spójną koncepcję.

Mamy piękne trasy spacerowe, nadające się także dla turystów z dziećmi. Trzeba to wyeksponować.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 06 paź 2010, 20:24

Kolejna mapa z rynku - nowa - z 2010 r. - powinna uwzględniać zmiany szlaków...gdyby to był jedyny jej problem...

Obrazek

Kompletny bubel.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 06 paź 2010, 22:17

Bulka napisala:
,,No i lew przed Um tez nie odnowiony a ponoć miał być wypiaskowany. Wygląda żałośnie.A miało być tak pięknie...''
Spokojnie.Juz tu bylo wyjasnione,ze burmistrz w tej kadencji nie zdazyl.Lew bedzie wypiaskowany i ozdobiony pamiatkowa tablica w przyszlym roku.
_tomek pisze:No fajnie, ale nikt nie odpowiedział na pytanie co zrobić ze ścieżkami w Złotym Jarze.
O jakie sciezki chodzi rowerowe czy szlaki bo o szlakach juz pisalem by porobic strzalki z tablicami jak w Czechach.Z rowerowymi mozna podobnie.
_tomek pisze:Na żadnej mapie - jaka by ona nie była, nie da się rysować czytelnie więcej niż 2 szlaków na jednej drodze.
Dlatego potrzebne sa w rynku przynajmniej 2 mapy.Na jednej np.infrastruktura,zabytki,ciekawe miejsca a na drugiej szlaki i sciezki.Na jednej mapie wszystko sie nie zmiesci,powstanie chaos jaki widzimy na obecnej mapie.
_tomek pisze:Oczywiście można zrobić szlaki rowerowe i zimowe osobno
Tez jestem za.
_tomek pisze:Poprowadzić nowy szlak na Borówkową, ze Skaliska obok Studni, kapliczki do Tannzapfen - tam prowadzi wygodny szlak do przełęczy Różaniec - zamiast obecnego po granicy
Dobry pomysl,sam nad tym sie zastanawialem czemu tam nie biegnie szlak.Ten po granicy to mordega dla zwyklego obywatela.Ten kolo kapliczki i Tannzapfen jest prosty i ladny tylko trzebaby uporac sie z tym podmakaniem i blotem na granicy.
_tomek pisze:Zweryfikować przebiegi ścieżej znakowanych trójkątami i wprowadzić im oznaczenia literowe, słowne, cyfrowe, byle nie KOLOROWE, bo się myli ze szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi.
Tez moze byc.Wole szukac na drzewach cyfr lub slow niz szukac kolorow..
_tomek pisze:Mamy piękne trasy spacerowe, nadające się także dla turystów z dziećmi. Trzeba to wyeksponować.
Wyeksponowane juz jest tylko nieudolnie(szlak ,,krzakami pogranicza'')-moj pomysl na taka trase rodzinna to petla z kamieniolomow wokol Wisniowego Sadu -widok z Gucke-zejscie odremontowanymi wapiennikami-powrot do miasta.
Pozdrawiam

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 07 paź 2010, 00:36

GAWLITZEK pisze:Spokojnie.Juz tu bylo wyjasnione,ze burmistrz w tej kadencji nie zdazyl.Lew bedzie wypiaskowany i ozdobiony pamiatkowa tablica w przyszlym roku
he he nie zdąży- oj bidulek. Trzeba było mniej czasu trwonic na procesy z kopalnią i mieszkańcami. Na pewno wtedy by zdążono z pracami...

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 07 paź 2010, 09:12

Poczekać trzeba jak nie ma innej możliwości, najważniejsze, że coś się robi w tej sprawie. Mam nadzieję, że tablica przy Pomniku Upamiętnień jakim jest LEW będzie trzy lub czterojęzyczna. Mam na myśli czeski i angielski. Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 09 paź 2010, 20:11

Obrazek

Miałem się popastwić na kolejnymi dwoma mapami na rynku (bo łącznie mamy na rynku 5 map!), ale właśnie wyszedł nowy bubel.
Co do treści mapy nie można się przyczepić, jest to kopia wojskowej "sztabówki" w skali 1:25000 (może do tego, że użyta bez licencji, ale to już zmartwienie wykonawcy), można też do tego, że ma ze 30 lat - drobiazg.

Oczywiście Czechy to nadal biała plama jak za PRL...a mają tam o wiele lepiej utrzymane drogi leśne...

Błedy oczywiście dotyczą zmiany trasy szlaku zielonego - gmina wpadła we własne sidła - na mapie jest po staremu...Może to i dobrze, teraz wystarczy zapłacić jeszcze raz PTTK w Lądku - "przemalujcie z powrotem jak było".

Głupio to wygląda z tym zielonym, bo trasa tych ścieżek kilkakrotnie prowadzi po nowym zielonym. Kuriozalna sytuacja jest pod tablicą nr 11 - przy punkcie widokowym na Sienkiewicza. Stoi się, widzi szlaki zielony, czerwony, żółty oraz Złotą Ścieżkę i za nic nie wiadomo gdzie się stoi wg tej mapy.

Błędy:
Nie ma szlaku żółtego i czarnego na mapie.
Nie ma ścieżek spacerowych (tych znaczonych trójkątami)
Nie ma obiektów takich jak Kopalnia czy Skalisko, pensjonat Złoty Jar.
Nie ma dojścia do wieży widokowej na Jaworniku

Oznaczenie kolorem żółtym tej ścieżki koliduje z obecnym szlakiem żółtym (na mapie zielony), niebieski z niebieską ścieżką spacerową.

Teraz wchodzący ul. Staszica doZłotego Jaru będą mieli na drzewach dodatkowe dwa oznaczenia do istniejących:
2 szlaków turstycznych
4 ścieżek spacerowych
2 ścieżek rowerowych
i Złotej Ścieżki.

Totalna porażka..

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » sobota 09 paź 2010, 20:22

Tomku.
Dopóki w gminie nie zasiądą specjaliści do spraw marketingu, turystyki, przedsiębiorczości, dotacji unijnych dopóty będą wyskakiwać takie ścieżki, takie mapy i takie wyciągi i inne inwestycje.

Ponawiam pytanie. Czyj to był pomysł. Niech sie zgłosi ten co to wymyslił i obroni temat.

Za te 60 tysięcy gmina mogla wyremontować schody na wieżę ewangelika i oddać do dzierżawy budynek bez zagrożenia budowlanego - ot taki przykład.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 09 paź 2010, 20:35

Ależ tam siedzą "specjaliści"....W sprawie tej nieszczęsnej zmiany zielonego szlaku dodzwoniłem się do PTTK i przepytałem faceta...
"Panie, przyjedź pan to pokaże Panu pismo z podpisem burmistrza, oni mi zlecili, zapłacili, to wymalowałem - to burmistrza pan miej pretensje".
Burmistrz to zapewne wszystko podpisał tylko, bo wątpię, żeby uczestniczył w znakowaniu na miejscu...a szkoda..Ale jakiś 3 "specjalistów" było z p. Januszem z PTTK Lądek i wskazywało gdzie chcą mieć ten szlak....

ehh, szkodniki po prostu.

Jest jeszcze nowa ścieżka spacerowa (inne oznaczenia w terenie) z Borówkowej na Jawornik, ale się nie wybrałem tam jeszcze i szczerze to nie zamierzam, ponoć przez haszcze po prostu.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 09 paź 2010, 20:48

_tomek pisze:Głupio to wygląda z tym zielonym, bo trasa tych ścieżek kilkakrotnie prowadzi po nowym zielonym. Kuriozalna sytuacja jest pod tablicą nr 11 - przy punkcie widokowym na Sienkiewicza. Stoi się, widzi szlaki zielony, czerwony, żółty oraz Złotą Ścieżkę i za nic nie wiadomo gdzie się stoi wg tej mapy.
Błędy:
Nie ma szlaku żółtego i czarnego na mapie.
Nie ma ścieżek spacerowych (tych znaczonych trójkątami)
Nie ma obiektów takich jak Kopalnia czy Skalisko, pensjonat Złoty Jar.
Nie ma dojścia do wieży widokowej na Jaworniku
Oznaczenie kolorem żółtym tej ścieżki koliduje z obecnym szlakiem żółtym (na mapie zielony), niebieski z niebieską ścieżką spacerową.
Wydaje mi sie,ze mozna smialo to co zacytowalem z ,,tomka'' wyslac jako fragment listu do Urzedu Miejskiego z prosba o odpowiedz.
Ale coz,koniec kadencji,raczej burmistrz nie odpowie,w koncu idzie na urlop...
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 09 paź 2010, 21:06

Ja skargę napiszę, ale do PTTK. To jest brak odpowiedzialności z ich strony. To oni odpowiadają za szlaki. Zbieram się z tym już długo, ale także zbieram dane....

Np. następnym chorym pomysłem związanym ze zmianą zielonego jest wyznakowanie szlaku żółtego z Mąkolna do Złotego Stoku asfaltem! - krajówką 46 - mega fajny spacerek.

Czerwony szlak im. Orłowicza prowadzi przez ogrodzony teren prywatny...pomijając już jego zalety w dalszej części (tyłami zakładu do Błotnicy).

Czarny szlak jest od Białej Góry do Chwalisławia w zasadzie nie wyznakowany w terenie.

ODPOWIEDZ