Wyciąg narciarski

Arsenopiryt
...
...
Relacja: Sympatyk

Wyciąg narciarski

Post autor: Arsenopiryt » środa 30 cze 2010, 17:45

Witam.
Jak wygląda sprawa budowy wyciągu.Są już jakieś konkretne terminy/plany?

cosinus
Bajtel
Bajtel

Re: Wyciąg narciarski

Post autor: cosinus » środa 30 cze 2010, 18:56

Wyciąg raczej nie powstanie, ponieważ według norma jest zbyt mały odcinek hamowania, którego niestety ze względu na drogę 309 nie da sie wydłużyć. Jednym słowem jest to inwestycja w błoto i powli trzeba się żegnać z wyciągiem w Złotym Stoku

Arsenopiryt
...
...

Post autor: Arsenopiryt » środa 30 cze 2010, 19:43

Jeździłem na tym wyciągu jako dziecko (jak i wiele innych osób wówczas)
Nie było problemu z hamowaniem raczej na tym odcinku jaki jest do tego przeznaczony.Zawsze można ustawić siatki zabezpieczające.To nie jest budowa nowego tylko modernizacja i przebudowa już istniejącego :) Dla mnie pomysł wyciągu jest super i mam nadzieję że zostanie zrealizowany.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » środa 30 cze 2010, 22:20

nie rozumie jaki jest problem z przedluzeniem hamowanie ? na wyciagu w Ladku nie ma wogole strefy hamowania i nikt zadnych norm nie wymysla , wystarczy postawic siatki 10 metrwo przed koncem stroku w odpowiednim skosie tak by powoli zjechac na koniec wycigu i problem z glowy , no ale inna sprawa jesli sie to zrobic chce a inna jesli sie tego zrobic nie chce:/ to wtedy zaczynaja sie sprawy typu "nie mozna" "nie da sie " i co najlepsze w naszym kraju "NIE OPLACA SIE" !! Wystarczy tylko troszke dobrych checi i wszystko bedzie sie dalo zrobic,wtedy nie bedziemy mieli napisow na klubowej w stylu "czarny wrzesien" bo mlodziez bedzie miala co do roboty a Zloty Stok zapewne na wyciag zasluguje !!

cosinus
Bajtel
Bajtel

Post autor: cosinus » środa 30 cze 2010, 22:52

Trzeba mieć bardzo bardzo dużo pieniędzy co prawda unia europejska daję odpowiednie kwoty ale... jest jedno ale... wyciąg musi utrzymać gmina przez 5 lat nie pobierając za to ani złotówki. Wiec obsług, sztuczne naśnieżanie, ratrak (skoro mówimy tutaj o poważnym wyciągu) myśle ze brakło by budżetu. Tak samo jest z basenem i innymi tego typu rzeczami

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 30 cze 2010, 22:59

Jeżeli chodziłoby o nowy wyciąg to normy zapewne byłyby okropnie rygorystyczne tak jak w przypadku niemal każdej inwestycji. Dlatego trzeba trochę kombinować. Podpiąć to pod modernizację istniejącego wyciągu i już będzie dużo łatwiej ominąć przepisy. Tak samo było w przypadku boiska na Humlu. Myślicie, że ktoś wydałby zezwolenie na budowę boiska na byłym cmentarzu? A modernizacja i owszem, była możliwa - chociaż w gruncie rzeczy powstał całkiem nowy obiekt :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 00:21

Ile osób w tym wątku jeździło na nartach w ostatnich 3 latach?
Bo mam wrażenie, że zero.
-----

Wyciąg narciarski musi się z czegoś utrzymać.
Uprościjmy, że koszty to głownie płace dla myślę, że conajmniej 4 osób obsługujących wyciąg na codzień.

Ten personel musi uruchomić wyciąg przed świętami i przez 4 kolejne miesiące, przy nim pracować.
Jeśli nie ma śniegu -> wyciąg stoi -> nie zarabia

W tym roku była bardzo śnieżna zima jak na ostatnie 3 lata.
Stoki niedośnieżane miały warunki od początku stycznia do początku marca - 2 miesiące - baardzo długo. Sezon wcześniej większość takich stoków wogóle nie ruszyła!

Problem ze stokiem narciarskim to problem ze śniegiem.

Śniegu musi być tyle, żeby dało się go wyratrakować i po tej operacji zostało go na stoku przynajmniej 15cm - zupełnie minimum.
Żeby tyle było potrzeba około 50cm śniegu świeżego.

Dlatego wszyscy muszą sztucznie naśnierzać.
Powiecie - nic prostszego - kupi się jak w Lądku 5 armatek i będziemy naśnieżać!

Ale w Złotym Stoku w tym miejscu to nierealne, a przynajmniej bardzo trudne.
Naśnieżenie stoku wielkości tego w Lądku (ciut dłuższy niż nasz) to ciągła praca tychże armatek przez 3-4 dni.
Jedna armatka to 20kW poboru prądu i 20m3 wody na godzinę!
Pal licho kolejny koszt - prąd. Ale skąd w tym miejscu pobrać
5*20*24*3=7200 m3 wody - to jest kwadratowy staw głęboki na 2m o boku 60m!

W Lądku mają małe stawy i ciągły dopływ ze strumienia, Czarna Góra ma wielokrotnie większe zbiorniki i także dopływ.
A Zieleniec prawie się nie dośnieża, bo nie ma wody (ale leży nas wysokości Jawornika!) i kamienie Zieleńca są szeroko znane.

-------
Dlaczego wyciąg w Złotym Stoku nie ma racji bytu:
-nie ma wody do naśnieżania
-wyciąg musi mieć parking
-w najbliższej okolicy są znacznie lepsze ośrodki narciarskie
-bardzo krótki i łagodny stok, bez żadnych urozmaiceń

Dlaczego to się kiedyś udawało:
-bo uruchomili go pasjonaci wspomagani przez zakład
-bo eksploatowali go Ci sami pasjonaci - po pracy w zakładzie - nie utrzymywali się z niego
-bo jeździli po nim pasjonaci (bo tylko tak dziś można nazwać osoby ubijające śnieg wchodząc na nartach pod górę lub zjeżdzające w kopnym śniegu)
Obrazek

Ciekawostka:
Jeden z tych pasjonatów uruchomił i eksploatował też pierwszy wyciąg na Czarnej Górze. Kasa tego wyciągu - czarny barak - dziś stoi w Złotym Stoku przy ulicy Radosnej.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek 01 lip 2010, 21:46 przez _tomek, łącznie zmieniany 2 razy.

Martyna
Bajtel
Bajtel

Post autor: Martyna » czwartek 01 lip 2010, 11:11

Jeżdżę niezbyt dużo, ale myślę, że masz rację. Dziś ludzie wybierają między Czarną Gorą a Alpami. Życzę tej inwestycji jak najlepiej, ale obawiam się że huraoptymiści tęsknią do czasów młodości, a nie realnie oceniają dzisiejsze potrzeby. Obym była złym prorokiem!

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 11:23

ja osobiscie jezdze na nartach regularnie , musze powiedziec ze za kazdym razem czy to jestem w zielencu czy w ladku czy w na czarnej spotykam ludzi ze Zlotego Stoku i niech nikt nie pisze ze ludzi ktorzy by na nim jezdzili nie ma !! do tego Zloty Stok jest miasteczkiem turystycznym i nikt mi nie powie ze nie , dlatego moim zdaniem postawienie wyciagu w Zloty Stoku to tylko plus dla niego poniewaz wiekszosc turystow przybywajacych np. na urlop zimowy lub sylwestra zwraca uwage na to czy w miejscowosci jest wyciag czy go nie ma , mamy hotele mamy KOPALNIE ktora przyciaga mnustwo turystow, wiec dlaczego nie mozemy miec wycigu ktory przyciagnie ich jeszcze wiecej i da zarobic nie tylko hotelom (bo ludzie musza gdzies sapc) ale sklepy tez na tym zyskaja bo przeciez jesc tez gdzies trzeba, co do nasniezania sztucznymi armatkami to dla wiadomosci w ladku nie jest ich wcale 5 tylko 3 ! do tego nie chodza non stop , bo jesli ktos planujac jakas inwestycje woli widziec same minusy jak plusy to w takim wypadku nic w naszej miejscowosci nie powstanie bo sie NIE OPLACA !! Co do parkingu to mysle ze nie bylby to jakis wielki problem

Diwne ze pasjonat ktory ten wyciag otworzyl nie mial zadnego zarobku a ludzie ktorzy zrobili to po nim istnieja do dzis i na zarobek nikt nie narzeka

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 13:43

niebieski24 pisze:ja osobiscie jezdze na nartach regularnie , musze powiedziec ze za kazdym razem czy to jestem w zielencu czy w ladku czy w na czarnej spotykam ludzi ze Zlotego Stoku i niech nikt nie pisze ze ludzi ktorzy by na nim jezdzili nie ma !!
No fakt, ja w tym roku nie byłem w Zieleńcu ani razu.
Ale na Czarnej górze z 8 razy i raz w Lądku. Nie spotkałem nikogo ze Złotego Stoku. Zazwyczaj jeżdzę do Czech - jak brzydka pogoda to Czarna Góra (bliżej i połowę taniej).

Co do nasniezania sztucznymi armatkami to dla wiadomosci w ladku nie jest ich wcale 5 tylko 3 ! do tego nie chodza non stop

Specjalnie dla Ciebie zdjęcie - na nim widać cztery, piąta była powyżej.
Jak jest śnieg to może nie chodzą non stop.
To są zdjęcia z 27 grudnia 2009. Zobaczcie ile śniegu.

Obrazek
Obrazek

bo jesli ktos planujac jakas inwestycje woli widziec same minusy jak plusy to w takim wypadku nic w naszej miejscowosci nie powstanie bo sie NIE OPLACA !! Co do parkingu to mysle ze nie bylby to jakis wielki problem

No za komuny inaczej można było myśleć - dziś MUSI się opłacać.
Zacznij liczyć koszta, oszacuj ostrożnie możliwe zyski - jak suma wyjdzie mocno powyżej zera to są jakieś szanse...
niebieski24 pisze: Diwne ze pasjonat ktory ten wyciag otworzyl nie mial zadnego zarobku a ludzie ktorzy zrobili to po nim istnieja do dzis i na zarobek nikt nie narzeka
Z tamtego pewnie miał zysk, bo to już był "porządny wyciąg". Ten pasjonat to inżynier, dziś zajmuje się czymś zupełnie innym - także z sukcesem.

-----
Mnie dziwi, że wszyscy radni wpisali do budżetu ten projekt...jedynym sprzeciwiającym się był ....jeden z tych pasjonatów, który kiedyś jeździł na naszej górce...

-----------
ciekawostka nr 2 - ten wyciąg jest tak samo blisko Złotego Stoku co Lądek!
Mają ratraczek, bramkę itd...
Obrazek
http://www.skizalesi.cz/

Tłoku tam nie ma - wyciąg dla dzieci i emerytów - jak w Lądku.
Ale dojazd tragiczny.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 14:17

spoko , dazysz do tego by tego wyciagu nie bylo oki nie ma problemu twoja sprawa :) zachowujesz sie tak jak by ta inwestycja miala byc finansowana z twojej kieszeni! skoro Unia europejska chce dac na to pieniadze to dlaczego mamy z tego rezygnowac ?? pamietaj tylko o tych ktorzy chetnie by pojezdzili w Złotym Stoku bo moze nie maja jeszcze prawa jazdy, lub wlasnego transportu a na rowerze to raczej w ziemie ciezko! , brak komunikacji zarowno PKS i PKP , no ale oki skoro stoisz przy swoim to powodzenia i prosze nie pisze postow w stylu za komuny sie oplacalo bo to troszke smieszne , ja nadal bede w przekonaniu ze dla chcacego nic trudnego !!

To ze ktos jest inzynierem wcale nie swiadczy o tym ze musi odniesc sukces . . .

a to tylko jeden z wielu dowodow viewtopic.php?f=6&t=95

osobiscie mam tez wiele znajomych ktorzy wybrali inna miejscowosc na spedzenie sylwestra wlasnie z powodu braku wyciagu i wcale tu nie chodzi o jakies mega wielkie Alpejskie stoki , tylko przyjemnie rodzinnie i bezpiecznie posmigac na nartkach a wieczorem wyjsc na jakies piwko w gronie znajomych

Arsenopiryt
...
...

Post autor: Arsenopiryt » czwartek 01 lip 2010, 15:45

osobiscie mam tez wiele znajomych ktorzy wybrali inna miejscowosc na spedzenie sylwestra wlasnie z powodu braku wyciagu i wcale tu nie chodzi o jakies mega wielkie Alpejskie stoki , tylko przyjemnie rodzinnie i bezpiecznie posmigac na nartkach a wieczorem wyjsc na jakies piwko w gronie znajomych

....dokładnie o to mi chodzi :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 16:05

Nie no, nie wmawiaj mi, że dążę do czegoś....To jest forum, a nie rada gminy, no i nie jestem radnym. Możemy sobie pisać, a oni zrobią co zechcą.

Po prostu uważam, że to pieniądze w błoto. Przecież na tej górce każdy chętny do zrobienia wyciągu byłby witany na czerwonym dywanie - i nie było nikogo przez tyle lat...

Nie wiem też nic o tym, by były na to środki z UE - na pewno nie w całości.

Tu jest informator z budżetem gminy:
http://zlotystok.pl/asp/pl_start.asp?ty ... ja=artykul

"Budowa orczykowego wyciągu narciarskiego na Michałówce - 350 tys. zł"

W sumie nie jest najbardziej absurdalna pozycja....Bardziej absurdalna jest

"5. Budowa ścieżki treningowej Nordick Walking - 60 tys. zł"

-----------
Plany, a wykonanie budżetu to dwie różne rzeczy....

Jak ludzie wydają nie swoje pieniądze to robią to nierozsądnie. Odpowiedzialność urzędników jest żadna, a radnych już zupełnie rozmyta...
Nie sądzę, że mają te pieniądze - "macie tu 350tys. wyłącznie na wyciągi narciarskie...".
A taki właśnie budżet ma CKIP, który pracuje cały rok, a nie może 2 miesiące w roku.

Ale sądzę, że to zwykła kiełbasa wyborcza ten wyciąg...jak widać trafia w serce.
-------

Co do kamienicy....nigdy tam nie byłem. Byłem tylko w tych najlepszych ośrodkach. Harrachov, Rokytnice, Szpindlerowy, Jańskie, Czarna Góra.

Wyjeżdżamy ze Złotego Stoku 6:10 rano, na ósmą jesteśmy w Jańskich Laźnych. 8.30 wjeżdzamy na górę. Koło południa obiad na stoku. Do 16-tej już mamy dość...zaliczonych jakieś 50km samych zjazdów...Na 18:00 w Złotym Stoku.

Ile można zjeżdzać po takiej górce jak w Lądku (czy u nas) - 10 razy? Szybki zjazd trwa może ponad minutę.

To może być tylko i wyłącznie górka do nauki - z wypożyczalnią i szkółką jak w Lądku.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 17:41

no i wlasnie o taka gorke do nauki wraz z wypozyczalnia chodzi przeciez nikt tu nie mowi ze ma powstac jakis kompleks wyciagów czy cos , zgadaszm sie Panem ze to moze byc tylko i wylacznie chwyt wyborczy bo o powstaniu tego wyciagu slyszy sie co roku . . . .

Ale mimo wszystko uwazam ze Zloty Stok zasluguje na wyciag :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 18:49

No ja chętnie bym też sobie wieczorem poszedł i zjechał te 10 razy...

Ale po prostu nie wierzę, że to powstanie, bo kto będzie do tego co roku dokładał. Gmina?
Kto będzie rzucał robotę i szedł obsługiwać wyciąg "bo właśnie spadł śnieg"?

Albo jest to stacja taka jak w Lądku - absolutne minimum, albo wogóle nie ma racji bytu.
A tu jest ten problem z wodą...Parkingu w zasadzie też nie ma gdzie łatwo zrobić.

Ludzi do Lądka przyciąga też fakt, że jest 10 minut jazdy na Czarną Górę. Jest też mnóstwo noclegów - po sanatoriach itp.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 18:57

oki zgadzam sie z tymi argumentami ze to nie jest latwa sprawa , wydaje mi sie jednak ze w ZS jest tyle ludzie bezrobotnych wsrod mlodziezy ze bez problemu byloby kogo wybrac do jego obslugi :), mysle ze na baze noclegowa w Zlotym stoku nie ma co narzekac , bo jak na takie male miasteczko to wcale nie mamy malo miejsc noclegowych :)

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 19:53

Ale popatrzmy na to z innej strony...
Jeśli w soboty i niedziele gmina podstawiałaby autobus - za darmo dla dzieci szkolnych i ich rodziców (w wypadku wolnych miejsc - do pełna kto chce) - wyjazd na 4h na Czarną Górę, albo do Lądka?

Za te 350 tys. to można w ten sposób kilka lat jeździć.

Niech CKIP zatrudni tych 4 bezrobotnych - wyszkoli ich na instruktorów narciarskich w zamian za "lojalkę".

---
hehe, wiem, że przekształcenie bezrobotnego w instruktora narciarstwa to czysta fikcja, ale chodziło mi o przekaz:

po co nam ten wyciąg?
jakie jako mieszkańcy będziemy mieli z niego korzyści?

Jeśli to ma być tylko "zjazd dla emerytów" i szkółka dla dzieci/dorosłych to po co budować obiekt?

Mnie obłożenie naszych "hoteli" nie martwi.

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 21:49

wiem ze w Zlotym Stoku jest kilku instruktorow , zapewne gdyby dostali propozycje z CKIP nie jezdziliby do Ladka Czarnej czy Zielenca :) wiem ze masz na ten temat swoje zdanie i widze ze go nie zmienisz bardzo dobrze trzymaj przy swoim za to szacun ;) tylko ze jestem pewien ze Gmina takiego autobusu nie podstawi bo zadna instytucja nie da 350 tysiakow na wyjazdy autokarem na narty badzmy realistami :) a "emerytom" nic sie juz nie nalezy ? jakie korzysci ? mieszkancy nigdy nie maja zadnych korzysci z takich inwestycji jezeli nie maja sklepików hotelikow czy barow :) ale nie chcialbys zeby nasza miescine odwiedzali turysci i nie przebywali tylko na kopalni ??przeciez mamy ladnie wyremontowany rynek, fajnie zobaczyc grupke nieznajomych na miescie a nie samych mieszkancow i to raz w tygodniu w soboty kiedy jest targ :)
Ostatnio zmieniony czwartek 01 lip 2010, 21:58 przez niebieski24, łącznie zmieniany 2 razy.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 01 lip 2010, 21:54

W ramach wieczornej przejażdżki rowerem podjechałem pod wyciąg.
Zdjęcie budynku umieściłem powyżej (czyn społeczny).

Parking nie jest problemem, dzień pracy fadromą czy czymś podobnym i jest miejsce na 30 aut.

W sumie fajnie by było...

Może by się dało gdzieś z kopalni z Górniczej trochę wody wyciągnąć...

ehhh... "kiełbasa swojska wyborcza"....

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » czwartek 01 lip 2010, 21:58

co do zdjec ktore dodales z Michalowki widnieje tam napis CZYN SPOLECZNY , wydaje mi sie ze nawet dzisiaj w naszym miescie znajdzie sie grupka osob spora czesc to pewnie uzytkownicy tego forum ktorzy zrobili by taki czyn spoleczny w tych czasach ja smialo moge powiedziec tu i teraz na lamach forum ze bardzo chetnie nie odplatnie poswiece swoj czas w taki celu :)

Nawet nie chodzi mi o sam czyn w ramach wyciagu ale jesli beda kiedys organizowane jakies czyny tak jak kiedys na forum widzialem DOBEK PLANTI I KOSTY chciali troszke posprzatac stary cmentarz to bardzo prosze o wiadomosc na skrzynke ja zawsze bardzo chetnie pomoge :)

ODPOWIEDZ