DLA TURYSTY I NIE TYLKO

Awatar użytkownika
adamski
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Mieszkaniec

Re: DLA TURYSTY I NIE TYLKO

Post autor: adamski » poniedziałek 31 maja 2010, 21:38

Coś się dzieje, ale szkoda że będzie tylko jeden komin może nie zasypany. Ciekawe czy w planie jest oświetlenie wapienników i wykarczowanie zarośli i drzew od strony Stoku bo na razie nic nie widać. Mam zdjęcia i jak znajdę chwilę to wstawię.
Pozdrawiam
Adamski

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » poniedziałek 31 maja 2010, 22:11

Cieszę się że coś się robi ,ale po tym remoncie ciężko będzie wyjaśnić turystom że to był kompleks piecowy do wypalania wapienia.Tak jak w przypadku ewangelika zacierana jest istota obiektu.Z trzech pieców zostanie jeden ,ten z kominem.Reszta zamurowana i od góry zalana płytą tarasową.Ten z kominem też od dołu ma zamurowane wloty[nadinterpretacja BHP].Zamiast wyremontowanych wapienników będzie taras widokowy na Złomex.Nie ważny jest obiekt ważny jest taras,tak to odebrałem.Trzy tysiące lat temu potrafiono wznieść piramidy,dziś nie można oczyścić wnętrza dwóch pieców ze śmieci i domurować kominów,aby zachować pokoleniom obraz pierwotny . Piszecie że my jesteśmy negatywnie nastawieni do władzy.Sztuka dla sztuki,dla zjadacza chleba może tak być.Nie dla mnie.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 01 cze 2010, 00:02

Dostrzezmy pozytywy.Wazne,ze wreszcie piece beda zabezpieczone i sie nie zawala.Tam juz w zime jedna sciana runela pare lat temu.Pozostawmy narazie oceny i zobaczmy jaki bedzie efekt koncowy remontu.Taka forme zagospodarowania byc moze przyjeto ze wzgledu na nowa forme wykorzystania.Zgadzam sie,ze karczowanie od strony drogi jest niezbedne.Drzewa korzeniami rozsadzaja wszystko.Trabie juz o wycince od paru lat tutaj,moze kiedys wytrabie :?: Piekna architektura piecow,szary kamien przyciaga oko.Po remoncie drogi,karczowaniu zarosli niewykluczone,ze w przyszlosci moglaby powstac zatoczka,zajazd gdzie moznaby sie samochodem zatrzymac.Tam jest cale pobocze do zagospodarowania.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 01 cze 2010, 09:08

Szkoda, że nie znalazł się inwestor, który chciałby wykorzystać walory pieców do wypalania(patrz piękny widok wapienników na znanej reklamie-rys. chyba Kirscha z Wrocławia) i zachować ten widok dla przyszłości. A może w przyszłości dobudować makiety aby zachować ten widok? W Morawie potrafiono wykorzystać piec wapienny i wygląda to ładnie a tak niedaleko od nas. Być może, że piece w Złotym Stoku są projektu tego samego autora co w Morawie a tam pisze się , że ten obiekt Schinkla jest jedyny w Europie. Ale dobrze, że nasze obiekty będą chociaż utrzymane w dotychczasowym stanie i nie będą ulegały dalszej korozji wodą, atmosferą i działalnością człowieka. Chwała za to.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » wtorek 01 cze 2010, 10:18

Drogi Arsenie dlaczego piszesz, że chyba Schinkla. One są w 100% jego dziełem. Pozdrawiam Szperacz

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » wtorek 01 cze 2010, 11:54

Cieszę się, że mam potwierdzenie z innego źródła. Wiem, że są trzy rodzaje zakładów wypalania wapienia.
Wapienniki miejskie, wapienniki książęce i wapienniki Marianny ale nie wiem jak to umiejscowić w terenie. Są jeszcze wapienniki w lesie razem z kopalnią oraz wapienniki przy drodze na Lądek i na Paczków.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 01 cze 2010, 12:21

Kiedyś pokazywałem tą pocztówkę.Oba kompleksy piecowe.Architektura jakby ta sama lecz ,różnią się .Być może po prostu inne typy.Tamte piece są wyżej więc i kominów takich nie ma.Zauważcie panowie że stały 4 piece bez kominów.Dziś mamy trzy w tym jeden z kominem.Chyba że ten czwarty to nie piec tylko most nad drogą. :lol: POZ

http://img6.imageshack.us/img6/512/p1040155f.jpg

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » wtorek 01 cze 2010, 16:16

Według mojej wiedzy piece były połączone mostem /na którym był pas transmisyjny czy jak go tam nazwać/ z wyrobiskiem po stronie Czech. Urobek z Czeskiej strony tak był transportowany i od razu zasypywano piece. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » wtorek 01 cze 2010, 16:32

Adamskiemu odpowiadam. Robi się to na co radni uchwalą środki w budżecie (patrz Budżet na 2010). Budżet samodzielnie przy pomocy sztabu urzędników realizuje burmistrz . Zaczyna od poszukiwania projektanta, zleca wykonanie projektu i (nie musząc powiadamiać R.M że któryś z tematów ma już projekt) ogłasza przetarg oraz zleca najtańszemu, nie znaczy ze dobremu wykonawcy. Pomimo wniosków przewodniczącego R.M. o powoływanie każdorazowo kompetentnego (nawet społecznego) zespołu, aby przeanalizować ocenić i ew. znaleźć błędy w projekcie przed zleceniem do wykonania, niestety burmistrz tego nie robi bo nie musi. Od uchwalenia budżetu on odpowiada za realizację zadania, jeśli nie wykona może nie otrzymać absolutorium (które jak widać w Ziębicach nie ma specjalnego wpływu). Zadanie zgodnie z tytułem w budżecie bywa zrealizowane (!) ,a skutki często i takie że: wybudowano boisko z nawierzchnią od roku nie do wykorzystania, bez możliwości zraszania, chodnik trzeba było dorobić za nasze pieniądze. A wapienniki- zamiast podpatrzyć u sąsiadów w Travnej ,zaprojektowano zasypanie i bez możliwości wglądu. ( Co do kominów to jedyna nadzieja że pozostałym trzem w następnej kadencji odtworzy się kominy). A, basen o którym pisałem, a wyciąg narciarski, a platforma na Jaworniku w odróżnieniu od Borówkowej nie ma gdzie usiąść (bo nie zaprojektowano), a tablice na ścieżkach z błędami, w Rynku np. reklamuje się Borówkową a nie Jawornik itp., itp. Czekają trzy największe jeszcze zadania aby tylko zlecić wykonawcy w b.r. - zaczynając od boisk przyszkolnych. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 01 cze 2010, 19:02

Dzięki szperaczu.Wracając do tematu tych pieców które są w trakcie prac.Choć zupełnie nie podoba mi się zacieranie istoty budowli,to do wykonywanych prac jako fachowiec nie mam żadnych zastrzeżeń.Firma po prostu realizuje projekt zaakceptowany przez władze.Przyjrzałem się w szczególności rekonstrukcji murów,i muszę przyznać że laikowi będzie ciężko dostrzec wstawki.Na rozsadzonych przez korzenie murach oporowych niedawno rosły dorodne brzozy ,nie ma śladu po tym stanie.Żal mi tylko zamurowania wszystkich wylotów i nie wyczyszczenia dwóch pieców.Przecież można było wstawić kraty zamiast murów [dla bezpieczeństwa zwiedzających]te mury i tak są głęboko w środku i ludzie będą robić sobie zdjęcia wewnątrz,a mogli by robić przy kracie a nie murze.To tylko mój taki niedosyt w sprawie,aby nie było że się ciągle czepiam powiem że ryneczek to świetny projekt i robota.poz
http://img693.imageshack.us/img693/862/p1040243z.jpg
http://img691.imageshack.us/img691/8591/p1040242.jpg

Awatar użytkownika
makalu9
Dreptacz
Dreptacz

Post autor: makalu9 » wtorek 16 lis 2010, 09:51

Pragnę zaanonsować bardzo ciekawy artykuł w miesięczniku NPM o Złotym Stoku, o Górach Złotych. Sam nagłówek mówi wszystko..."Cudze chwalicie...."
Autor zachęca do odwiedzenia naszego miasta oraz spaceru szlakiem na Jawornik Wieki.
Tak więc, promocja nie tylko kopalni, ale pięknych gór otaczających miasto.
Oto link zachęcający, a grudniowy nr NPM jeszcze można kupić w kiosku.

http://www.npm.pl/index.php?action=site&pid=403&id=68

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 16 lis 2010, 09:56

W Empiku jest na pewno. Jak ktoś chce to mogę kupić.

ODPOWIEDZ