Oznakowanie szlaków

Kosty
Sztygar
Sztygar
Relacja: Mieszkaniec
GG: 5343105

Oznakowanie szlaków

Post autor: Kosty » piątek 31 sie 2007, 09:29

Ostatnio wybrałem się z dziewczyną na pieszy wypad na Ptasznik. Szedłem od Złotego stoku czarnym szlakiem, później spod ptasznika chciałem wejść na niebieski i wyjść na drodze Złoty Stok - Kłodzko, na odcinku między Laskami a Podzamkiem. Ostatecznie udało się, jednak aby tegop dokonać trzeba było wykazać się momentami zdolnościami detektywistycznymi, ponieważ oznakowanie szlaków, w niektórych momentach jest fatalne. Trasa sama w sobie jest bardzo przyjemna, jednak częste błądzenie psuje jej urok. Są miejsca, gdzie na rozwidleniu ścieżki oznakowanie wskazuje, że szlak idzie w prawo, po przejściu oznakowanych na szlak, ok 200 m oznaczenia kończą się i nie wracają. Po powrocie na rozwidlenie okazuje się, że właściwa droga wiedzie w lewo, tyle że oznakowanie jest na tyle daleko, że z rozwidlenia nie sposób go dostrzec. Bardzo duża część oznaczeń po prostu jest stara i już "wyblakła" i trudna do zauważenia.

ps
Pierwszy post po długiej przerwie :]
www.parkour.one.pl ---- "....zobacz sam, jak gumisie skaczą tam i siam...."

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 31 sie 2007, 09:39

Miałem podobną przygodę z Ptasznikiem. Poszedlem trasą Złoty Stok - Jawornik - Jaskinia Radochowska - Ptasznik - Złoty Stok. Wszystko szło dobrze aż do momentu dojśćia na Ptasznik. Ponieważ była już godzina ok. 20 błądzenie po tych nieoznakowanych szlakach przysporzyło mi trochę nerwów. W końcu jednak szczęśliwie dotarłem do domu :)
Okolice góry Ptasznik to naprawdę ciekawa okolica. Z Ptasznika nie roztacza się tak wspaniały widok jak z Jawornika jednak jest tam o wiele bardziej dziko. A może przydałoby się "zapuścić" tam jedną z naszych ścieżek rowerowych ?
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Kosty
Sztygar
Sztygar
GG: 5343105

Post autor: Kosty » piątek 31 sie 2007, 09:51

Pod Ptasznik dochodzi chyba ścieżka rowerowa ze strony Kłodzka, tak przynajmniej mówią oznakowania pod Ptasznikiem. Można by puścić kawałek od Chwalisławia i połączyć je
www.parkour.one.pl ---- "....zobacz sam, jak gumisie skaczą tam i siam...."

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » piątek 31 sie 2007, 14:00

Z oznakowaniem szlaków turystycznych jest problem chyba wszędzie. W ubiegłym roku też zgubiłem trasę w rejonie Śnieżnika (trochę dzięki pracom drwali) :wink: . Obecnie zawsze zabieram ze sobą aktualną mapę - ma nawet siatkę GPS (skala 1:50.000).
Z tej mapy mogę opisać ścieżkę rowerową (czerwoną) zaczynającą sie w Bardzie i poprowadzoną przez: Janowiec-Laskówkę-Laski. Tutaj k. kościoła skręt na wschód i dalej: parking powyżej Lisiego Zakrętu-Chwalisław. Dalej trasa prowadzi po wschodniej stronie tej wioski w rejon G. Kopciowej aż do doliny przed Długim Garbem. Nastepnie: wzdłuż doliny do Leśniczówki Chwalisław-drogą wiejską na południe 500m (czarnym szlakiem) i skręt na północny zachód do Przeł. Chwalisławskiej. Góra Ptasznik pozostaje w odl. ok. 500m w kierunku południowym. Stąd ścieżka prowadzi k. Kolonii Gajek do Przeł. Kłodzkiej a dalej po zachodniej stronie grzbietów G. Złotych i Bardzkich aż do p. wyjściowego, czyli Barda. W sumie ścieżka trudna i bardzo kręta!
Może już są turyści z rowerowym GPS? :P
Przyjemnych zdarzeń na turystycznych szlakach życzę,
Stanisław.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » wtorek 27 lis 2007, 18:30

Nareszcie! Na Jaworniku z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Górach Złotych, gmina ustawiła stylową tablicę, z panoramą i informacjami zachęcającymi do odwiedzenia naszego miasteczka. Z turystycznym pozdrowieniem!
Obrazek

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » środa 28 lis 2007, 14:41

Piękna tablica i jak zaznaczył INTER nareście. Kiedy będziemy mogli powiedzieć - nareście mamy wieżę widokową na Jaworniku? Czesi uporali się z problemem na Borówkowej... piękna rzecz i jeszcze piękniejsze widoki. Gratuluje tablicy w oczekiwaniu na wieżę.

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » czwartek 10 kwie 2008, 21:23

1.Wiadomość dla wszystkich którzy na szlaku się pozdrawiają! Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. - Plac J.P.II nr 1 organizuje w najbliższym miesiącu kurs dla chętnych na uprawnienia ZNAKOWANIA SZLAKÓW turystycznych (znakowacza). Może to zaciekawi tych którzy lubią wędrować a przy okazji legalnie można dorobić, bo jak widać z powyższych postów jest nie tylko co odnawiać ale i uzupełniać.
2.Problem wieży na Jaworniku. Od kilku lat radni powiatowi ze Złotego Stoku informowali że władze Powiatowe mają to na uwadze. W tym czasie Czesi nie spali i przywrócili ze środków unijnych na Borówkowej. Pozyskanie środków teraz na wieżę jest bez szans. Ale znów Ząbkowice razem z nadgranicznymi gminami starają się o środki na SZLAK MARIANNY ORAŃSKIEJ . Ponieważ trasa wiedzie przez Jawornik jest szansa umieścić w tym prjekcie platformę widokową .

madzia
Bajtel
Bajtel
Relacja: Turysta

Re: Oznakowanie szlaków

Post autor: madzia » środa 21 kwie 2010, 15:56

Czy Kikoł i Ptasznik terytorialnie należą do gminy Złoty Stok?

ODPOWIEDZ