Tajemniczy kamień

GAWLITZEK

Tajemniczy kamień

Post autor: GAWLITZEK » środa 17 sie 2005, 18:44

Witam.To znów ja :wink: Jestem niezmordowany i mam dla was kolejną zagadkę.Otóż: idąc drogą za kamieniołomami na pustelnik po lewej stronie przy wcięciu w skale tuż przy samej drodze prawie na szcycie stoi w krzakach kamień owalny z zamazanymi i wyrytymi starymi napisami(coś próbowałem kiedyś odczytać kilka liter ,, Stein....?)Kiedyś mówiono ze jest tam ktoś wg opowiadań starych pochowany, inny ktoś powiedział ze z tym kamieniem zwiazana jest legenda....Moze wiecie cos na ten temat, jak tak to piszcie.Dobek spytaj swojego dziadka moze on wie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 17 sie 2005, 21:22

Zapytam dziadka i muszę namierzyć kamień... Chyba nie będziesz miał mi za złe jeżeli zrobię zdjęcia tego kamienia i opublikuje na mojej nowej stronie??? Chcę na niej wypromować Złoty Stok prezentując właśnie takie ciekawostki bo dla mnie taki kamień jest równie ciekawy jak Kościół czy Ratusz... Pozdrawiam.
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » środa 17 sie 2005, 21:39

Niech żyje kamień :!:
Nie kradnij! Władza nie znosi konkurencji!

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » czwartek 18 sie 2005, 08:06

ooo... widzę że zawiązuje sie nowa drużyna pierścienia /sorry KAMIENIA
a jak w tym kamieniu zaklęte jest zło?

;-) ;-) ;-)
\ totus_tuus

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » czwartek 18 sie 2005, 14:40

GAWLITZKU kamień ten jest pamiątkowym kamienim ku czci Dyrektora Szkoły Leśnej jaka kiedyś mieściła się w Złotym Stoku. Byłem tam i mam już zdjęcia. Obok kamienia znajduje się zasypane wejście do sztolni.
Miło mi że mogłem Ci pomóc :)

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Majemniczy kamień

Post autor: Primus Inter Pares » czwartek 18 sie 2005, 19:08

Do powyższych formacji dodam: Napis na kamieniu brzmi "Riegerstein" czyli kamień Rigera tak jak podano. Był on pierwszym dyrektorem i zalożycielem Schlesische Forstschule Reichenstein otwartej 11.06.1920r.Działającej do końca wojny. Po wojnie dyrektorem został Monse.Szkoła dalej kształciła leśnikówi miała swój hymn b.patriotyczny śpiewany podczas codziennego apelu ,zaczynający się od słów: " My przyszlismy w śląskie te strony,by na straży ich wiernie tu stać. I rozwinąć nasz sztandar zielony złotostocka leśna brać." A wracając do Rigera pomimo paraliżu wnoszony na salę dalej prowadził wykłady i za to z wdzięczności ówcześni leśnicy postawili ten kamień. A ścieżkę między Pustelnią i mostkiem za Złotym Jarem nazwali Scieżką Rigera.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Site Admin
Relacja: Były mieszkaniec
Kontakt:

Re: Majemniczy kamień

Post autor: admin » czwartek 18 sie 2005, 19:34

Primus Inter Pares pisze:Do powyższych formacji dodam (...)
:)

Miło, że dołączył Pan do forum i znajduje czas, żeby podzielić się z nami swoją wiedzą :lol:

Pozdrawiam,
Szymon

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Tajemniczy kamień

Post autor: Primus Inter Pares » czwartek 18 sie 2005, 20:35

Wagarowalem na j.polskim - teraz to wychodzi w postaci "hutelu" i"formacji", a ile bedzie następnych?

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » czwartek 18 sie 2005, 22:10

Cenne informacje. Cenny użytkownik. No nic dodac do tych słów i nic ująć :!:

GAWLITZEK

Post autor: GAWLITZEK » piątek 19 sie 2005, 10:50

Brawo Dobek, brawo Primus Inter Pares- dobra robota. Primus Inter Pares - no,no gratuluje wiedzy, fajnie ze dołączyłeś do naszych dyskusji. Poczytaj nasze posty na inne tematy.
Już myślałem, że się nie dowiem co z tym kamieniem jest związane.
Dobek - a wogóle to czemu miałbym mieć coś przeciwko fotografowaniu tego kamienia.Jeżeli ma to służyć w dobrym celu to nie mam nic przeciwko.Dlatego o nim opowiedziałem na forum, choć się zastanawiałem czy to zrobić bo chyba niektórych rzeczy lepiej nie ujawniać by uniknąć ich zniszczenia.A poza tym ten kamień nie jest moją własnością tylko zabytkiem, pomnikiem przeszłości. Ale miło że spytałeś.Bardzo dobrze, że tam poszedłeś i porobiłeś zdjęcia, no i super by było jeżeli na tej stronie którą tworzysz byś opisał historie tego kamienia + fotki( najpierw należałoby jednak trochę wykosić zarośla ).Będzie to oryginalna rzecz której nie ma na innych stronach.Gratuluję pomysłu, będę się starał pomagać jak tylko mogę.
Wg moich danych, w które zaglądałem wczoraj, a które sam spisałem kiedyś to ten Dyrektor Śląskiej Leśnej Szkoły w Złotym Stoku nazywał się Gustaw Rieger i zmarł w 1937 roku.Jego grób o ile pamiętam zachował się w bardzo dobrym stanie na starym cmentarzu przy murze od strony przystanku PKS.
Ja coś kiedyś słyszałem, że syn tego Dyrektora jakoś tragicznie zginął na polowaniu.Moze cos wiecie o tym?Myslałem wiec że to pomnik jego syna.No i czemu tak blisko sztolni?Tylko kto to może wiedzieć.Mnóstwo pytań bez odpowiedzi - niestety.Dobek może Twój dziadek albo ktoś inny wie coś więcej?Popytajcie, ta historia jest interesująca.Jeśli ktoś coś wie na ten temat to niech się tym podzieli z nami na forum.
Dla zainteresowanych -zdjęcie tego Dyrektora jest na tej stronie, na jednym ze skanów reklamujących Szkołę Leśną (Schlesische Forstschule)w katalogu Stare Zdjęcia -,, kalendarz z 1924 r.''

A tak swoją drogą fajnie by było zadbać o to miejsce:jakąś tabliczkę umieścić na tym kamieniu lub drzewie z informacjami o jego historii, wykosić chwasty no i jakieś krzaczki posadzić ozdobne. Tamtędy bardzo często mieszkańcy i turyści chodzą na spacery, a to moim zdaniem taka naprawdę fajna ciekawostka(a raczej już legenda) którą można wypromować niewielkim kosztem i którą warto wypromować.

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » piątek 19 sie 2005, 11:35

To jest bardzo dobry pomysł. Takie miejsca ściągały by turystów. Co prawda, trzeba by zadbać o tamten teren, ale jak by sie chodziło po Złotym i na każdym kroku jakiś ciekawy pomnik i ciekawa tablica z jego historią :?: Takie miejsca ściągały by turystów. A nasze miasto by wypiękniało. GAWLIZKU może podasz mail na PW albo numer gg :?:

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 19 sie 2005, 11:46

No to teraz mam dużo informacji i spokojnie mogę opisać ten kamień na swojej stronie. Primus ma bardzo dużą wiedzę. Zastanawiam sie kim on może być. Jak narazie przychodzi mi na myśl tylko jedna osoba... A wracając do tematu to uważam że ten kamień jest bardzo ciekawy a gdyby jeszcze odkopać chociaż troszkę sztolnię która się tam znajduje to byłoby to naprawdę fajne miejsce.

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » piątek 19 sie 2005, 11:54

Albo przynajmniej zrobić ozdobne wejście. Żeby ludzie mieli co oglądać. Tam jest nawet ładny placyk. Jak by tam wykosić. Kilka ławeczek postawić. To był by to ładny punkt wypoczynkowy. Tylko włąśnie jeszcze z tą sztolnią trzeba coś zrobić.

Gość

Post autor: Gość » piątek 19 sie 2005, 15:45

Może Kudłaty ze swoją ekipą dałby radę odkopać tą sztolnię - chodzi tylko o kawałek żeby było widać wejście... Zebrało by się kilku - nastu ludzi i może byśmy zrobili tam porządek skoro władze nie chcą. Weźmy sprawy w swoje ręce bo to miasto jest nasze a nie ich ...

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 19 sie 2005, 15:49

Może Kudłaty ze swoją ekipą dałby radę odkopać tą sztolnię - chodzi tylko o kawałek żeby było widać wejście... Zebrało by się kilku - nastu ludzi i może byśmy zrobili tam porządek skoro władze nie chcą. Weźmy sprawy w swoje ręce bo to miasto jest nasze a nie ich ...
To ja napisałem tylko zapomniałem się zalogować :)

GAWLITZEK

Post autor: GAWLITZEK » piątek 19 sie 2005, 19:59

Oj Planti, Planti...Czy czytasz moje wszystkie posty?Przestań pić tą arsenówkę z rzeki ;) Pisałem już, że nie mam internetu w domu, więc nie mam gadu-gadu.A mail mi się kiedyś schrzanił w wirtualnej,ale założę sobie nowy jak będe miał czas i zainteresowanym podam( planti a jakie masz osobiste i supertajne sprawy że chcesz mojego maila?) ;)
No ale przyznam, że pomysł masz dobry z tym miejscem przy Kamieniu Riegera, żeby tam zrobic ławeczkę i teren oczyścić z krzaków+jakieś drzewka+tablica i będzie ok.Trzeba jeszcze tylko się więcej o tym Riegerze dowiedzieć i o całej tej historii z jego synem - jeśli to prawda.A wogóle to czemu on był sparalizowany?
Jeszcze ta sztolnia mnie frapuje.Wiedziłem od dziecka, że tam było wejście ale nie mogłem jej nigdzie na mapach znaleźć.Więc nawet nie wiem jak się nazywa i z którego jest roku oraz czy po wojnie jeszcze była używana itp.A może wiecie?No bo jeżeli przed przybyciem Polaków wejście już było zasypane to warto się nią zainteresować.Chciałem tam kiedyś kopać ale nie wiedziałem dokładnie gdzie.Jeśli coś wiecie na temat tej sztolni i Riegera to piszcie. Apomysł z odkopaniem chociaż kawałka sztolni tak żeby pokazać wejście jest świetny!

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 19 sie 2005, 20:28

No GAWLITZKU mamy jedną sprawę którą nie możemy napisać narazie na forum a z Tobą chcialibyśmy się tym podzielić :D No ale wracając do Kamienia Riegera to myślę że należałoby również popracować nad kapliczką na Pustelniku. To jest dopiero świetne miejsce które przyciągnęło by turystów. A jeszcze jakby skosić drzewka wkoło tak aby było widać ją z daleko to by była prawdziwa perełka. Trzeba tylko mieć na to wszystko pieniądze... bo nasze chęci niestety tego nie zrobią...

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » piątek 19 sie 2005, 20:35

No sorry Gawalizek. Ja trochu rozczepany jestem. A jestem na odwyku arszenikowym :P No Dobku to jest pomysł, ale na to trzeba więcej funduszu :!: Bo w około tego trzeba by zrobić przebudowe. Ale za to jak by to się udało to jakie by były efekty :!: Bo tam przy Riegerze to mało kasiurki by poleciało.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 19 sie 2005, 20:42

Chyba że byś stanął obok kamienia i miniaturowe kamienie z napisem "Rieger Stein" sprzedawał :D co ty na to ??? Nie musiałbyś iść do liceum ??? 8) 8) 8)

Awatar użytkownika
plantik
Sztygar
Sztygar
Kontakt:

Post autor: plantik » piątek 19 sie 2005, 21:07

Chodzi mi o to że mało pieniędzy trzeba by włożyć w zrobienie tam punktu wypoczynkowego. Bo żeby odnowić kapliczke na pustelniku to trzeba by już zaplanować większe przedsięwizięcie(ciekawe ile błedów zrobiłem).

ODPOWIEDZ