Inne sztolnie poza trasą turystyczną

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Re: WAPIENNIKI

Post autor: łazik » poniedziałek 24 sty 2011, 09:42

No z ta sztolnią nawet sztygar Tadek miałby kłopoty,a skoro ekipy tam wymiękały to musi być grubo zawalona.Ale np czy błotnista nie była z nią połączona,a błotnistą odkopać to żaden kłopot,ona raczej nie jest nawet zawalona ,tylko zasypana żużlem.Następna sztolnia to w linii prostej od jaru nad granicą[szybik],a najciekawsza moim zdaniem w tym rejonie to ta długa za czarnym stawem po prawej stronie,tam nikt nie próbował kopać, aby wejść.A i jeszcze jedna ,przed jarem w wąwozie tym obok mostku u góry po lewej.
To o czym bułka pisze jest tez ciekawe 3 leje 5m sred około i pod skałą jeden.No ale to są ewidentnie zawalone szyby i nawet nie próbował bym kopać,daremna i bardzo niebezpieczna robota.
Coś z tematu zeszliśmy bo tu o wapiennikach,ale właśnie w tym rejonie one też były,oj możliwości pełno. :) poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 sty 2011, 17:06

łazik pisze:a błotnistą odkopać to żaden kłopot,ona raczej nie jest nawet zawalona ,tylko zasypana żużlem.
Nie wiadomo gdzie jest dokladnie wlot tej sztolni,tam jest pelno zuzlu.Dobrze byloby odkopac.Dowiedzielibysmy sie cos o roku wybicia tej sztolni a takze skad ten obfity wyplyw wody.
łazik pisze:Następna sztolnia to w linii prostej od jaru nad granicą[szybik]
Jest tez ogromny lej nad granica(wywietrznik)ktory 20 lat temu byl jeszcze drozny w 100%+jest sztolnia na Soltysiej 2 metry od drogi ktora odkopalem kiedys.
łazik pisze:a najciekawsza moim zdaniem w tym rejonie to ta długa za czarnym stawem po prawej stronie,tam nikt nie próbował kopać, aby wejść
Tej nie moge znalezc na mapach.Kiedys ja widzialem chyba na jakiejs starej mapie.Masz mape z ta sztolnia?
łazik pisze:A i jeszcze jedna ,przed jarem w wąwozie tym obok mostku u góry po lewej.
Sa jeszcze co najmniej dwie w tym rejonie do ktorych mozna sie troch wczolgac.Sa bardzo stare.Jedna tez za pomnikiem Riegera-nie zapominajcie.
łazik pisze:Coś z tematu zeszliśmy bo tu o wapiennikach
Tak, zeszlismy jak zwykle bowiem w specjalnie zalozonym temacie ,,inne sztolnie poza trasa turystyczna'' nigdy sie nie wypowiadacie cokolwiek bym nie napisal.Niewidzialny dla Was ten temat jest czy co :?
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Inne sztolnie poza trasą turystyczną

Post autor: _tomek » poniedziałek 24 sty 2011, 17:30

Tak, zeszlismy jak zwykle bowiem w specjalnie zalozonym temacie ,,inne sztolnie poza trasa turystyczna'' nigdy sie nie wypowiadacie cokolwiek bym nie napisal.Niewidzialny dla Was ten temat jest czy co
Może warto uzgodnić z kopalnią jakieś stanowisko w tej sprawie.
1. We wszystkich dostępnych mieszkają chronione nietoperze
2. Kilka z nich jest niebezpiecznych
3. A większość nieatrakcyjnych.
Ja osobiście nie chcę podawać ich lokalizacji, bo:
1. Przyjadą eksploratorzy - różnego kalibru...widziałem co potrafią zrobić w Zalesi - kopalni uranu...taaakie doły wykopali....
2. Miejscowe dzieci będą miały ułatwione zadanie i jeszcze powpadają...Np. sztolnia "przy drodze"..

Kopalnia filtruje eksploratorów co się do nich zgłoszą. Większości zapewni rozrywkę na tym co jest. Po co w tamte włazić?

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 24 sty 2011, 18:16

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... erze_.html

Podczas liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym przyrodnicy znaleźli 204 martwe ssaki. Miały poobrywane głowy, połamane skrzydła. - To człowiek zaatakował te zwierzęta, a nie drapieżnik - twierdzą naukowcy. Sprawę bada policja

(...)
Zdaniem przyrodników spadek liczby nietoperzy, ale i okrutny wandalizm to efekt m.in. słabego zabezpieczenia bunkrów. - Okratowanie nie spełnia swojego zadania, bo co roku warte tysiące złotych kraty znikają. Nielegalni turyści wchodzą gdzie chcą, straszą nietoperze, urządzają pikniki w podziemiach - mówi dr Kokurewicz. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie firmy ochroniarskiej, która założyłaby kamerę przy każdym z wejść.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 sty 2011, 19:29

_tomek pisze:Po co w tamte włazić?
Ci komputerowcy....zero romantyzmu :wink:
Po co?Chocby dla inwentaryzacji,dla wydobycia artefaktow gornicznych minionych wiekow.Poza tym nigdy nie wiadomo co sie odkryje:moze jeszcze starsze sztolnie niz ksiazeca,moze jeszcze wiekszy wodospad,nieznane gatunki organizmow itp.
Mozna zbadac i zasypac ponownie.
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 24 sty 2011, 19:52

GAWLITZEK pisze:
_tomek pisze:Po co w tamte włazić?
Ci komputerowcy....zero romantyzmu :wink:
Po co?Chocby dla inwentaryzacji,dla wydobycia artefaktow gornicznych minionych wiekow.Poza tym nigdy nie wiadomo co sie odkryje:moze jeszcze starsze sztolnie niz ksiazeca,moze jeszcze wiekszy wodospad,nieznane gatunki organizmow itp.
Pozdrawiam
Gawlitzku...jest przecież Książęca! Będą walentynki - bierz walentynkę i przyjeżdzaj - w środku jest na pewno równie romantycznie jak w innych dziurach :)

Nawet Ci kilof i łopatę pożyczę....a co! miej też swój wkład w badania :)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 sty 2011, 20:13

_tomek pisze:Gawlitzku...jest przecież Książęca! Będą walentynki - bierz walentynkę i przyjeżdzaj - w środku jest na pewno równie romantycznie jak w innych dziurach :):)
Juz chodzenie po sztolniach z kolezankami przerabialem :? Sa absolutnie zbedne w kopaniu :wink:
Chodzilo mi o romantyzm w odkrywaniu czegos nowego.Pamietasz swoj poczatkowy pesymizm przy temacie szubienicy a potem sam machales z lopata :lol:
_tomek pisze:Nawet Ci kilof i łopatę pożyczę....a co! miej też swój wkład w badania :)
Oj juz sie kiedys nakopalem.Ale czemu nie,troche mi tego brakuje :wink:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 24 sty 2011, 21:08

GAWLITZEK pisze:Nie wiadomo gdzie jest dokladnie wlot tej sztolni,tam jest pelno zuzlu.Dobrze byloby odkopac.
w błotnistej to najmniejszy kłopot , wiadomo że trzeba kopać za źródłem,woda pokarze wejście.
GAWLITZEK pisze:Tej nie moge znalezc na mapach.Kiedys ja widzialem chyba na jakiejs starej mapie.Masz mape z ta sztolnia?
Jest tu.Ciekawe co oznaczają te daty przy wapniakach.
Obrazek
GAWLITZEK pisze:Niewidzialny dla Was ten temat jest czy co :?
Tak jakoś nie ma porządku z tymi postami,nie że niewidzialny,tylko w kontekście się coś pisze i powstaje wielowątkowość w jednym poście.
_tomek pisze:Może więc lepiej zamiast odkopywać i rekonstruować piec znajdujący się w pobliżu Czarnego Stawu, zbudować nowy i wypalić w nim dolomit, np. na placu obok odbudowanego wapiennika, czy rzeczywiście gdzieś w Złotym Jarze.
Tych 19 wiecznych nie odbudowano tylko zrobiono taras widokowy,a marzy się obok rekonstrukcja starszego.To nierealne.Nikt palcem nie kiwnie.
_tomek pisze:Wtedy przynajmniej nie zniszczymy istniejących jeszcze resztek pieca zostawiając jego rekonstrukcję archeologom.
Archeolodzy raczej by nie rekonstruowali,wykopali by ,zbadali i rubta co chceta.
_tomek pisze:Posługując się zdjęciem z Mauerbach i photoshopem :) mój tato zrekonstruował piec znajdujący się w pobliżu Czarnego Stawu na tym zdjęciu.
Ładne cacko,widziałem na tablicy.Nasz był wyższy niż 2,5m ale , pewnie różnych wielkości były .

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 24 sty 2011, 21:32

Dzieki za mape.Popatrz na dol mapy.Jest tam Joseph Stollen-Sztolnia Jozefa.Ta sztolnie odkopalem-jest tam zawal.
A co do sztolni za Czarnym Stawem-bylem chyba w srodku,ta sztolnia jest wysoko polozona.Tam da sie wczolgac kilka metrow i jest zawal.Ale to jest do przekopania,bo z tego co pamietam to jest to jakas glina a nie kamienie.
Ta sztolnia musi byc bardzo stara bowiem nawet na tej mapie nie ma nazwy a to znaczy,ze Niemcy juz wtedy nie pamietali jej nazwy bo byla pewnie tak stara.O wiekowosci sztolni swiadczy tez fakt,ze tam sie wchodzi na kucaka a tak drazono kilkaset lat temu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 24 sty 2011, 21:43

_tomek pisze: We wszystkich dostępnych mieszkają chronione nietoperze
Masz rację ,mieszkają ale w dostępnych.odkopanie tych niedostępnych jest na plus tym ssakom,nam też.
Moim zdaniem dyskusja nie powinna tyczyć się czy ,tylko kiedy
_tomek pisze:Kilka z nich jest niebezpiecznych
Właściwie wszystkie są,ale nie sens aby tam chodził kto chciał.Ważne aby było to atrakcja wąwozu i ostoja zwierzyny.
_tomek pisze: A większość nieatrakcyjnych.
To fakt,te płytkie małe dziury na może nie podniecają.
_tomek pisze:Przyjadą eksploratorzy - różnego kalibru...widziałem co potrafią zrobić w Zalesi - kopalni uranu...taaakie doły wykopali....
Tego nikt nie powstrzyma.Są ciekawe miejsca są ich koneserzy.Tylko fakt,większość z nich niema pojęcia po co kopie,myślą że wszędzie są zakopane skarby.
_tomek pisze: Miejscowe dzieci będą miały ułatwione zadanie i jeszcze powpadają...Np. sztolnia "przy drodze"..
Są kratki i są kraty.
_tomek pisze:Kopalnia filtruje eksploratorów co się do nich zgłoszą. Większości zapewni rozrywkę na tym co jest. Po co w
Tak aby sobie guza nabić,potaplać się ,wystrachać,popodziwiać,wkurzyć się że jest jakiś zawał.a i bursztynową komnatę wyciągnąć. :D

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 24 sty 2011, 21:52

Byłem w tej sztolni Józefa,piękna bo widać w niej przodek z półką ,czyli dwóch górników jak kopało,jeden na górze,drugi na dole,obaj ściśnięci jak sardynki.
GAWLITZEK pisze:A co do sztolni za Czarnym Stawem-bylem chyba w srodku,ta sztolnia jest wysoko polozona.Tam da sie wczolgac kilka metrow i jest zawal.Ale to jest do przekopania,bo z tego co pamiętam to jest to jakaś glina a nie kamienie.
Musisz mi kiedyś pokazać,ja złaziłem ta górę właśnie za nią i wejścia nie znalazłem.Znalazłem potencjalne miejsce ale nie wejście.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » wtorek 25 sty 2011, 12:03

ja nie rozumiem o czym tu rozmawiacie. Że co Tomek chcesz powiedzieć?
Nietoperze są i będą i nikt im krzywdy nie robi. Wszystkie kraty i wejścia są tak zrobione aby mogły swobodnie latać.
Wbrew pozorom nietoperzy najwięcej jest na trasie i w jej bliskich okolicach a nie gdzieś w dzikich częściach.

Dziury sa niebezpieczne ale ostatnio z moich znajomych nikt w kopalni nie zrobił sobie krzywdy za to jeden zginął na przejściu dla pieszych.

debili nie brakuje i zawsze będą psuć opinię grotołazom i eksploratorom. Ci ludkowie zwani prze nas potocznie Harcerzyki to ludzie niedoświadczeni, bez szkoleń i wiedzy. Widziałam kilku takich na własne oczy jak ubrani w moro na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zjeżdżali do jaskini na szelkach i paskach wojskowych.

Tego nie unikniemy tak samo jak nie unikniemy blondynek i starszych dziadków za kierownicą. :-)

To, że wg Ciebie większość jest nieatrakcyjnych to już twoja opinia i nie znaczy, że najważniejsza. Ja uważam, że każda dziurka tu u nas jest super cudowna. Natomiast uważam, że jazda na rowerze to chorobliwie niefajne zajęcie. Pewnie się nie zgodzisz co? :-)

Co do ustalania pewnych zasad z kopalnią to zazwyczaj jednak wszyscy grotołazi trafiają do nas ( ci prawdziwi) bo taka jest przyjęta procedura. Swojego czasu dużo działałam w speleofaunie i tez ludziki wiedzą, że taki ktoś tu jest. Nie tylko ja ale i koleżanka która ma papiery Taternika Jaskiniowego itp.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 25 sty 2011, 16:13

Nic więcej ponad to:
debili nie brakuje i zawsze będą psuć opinię grotołazom i eksploratorom. Ci ludkowie zwani przez nas potocznie Harcerzyki to ludzie niedoświadczeni, bez szkoleń i wiedzy. Widziałam kilku takich na własne oczy jak ubrani w moro na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zjeżdżali do jaskini na szelkach i paskach wojskowych.
Ale oprócz debili "nawiedzonych" - tych co przyjadą specjalnie tutaj powłazić, są także dzieci, które przyjeżdzają tu na kolonie, nastolatki...
Oczywiście można powiedzieć, że odpowiedzialność spoczywa na ich opiekunach, ale to fikcja. Nie są w stanie ich upilnować.

Nie ma sensu zabraniać wejścia do Książecej, która jest całkiem "reprezentatywną dziurą" i do tego stosunkowo bezpieczną. Jest ciasno, ciemno, mokro i jest jakaś wentylacja, do tego ma wartość historyczną i "romantyczną" nazwę.

Sam chciałbym zrobić i udostępnić mapę sztolni, ale mam mieszane uczucia do tego pomysłu....jak to zrobię to harcerzyki trafią jak po sznurku, a dzieciaczki z kolonii pójdą tam w trampkach...
Jak sobie po ciemku skręcą kostkę i łeb o skały rozbiją to też dobrze nie będzie...
nie muszą wcale od razu ginąć..
a ich wychowawca powie kolegom, że w ZS dzieci coś złego spotkało.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 25 sty 2011, 19:50

_tomek pisze:Ale oprócz debili "nawiedzonych" - tych co przyjadą specjalnie tutaj powłazić, są także dzieci, które przyjeżdzają tu na kolonie, nastolatki
Teraz nastolatki maja inne zainteresowania niz wloczenie sie po sztolniach.Gdzie tam odciagniesz ich od komputera czy innych zabawek.To nie to co za naszych czasow,nie bylo tych wszystkich gadzetow to wszyscy sie wloczyli i szukali guza :?
_tomek pisze:Sam chciałbym zrobić i udostępnić mapę sztolni, ale mam mieszane uczucia do tego pomysłu
Juz kiedys Cie namawialem do tego pomyslu.I tak wiekszosc sztolni jest zasypana.Dla inwentaryzacji mozemy taka mape zrobic i naniesc lata wybicia,nazwy itp.Warto przemyslec.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 25 sty 2011, 20:01

łazik pisze:Byłem w tej sztolni Józefa,piękna bo widać w niej przodek z półką ,czyli dwóch górników jak kopało,jeden na górze,drugi na dole,obaj ściśnięci jak sardynki
Pytanie-gdzie Ty lokalizujesz Sztolnie Jozefa.W Zlotym Jarze tuz przy strumieniu czy na Soltysiej tuz przy drodze?
łazik pisze:Musisz mi kiedyś pokazać,ja złaziłem ta górę właśnie za nią i wejścia nie znalazłem.Znalazłem potencjalne miejsce ale nie wejście.
No nie moge Ci powiedziec.Nie chce zeby ,,harcerzyki'' sobie guza nabili :lol:
Zarcik.
Idz za Czarnym Stawem zlebem do gory po prawej stronie.Bedziesz widzial w zlebie pozostalosci granicy wydobycia gorniczego to znaczy beda to bardzo stare slupki z czerwonego piaskowca(jesli jeszcze nikt ich nie zakosil).Idac tym zlebem trafisz po prawej na wlot sztolni.Chyba dobrze to opisalem,pamiec mi szwankuje,dawno tam nie bylem :( Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 25 sty 2011, 20:35

GAWLITZEK pisze:łazik napisał(a):
Byłem w tej sztolni Józefa,piękna bo widać w niej przodek z półką ,czyli dwóch górników jak kopało,jeden na górze,drugi na dole,obaj ściśnięci jak sardynki

Pytanie-gdzie Ty lokalizujesz Sztolnie Jozefa.W Zlotym Jarze tuz przy strumieniu czy na Soltysiej tuz przy drodze?
Przy samym wyrobisku wapienia,tak jak na mapie ,ona jest średnio co kilka lat zasypana liśćmi.Ta pod drogą,nad rzeczką jest ciut dłuższa,ale też ładna.
GAWLITZEK pisze:Idz za Czarnym Stawem zlebem do gory po prawej stronie.Bedziesz widzial w zlebie pozostalosci granicy wydobycia gorniczego to znaczy beda to bardzo stare slupki z czerwonego piaskowca(jesli jeszcze nikt ich nie zakosil).Idac tym zlebem trafisz po prawej na wlot sztolni.Chyba dobrze to opisalem,pamiec mi szwankuje,dawno tam nie bylem :( Pozdrawiam
Te słupki są wszędzie po wszystkich zboczach,więc jako lokalizacja to raczej nie.Ale z pewnością nie odpuszczę tej sztolni.
Na wiosnę pochodzę jeszcze raz,może coś się pokarze.W tym miejscu tylko wiosną,bo właśnie wówczas stamtąd bije wielkie źródło,zorientowałem się że to może być jakaś sztolnia dopiero jak zobaczyłem tą mapę.poz

--->>
Przeniesione z tematu o Wapiennikach. Panowie, starajmy się trzymać tematu, potem łatwiej będzie coś znaleźć :)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 25 sty 2011, 20:46

Kulę czarodziejska kupimy i będziemy szukać :D

;-)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 25 sty 2011, 20:55

łazik pisze: Przy samym wyrobisku wapienia,tak jak na mapie ,ona jest średnio co kilka lat zasypana liśćmi.Ta pod drogą,nad rzeczką jest ciut dłuższa,ale też ładna.
Aha czyli zblizajac sie do Czarnego Stawu ta po lewej stronie potoku.Ok.
Ta wchodzaca pod droge to zwykla dziupla ale musi byc stara bo kuto ja na kleczkach.Na Soltysiej to co odkopalem to jest co innego wiec.nie ma tego na mapach.
łazik pisze:Te słupki są wszędzie po wszystkich zboczach,więc jako lokalizacja to raczej nie.Ale z pewnością nie odpuszczę tej sztolni.
Na wiosnę pochodzę jeszcze raz,może coś się pokarze.W tym miejscu tylko wiosną,bo właśnie wówczas stamtąd bije wielkie źródło,zorientowałem się że to może być jakaś sztolnia dopiero jak zobaczyłem tą mapę.poz
Jest jeszcze cos w okolicy.Za pensjonatem idz przez mostek w kierunku pustelnika droga.Na duzym zakrecie idz zlebem do gory-tam tez jest sztolnia.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 25 sty 2011, 21:26

GAWLITZEK pisze:Jest jeszcze cos w okolicy.Za pensjonatem idz przez mostek w kierunku pustelnika droga.Na duzym zakrecie idz zlebem do gory-tam tez jest sztolnia.
Pozdrawiam
Mówisz o tej krzywej?bo jest tam taka jak by ją pijany kuł, trzeba iść w niej bokiem :D

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » wtorek 25 sty 2011, 21:33

GAWLITZEK pisze: Jest jeszcze cos w okolicy.Za pensjonatem idz przez mostek w kierunku pustelnika droga.Na duzym zakrecie idz zlebem do gory-tam tez jest sztolnia.
Pozdrawiam
Ta to się chyba Sztolnia Lisia nazywa. Moim zdaniem jedna z ciekawszych jeżeli chodzi o przeżycia związane z przeciskaniem się przez wąskie szczeliny :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

ODPOWIEDZ