Inne sztolnie poza trasą turystyczną

lazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec

Re: Inne sztolnie poza trasą turystyczną

Post autor: lazik » piątek 16 gru 2011, 22:01

GAWLITZEK pisze:Ja bym sie cieszyl jakbym nawet stara lopate znalazl :)
Masz wygórowane marzenia. :D
:roll: Ja bardziej przyziemnie bo naprawdę nawet na arkę przymierza miejsca nie ma,chyba że bym zlikwidował biurko i kompa na niej postawił.
GAWLITZEK pisze:Zatargamy go na teren tartaku albo wladujemy do mnie,mam duzy strych :)
8) Problem będzie z torami po schodach Doktorze Łotson

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 16 gru 2011, 22:09

lazik pisze: Problem będzie z torami po schodach Doktorze Łotson
Potniemy na kawalki a na strychu zlozymy :)
A tak wogole to zlokalizowalem tez sztolnie kolo zrodelka na tej samej mapie.Byc moze ten obmurowany wyplyw i to miejsce w ktorym kopales to ten sam chodnik.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

maadam
Sztygar
Sztygar

Post autor: maadam » piątek 16 gru 2011, 22:22

chłopaki a weźmiecie mnie też na szukanie i kopanie. Całkiem nieźle operuję łopatą i kilofem. Trochę już odkopałam w życiu a no i chętnie też tą komnatę znajdę. Ja tam mam całą chałupę pustą więc wszystko wejdzie jak trzeba składować gdzieś.

to co, tak poważnie to może latem forumowe wyjście w góry, w nocy żeby leśne ludki nie widziały:-)

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » piątek 16 gru 2011, 22:30

GAWLITZEK pisze:A tak wogole to zlokalizowalem tez sztolnie kolo zrodelka na tej samej mapie.Byc moze ten obmurowany wyplyw i to miejsce w ktorym kopales to ten sam chodnik.
Tego to najstarsi górale niewiedzą.
Zlokalizuję jak ta koniunktura się zmieni.Wiadomo że tam jest ale aby odkopać to najlepiej po prostu koparką wjechać i tyle.

Jestem na tropie [tuneli],jak by się to potwierdziło to by było coś.Mianowicie z relacji kilku osób istniały małe wąskie tunele pod całym masywem wapienia tutaj na Traugutta.Nawet to źródełko za cpn,na tej łące to jest też niby zasypane wejście do jednego z nich.Drugie wejście jest obok wapienników.Jeszcze inne to dzisiejszy wypływ wody z bajcerówki.
Moja teoria jest taka że cały masyw mógł być zdrenowany takimi kanałami aby osuszyć górę[łatwiej,taniej wypalić suchy wapień niż mokra skałę].

Marta ,pewnie że nam pomożesz.ja sam gawliz widział 20t to tak do południa :D a na deser zur gucke. :D
naprawiać stare pociągi nie umiem,ale coś wymyślimy jak nim wyjechać po cichu :D

Janina Frankowicz
Sztygar
Sztygar

Post autor: Janina Frankowicz » piątek 16 gru 2011, 22:43

Na placu Elsinu jeszcze przed wybrukowaniem /początek lat 80-tych ubiegłego wieku/ zapadła się ziemia i odsłoniła stary wyłożony kamieniem kanał o wysokości ok. 1,5 m. To było w okolicy obecnego wjazdu na CPN. Nawieziono gruzu, kamienia i kanał zasypano.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 17 gru 2011, 00:17

maadam pisze:chłopaki a weźmiecie mnie też na szukanie i kopanie. Całkiem nieźle operuję łopatą i kilofem. Trochę już odkopałam w życiu
Wezmiemy,doswiadczenie sie przyda.
maadam pisze:to co, tak poważnie to może latem forumowe wyjście w góry, w nocy żeby leśne ludki nie widziały:-)
Tlum w lesie wyglada podejrzanie.Odradzam branie calego przedszkola.Wytarczy,ze kuzyn w tamtym roku przy kopaniu Gucke rozbil czache :-|

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 17 gru 2011, 00:45

lazik pisze:Zlokalizuję jak ta koniunktura się zmieni
Nic sie raczej nie zmieni.Wg mojej mapy ta sztolnia ma 150 metrow maxymalnie i czesciowo wrzyna sie pod wisniowy sad ale nie idzie poza granice Czeska.Moze tak byc,ze niemcy w latach 30-tych po kryzysie chcieli powrocic do pomyslu ,,wod zdrojowych'' w Reichenstein i zaczeli w tej sztolni znow grzebac.Tylko,ze nie chcieli niszczyc juz popularnego,obudowanego zrodelka wiec roboty zaczeli powyzej jakies 50 metrow,tam gdzie skonczyli kopac i badac w 1914 roku.
lazik pisze:Jestem na tropie [tuneli],jak by się to potwierdziło to by było coś.
Dobra wiadomosc ale bez kopania nie potwierdzisz.Dowiedz sie ktory po wojnie byl drozny to bedzie latwiej gore ugryzc.
lazik pisze:Jeszcze inne to dzisiejszy wypływ wody z bajcerówki.
Jest jeszcze slynny ,,wplyw'' do samej Bajcerowki wchodzacy pod gore a ponoc wysadzony w 1958 r.Tez czort wie co to bylo.

Pani Janino dziekuje za potwierdzenie tego faktu.Ten tunel to raczej nie kopalnia ale cos zwiazanego z obecnymi na tym terenie od wiekow zakladami.Niestety musimy czekac,az znowu kiedys zmienia nawierzchnie by czegos sie dowiedziec.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » sobota 17 gru 2011, 18:22

Dzięki Pani Jasiu,o to chodzi od słowa do słowa i niekiedy coś ciekawego może wyjść.Tak jak w przypadku [cmentarza na jaworniku],czy szubienicy,sejpów...
GAWLITZEK pisze:Nic sie raczej nie zmieni.Wg mojej mapy ta sztolnia ma 150 metrow maxymalnie i czesciowo wrzyna sie pod wisniowy sad ale nie idzie poza granice Czeska.Moze tak byc,ze niemcy w latach 30-tych po kryzysie chcieli powrocic do pomyslu ,,wod zdrojowych'' w Reichenstein i zaczeli w tej sztolni znow grzebac.Tylko,ze nie chcieli niszczyc juz popularnego,obudowanego zrodelka wiec roboty zaczeli powyzej jakies 50 metrow,tam gdzie skonczyli kopac i badac w 1914 roku.
W całej ciągłości się zgadzam.Tak mogło być,ale wiesz aż takim fanatykiem kopania nie jestem aby na siłę szukać.Ale mam nadzieję że kiedyś się spikniemy.
To projekt obudowy źródełka na złotej.
Mam nadzieję że mogę to tu zamieścić dla tematu,jak nie, to usunę.
Obrazek
Tak miała wyglądać pijalnia,świetna nie :)
GAWLITZEK pisze:Dobra wiadomosc ale bez kopania nie potwierdzisz.Dowiedz sie ktory po wojnie byl drozny to bedzie latwiej gore ugryzc.
ponoc wszystkie tylko nikt dokładnie nie moze opisać wnętrza,ale raczej opisuja jako jakieś kanały skalne.
GAWLITZEK pisze:Jest jeszcze slynny ,,wplyw'' do samej Bajcerowki wchodzacy pod gore a ponoc wysadzony w 1958 r.Tez czort wie co to bylo.
Tu mam wątpliwości bo wiele razy rozmawiałem o budowie bajcerówki z jeszcze carem,ŚWP Panem Władkiem.

Obrazek
Tak dla przypomnienia.W 18w już była duża ta sztolnia,popatrzcie.Mam jej namiary jak mi się wydaje.
Uploaded with ImageShack.us

Tunel o którym pisała Pani Jasia to mogło być coś rzeczywiście w tym stylu.
Obrazek

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 17 gru 2011, 19:22

lazik pisze:Tak jak w przypadku [cmentarza na jaworniku],czy szubienicy,sejpów....
Co to jest ,,sejp'' :?:
lazik pisze:Tak miała wyglądać pijalnia,świetna nie
Coz za detal,wszystko dopracowane,nawet klamki :!: Szkoda,ze wojna zastopowala projekt.Ja bym zamiast tego budynku wstawil stara studnie z sikaczem u gory cos na wzor Polanicy.
lazik pisze:Tak dla przypomnienia.W 18w już była duża ta sztolnia,popatrzcie.Mam jej namiary jak mi się wydaje
No wlasnie wg tej mapy nie moglem jej znalezc.Moja mapa tez cos innego wskazuje.
lazik pisze:Tunel o którym pisała Pani Jasia to mogło być coś rzeczywiście w tym stylu
Popatrz w ten kanal pod ziemia po prawej.Slabo widac ale sa tam jakies 4 miechy lub piece.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » niedziela 18 gru 2011, 11:08

GAWLITZEK pisze:Co to jest ,,sejp'' :?:
I JUZ MIAŁEM PROBLEM ABY ZNALEŹĆ,ALE ZNALAZŁEM NA CZECHACH.W POLSCE POJĘCIE NIE ISTNIEJE CHYBA.

OGÓŁEM NAJPROŚCIEJ TO SĄ NIENATURALNE PAGÓRKI ROZCIĄGNIĘTE W ZDŁUŻ POTOKÓW POZOSTAŁE PO DAWNYM PŁUKANIU ZŁOTA .[NP. CELTOWIE]
http://itras.cz/horska-kvilda/galerie/1535/
http://www.geocaching.com/seek/cache_de ... 37e5866c7d
Takie są na błotnicy za zakładem i na paczkowskiej po lewej wzdłuż rzeczek.
jeśli ktoś kiedyś to zbada to nie będziemy obchodzić 1000 lecia górnictwa tylko nawet i może 3000 lecie,a kopalnia nasza może zyskać miano moim zdaniem najstarszej bez podważenia.
GAWLITZEK pisze:lazik napisał(a):
Tak dla przypomnienia.W 18w już była duża ta sztolnia,popatrzcie.Mam jej namiary jak mi się wydaje

No wlasnie wg tej mapy nie moglem jej znalezc.Moja mapa tez cos innego wskazuje.
Co ty masz za mapkę gawlitzku,zapodaj, porównamy.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 18 gru 2011, 13:16

lazik pisze:Takie są na błotnicy za zakładem i na paczkowskiej po lewej wzdłuż rzeczek
Jest ich tez sporo w Zlotym Jarze i okolicznych lasach.Te haudy szlaki tez duzo skrywac moga na dnie.Kiedys kopalem w tej szlace i znalazlem metr pod ziemia cos co przypomina starodawny piec do wytopu rudy.Zakrylem go by czekal na lepsze czasy.
lazik pisze:Co ty masz za mapkę gawlitzku,zapodaj, porównamy.
To jest odbitka z pewnej odbitki.Jakosc marna.Mam ja w domu.Przywioze ja nastepnym razem z innymi mapami to sobie porownamy i skopiujesz.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » niedziela 18 gru 2011, 17:16

GAWLITZEK pisze:lazik napisał(a):
Takie są na błotnicy za zakładem i na paczkowskiej po lewej wzdłuż rzeczek

Jest ich tez sporo w Zlotym Jarze i okolicznych lasach.
No niezupełnie gawlitzku.
W górach:Sołtysia,Krzyżowa,Haniak,już mniej.Są to pagórki po duklach[skała płonna]rudę z takich płytkich szybików [dukli]wybierano a pozostawiano resztę zbędnego urobku.Jest tego masa w naszych górach.Najwięcej właśnie na Białej Górze za Czarnym Stawem.

Sejpy zaś to ;
lazik pisze:OGÓŁEM NAJPROŚCIEJ TO SĄ NIENATURALNE PAGÓRKI ROZCIĄGNIĘTE W ZDŁUŻ POTOKÓW POZOSTAŁE PO DAWNYM PŁUKANIU ZŁOTA .[NP. CELTOWIE]
Piec o którym piszesz,ciekawa sprawa,nie liczmy na archeologów,trzeba porobić zdjęcia,samemu zobaczyć,ocenić i tyle.Jak sie okaże że jest węgiel drzewny,jakieś stopy to wówczas warto zainteresować kogoś.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 18 gru 2011, 17:22

W tym piecu jest jakas zolta lepka masa oraz wytopiona ruda na samym dnie ktora tam z jakiegos powodu zostawili.Wyglada to jak stopiony metal.Sa tego kilogramy.Co do wegla to nie pamietam.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 30 gru 2011, 23:21

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » niedziela 01 sty 2012, 23:14

W Złotym Jarze mamy znane główne sztolnie Ksiażęcą Błotnista ,Czarną.Te z 16w, wykazie Heintzego w tym samym czasie obok [Pluzen]Błotnistej,[Fursten]Ksiąrzęcej [Schwarze]Czarnej są inne
Paulusstolen wykazana wraz z Błotnista i Czarną.Czyli po stronie góry Sołtysiej i dziwne nie znane nam sztolnie po stronie Krzyrzowej
Fursten[Ksiażęca]ok ale: Luisenstolen i Richterstolen.

MAMY TRZY WIELKIE SZTOLNIE NAM NIE ZNANE W WĄWOZIE.Chyba że żle tłumaczę nazwy,być może są inaczej nazwane po polsku ale nie przypominam sobie o sztolni Luizy czy Paula.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 02 sty 2012, 01:31

W Lubaniu odkryto nieznane podziemia ,ciekawa sprawa.Kiedys i w Zlotym Stoku do tego dojdzie.Jest kilka interesujacych miejsc,tylko trzeba odpowiedniego podejscia wladz do tematu jak w Lubaniu a tego narazie nie ma.
lazik pisze:Paulusstolen wykazana wraz z Błotnista i Czarną.Czyli po stronie góry Sołtysiej i dziwne nie znane nam sztolnie po stronie Krzyrzowej
Fursten[Ksiażęca]ok ale: Luisenstolen i Richterstolen.
Paulusstollen to moze byc sztolnia przy drodze od Wisniowego Sadu na Jawornik.Odkopalem ja kiedys i wszedlem.Jest krotka,konczy sie...nie pamietam czy wysadzona czy zasypana.
A moze chodzi o Paul's Stollen-ta przy Czarnym Stawie na zboczu Soltysiej.Tam tez bylem.
Jesli chodzi o sztolnie na Krzyzowej Gorze to znam dwie nie zlokalizowane z map.Moga byc te o ktorych wspominasz:Luisenstolen i Richterstolen ale moga to tez byc jakies inne.
Jest tez taka grotka niedaleko Hubertusa na Humlu ale nie wiem czy to bylo wybite czy twor naturalny...
lazik pisze:MAMY TRZY WIELKIE SZTOLNIE NAM NIE ZNANE W WĄWOZIE.Chyba że żle tłumaczę nazwy,być może są inaczej nazwane po polsku ale nie przypominam sobie o sztolni Luizy czy Paula.
A nie ma jakiejkolwiek mapy z lokalizacja tych sztolni?

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » poniedziałek 02 sty 2012, 22:05

Ogółem dane są z Heintzego.
str 19 masz zechen[działki] ,schacht[szyby],oraz stolen[sztolnie.
jest to wykaz jak myślę kopalń a nie dziur w ziemi bo nie ma tam wykazanych pierdoł o których piszesz tylko poważne kopalnie danego gwarectwa.
http://books.google.pl/books?id=xgc_AAA ... &q&f=false

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 03 sty 2012, 16:09

Ten spis jest bardzo ciekawy.Ciezko to sie czyta ale warto sie meczyc.Ciekawe czy Heintze poslugiwal sie mapami przy tym spisie czy skopiowal istniejacy spis.Te sztolnie to XVI wiek lub starsze.Zauwaz,ze na tym spisie sa tez inne gory w okolicy i tam tez sa XVI wieczne sztolnie(np.Sztolnia Mistrzow).Tylko,ze nazewnictwo tych gor wtedy bylo inne i ciezko dojsc co jest co.Pewien niezyjacy juz gornik opowiadal o sztolni przy Czarnym Stawie ktora mozna bylo dojsc pod Czechy.Niestety brak map z XVI z kopalniami i bedzie problem z odnalezieniem.
Tych sztolni na Krzyzowej Gorze szukalbym blisko drogi.Nie wiem skad u mnie w pamieci historia jakoby wlasnie na Krzyzowej tuz za Kamieniem Riegera na tym placyku byla sztolnia.Czy jest jakies potwierdzenie tego faktu?

lazik
Gwarek
Gwarek

Re: Kopalnia w oczach Świata

Post autor: lazik » piątek 06 sty 2012, 16:55

:) Nie widziałem nigdzie aby istniała sztolnia Złoty Osioł.Zbocze tak ,działka tak ale nic więcej w żadnym wykazie nie ma.Nawet na mapie z 1795 nie ma,gdzie są wszystkie wówczas.
Nawet szybu Golden Essel nie ma .Macie gdzieś taką,o takiej nazwie na jakiejś mapie :?:

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Kopalnia w oczach Świata

Post autor: GAWLITZEK » piątek 06 sty 2012, 17:08

lazik pisze::) Nie widziałem nigdzie aby istniała sztolnia Złoty Osioł.Nawet szybu Golden Essel nie ma.
Popatrz na ul.Gornicza: ,,Goldene Esel Grube''.

http://spoko.eu.org/mapy/reichenstein%201776.jpg

ODPOWIEDZ