Wypałki pirytowe

mccoval
...
...
Relacja: Turysta
GG: 1328524

Wypałki pirytowe

Post autor: mccoval » wtorek 14 gru 2010, 16:05

Witam,

Jestem studentem biotechnologii i piszę pracę magisterską dotyczącą bioługowania miedzi z wypałków pirytowych ze Złotego Stoku przy udziale bakterii Acidithiobacillus.

Mam jednak mały problem. Mianowicie chciałbym rozwikłać skąd się wzieły wypałki pirytowe w Złotym Stoku, tj. z którego procesu ten odpad pochodzi (otrzymywania aresenu, złota?), a także w jaki sposób powstał. Mogę powiedzieć tylko tyle, że materiał jest usytuowany głównie w wodzie, tj. w Złotym Potoku i stamtąd też go pobrałem.

Przesyłam zdjęcie, które może być pomocne w identyfikacji wypałków pirytowych, chyba że nie są to wypałki pirytowe, wtedy proszę o jakiekolwiek sugestie co to może być.

Poniżej zdjęcie wypałków pirytowych, w Złotym Potoku, obok wejścia do Kopalni Złota:
Obrazek

Pozdrawiam!

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: Wypałki pirytowe

Post autor: _tomek » wtorek 14 gru 2010, 16:53

Miło, że pytasz konkretnie, a nie "prześlijcie mi wszystkie materiały".
Ale mógłbyś się lepiej przedstawić.
Kto jest promotorem pracy, jaki dokładnie tytuł itd.

Bezpośrednią i prostą odpowiedź na Twoje pytanie masz tu:
http://www.zlotystok.pl/sciezka/indexpl.htm
tablica nr 4 - hutniczy wąwóz.

Dokładniejsze opisy masz w tej książce:
http://www.nbi.com.pl/z-oty-stok-najsta ... -w-polsce/
Obecnie możesz ją kupić jedynie w kopalni (100zł)
chyba że nie są to wypałki pirytowe, wtedy proszę o jakiekolwiek sugestie co to może być.
To są żużle z pierwszego topienia rudy, zawiera skałe płonną, mam ich pełny skład, nie zawierają pirytu, lub jego śladowe ilości. W rudzie było sporo pirytu, ale został oddzielony razem z innymi związkami cennymi dla procesu.
To co zostało po pierwszym topieniu nazywa się "surowym kamieniem". Można go znaleźć w potoku, ale jest to niezmiernie trudne.
Mogę powiedzieć tylko tyle, że materiał jest usytuowany głównie w wodzie, tj. w Złotym Potoku i stamtąd też go pobrałem.
Oj nie chciało Ci się pójść kawałek wyżej...ani tablicy nie widziałeś, ani ile tego tu mamy - tysiące ton tego leży na odcinku około 5km wzdłuż Złotego Potoku.

mccoval
...
...
Relacja: Turysta
GG: 1328524

Post autor: mccoval » środa 15 gru 2010, 08:30

Dziękuję za wszystkie informacje, są dla mnie bardzo cenne.
Kto jest promotorem pracy, jaki dokładnie tytuł itd.
Nazywam się Grzegorz Kowalczyk, studiuje na Uniwerystecie Opolskim. Moim promotorem jest prof. zw. A. Latała, a opiekunem pracy dr T. Farbiszewska, która napisała szereg publikacji o bioługowaniu rudy ze Złotego Stoku.

Dokładny tytuł pracy brzmi: "Wpływ regulacji pH płynu ługującego na bioługowanie miedzi z wypałków pirytowych przez bakterie A. thiobacillus i A. ferrooxidans". Póki, co zrobiłem analize sitową. W styczniu zamierzam dokonać analizy chemicznej tegoż odpadu aparatem ASA (absorbcyjna spektroskopia atomowa), a później bioługować w mikroskali w różnych układach z regulacją pH i bez regulacji pH, oznaczając w trakcie procesu żelazo metodą kompleksometryczną, a na koniec miedź metodą jodometryczną.
Dokładniejsze opisy masz w tej książce:http://www.nbi.com.pl/z-oty-stok-najsta ... -w-polsce/ Obecnie możesz ją kupić jedynie w kopalni (100zł)
Wczoraj znalazłem wspomnianą książkę w mojej uniwersyteckiej bibliotece, część skserowałem i będę zgłebiał historię Kopalni Złota.
To są żużle z pierwszego topienia rudy, zawiera skałe płonną, mam ich pełny skład, nie zawierają pirytu, lub jego śladowe ilości. W rudzie było sporo pirytu, ale został oddzielony razem z innymi związkami cennymi dla procesu.
Jeszcze przedyskutuję z moją opiekunką pracy czy wypałek pirytowy jest odpowiednią nazwą. Ponadto, czy mógłbym prosić o przesłanie pełnego składu żużlu (albo tutaj albo na emaila [email protected])? Jak już wspomniałem, zamierzam oznaczyć % miedzi oraz % żelaza aparatem ASA - miałbym jakiś punkt odniesienia, byłoby to bardzo pomocne. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam!

_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » środa 15 gru 2010, 08:53

Przekazałem Twój email bardziej kompetentnej w tych sprawach osobie.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 15 gru 2010, 23:23

mccoval pisze:Dokładny tytuł pracy brzmi: "Wpływ regulacji pH płynu ługującego na bioługowanie miedzi z wypałków pirytowych przez bakterie A. thiobacillus i A. ferrooxidans". W styczniu zamierzam dokonać analizy chemicznej tegoż odpadu aparatem ASA (absorbcyjna spektroskopia atomowa), a później bioługować w mikroskali w różnych układach z regulacją pH i bez regulacji pH, oznaczając w trakcie procesu żelazo metodą kompleksometryczną, a na koniec miedź metodą jodometryczną.
Mein gott! :shock: O co tu chodzi :lol:
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

ODPOWIEDZ