Podatek od chodników

Martyna
Bajtel
Bajtel

Podatek od chodników

Post autor: Martyna » niedziela 22 lis 2009, 18:56

Mam pytanie, czy od wakacji pojawiły się jakieś nowe informacje na temat tego nowego podatku, nałożonego na kopalnie? Ostatnio trafiłam w internecie na bardzo alarmistyczne wypowiedzi prezesa, z listopada bodajże. Są jakieś nowe wieści czy to tylko próba zainteresowania mediów problemem? Czy wymieniona w artykule na stronie PRW kwota należności, która ma wynosić ponoć ponad milion złotych, opiera się na jakiś urzędowych wyliczeniach?

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Re: Podatek od chodników

Post autor: Primus Inter Pares » niedziela 22 lis 2009, 21:17

Kliknij po 24 listopada to już będzie w internecie nr 45 z 17.11.09.
:http://www.echotygodnia.hekko.pl/archiwum/numer217/glowna.html
Strona 8 ,a przy okazji str.11,12, i 16. Dowiesz się tyle co i wszyscy. Pozdrawiam.

bułka
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec

Post autor: bułka » czwartek 09 wrz 2010, 21:11

Wiem, że sprawa podatku nadal sie ciagnie i tak na prawdę nieliczni tylko wiedzą o co tak na prawdę chodzi.

Podatek ma być za kopalnię jako budowlę - wykożystano lukę prawną gdyż nigdzie w ustawach nie napisano co to jest nieczynna kopalni. Tak więc kopalnię uznano za budowlę a od takowych placi się podatek w wysokości bodajże 2% wortości budowli.

W całej Polsce taki podatek płaci tylko kopalni KGHM w Polkowicach ale to im sie bardziej kalkuluje więc zrobili to na własna prośbę.

Tak więc sprawa jest precedensem w skali kraju. Wszystkie trasy podziemne w Polsce drżą bo boją się ze ich włodarze również nakładac będą na nich taki podatek.

Teraz kolejna śmieszna sprawa. Skoro podatek to 2% wrtości budowli to proszę Państwa jak ocenić wartość kopalni?
Jak ocenić wartość dziury w ziemi? Zwłaszcza tych chodników z 16 wieku? Czyli co, kopalni warata jest np. 100 tys dukatów z 16 wieku?
Żałosne...

No ale i na to znalazł się sposób. Kopalnię wyceniono na podstawie nakładów inwestycyjnych (a chciano na nieszczęście kopalni na podstawie bieżących cen bicia chodników w kopalniach czyli jakieś dziesiątki tysięcy zł za metr chodnika).

Podatek a raczej wysokość podatku po długim oczekiwaniu ustalono (ustalał to biegły za grube pieniądze, a dziao się tak bo wycena zaprezentowana przez kopalnię- za darmo, ne podobała sie władzom miasta).

obecnie prowdopodobnie trwają przepychanki i odwoływanie się.
Kopalnia chce umożenia odsetek (bo zażądano podatu za pięć lat w stecz oraz odsetki karne za nieplacenie właśnie tego podatku).

Był równiez pomysł że zamiast płacić tego podatku kopalnia da darowizne na kośció na to podłogowe ogrzewanie i gmina bedzie miała to z głowy a proboszcz nie będzie musiał pobierać opłat od ludzi. Takie rozwiązanie miało pomóc gminie i parafianom za razem.

Pomysł został kategorycznie odrzucony i dla tego proboszcz zmuszony jest to tego co robi - czyli porszenia o datki na ogrzewanie.

co bedzie dalej trudno powiedzieć...

Wszystko to było dokładnie opowiedziane na jednej z sesji rady która odbyła się w kopalni i mozna było na nią przyjść i posłuchać.

Ja byłam i byłam przerażona tym co usłyszałam.
Gmina umaża podatki wodkanowi choć wszyscy płacimy im za wodę i ścieki - a nadal mają złą kondycje finansową (coś jest w takim razie nie tak) oraz wielu innym podmiotom - a jest to zwykły podatego od nieruchomości, który musza płacić wszyscy.

Najgorsze jest to że ludzie nie wiedzą o co chodzi i usłyszeli tylko że E.Sz. nie chce płacic podatków. Tak powiedziana informacja wprowadza ludzi w błąd, którzy z niewiedzy beda bić brawo włodarzom bo przecież "źli ludzie nie chca płacic podatków".

Zbliżaja się wybory i myślę, że warto opowiedzieć mieszkańcom co się dzieje tak na prawdę z podatkiem od kopalni.

Podejrzewam, że jesli nikt nie odpuści lub nie złagodzi wymiaru tego podatku to kopalnia bedzie musiała redukować ilośc miejsc pracy na zimę drastycznie. Ludzie straca pracę - czy o to właśnie chodzi?

Nasza gmina jest faktycznie wyjątkoaw i jedyna w skali krju!! Tak - jako jedyna w Polsce nałoży podatek którego nikt nigdy (zadna trasa turystyczna) nie płacił.

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 09 wrz 2010, 22:38

W gminie Dziwiszów w 2008 wpadli na pomysł, bo opodatkować łąkę stoku narciarskiego jako teren prowadzenia działalności gospodarczej - od powierzchni...całość walki opisali tu. Nie ma zakończenia.
http://www.aesculap.com.pl/zima_gmina.html

Generalnie gminy starają się być bardzo kreatywne w szukaniu podatków. Po prostu urzędnicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje czyny, więc "wszystko" im wolno.

hermenegilda
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Były mieszkaniec

Post autor: hermenegilda » piątek 10 wrz 2010, 06:30

Wystarczy zrobić z kopalni muzeum i wpisać na listę zabytków.No i pogońcie burmistrza i całą radę miasta.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 09:28

obawiam się, że nie wystarczy, mało tego nastręczy nowych kłopotów związanych z inwestycjami - konserwator nie pozwala na wiele rzeczy.
A tu nie chodzi o statut miejsca, podziemne muzeum szególnie uznanoby za budowlę i tym goręcej by je opodatkowywano. Tak mi się wydaje.
Zgadzam się natomiast z reszta wypowiedzi ;-)

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Sympatyk

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 10:00

Ile w rzeczywistości kopalnia musi zapłacić tego podatku?
W zeszłym roku co prawda nie gminie lecz us musiałem oddać 120000zł Moja firma jest pikuś ,do obrotów kopalni.Dlaczego ktoś ma nie płacić.Bo co bo ,nie ma pieniędzy,czy o co tu chodzi.
Może wszyscy nie będziemy płacić i z głowy. :wink:

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 11:37

Kopalni płaci podatki do US i gminie w dużo wyższym wymiarze niż się może wydawać komukolwiek - przecież pisałam, ze nie chodzi o o zwykłe podatki. Takie komentarze są właśnie najcudowniejsze - kopalni ma kasę więc niech płaci.

Nie chce mi się komentować.

Skoro masz firmę to wiesz ile ściągają urzędy zusy i inne instytucje a tu chodzi o coś co sobie ktoś wymyślił dodatkowo.

Dziwi mnie, że przedsiębiorca akurat tak skomentował. Ja też mam firmę i wiem, że dochodów lub tak zwane obroty to nie to samo co zyski (chyba nie trzeba tego tłumaczyć).

A nawet jeśli kopalnia ma takie pieniądze na ten podatek to komentarz "ma - niech płaci" jest nie na miejscu - każdy pracuje po to aby się dorobić.

Widzę jak mieszkańców miasta "kłuje w oczy" to że się ktoś dorabia. I nie mówię tu tylko o kopalni. Zasadniczo każdy przedsiębiorca w opinii miasta to złodziej i kombinator - słyszałam takie opinie wiele razy o różnych osobach.
Dobrze, że ci "biedni" zazdrośnicy (którzy notabene nic nie robią żeby się dorobić tylko komentują innych) nie mieszkają np. we Wrocławiu gdzie jest tak wiele dużych firm i bogatych ludzi - chyba by im serca popękały z zawiści i niezrozumienia.

Nie traktuj tego osobiście łaziku - "ci ludzie" nie miałam bezpośrednio Ciebie na myśli i twojego komentarz. Tak ogólnikowo piszę bo takie mam odczucia.
O własnej działalności tez słyszałam opinie, że kradnę

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 11:51

Nie obrażam się,to tylko dyskusja.
Bułka,przytoczyłem swój przykład bo tak mi się nasunęło.Ale co powiesz o innym.np kupuję ewangelik do póki nie zakładam tam działalności wszystko jest ok.Zakładam w końcu tam działalność gogp i chce czy nie będę od tych 3000m kw płacił.Więc skoro będę płacił ,a kopalnia nie to gdzie tu logika.Na jakiej podstawie można stwierdzić ,że ja mam płacić, bo da się metraż zliczyć,a oni niech nie płacą bo nie można pomierzyć.

mi nie chodzi ze ktoś ma kasę niech płaci,nie tak.Chodzi o równość :albo wszyscy albo nikt.poz

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 10 wrz 2010, 12:11

Widzisz, tylko chodzi o to, że zawsze też jest pole do wykazania się urzedników.
W przypadku wyciągu - czy mają płacić za obszar pod liną, czy za całą łąkę po której mogą zjeżać ludzie?
W przypadku kopalni cz za powierzchnię wszystkich chodników, czy za część na której jest wystawa, czy potraktować kopalnię jako dobro naturalne.

Czy jak ktoś ma dwa hektary łąki i wypożycza quady, to czy ma opodatkować miejsce gdzie parkuje quady czy całą łąkę.

Ja pracuję w domu. Miasto zmusiło mnie do wydzielenia dwóch metrów kwadratowych na potrzeby działalności (dlaczego dwóch - nie wiem), wg mnie bezprawnie, ale nie zamierzam się kłócić. Podatek od nieruchomości na której prowadzi się działalność jest 50 razy wyższy od tego co za część mieszkalną.

------------------------------
Myślenie (nie tylko złotostockich) urzędników często jest z PRLu. Należy się cieszyć, że mieszkańcy się dorabiają! ba nawet należy im pomóc dorobić się jeszcze bardziej...Ale to pokolenie musi wymrzeć, bo tego nigdy nie zrozumie.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 12:19

Lazik jak zwykle dostal baty :lol: Tydzien bez batow tygodniem straconym.
A tak na powaznie to jest to po prostu polityka gminy aby zwiekszyc przychody.Troche to absurdalne z jednej strony by placic za dziure w ziemi z drugiej jednak strony jest to ,,rzecz nieruchoma'' czyli nieruchomosc.Gdyby taki podatek nalozono od startu kopalni w 1996 r.to nie byloby problemu a teraz to wyglada jak rzucanie klod pod nogi przedsiebiorcy.Szkoda,ze tak sie dzieje bowiem kopalnia przestanie odkopywanie i udostepnianie nowych chodnikow,no i kilka osob moze zostac bez pracy.
Nie ma co tu gdybac bowiem za dwa miesiace moze zmienic sie burmistrz i moze miec on calkowicie inne stanowisko w tej sprawie.

bułka pisze: O własnej działalności tez słyszałam opinie, że kradnę

Slowo ZLODZIEJ to jedno z ulubionych slow Polakow.Ja tez slyszalem opinie,ze skoro pracuje za granica to okradam i oszukuje nasze panstwo bowiem w Polsce sie wyksztalcilem i Panstwo Polskie placilo na moja edukacje i w Polsce powinienem pracowac i juz.
W umyslach Polakow duch PRLu wciaz zywy.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 10 wrz 2010, 12:23

GAWLITZEK pisze:Gdyby taki podatek nalozono od startu kopalni w 1996 r.to nie byloby problemu a teraz to wyglada jak rzucanie klod pod nogi przedsiebiorcy.

Dokładnie tak. Tylko, że wtedy kopalnia by nie wystartowała wogóle...
Obecni powiedzą "ale wtedy rządził xxxx"

No i o tym trzeba pamiętać...wybory idą...xxxx już nie wystartuje, ale czy warto oddać głos na yyyy? czy lepiej na zzzz?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 12:33

Dlatego tak bardzo potrzebne sa debaty z kandydatami by nie kupowac kota w worku.Przygotowac na debate liste pytan(pytanie o podatek od chodnikow tez) i bedzie wiadomo czarno na bialym jak dana osoba zapatruje sie na dany temat.Potem w razie zlamania obietnic-bedzie dowod na pismie.
Pozdrawiam

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 12:45

kurczę napisałam całe litanie i mi zniknęło.

Tak w skrócie co chciałam dodać:

Po pierwsze P. Ela nie uchyla się od płacenia podatków ale jak już ktoś wspomniał w takiej formie to rzucanie kłód pod nogi.
Podatek powinien być ustalony, obgadany i płacony od dnia ustalenia a nie jak chcą władze -za 5 lat do tyłu i z odsetkami za OSZUKIWANIE i NIEPŁACENIE do tej pory. Nikt w kraju nie płacił czegoś takiego więc i kopalnia złota nie płaciła. Nie dla tego że kradnie czy oszukuje ale dla tego, że nie było takiego obowiązku.

Druga sprawa to fakt, że chciano wycenić kopalnię metoda górniczą + odsetki i podatek miał wyjść w wysokości 2,5 miliona - śmieszne!!

Kwota uległa oczywiście radykalnemu obniżeniu ale strony nie potrafią się dogadać.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 12:50

Łaziku jeszcze jedno.

Wyobraź sobie że płacisz te okropne tysiące za te metry powierzchni w ewangeliku. No ok, płacisz bo trzeba płacić podatek od nieruchomości.

Ale wyobraź sobie że pomysłowy ktoś pewnego dnia przychodzi i każe Ci płacić taki sam podatek od np. podziemi pod ewangelikiem a najlepiej jeszcze za ten tajemniczy tunel między mennica a ewangelikiem który nie wiadomo czy istnieje. Mało tego masz zapłacić za 5 lat do tyłu.
Nie fajne i na pewno poczułbyś się skrzywdzony.

Ot taki przykład.

P.S.
Czy to Ty wpuszczasz turystów na wieżę? Widziałam takie małe ogłoszenie.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 12:53

Tyle się napisałem i nikt mi nie odpowiedział,co z tą równością?

Przytaczacie jakiś PRL, który ni jak ma się do sprawy obecnej. To w końcu o co chodzi .Ma płacić czy niema płacić,albo ma płacić ale kwota jest za duża?Ja nie wiem ile zostało naliczone tego podatku od nieruchomości,bo tak go nazwę, ale sprawą oczywistą z mojego punktu widzenia jest to że tak jak wszyscy płacą to i oni też powinni . Co do kwoty jaką płacą :fakt jest ,że tak obszerne miejsca jak kopalnia czy jakiś wyciąg,podatek powinien być z rozsądkiem naliczany.
Kupcie sobie halę po tartaku,otwórzcie interes i zdanie szybko zmienicie, bo wy będziecie płacić furę kasy gminie ,a kopalnia nie będzie płacić.

Ciekawe jak by to było gdyby J Gru rzeczywiście wystartował w wyborach i wygrał je. Paradoksem było by gdyby kopalnia wówczas nie płaciła ani złotówki od nieruchomości.WTEDY BY DOPIERO GADALI :BURMISTRZ TO WSZYSTKO MOŻE.

Nie wiem czy prawo powinno działać w tym przypadku do tyłu ,ale od momentu ustalenia kwoty to już powinni się dogadać.

Nie jestem dzierżawcą ewangelika,pomyłka.
NIKT BY MI WYMYŚLONYCH PODATKÓW NIE KAZAŁ PŁACIĆ,BO KTO W OGÓLE WIDZIAŁ OWE PODZIEMIA.poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 13:08

oj przepraszam bo pisałeś o ewangeliku i tak skojarzyłam ale teraz przeczytałam i widzę,że to był tylko przykład. nie ważnę

Każdy widzi ta sprawę inaczej.
Raz jeszcze (ale już ostatni) piszę: Kopalnia płaci podatki od nieruchomości i gruntów za działalność gospodarczą i to wysokie więc nie porównuj tartaku do podziemi. Wszyscy w Polsce płacą za budyni a nikt nie płaci za podziemia. Nie można porównać lokalu pod sklep, tartak czy restauracje i hotel do chodników podziemnych.

Z uporem maniaka to porównujesz, że wszyscy w gminie płacą za swoje lokale a kopalnia też niech płaci. Przecież płaci.

Za budynek Łamacza tez płaci od działalności gospodarczej mimo, że stoi pusty. To nie jest tak, że E.Sz. nabija sobie portfelik a biedna gmina nic nie ma.

Ja chyba już powiedziałam wszystko co uważam na ten temat i nie chce mi się raz jeszcze pisać to samo.

Każdy powinien płacić podatki, ale na normalnych i jasnych zasadach.
Nie zarzucajmy nikomu oszustwa i nie oceniajmy tak pochopnie.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 13:26

Od momentu ustalenia oplat to jeszcze mozna sie zgodzic ale placic wstecz iles lat to lekka przesada.Wydaje sie,ze tu chodzi o cos innego.Wymiana ognia na linii gmina-kopalnia trwa kilka lat na roznych frontach(np.sprawa rzekomego hotelu na Zlotej)a odpowiedzia na brak ustepstw sa kolejne wymyslane problemy.Gmina sama powinna zaczac cos dzialac i robic cos malymi kroczkami a nie stwarzac problemy.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 13:59

bułka napisała.
Z uporem maniaka to porównujesz, że wszyscy w gminie płacą za swoje lokale a kopalnia też niech płaci. Przecież płaci.

Za budynek Łamacza tez płaci od działalności gospodarczej mimo, że stoi pusty. To nie jest tak, że E.Sz. nabija sobie portfelik a biedna gmina nic nie ma.

Za budynek łamacza ,a za zakupione hale po GS,Stok-Pol,też przecież płacą.Skoro zakupili ,prowadzą jakąs działalność to liczyli się z tym ze tak będzie.
Co do podatku od chodników,jak tak bardzo Ci zależy na tym aby nie płacili to jest rozwiązanie;

Jako typowy Polak[kombinator] zrobił bym tak: podzielił kopalnię na dwie części [podmioty]
1.Część zewnętrzna ,czyli budynki place ,majątki,i to była by tak zwana kopalnia złota z której podatki były by odprowadzane jak do tej pory.Sprzedawane bilety i tak dalej.
2.Druga cześć to były by chodniki ,nie była by to jakaś działalność gospodarcza ,tylko miejsce działania fikcyjnego stowarzyszenia ,np miłośników górnictwa.Jako stowarzyszenie zwykłe nie dochodowe które swoim zamiłowaniem do podziemi przedstawiają podziemia pobliskim turystom z właściwej kopalni złota,nie pobierając za to biletów bo bilety przecież kasowała ta prawdziwa działalność która jest na zewnątrz.

To tak pokrótce,troszku to jest bardziej zawiłe ale myślę że zrozumiałaś przesłankę.

Nie pisz , że kogoś ktoś oskarża .bo tak nie napisałem.

Gawlitzku ,mało tego potem na węgiel cza będzie dać, bo rozgrzeszenia nie będzie.poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 14:11

nie pisałam, że Ty oskarżasz ale ogólnie.

nikt nie będzie kombinował bo podatek można i trzeba będzie płacić jak pisałam i nikt się nie uchyla bo nie o tym mowa.

Trochę odeszliśmy od tego co chciałam przekazać, a mianowicie pokazać mieszkańcom, że jest sporo spraw o których nie wiedzą - jak np. mnóstwo przegranych spraw sądowych za które płaci gmina z budżetu.

W tym co piszesz masz dużo racji ale ja chciałam przedstawić inny punkt widzenia. No i pokazać na czym skupia się władza miasta.

Mamy taka złota kurę w gminie, zastanówmy się czy lepiej jeść codziennie jajecznicę czy zarznąć kurę i raz zjeść rosołek? :wink:
(tylko błagam nie wchodźmy w dyskusje o tym ze kury nie niosą się codziennie he he) - to tak pół żartem pół serio

ODPOWIEDZ