Kopalnia Arsenu

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Kopalnia Arsenu

Post autor: eSCe » niedziela 18 lis 2007, 12:58

Podczas przeglądania na portalu fotohistoria.pl wielu zdjęć wykonanych w Kłodzku w 1946r, podczas demonstracji społeczeństwa polskiego przeciwko roszczeniom granicznym, natrafiłem na fotografię górników niosących transparent z napisem: "Budujemy nowy szyb w KOPALNI ARSENU"
>>foto z 05 maja 1946<<
Jeden z górników jest podobny do mojego kuzyna Franciszka P., ale nie jestem pewny...

Awatar użytkownika
Primus Inter Pares
Gwarek
Gwarek

Post autor: Primus Inter Pares » niedziela 23 gru 2007, 22:14

Chciałem zrewanżować się eSCe za ukazanie tego zdjęcia na forum ( może wykorzystamy go przy publikacji ) . Próbowałem odtworzyć nazwiska tych górników. Rozmawiałem z najstarszymi żyjącymi tu górnikami, pokazywałem im wydruk zdjęcia podczas spotkania barbórkowego, byłem nawet u 95 letniego pana M. w Mąkolnie który zachował sprawny umysł. Najstarsi z żyjących rozpoczęli pracę w Kopalni w 1948r. a więc powinni zetknąć się w pracy z którymś z byłych manifestantów, niestety upływ 50 lat zatarł możliwość identyfikacji. Po moich usiłowaniach mam wątpliwość czy uda się już znaleźć coś nowego.
Jedno mogę potwierdzić tylko to że mundury galowe były poniemieckie z naszej kopalni. Występowali w nich na uroczystościach państwowych górnicy a potem przekazano je zespołowi artystycznemu przy świetlicy (widać to na zachowanych zdjęciach). Około 55r. wprowadzono już szaro-stalowe mundury-ubrania z dystynkcjami służbowymi.
Łączę pozdrowienia życząc Wesołych Świąt i pomyślności w Nowym Roku.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » poniedziałek 24 gru 2007, 08:00

Dzisiaj wysłałem w tej sprawie zapytanie do mojego kuzyna Józefa N., który rozpoczął pracę w tej kopalni w grudniu 1945r. Mam nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi...
Wszystkich zainteresowanych tym tematem (czytających także) pozdrawiam, życząc Wesołych Świąt i szczęścia w Nowym Roku 2008.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » piątek 18 sty 2008, 19:55

Delegacja górników ze Złotego Stoku udała się do Kłodzka samochodem. Manifestacja rozpoczęła się od zbiórki przy Ratuszu. Następnie kolumny piesze przemaszerowały na stadion miejski, gdzie z trybuny honorowej przemawiali m.in. gen. Stanisław Popławski, gen. Bronisław Prugar-Ketling, Stanisław Grabski (v-prezydent Krajowej Rady Narodowej). Atmosfera była gorąca, wznoszono niezbyt przyjazne okrzyki pod adresem "roszczeniowców". W pewnym momencie jeden z mundurowych lekko przesadził; oddając trzy strzały w powietrze wywołał spore zamieszanie. Wojenne nastroje wyciszyła msza polowa, która była ostatnim punktem uroczystości.
Powyższe informacje uzyskałem od Józefa Nosala (87), jednego z delegatów Kopalni Arsenu - uczestników manifestacji. Niestety, nazwisk innych górników nie pamięta.

ODPOWIEDZ