Patron Koscioła ewangelickiego

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » środa 09 maja 2007, 20:31

Czy ktoś może mi wyjaśnić pod jakim patronem był kościół ewangelicki? W przewodniku Lubienieckiego występuję pod św. Barbarą, w innym jako Najświętszego Zbawiciela, a teraz mówi się, że św. Krzysztofa.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Relacja: Mieszkaniec
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » środa 09 maja 2007, 21:02

Wezwania kościoła według kolejności:

1. XIV w. - "Ecclesia parochialis in Reichenstein in honore St. Corporis dedicata"
2. XVI w. - św. Krzysztofa
3. ok. 1639 r. - Najświętszego Zbawiciela
4. XIX w. (?) - Kościół św. Barbary

Żródła:
1. M. Kornecki, Złoty Stok - Srebrna Góra, wyd. Ossolineum
2. A. Muszer, W. Lubieniecki, Złoty Stok i Okolice, Wrocław 2001

Z kolei na stronie www.zlotystok.pl znajdujemy następujące informacje:

Kościół ewangelicki p.w. Najświętszego Zbawiciela, Plac Kościelny 1

Kościół p.w. św. Krzysztofa, patrona miejscowych górników, zbudowany został w latach 1513 - 1517 (wieża pochodzi z 1543 roku) na miejscu dawnego kościoła miejskiego, istniejącego już w XIV wieku. Odbudowany, po pożarze z 1638 roku, jako kościół parafialny ewangelików (od 1536 roku) zmienił wezwanie na Chrystusa Zbawiciela. Budowla w stylu renesansowym. Wejście pod wieżą z portalem zdobionym herbami Złotego Stoku i księstwa ziębicko-oleśnickiego, w kruchcie za nim znajdują się płyty nagrobne z XVI wieku.[/url]
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » środa 09 maja 2007, 22:41

Wyjaśnienienie to mnie nie przekonuję. Postaram się mimo wszystko o wyjaśnienię tej zagdki "Faceta" tak nazywają nasze dzieci nauczyciela historii co on wie na ten temat. Coś juz pisał odnosnie naszego kościoła w któreś z gazet regionalnych.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » czwartek 10 maja 2007, 21:52

Niestety nie jestem historykiem aby stwierdzać jakie były dzieje kościoła ewangelickiego toteż przytoczyłem jedynie informacje z dostępnych mi źródeł. Przykro mi że nie pomogłem.

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 11 maja 2007, 14:09

użytkownik Jan Kowalski napisał:
Myślę, że uda mi sie wsystko wyjasnić, ponieważ umówiłem sie z Panem Waldemarem na pogawędkę. podczs rozmowy telefonicznie jedną kwestię mi już wyjaśnił a mianowicie to że koscioła pod wezwaniem sw. Barbary nigdy nie było. W pierwszym wydaniu przewodnika Lubienieckiego pojawia się ta informacja, w nastepnych wydaniach wznowieniach, po sugestiach WW autor tę informację wymazał i już jej nie podawał. Sprawdzałem i tak faktycznie jest. Co do św. Krzysztofa powiedział, że to druga zagmatwana sprawa, ze ma dokumenty oraz opracowania w j. niemickim przedstawiajace bardzo dokładnie historie kosciołów wszystkich w Złotym Stoku. Po spotkaniu mam nadzieję , że będę się mógł z zainteresowanymi wiadomosciami podzielić. Przy okazji napomknął, ze w Złotym Stoku działało a właściwie działa Towarzystwo Miłosników Złotego Stoku, ma swojego prezesa w osobie- nie wiem czy mogę podać nazwisko dlatego się wstrzymam, ale może by je tak rozkręcić?

EDIT: Chyba się pan pomylił i wcisnął "Nowy temat" zamiast "Odpowiedź"

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Sympatyk

Post autor: adalbert » niedziela 13 maja 2007, 19:39

użytkownik Jan Kowalski napisał:
...Co do św. Krzysztofa powiedział, że to druga zagmatwana sprawa, ze ma dokumenty oraz opracowania w j. niemickim przedstawiajace bardzo dokładnie historie kosciołów wszystkich w Złotym Stoku...
Może chodzi o publikację "Przyczynki do historii kościołów i szkół w Złotym Stoku" :?: ?( Krebs J., "Beitraege zur Geschichte der Kirchen und Schulen Reichensteins", Korrespondenzblatt des Vereins fuer Geschichte Schlesiens, R.15, 1916/1917)?
To ponoć podstawowe opracowanie na ten temat, poza pozycjami Neulinga i Andersa, które traktują o kościołach na całym Śląsku.

Jan Kowalski
Bajtel
Bajtel

Post autor: Jan Kowalski » poniedziałek 14 maja 2007, 21:04

I wszystko jasne. Jestem pod wrażeniem po spotkaniu z Panem Waldemarem. Pewne szczególy mogę zdradzić, i tak np. Kosciół w Złotym Stoku rzymsko-katolicki był pod wezwaniem Bożego Ciała, jako ewangelik był pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Pod wezwaniem św. Krzysztofa nie był choc jest z tym zwiazana pewna ciekawa historia. Niestety nie moge jej na razie zdradzić. Pan W. pracuje na źródłach. Ma ich całe mnóstwo i wielce się zdziwiłem gdy mi pokazł tylko część zbiorów w j. niemieckim. Opracowanie na które powłuje się "Abelart" też posiada ale pochodzi ono z 1917 r. Jest bardzo młode w porównaniu z pozycjami np. 1798, czy 1817, albo najstarszą kroniką z 1687r. W ubiegłym roku z okazji obchodów "Forum Gmin Cysterskich" wygłosił w kosciele w Mąkolnie referat na temat historii tego obiektu. Parę tygodni później otrzymał specjalne podziękowanie i wyróżnienie Poznańskiej Pracowni Konserwatorskiej za tak dokładne zgłębienie tematu. Świadczy to tylko o tym, że materiał opracował wzorowo. Rozwikłał dość sporo zagadeknp. prawa miejskie, kiedy otrzymał Złoty Stok- wiele wcześniej niż 1344 r.Pokazł też mi wiele błędów na tej stronie w kalendarium. Wynikają one z błędnego tłumaczenia, błędnej interpretacji, i zawierzeniu jednemu źródłowi. Pokazał mi na mapie gdzie jest legendarne źródło wody mineralno - arsenowej. To nie jest te ciek za tartakim. Błedem jest też mówienie o 500 leciu istnienia Mennicy w Złotym Stoku, ponieważ w tym roku przypada 505 rocznica założenia mennicy itd. Próbowałem namówic Pana Waldemara aby zarejestrował się na forum i od czasu do czasu przekazł jakieś ciekawostki. Odpowiedział, że zrobi to jak przejdzie na emeryturę. Na koniec mała zagadka-w przewodniku Lubienieckiego na str. 4 pisze, że "najstarszy dokument o istnieniu osady i... pochodzi z 1273 r." u Korneckiego ta data też się pojawia, na stronie internetowej parfii Złoty Stok jest mowa o dokumencie z 9 wrzesnia 1231 r. co zatem z tymi dokumentami najstarszymi? Ja rozwiazanie już znam. Następnym razem wspomnę błędy "Miejskiej Trasy Turstycznej" Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
adalbert
Dreptacz
Dreptacz
Relacja: Sympatyk

Post autor: adalbert » wtorek 15 maja 2007, 11:45

No to super. Gratulacje! :P
Mam nadzieję, że dzięki temu uda się pogłębić naszą wiedzę też (zanim pójdziemy na emeryturę :wink: ) - masz Janie Kowalski zadanie jak się patrzy: słuchać i notować a potem pisać, pisać i pisać. Chyba, że uda Ci się przekonać jednak swojego rozmówcę do aktywności "przedemerytalnej"...
Co do samego wezwania kościoła - przynajmniej część informacji (St. Corporis i Najświętszego Zbawiciela) się potwierdziła.

Awatar użytkownika
ICE
Sztygar
Sztygar

Post autor: ICE » piątek 20 lip 2007, 14:03

Dzieki Panu Waldemarowi historia stała się moją pasją :-) , potrafi tak opowiadać przekazując swoją OGROMNĄ wiedzę że nie tylko słucha się z zapartym tchem ale i łatwo zapamiętuje :-)
POZDRAWIAM GORĄCO :-)
\ totus_tuus

ODPOWIEDZ