Gdzie Niemcy ukryli 'skarby' w Złotym Stoku?

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » niedziela 01 mar 2009, 15:08

Zgadza sie,zostali fachowcy i oprocz tego takze Ci ktorym zal bylo opuszczac miasteczka lub byli juz za starzy.Niemcy jeszcze powracali wiele lat po wojnie,ogladajac swoje dawne domy,przechadzajac sie po ogrodach z tesknota i robiac pamiatkowe zdjecia z obecnymi Polskimi lokatorami.Wszystko w atmosferze przyjazni.Jednak byla tez niedawno i tragiczna historia zwiazana z rdzenna niemiecka mieszkanka.Zal Pani I.Trojak,ze po tylu przezytych zawirowaniach(m.inymi wojna),wydarzyla sie ta straszna historia...
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Re: Gdzie Niemcy ukryli 'skarby' w Złotym Stoku?

Post autor: łazik » piątek 28 maja 2010, 22:04

Polecam dokument pt cień nazistowskiego złota.Film stworzony niezbyt profesjonalnie,ale zawiera ważne słowa autorytetów.Drugi film to złoto nazistów,oba są już na yutubie.Życzę oglądania z trzeźwym spojrzeniem.Nie wątpliwie ciekawe argumenty przytoczyliście. poz

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 29 maja 2010, 10:31

Ulubionym powiedzeniem Hitlera było: Nie jest sztuką wojnę wygrać, sztuką jest wojnę przegrać. To chyba najbardziej do całej tej sytuacji pasuje. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 29 maja 2010, 13:55

Dwojako to czytam,dodam że do tej pory nie potrafimy przejąć i zagospodarować majątku pozostawionego przez Niemców.Prozaiczny przykład to nasz ewangelik i dziesiątki zabytków,czy podziemi,więc nigdy nie możemy powiedzieć że naziści wszystko wywieźli.Rosjanie zastali zdekompletowane fabryki,archiwa.Pewnie kiedyś wnuczka pani Eli Sz. pokaże gdzie zdeponowano powyższe rzeczy.POZ :wink:

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 24 cze 2010, 00:54

,, Tak samo pewnie prace gornicze prowadzono w wawozie na odcinku Sztolnia Gertruda-kamieniolomy.Czemu sladow tych prac nie widzimy?No wlasnie.Prosze zwrocic uwage na roznice poziomow Zlotego Potoku pomiedzy ul.Zlota i kamieniolomami.Przez stulecia na odcinku tym doszlo do osuniec skarp,woda nanosila kolejne warstwy kamieni i mulu,powstaly w XX 2 tamy na tym odcinku co pomoglo kumulowac osady.Ogladajac fotografie z konca XIX w. tego odcinka zauwazylem ze byl on o wiele glebszy.Obecnie wawoz jest mozna smialo powiedziec ,,zasypany''.Pomiedzy Hubertusem a kamieniolomami mniej wiecej w polowie drogi stal w ubieglym wieku mlyn na zboczu tego wawozu.Po mlynie tym kilka lat temu po powodziach widac bylo w rzece wielki,plaski okragly kamien mlynski z wglebieniem na srodku.teraz kamienia juz nie widac a minelo zaledwie kilka lat....Co kryje sie pod warstwami wawozu?Otoz natrafilem kiedys na niemiecka,stara mape ktora pokazala mi pewna osoba i z tej mapy wychodzilo, ze kierujac sie strumiennym korytem od ul.Zlotej w kierunku kamieniolomow mniej wiecej pomiedzy pierwsza zapora a druga po lewej stronie znajduje sie sztolnia!Niestety slady po tej sztolni ciezko obecnie znalezc. Jak stara byla to sztolnia,ciezko znalezc jakiekolwiek wzmianki na jej temat...Czy Niemcy mogli cos ukryc w tym wawozie?''

To fragment mojego postu sprzed 2 lat(23 listopada 2008 rok)w temacie ,,gdzie Niemcy ukryli skarby''.Chyba wtedy niewielu jeszcze forum czytalo a warto wracac do archiwalnych wpisow.Wtedy juz pisalem o tej sztolni i to jest dowod zeby nie bylo,ze to zmyslona historia.Postaram sie dotrzec do szczegolow ale bedzie ciezko.
Szperaczu nie trzymaj Nas w niepewnosci-o jaka wielka tajemnice chodzi :?:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 16:16

Wiemy i mamy potwierdzone gdzie znajdowal sie rzekomo wysadzony tunel na Bajcerowce ciagnacy sie pod granice Czeska.Nie wiemy jednak dokladnie co tam bylo i czemu tunel wysadzono,no i po co Niemcy go kopali.Czy jest jakas szansa,ze mozliwe bedzie dogadanie sie z obecnymi dzierzawcami i w niedalekiej przyszlosci tunel odkopac i sprawdzic co sie w nim kryje?Przypominam,ze wciaz nie znamy losow pracujacych w wapiennikach jencow.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 16:58

:?: Jeśli myślisz o Bajcerówce,to oni chyba nie są dzierżawcami i nie ma takich opcji aby się z nimi dogadać.Tam nawet woda z Wisły ani egzorcyzmy nie pomogą.poz

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 10 wrz 2010, 17:04

[quote="łazik"]:?: Jeśli myślisz o Bajcerówce,to oni chyba nie są dzierżawcami i nie ma takich opcji aby się z nimi dogadać.Tam nawet woda z Wisły ani egzorcyzmy nie pomogą.poz[/quote]

Genialne miejsce. Ja się tam jeszcze kąpałem. A teraz to tam widzę cisza i spokój.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 17:28

Bajcerowka to perla w koronie Zlotego Stoku.Wszyscy kiedys sie tam kapalismy a jaki tlok byl...
Wytlumacz wiec sytuacje,skad ten zastoj.Domniemam,ze sa jakies wojny o spadek czy o co tam chodzi w koncu.Rozumiem,ze z kopania tunelu nici?
Pozdrawiam

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 18:12

ostatnio byłam tam i coś niecoś wiem.

Po śmierci głównego właściciela, który nie zostawił testamentu, cały ten piękny teren podzielili miedzy sobą jego dzieci.
Jedno z nich umarło nie zostawiając testamentu więc jego część podzielona na dwóch synów i tak dzięki temu mamy coś koło 5 czy 6 właścicieli na taki terenie.\

A tera niespodzianka... tere z jeziorkiem i tunelem- kopalnią jest do sprzedania!
Górna część pod namioty itp sprzedaje kolejny brat. Zostaje jakaś jeszcze siostra a z resztą niby są już dogadani ze ich spłacą.

Piękny przykład złotostockiego biznesu. Sprzedać i niech ktoś inny coś robi bo ja nie umiem, nie chce mi się ble ble ble

Wiem, ze jeden z braci kontaktował się z kopalnią zeby to od niego kupili.

I teraz śmieszna sprawa bo nikt nie chce kupować ani inwestować w nic w Stoku poza P. Sz.
Ale jak ona to robi to ją wszyscy krytykują i mówią ze cały Złoty Stok wykupi
Gdzie tu sens i logika?!!

Może niech ktoś sam ruszy się i coś zrobi.
Ci ludzie juz maja ten teren i nie muszą inwestować w zakup go bo już są właścicielami. więc czemu nic nie robią.

Oh jak jak nie rozumiem tego!

Tam nie trzeba wcale dużo inwestować na początek. Kilka ubikacji z prysznicami i juz gotowe pole namiotowe....

Awatar użytkownika
dobekfooto
Moderator
Moderator
GG: 8824316
Kontakt:

Post autor: dobekfooto » piątek 10 wrz 2010, 18:40

bułka pisze: I teraz śmieszna sprawa bo nikt nie chce kupować ani inwestować w nic w Stoku poza P. Sz.
Hotel Gold Stok
Naturoterapia + Złota Korona
Noclegi "Na poddaszu" ...
Ktoś jednak inwestuje :)
"Buntu nie boji sie wladca ten,
co by z powiek spedzal mu sen.
Lecz nie poradzisz nic bracie moj ..."

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 10 wrz 2010, 18:51

SKALISKO JESZCZE DORZUCĘ-TO TEŻ PANI ELI SZ.Wyszło Ci bułka jakby ta pani Ela to jedyna była.Co do Bajcerówki to zgadzam się bo tak jest,a nawet i gorzej.poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » piątek 10 wrz 2010, 19:37

racja racja, jak zwykle źle mnie odczytano.
chodziło mi o mieszkańców narzekających. Kopalnia była takim przykładem, przenośnią.

Ja widzę wszystko , każde słowo jest tu wertowane i jest pod ostrzałem.

ale powiem wam coś: kiedyś rozmawiałam z pewną osobą która pracuje w kopalni i jej powiedziałam jej że może "cos tam" sama robić i załozyc firme i zarabiać na siebie. Wiecie co mi powiedziała? Cos w rodzaju: no co ty!!?? Musiałabym sama opłacać zus!!! i Płacić podatki.

Trochę mnie to zalamało. Młoda osoba a takie podejscie. Niestety w ZS jest dużo takich osób.

ale sa i tacy co chcą coś zrobić na szczęście :-)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 10 wrz 2010, 23:32

[quote="bułka"]Ja widzę wszystko , każde słowo jest tu wertowane i jest pod ostrzałem[/quote]

Nie prawda.To jest forum DYSKUSYJNE.Nikt tu Ciebie nie obstrzeliwuje :-)e095 Prowadzimy tu dyskusje a ze ludzie maja rozne charaktery dochodzi do wymiany pogladow.Raz sie zgadzamy,raz nie-tak juz jest.Np.gdzies tu przed chwila w innym temacie szperacz kazal mi sie lopianem podcierac :-)e053 -nie obrazilem sie. Ale w gruncie rzeczy jak by nie bylo to kazdy tu(prawie)darzy sie wzajemnie szacunkiem i sympatia bowiem jestesmy hobbystami i milosnikami miasteczka.

[quote="bułka"]ale powiem wam coś: kiedyś rozmawiałam z pewną osobą która pracuje w kopalni i jej powiedziałam jej że może "cos tam" sama robić i załozyc firme i zarabiać na siebie. Wiecie co mi powiedziała? Cos w rodzaju: no co ty!!?? Musiałabym sama opłacać zus!!! i Płacić podatki.Trochę mnie to zalamało. Młoda osoba a takie podejscie. Niestety w ZS jest dużo takich osób[/quote]

Kazdy z Nas jest inny.Nie kazdy ma zdolnosci personalne by prowadzic dzialalnosc.Jeden bedzie otieral biznes za biznesem a drugi cale zycie przesiedzi w jednym zakladzie.Nie kazdy ma tez odwage oraz najwazniejsze:HOBBY,PASJE.Zauwaz,ze kopalnia i skalisko to ludzie z pasja.
Ale to fakt,ze takie instytucje jak ZUS nie zachecaja do otwarcia interesu.Po prostu takie mamy prawo.Zebys widziala ile Polakow za granica otwiera biznes.I uwierzyc nie moga jakie to latwe.Doslownie sa w szoku.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » sobota 11 wrz 2010, 08:12

WRACAJĄC DO TEMATU.Jak ktoś z was ma mapy górnicze terenu źródełka arsenquele to z chęcią bym zobaczył,wiem że jest ten rejon na którejś bo za szczeniaka widziałem, ale nie pamiętam.Już tu na forum F wcześniej sugerował aby zająć się tym tematem,ale nie wiedział gdzie owe źródło było.W 1937 wbrew naszej opini że zapomniano o wodzie z tego źródła istniała sztolnia i nie była zasypana.Nie jest to ,to wejście które w 1913 badali geolodzy z berlina.Dla tego potrzebuję mapę bo na swojej mam zaznaczone tylko wejście z opisem arsen quelle rok 1937,nie jest to mapa górnicza.poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » sobota 11 wrz 2010, 10:39

[quote="GAWLITZEK"]Zebys widziala ile Polakow za granica otwiera biznes.I uwierzyc nie moga jakie to latwe.Doslownie sa w szoku.
Pozdrawiam[/quote]

Wiem.
Sama jestem Takim Polakiem co to zakładał firmę na obczyźnie.
Faktycznie teraz jest mi ciężko utrzymać nerwy na wodzy gdy wchodzę do urzędu bo tam kurcze wszystko dało się załatwić szybko i przez telefon... no i nie było takiej papirologii.

To, że nie każdy ma predyspozycje do bycia primabaleriną to się zgodzę ale nie przesadzajmy, ktoś kto narzeka ciągle a nic nie zrobi a na łatwy przepis na biznes nagle mięknie....

W zasadzie dobrze że każdy jest inny bo gdyby wszyscy byli przedsiębiorcami to byśmy nie mieli pracowników.

Mnie tylko wkurzają tak zwani pieniacze, narzekacze i najmądrzejsi na świecie krytycy, który nie maja pojęcia o życiu przedsiębiorcy ale krytykują jakby mieli 10 takich firm.

"nie myli sie tylko ten co nic nie robi" - dla tego te żule na rynku są takie swięte i nieomylne :lol:

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 11 wrz 2010, 23:10

łazik pisze:.Dla tego potrzebuję mapę bo na swojej mam zaznaczone tylko wejście z opisem arsen quelle rok 1937,nie jest to mapa górnicza.poz

Mapa o ktorej mowisz z 1937 roku jest troche dla mnie niezrozumiala jezeli chodzi o zrodla mineralne bowiem nie umieszczono na niej juz tego badanego zrodla na pczatku XX wieku i z ktorego korzystali mieszkancy.Umieszczono za to sztolnie ktora znajdowala sie znacznie wyzej z podpisem ,,Arsen Quelle''.O sztolni tej dosyc,ze nie ma zadnych informacji to o zrodlelku z tej sztolni tym bardziej.A na dodatek sztolnia ta pojawia sie na tej mapie niespodziewanie bowiem na wczesniejszych jej brak.Czyzby wiec Niemcy wykopali ja lub odkopali miedzy latami ok 1908-1937.Ale po co.Z moich obserwacji tak to wychodzi ale po co znow ja przed koncem II wojny wysadzili?Pytanie goni pytanie.Swoja droga sztolnia ta byla super skrytka na uboczu,w lesie i blisko zakladow przemyslowych jak zapalczarnia,beczkarnia,wapienniki,kopalnia arsenu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » niedziela 12 wrz 2010, 21:24

Tak dla zagłuszenia tematu.RYCINA MNIEJ ZNANA.poz
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Ostatnio zmieniony niedziela 12 wrz 2010, 21:44 przez łazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 13 wrz 2010, 07:58

Czy można prosić w kolorze. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » poniedziałek 13 wrz 2010, 08:07

Nawet nie wiem skąd ona się w moim komputerze wzięła.Dopiero wczoraj przeglądałem swoje ciekawostki i zgłupiałem bo nie miałem jej wcześniej.poz

ODPOWIEDZ