KRONIKA MIASTA ZLOTY STOK-NOWE FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Re: KRONIKA MIASTA ZLOTY STOK-NOWE FAKTY

Post autor: _tomek » niedziela 19 gru 2010, 08:34

Babcia pisze:Znalazłam również błąd w kadrze Zakładów pan Lucjan Makówka został przemianowany na Mrówkę. Mieszkał na Sienkiewicza w tym domu co obecnie p. Pawławski z jednym jego synów chodziłam przed ich wyjazdem do szkoły.
Panu Eugeniuszowi się nie dziwię ale pan Jerzy powinien to pamiętac.
Babciu masz rację, błąd zostanie poprawiony. Pamięta, tylko się pomylił - był i Mrówka i Makówka, do tego podobno mieszkali naprzeciwko siebie :)

Zobacz (na tłusto) jak łatwo o błąd :)

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 20 gru 2010, 16:35

Myślałem, że większość dokumentów jest już znana dzieki choćby CDS. mam dokument potwierdzajacy istnienie Groseny z 1241 r. Muszę teraz sprawdzić inne podobne źródła. Autorzy CDS na pewno nie mieli dostepu do tych zbiorów, ponieważ widzę już duże luki. Całe szczęscie że dokumenty przetrwały do naszych czasów. Dostęp nie dla wszystkich jest możliwy. Moje oczy to co zobaczyły wyszły z orbit. Szukałem czegoś innego, a natrafiłem chyba na coś zupełnie nowego i szczególnego. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Post autor: eSCe » poniedziałek 20 gru 2010, 17:09

Nieśmiało się zapytam: co to jest CDS?
Nawet Google nic konkretnego nie wyświetlają, a podobno w takim przypadku takie COŚ nie istnieje...

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 20 gru 2010, 17:17

CDS to "Codex Diplomaticus Silesiae"

Szperacz pisze:Myślałem, że większość dokumentów jest już znana dzieki choćby CDS. mam dokument potwierdzajacy istnienie Groseny z 1241 r. Muszę teraz sprawdzić inne podobne źródła. Autorzy CDS na pewno nie mieli dostepu do tych zbiorów, ponieważ widzę już duże luki. Całe szczęscie że dokumenty przetrwały do naszych czasów. Dostęp nie dla wszystkich jest możliwy. Moje oczy to co zobaczyły wyszły z orbit. Szukałem czegoś innego, a natrafiłem chyba na coś zupełnie nowego i szczególnego. Pozdrawiam Szperacz
To już drugi wątek Szperaczu gdzie "robisz smaka"....o co tak naprawdę Ci chodzi?

Ten poprzedni to ten o prawach miejskich.
viewtopic.php?f=8&t=689

Podobnie dziwnie się zachowałeś w wątku gdzie kwestionujesz wypadek w Golden Esel cytuję "Tej katastrofy nigdy nie było. Traktujcie ją jako bajkę. Pozdrawiam Szperacz"

Nie powołując się na żaden dokument.
viewtopic.php?f=8&t=771

Rzeczywiście masz rację, że źródło w CDS dotyczące katastrofy jest stosunkowo niepewne i Twoja hipoteza, że górnicy wyemigrowali Rumunii może być prawdziwa, ale tylko "może"...

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 20 gru 2010, 17:20

Szperacz pisze: Dostęp nie dla wszystkich jest możliwy. Moje oczy to co zobaczyły wyszły z orbit. Szukałem czegoś innego, a natrafiłem chyba na coś zupełnie nowego i szczególnego. Pozdrawiam Szperacz
Jak zwykle zero konkretow.

Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 20 gru 2010, 17:31

Szperacz pisze:mam dokument potwierdzajacy istnienie Groseny z 1241 r.
Za to Ja i łazik wiemy gdzie była Grosena. Na serio.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » poniedziałek 20 gru 2010, 19:11

Ja też wiem gdzie była Grosena, Gro.ena. w miejsce kropki powinien wystapić inny znak ale go tu nie ma. Trochę cierpliwości Panowie. Urabianie, poznawanie itp ludzi którzy trzymają pieczę nad naszą historią trwa czasami latami. Teraz mogę powiedzieć spokojnie, że Gro.ena wymieniana jest przed 1241. Czasami śpię 6 godz. i pracuję. W piątek jak wyszedłem z domu o 6 45 wróciłem o 19 45 ale było warto. Pozdrawiam Szperacz

kapec
Bajtel
Bajtel

Post autor: kapec » poniedziałek 20 gru 2010, 19:48

I know that I must do what's right
As sure as Kilimanjaro rises like Olympus above the Serangetti

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 20 gru 2010, 20:07

kapec pisze:zdarzenie z kwietnia 1928.

http://przewodnik.onet.pl/reportaze/tra ... tykul.html
W kronice jest sterowiec, ale nie ten. Tamten nie leciał nad Złotym Stokiem. Tato to weryfikował razem z eSCe.
1931
5 lipca nad Złotym Stokiem przeleciał sterowiec "Graff Zeppelin" wzbudzając powszechne zainteresowanie mieszkańców.
W 2002 też jakiś latał :)
Obrazek

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » poniedziałek 20 gru 2010, 20:12

Szperaczu, jeśli chcesz to Ci uruchomię Twoją własną stronę.
Wpisywanie tekstów jest bardzo proste, mógłbyś robić to samodzielnie.
Trochę cierpliwości Panowie. Urabianie, poznawanie itp ludzi którzy trzymają pieczę nad naszą historią trwa czasami latami.
A może Ciebie mamy urabiać ? :) Wybacz, ale może nam się nie chcieć :)

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » poniedziałek 20 gru 2010, 21:23

Rok 1928 ? już właściwie o tym zapomniałem, ale jak temat wywołany to mogę podać link, gdzie znajduje się w miarę wiarygodny i uporządkowany opis pionierskich wypraw polarnych gen. Nobilego. Jest tam też krótko o tym zapisie w jednej z kronik Złotego Stoku, ale to nie zostało do końca wyjaśnione. O serii powielanych kłamstw, przeinaczeń (celowych lub niezamierzonych) jest tam sporo, ale jak czytam ten artykuł w przewodniku.onecie, to już nie dziwię się niczemu. Polecam w wolnych chwilach świątecznych, na spokojnie, ze spojrzeniem na wewnętrzne linki, przeczytać ten opis.

http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/readarti ... icle_id=20

Ze względów technicznych, zostało? obcięte? zakończenie tego opracowania, dlatego zamieszczam je tutaj:

Opracowano na podstawie książek:
1. Umberto Nobile ?Czerwony namiot?, Czytelnik, Warszawa 1976.
2. Frantisek Behounek ?Rozbitkowie na Morzu Polarnym?, Wyd. Śląsk, 1974r.

Stanisław Cichoń (SP6BVR)
Kłodzko, styczeń 2008r.

P.S. Poczytałem trochę o tym Codex Diplomaticus Silesiae (dziękuję Tomku za rozjaśnienie), ale ta działka nie dla mnie, o nie! :wink:

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » wtorek 21 gru 2010, 14:33

Drogi Tomku Gawltzku. Wiecie doskonale, że w samym ZS jest dość dużo ciekawych rzeczy dotyczących historii naszego miasta. Większość jest skrywana i bardzo rzadko pokazywana. Chyba, że ktoś dobrze Cię pozna nabierze zaufania itd. Na pewno spotkaliście się z sytuacją, że dopiero po paru latach ktoś wam przedstawił, coś interesującego pokazał. Ja param się historią zawodowo. Dotarłem do dokumentów które wybaczcie ale za bardzo nie będą Wam dużo mówiły. Jest to zbiór dokumentów i fragment kroniki Augustianów. Zbiór ten jest w większości już przetłumaczony. Zapytacie gdzie się znajduje. Nawet jeśli podam Wam dokładny adres wskażę odpowiedzialna za to osobę to wierzcie mi nic nie wskóracie. Ja nie mogę tych sensacji wykorzystać w tej chwili. Sam muszę czekać na publikację autora tłumaczenia i dopiero wtedy powoływać się na jego pracę. Takie są zasady współpracy naukowej. Przypadek zrządził i GROŹENA /jest też i inna pisownia/, że te dokumenty zobaczyłem. Tomku jeśli masz czas i możliwości i Twoja propozycja w założeniu mojej prywatnej strony jest aktualna to chętnie z takiej pomocy skorzystam. Pozdrawiam Szperacz

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » wtorek 21 gru 2010, 20:20

GAWLITZEK pisze:
Szperacz pisze: Dostęp nie dla wszystkich jest możliwy. Moje oczy to co zobaczyły wyszły z orbit. Szukałem czegoś innego, a natrafiłem chyba na coś zupełnie nowego i szczególnego. Pozdrawiam Szperacz
Jak zwykle zero konkretow.

Pozdrawiam
Gawlitzku cynicznie Ci to wyszło,z kulturą też nam 60 lat do zachodu,nie mówię tu o sobie bo mi 100 brakuje:-)e020

Ta nasza Grosena Tomku to jest tak samo pewne jak i nie pewne.Brak danych i badań.
Taka [kronika]Augustianów istnieje i była w stoku nawet,jest teraz za granicą.Szperacz wie gdzie i rozpracuje ja tak samo jak i dzwon z Remsweld ,czy inne rzeczy.Miejmy nadzieję że uzupełni ona braki w naszej kronice,którą mamy już bardzo ładną i widać w niej wiele pracy,porządnej pracy. :D poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 21 gru 2010, 23:19

łazik pisze:Gawlitzku cynicznie Ci to wyszło
To nie cynizm ale zwykly potwierdzony fakt.
Ja gdy cos wiem to podaje do wiadomosci lub wrzucam skany na forum.Zamiescilem juz chyba na forum 90% procent tego co mam choc nie musialem i nie chwalilem sie,ze ,,cos tam mam lub wiem a Wy sobie zgadujcie co to lub ciagnijcie mnie za jezyk'',tylko stawialem kawe na lawe.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 16 gru 2011, 14:19

W dniu 18 marca 1678 roku w Zlotym Stoku urodzil sie Tobias Volckmar-niemiecki organista i kompozytor.
Autor wielu dziel m.innymi:,,Ach Gott, erhör mein Seufzen'':

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 16 gru 2011, 14:38

Tobias Volckmar to bardzo ciekawa postać Kończył konserwatorium w Królewcu. Jego kompozycje oceniał bardzo wysoko Bach. Są zachowane listy z pochwałami dla Tobiasa Volckmara od samego mistrza. Pozdrawiam Szperacz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 16 gru 2011, 14:43

A jesteście pewni, że chodzi o Reichenstein im Schlesien?

http://www.ctsfw.net/media/pdfs/Musical ... urchVI.pdf

Tobias Volckmar (1678–1756), came 33 measures—three “fughettinas,” as it were, on Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit. Volckmar, organist, cantor, and musical director in Reichenstein, Laubau, and Hirschberg, was a pupil of Johann Krieger.

Laubau to Lubań, Hirschberg - Jelenia Góra.
A jego nauczyciel był z Zittau.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 16 gru 2011, 14:45

Sprawdzalem tez czy aby nie byl uczniem samego Bacha ale nic nie znalazlem.Ciekawa postac,warta dopisania do kroniki miasta.Moze w przyszlosci da sie zebrac jego dziela i ktos pokusi sie o odtworzenie na zywo.

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » piątek 16 gru 2011, 14:52

Tobias Volckmar urodził się w ZS na 100 procent.Uuczniem Bacha nie był ale Bach znał jego kompozycje skoro o nich pochlebnie pisał. Kompozycji należy szukać w Berlinie i w Dreźnie. w Internecie jest jedno jego dzieło do odsłuchania. Pozdrawiam Szperacz

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 16 gru 2011, 14:56

OK, znalazłem potwierdzenie tutaj:

http://www.musik.uzh.ch/research/eitner ... erQ_10.pdf

na str. 136 - jest też jakiś szerszy opis.

ODPOWIEDZ