KRONIKA MIASTA ZLOTY STOK-NOWE FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman
Relacja: Sympatyk

Re: KRONIKA MIASTA ZLOTY STOK-NOWE FAKTY

Post autor: eSCe » czwartek 09 wrz 2010, 15:56

Nie jest to tłumaczenie tekstu zamieszczonego przez Gawlitzka (dwa posty wyżej), ale uzupełnienie burzliwych wydarzeń na Ziemi Kłodzkiej w 1622r.
Z tekstu niemieckiego znamy trasę i skład odsieczy zdążającej w kierunku Bystrzycy, natomiast fragment poniżej wyjaśnia co działo się dalej (wiemy już że ?Kosaken? to ?Lisowczycy? i raczej nie było tam Tatarów :? ):
??W maju 1622 roku oddziały cesarskie przeciągnęły na Morawy, plądrując oczywiście i tę miejscowość [Bystrzycę Kł. ? Habelschwerdt]. Wiosną też dodatkowo zbuntowali się okoliczni chłopi, nad którym dowództwo objął długopolski sołtys Hans Wolff. Zablokowali oni 30 maja drogi do miasta, uniemożliwiając jego zaopatrzenie i prowadzenie handlu. Na odsiecz przybyły oddziały śląskie gen. Hannibala von Dohna. Ubłagany ponadto przez mieszczan Karol Habsburg, biskup wrocławski i hrabia kłodzki, przysłał 6000 polskich najemników prowadzonych przez płk. Strojnowskiego (zwanych lisowczykami, jako że w większości wywodzili się oni z oddziałów kpt. Lisowskiego, walecznie broniącego wschodnich kresów), a kierujących się na Morawy. W okrutny sposób rozgromili oni chłopów w bitwie pod Bystrzycą Kł., której mieszczanie również mścili się na buntownikach. Niejako przy okazji lisowczycy złupili pobliskie wsie??
Źródło: http://www.bystrzyca.info.pl/a_historia.htm

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 09 wrz 2010, 16:08

Monstancja ponoć znajduje się w kościele św. Trójcy w Krakowie.POZ
Ostatnio zmieniony czwartek 09 wrz 2010, 17:52 przez łazik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 09 wrz 2010, 16:18

Dzieki eSCe.Ten tekst prawie o tym samym mowi co ja zamiescilem po niemiecku.Znaczy,ze u nas zadnych walk nie bylo?Tyle,ze w niemieckim tekscie jest:,,Kosaken,nach Reichenstein''.Co to dokladnie znaczy bo ja myslalem,ze:,,do Zlotego Stoku lub pod Zlotym Stokiem''.
PS.O monstrancji z Lasek nie slyszalem.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » czwartek 09 wrz 2010, 17:15

Wydaje mi się, że Złoty Stok był miejscem koncentracji lisowczyków i innych oddziałów, które rankiem 05 czerwca 1622r wyruszyły przez Chwalisław, Droszków w kierunku Bystrzycy. Tam mogli swobodnie swoim zwyczajem rozprawiać się z wrogiem (2 tysiące zabitych chłopskich buntowników) i grabić wioski (żyli z wojennych łupów, żołdu nie otrzymywali) o czym jest mowa w tekście polskim.
Też żałuję, że języka niemieckiego nie miałem możliwości i czasu nauczyć się w młodym wieku... :wink:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 09 wrz 2010, 18:05

Jeszcze jedno w sprawie monstancji.W Krakowie z tego co widzę w wikipedji są dwa kościoły św trójcy,w którymś jest ponoć monstancja z Lasek.Z opisu wynika że miała przed 45 r120cm wysokości.
Tu opis innej,ale potwierdza autor że ta z Lasek jest do dziś.
Obrazek

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » czwartek 09 wrz 2010, 19:35

Łazik super dzięki. Już ja namierzyłem Jest w Krakowie czuje się dobrze. Jest przepiękna i podobna trochę do tej z Głogowa. To swiadczy tylko o jednym na jaką skalę był prowadzony szaber i kto jest z tego okresu paserem. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 09 wrz 2010, 21:30

Biegałem po necie przez pół dnia,warto było też mnie cieszy ,zwłaszcza że go na zdjęciu gdzieś widziałem.Chyba podobnie było z organami z ewangelika,rotacja fantów kośscielnych z niewiadomych mi przyczyn

Co do potyczek ,w wikipedia Jaszkowan górna jest opis bliższych starć.poz

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » piątek 17 gru 2010, 15:02

Dzieki za nowa stronke_tomek.Ogrom informacji,ciezka praca wlozona w wykonanie.Kilka pytanie odnosnie uzupelnionej kroniki na:http://zlotystok.salwach.pl/
Mozesz przyblizyc gdzie znajdowaly sie knajpy:,,Blekitny Jelen'' i ,,Odpoczynek''?

Potwiedzily sie moje informacje z tunelem biegnacym od mennicy pod ewangelik-niekoniecznie on jednak biegnie do krypty,moze to byc osobne pomieszczenie(skrytka).Ten tunel dalej tam jest-tylko przykryty.Moze warto go wreszcie spenetrowac?
Kolejna ciekawostka to najnizszy poziom ponizej sztolni Emanuela.Ponoc Polacy nigdy nie schodzili na tejglebsze poziomy po wojnie.Zostaly one niezbadane od czasow niemieckich.Czy jest mozliwosc ich zbadania i czy sa takie plany-to chyba pytanie do bulki.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec
Kontakt:

Post autor: _tomek » piątek 17 gru 2010, 22:15

Mi nie ma co dziękować, mój wkład jest jedynie "techniczny".

Knajpy są na podstawie reklam "Zur erholung" znalazłem - Glatzer Strasse, ale tego drugiego nie. Tato też nie pamięta, opracowuje teraz inny temat i nie ma czasu.

Tunel wiele osób pamięta, został zasypany popiołem z pieca od strony mennicy, biegnie gdzieś pod prezbiterium.

Kronika z pewnością nie jest "dziełem skończonym". Ciągle znajdowane są błędy - ale ich weryfikacja też nie jest prosta, bo "źródła" także różnie podają.

Dzisiaj np. poprawiono wybuchy na prochach w Mąkolnie. W sumie było ich tyle, że nie dziwota, że się mylą :)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 18 gru 2010, 00:40

Kronika Zlotego Stoku wspomina:,,13 grudnia pożegnał się z parafianami pierwszy polski proboszcz w Złotym Stoku ksiądz Kazimierz Polichowski, który odszedł do Parafii św. Barbary w Wałbrzychu''
Czy ktos zna dalsze losy tego proboszcza,moze jeszcze zyje?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niebieski24
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: niebieski24 » sobota 18 gru 2010, 00:47

wydaje mi sie ze on nazywal sie Palichowski ? a w naszym kosciele czasami nie ma tablicy pamietkowej z jego nazwiskiem ?

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » sobota 18 gru 2010, 06:19

http://www.diecezja.legnica.pl/teksty/k ... zny_08.pdf

Obrazek

W innym miejscu można przeczytać o finansowej "przygodzie" ks. Kazimierza Palichowskiego przed odejściem z parafii:

http://www.dbc.wroc.pl/Content/4763/Szymanowski.pdf

W latach 50-tych władza państwowa zajęła stanowisko odnośnie poniemieckich obiektów sakralnych wraz z budynkami kościelnymi. Kościół stał się dzierżawcą, który musiał płacić czynsz za użytkowanie. Był on za wysoki dla większości parafii.

Obrazek

[służby specjalne wiecznie żywe :mrgreen: ]

Awatar użytkownika
_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » sobota 18 gru 2010, 07:39

Dziękuję, poprawiono.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » sobota 18 gru 2010, 08:19

Stacje benzynowe w Złotym Stoku.
Może nie wszystkim wiadomo gdzie do 1945 r w Złotym Stoku były stacje benzynowe. W Kronice jest tylko wzmianka przy okazji otwarcia w 1988r pierwszej stacji CPN, że dawniej było ich dwie.
Z publikowanego już na forum zdjęcia z marca 1945r (w innym wątku Gawlitzek prezentował jego fragment, dopatrując się elementu kapliczki) widać wyraźnie, że przy ratuszu była niemiecka stacja benzynowa, a zadaszenie jeszcze długo spełniało swoją rolę. O ile mnie pamięć nie zawodzi, to w latach 60-tych w tym miejscu był przystanek autobusowy. A gdzie była druga stacja?

Obrazek

Nie wiem, czy miałem też swój skromny udział w staraniach o zbudowanie stacji CPN w Złotym Stoku. Faktem jest, że prawie 40 lat temu na stacji tej firmy (innych zresztą nie było wtedy) w Zielonej Górze wypełniałem ankietę, gdzie jedno z pytań (?Gdzie Twoim zdaniem winna być zbudowana stacja paliw? ?) wpisałem bez wahania: ?ZŁOTY STOK? z odpowiednim uzasadnieniem. Efekt chyba marny, gdyż stało się to dopiero po 17 latach i jeszcze z wkładem własnym miasta :wink:

P.S. Dziękuję Tomku za błyskawiczną kronikarską reakcję
Ostatnio zmieniony niedziela 19 gru 2010, 13:07 przez eSCe, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 18 gru 2010, 11:48

Dziekuje sSCe za informacje odnosnie proboszcza.
Ze w rynku przy tej wiacie byla stacja benzynowa to wiedzialem.Mylacy byl ,,krzyzyk'' na czubku ,,kapliczki'' stad moja konsternacja.
Wiata tez sluzyla jako przystanek autobusowy przed wojna i po wojnie.Ponoc zbiorniki na paliwo jeszcze sa na zielencu pod trawa.
Ps.Zeby rozwiac Wasze watpliwosci powiem,ze stacje benzynowe byly 4. Jedna w rynku,druga przy Weissere Lowe,trzecia przy strzelnicy(Shella) i 4 przy gospodzie ,,Zum deutschen haus''.
To byl stan na 1933 rok.Korzystalem z:,,Festschrift zur Tausendjahrfeier''.
Pozdrawiam

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 18 gru 2010, 13:43

Pierwszym proboszczem /po 1945/ parafii Złoty Stok był ks. kanonik Palichowski Kazimierz ur.22 02 1907 święcenia 1941 ustanowiony 1945/46 do 1961 zmarł 1982 r w Wałbrzychu jako proboszcz kościoła św. Barbary. Pochodził z diecezji lwowskiej

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 18 gru 2010, 13:47

Co się tyczy stacji benzynowych. Wymienia się tak jak podaje Gawlitzek cztery. Proszę jednak pamietać że punkt sprzedaży nafty był równiez uważany przez Niemców jako stacja benzynowa. Czy przy ,,Zum deutschen haus'' była stacja czy punkt sprzedaży nafty tego na sto procent nie wiem ale warto sprawdzić. Pozdrawiam Szperacz.

Awatar użytkownika
eSCe
Rotman
Rotman

Post autor: eSCe » sobota 18 gru 2010, 15:16

Stan Wojenny ? uściślenie.
Ze zrozumiałych względów pisanych źródeł nie podam :? , ale dorośli mieszkańcy Złotego Stoku pełniący w 1981r różne funkcje w gminie lub zakładach pracy, do chwili obecnej pamiętają oficerów grup operacyjnych nadzorujących Złoty Stok i Kamieniec Ząbkowicki (ppłk Węgrzyn i ppłk Kowalczyk ? obaj z JW 1366 Kłodzko). Od 13 grudnia komisarzem wojskowym w ZTiF był mjr Majewski (z WAT Warszawa), a w gminie ppłk Kowalczyk. Oficerowie Sudeckiej Brygady WOP tak ?zaszczytnych? ról nie odgrywali, ale dekret WRON musiał ktoś realizować, stąd też odnotowany nadzór dowódcy placówki m.in. na ?michałówce?.
[WRON is wrong] :evil:
Ostatnio zmieniony niedziela 19 gru 2010, 13:12 przez eSCe, łącznie zmieniany 1 raz.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » sobota 18 gru 2010, 17:40

Wiadomość dla Bułki. Obecna ul. Staszica nazywała się SCHLACKENTALLSTRASSE, oczywiście numeracja była zupełnie inna. Nie wiem czy Ci ktoś odpowiedział. Pozdrawiam.

Babcia
Sztygar
Sztygar

Post autor: Babcia » sobota 18 gru 2010, 18:00

Znalazłam również błąd w kadrze Zakładów pan Lucjan Makówka został przemianowany na Mrówkę. Mieszkał na Sienkiewicza w tym domu co obecnie p. Pawławski z jednym jego synów chodziłam przed ich wyjazdem do szkoły.
Panu Eugeniuszowi się nie dziwię ale pan Jerzy powinien to pamiętac.

ODPOWIEDZ