Nowe miejsca pracy

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
bułka
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec

Re: Nowe miejsca pracy

Post autor: bułka » środa 15 wrz 2010, 23:33

Co zrobić aby przyciągnąć turystów?

Gdzie są turyści? - w Kopalni
Z czego jest głównie znany ZS? - z Kopalni i Skaliska

Więc trzeba zaciekawić kopalnianych turystów miastem.
Jak - a no na przykład robiąc Złotą ścieżkę i trasę miejską.
Pomysł genialny, tylko powiedzcie mi dla czego obie te trasy omijaja kopalnię?

Jak ten biedny turysta ma na te trasy trafić? Co za "mędrzec" (żeby nie pisać negatywnych wyrazów) wymyślił że ta trasa omija kopalnię- miejsce gdzie docierają turyści. Toż ta scieżka powinna sie zaczynać właśnie tam i zaciekawiać jakąć fajna informacją ludzi aby chcieli iść dalej i szukać kolejnych tablic.

Jak słyszałam kiedyś - miasto nie poprowadziło ściezki przez kopalnie bo nie ma zamiaru kopalni promować. Śmiechu warte!

I teraz owszem obecni radni i burmistrz mogą się pochwalić, że kadencja nie była bezowocna - przecież takie piękne trasy wymyślili. No tak tylko im brawo bić za te tłumy ludzi na tych trasach.

Jeśli dalej miasto będzie "darło koty" z kopalnią to nigdy nic z tego nie bedzie i nawet ulotki i informacje przewodników nie przyczynią się do masowych wymarszów na zwiedzanie miasta.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 16 wrz 2010, 00:55

bułka pisze: Jeśli dalej miasto będzie "darło koty" z kopalnią to nigdy nic z tego nie bedzie...
Trudno sie z Toba nie zgodzic.Tylko jak doprowadzic do zgody na linii kopalnia-gmina.No i po co kopalni reklamowac miasto i zachecac ich do wydawania pieniedzy na miescie-sami by sobie tym strzelili w glowe.Gmina musi cos wymyslec SAMA by przyciagnac ludzi.Pomyslow jest sporo tylko trzeba chciec.Ale to do ewantualnej dyskusji z nowym burmistrzem.
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 16 wrz 2010, 08:24

Bardzo słuszna uwaga w sprawie złotej ścieżki ze strony bułki.To chore , ładne tablice porozrzucane po całym lesie ,ale brak tarasów widokowych ,małej improwizacji w postaci odtworzonych urządzeń górniczych.No i główny błąd brak turystów na tym szlaku.

Tartak ostatnio jak sprawdzałem był do sprzedania za 350000 tyś ,moim zdaniem jeszcze muszą spuścić,bo choć teren ładny ale cena jest nie adekwatna.

Co do kopalni ,z jakiej paki kopalnia miała by promować miasto .Miasto samo musi ruszyć D.. i się o to postarać.No ale jeżeli mamy nieudaczników to wolą nic nie robić ,zganiając na to że z kopalnią się nie można dogadać. Przecież to idiotyzm, złota ścieżka śmiało mogła zaczynać się od ul Złotej [nie od kopalni],po co kto miałby cokolwiek ustalać z kopalnią.Tak samo tablice reklamujące wapienniki,czy ewentualne muzeum mogli by umieścić przy złotej.
Nigdy miasto nie ruszy z miejsca jeżeli potencjalny inwestor nie będzie miał sygnału że są turyści na mieście.
Tu nie trzeba na początek nie wiadomo jakich pieniędzy,trzeba tylko pogonić towarzystwo bezowocnego zarządzania.
Ożywić rynek się da i trzeba to zrobić,wyjścia nie ma ,to zadanie dla dobrego włodarza.Rynek to miasto i od niego się wszystko zaczyna,dopóki nie zrozumiemy tego będziemy narzekać.POZ

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 08:50

łazik pisze:Bardzo słuszna uwaga w sprawie złotej ścieżki ze strony bułki.To chore , ładne tablice porozrzucane po całym lesie ,ale brak tarasów widokowych ,małej improwizacji w postaci odtworzonych urządzeń górniczych.No i główny błąd brak turystów na tym szlaku.
Jasne...to gdzie miały stać? wszystkie przy kopalni? żeby łaskawie mogli je zobaczyć turyści po drodze na parking? Czy wy wogóle wiecie gdzie stoją te tablice? przecież turyści kopalni przechodzą obok dwóch.

Poza tym chyba nie zauważyliście, że te tablice stoją bezpośrednio przy miejscach prowadzenia prac i je opisują.Są hałdy - jest o hałdach.
Co do modeli urządzeń-jasne, tylko, że po prostu kasy na to brakło. Na tablice starczyło tylko dla tego, że leśnictwo wykonało podstawy - miasto zapłaciło za plastik i nadruk.

Starajcie się o konstruktywną krytykę. Łatwo tak krytykować kompletnie nie znając realiów.

Akurat uważam tę ścieżkę za wspaniały wkład w ukazanie górniczej historii miasta. Fakt, że nie ma na niej zbyt wielu turystów....większości to po prostu nie interesuje.
Jej trasa ma pewien problem - w rejonie ul górniczej, ale tam nie ma możliwości lepszej, a autorom chodziło o ukazanie wyrobisk na złożu zachodnim,.

----------
Jeśli już chcecie się pastwić nad jakąś ścieżką, to polecam "Żaba da się lubić". Polecam zacząć od przejścia jej z dziećmi - adresatami tejże ścieżki...

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 16 wrz 2010, 09:01

Nikt nie napisał o złotej ścieżce aby była na kopalni ,tylko aby startowała z ul złotej.Po co ,tłumaczyć nie trzeba .Tablice są ładne i szkoda ze tylko są.Są w dobrych miejscach ustawione ,to każdy wie ,ale sam start jest mało popularny.POZ

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 09:14

Co do wątku...
piszecie, że miasto ma samo przyciągnąć to zadanie dla dobrego włodarza...

Jej, ja nie chcę, żeby moje podatki były wydawane na rozkręcanie biznesów, które potem miasto odda w prywatne ręce.

Dla mnie np. hotel przy szkole to granda...czy dla Was może to być przykład jak należy postępować?
Od kredytów są banki, a nie gmina. Za remont tego budynku można było wybudować kawałek drogi, chodnika, czy inną infrastrukturę - coś czego nikt inny oprócz gminy nie może zrobić....np. chodnik ze staszica do kopalni..

W samym rynku i najbliższym otoczeniu jest mnóstwo nieruchomości w których można inwestować.
W latach prosperity obserwowałem ciekawe zjawisko...we wrocławiu budowało się wszystko - galerie, drogi, fabryki...w Legnicy nic....dlaczego? bo po prostu bardziej opłacało się gdzie indziej zainwestować.

To, że inwestycja w ZS może się opłacić - OK wierzę. Pytanie tylko czy gdzie indziej nie opłaca się bardziej...Dlatego najważniejsze, żeby Ci lokalni inwestorzy (tacy jak kopalnia np.) nie mieli w gminie problemów, żeby chcieli TU więcej....a jak jest wiadomo.

Bo trzeba przyznać, że ZS to poza turystyką to już czarna dziura dla biznesu...
Zauważcie, że wszyscy mają plan "rozwijać turystykę"...bo to jedyne co tu się jeszcze może udać.
Ja wolałbym, żeby zamiast snuć mgliste plany jakie to atrakcje turystyczne powstaną, to ktoś mówił o planowanych inwestycjach w infrastrukturę.
W kanalizację, wodociągi, ciepłociąg, szkoły i przedszkola...

Oczywiście w turystyce miasto też musi działać, ale to nie mogą być takie nerwowe ruchy - jak w przypadku zmiany zielonego szlaku, by wprowadzał turystów w krzaki....krytykujecie Złotą Ścieżkę, a tu jest dopiero granda.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 09:18

łazik pisze:Nikt nie napisał o złotej ścieżce aby była na kopalni ,tylko aby startowała z ul złotej.Po co ,tłumaczyć nie trzeba .Tablice są ładne i szkoda ze tylko są.Są w dobrych miejscach ustawione ,to każdy wie ,ale sam start jest mało popularny.POZ
To teren kopalni...tylko kopalnia może tam sobie coś postawić...Chyba ich stać na to by wydrukować jedną wprowadzającą...W dodatku mogliby ją zrobić dowolną, bo nie byłaby objęta programem unijnym (3 języki i inne wymagania).
Tylko, że kopalni to kompletnie nie interesuje...

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 16 wrz 2010, 10:03

_tomek pisze:Starajcie się o konstruktywną krytykę. Łatwo tak krytykować kompletnie nie znając realiów
a widzisz sam mówisz o sprawach o których komletnie nie masz pojęcia.

Kopalnia interesuje sie rozwojem miasta i złota ściezką.
Gdyby sie nie interesowała nie byłoby tu ulotek z gminy o które sama kopalnia musi sie prosić a to gmina powinna przynosić i zabiegac aby turysta miał do nich dostemp. Niestety przez realia na lini burmistrz - P.Sz kopalnia nie bardzo może a teraz pewnie juz i nie chce po tych wszystkich sprawach w sadzie, interesować sie miastem.
Wszystkie wycieczki szkolne zwiedzaja złotą ścieżkę, zwiedzaja miasto i robia zakupy w miescie choć pewnie zrobiene sklepu spozywczego w kopalni to niebyłby problem. Gdyby było coś wiecej pewnie i tam by chodziły.

I ostatnia sprawa. Piszesz Tomku, ze nie było pieniędzy na kolejna tablice zeby stała przy kopalni - faktycznie bez sensu - tablica na kopalni, dużo więcej turystów oglada wielka tablicę u budynku UM.
Jak dla mnie rewelacja.

Wszyski można załatwić i zawsze mozna sie dogadać tylko trzeba chcieć.

Boję się, że teraz żadna ze stron juz nie chce, za duzo się wydarzyło.

Na zgodę postawienia tabicy tez chyba nie byłoby problemu bo przeciez stoi cała masa tablic -w tym gminna- i co nie da się! Ja uważam, że było to celowe posunięcie nie stawianie na kopalni tablic (gmina nie lubi kopalni i już - a jest to moim zdaniem rażące działanie na szkodę gminy)
Inna sprawa - jeśli się nie zmieni władza to nie badzmy naiwni - żaden chodnik do kopalni ze stasica nie powstanie. Jak ył wydek i turysta (co prawda pijany) spadł ze ścieżki skarpą do rzeki to gmina nic nie zrobiła choć sciezka jest gminna.

Widziałam jak pracownicy kopalni sami stawiali barierki dla bezpieczeństaw (mało tego pisząć prośby o zgodę do gminy).

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 10:49

I ostatnia sprawa. Piszesz Tomku, ze nie było pieniędzy na kolejna tablice zeby stała przy kopalni - faktycznie bez sensu - tablica na kopalni, dużo więcej turystów oglada wielka tablicę u budynku UM.
Jak dla mnie rewelacja.

Manipulujesz - wcale nie piszę, że nie było pieniędzy na tablicę. Pisałem, że nie było pieniędzy choćby na podstawy do tablic. Oczywiście można było jedną przenieść tam, a zabrać gdzie indziej. Np. tę na parkingu przy Lądeckiej...
Ale autorom nie chodziło o to by wybudować reklamy...ich ogladalność nie była dla nich wogóle zmartwieniem. Trasa jest np. zbyt długa jak na "zwykłych" turystów i to też było świadomym wyborem.
Musisz zrozumieć, że to co Ty uważasz za racjonalne dla innych może takie nie być.
Turysta w kopalni np. wcale nie ma usłyszeć prawdy o niej, rzetelnych informacji, zostać poinformowany o rodzaju skał i ich dokładnym składzie...

Ma wyjechać zadowolony i zostawić jak najwięcej pieniędzy...to rozumiesz i z tym nie walczysz.

A to, że Złotą Ścieżkę ktoś postawił mając inne względy na uwadze to przychodzi ciężej.

Ja uważam, że było to celowe posunięcie nie stawianie na kopalni tablic (gmina nie lubi kopalni i już - a jest to moim zdaniem rażące działanie na szkodę gminy)

Być może, nie wykluczam.

Inna sprawa - jeśli się nie zmieni władza to nie badzmy naiwni - żaden chodnik do kopalni ze stasica nie powstanie. Jak ył wydek i turysta (co prawda pijany) spadł ze ścieżki skarpą do rzeki to gmina nic nie zrobiła choć sciezka jest gminna.

A tu przyznam Ci rację. Mam takie same odczucia.

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 16 wrz 2010, 11:02

oj bo lubię manipulować i większość się daje :-)

Słuchaj, mogłabym podyskutować na temat złotej sciezki jeszcze troche.
Np. Skoro gmina zarzuca kopalni działanie na szkodę gminy i spółki bo nie ma z tego bezpośredniej kasy to można by idąc tym samym tokiem myślenia zarzucić niegospodarność gminie skoro ich stać na stawianie ściezki nie dla wzbogacenia ruchu turystycznego -sam piszesz że jest celowo za długo dla turystów, tylko dla hobby. Więc dla kogo ona jest?
- nie odpisuj bo to co piszę to polemika i przykład, wiem dla kogo jest sciezka. Pochwalam ten pomysl i samą ścieżkę.

Przykład na to jak bardzo można polemizować i oceniać i pewnie wszędzie jest trochę racji. Ale przyznaj, że piszemu tu o tym jak przyciągnąć i zainteresować turytów i wzbogacić gminę a tym samym chodzi o trystów i ich pieniądze. Wiadomo i nie czyni ta świadomość ze mnie jakiegoś finansowego potwora.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 11:20

bułka pisze:Ale przyznaj, że piszemu tu o tym jak przyciągnąć i zainteresować turytów i wzbogacić gminę a tym samym chodzi o trystów i ich pieniądze. Wiadomo i nie czyni ta świadomość ze mnie jakiegoś finansowego potwora.
Widzisz, mnie totalnie wisi ile kopalnia zarabia i w jaki sposób. Cieszy mnie, że są ludzie przedsiębiorczy, którzy przecież poza tym, że sami zarabiają to także dają miejsca pracy (i nie obchodzi mnie też, że np. marnie płacą).
Co do turystów - w którymś wątku pisałem - zło konieczne, z czegoś trzeba żyć, a z tego da się łatwo, dostatnio i w zgodzie ze środowiskiem.
Wolę iść na Jawornik i nikogo nie spotkać, niż na Kasprowy i mijać się bez przerwy...
Wszystko ma swoje zalety i wady.

Jest tylko pytanie - do czego powołano urzędy miasta i gminy. Nie wydaje mi się, że do tego by za miejskie pieniądze uruchamiać ludziom interesy.
Są inwestycje, które służą mieszkańcom i okazują się czasem rentowne, ale zazwyczaj takie nie są np. baseny, boiska, place zabaw itp. Te należy dotować - bez pomocy nie ma szans, a są potrzebne.

Ale nie widzę dziś sensu by gmina remontowała jakąś ruine, by oddać ją pod zarząd komuś prywatnemu i w dodatku miałoby to być coś co nie służy mieszkańcom, a turystom.
Np. taki dyskusyjny był wyciąg narciarski...bo ilu mieszkańców gminy jeździ na nartach...garstka i to zazwyczaj tych co ich stać pojechać dalej...można powiedzieć - "no właśnie dlatego, że nie ma wyciągu", ale tak mówią tylko Ci co nie jeżdzą i pewnie by nie jeździli.

Jeśli gmina chce inwestować, by zarobić...to dawno powinna postawić fotoradar :)

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » czwartek 16 wrz 2010, 11:38

[quote="_tomek] Jest tylko pytanie - do czego powołano urzędy miasta i gminy. Nie wydaje mi się, że do tego by za miejskie pieniądze uruchamiać ludziom interesy. [/quote]

Oczywiscie,ze gmina nie jest od urachamiania czyichs interesow ale gmina ma lobbowac i stwarzac korzystne warunki dla potencjalnych przedsieborcow.Powstaja np.specjalne strefy ekonomiczne,gmina daje grunt na 5 lat bez placenia podatkow i wiele innych sposobow.
Wezmy np.przyklad naszego zbrojmistrza Pana Zabieglo.To jest przyklad,ze fakt gmina temu Panu bardzo pomogla ale nie pomyslano o promocji jego pomyslu.Czy nikt nie pomyslal w gminie aby wydzierzawic Jemu bardziej reprezentacyjny punkt w centrum,z jakas szklana wystawa by przechodzacy mogli widziec te wspaniale zbroje?A tu nic.Zbrojownia gdzies na Sienkiewicza,zero szyldu,reklamy-kto tam chodzi?
Pozdrawiam
Przyjaciel ziemi złotostockiej

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 11:57

GAWLITZEK pisze:[quote="_tomek] Jest tylko pytanie - do czego powołano urzędy miasta i gminy. Nie wydaje mi się, że do tego by za miejskie pieniądze uruchamiać ludziom interesy.

Oczywiscie,ze gmina nie jest od urachamiania czyichs interesow ale gmina ma lobbowac i stwarzac korzystne warunki dla potencjalnych przedsieborcow.Powstaja np.specjalne strefy ekonomiczne,gmina daje grunt na 5 lat bez placenia podatkow i wiele innych sposobow.
Wezmy np.przyklad naszego zbrojmistrza Pana Zabieglo.To jest przyklad,ze fakt gmina temu Panu bardzo pomogla ale nie pomyslano o promocji jego pomyslu.Czy nikt nie pomyslal w gminie aby wydzierzawic Jemu bardziej reprezentacyjny punkt w centrum,z jakas szklana wystawa by przechodzacy mogli widziec te wspaniale zbroje?A tu nic.Zbrojownia gdzies na Sienkiewicza,zero szyldu,reklamy-kto tam chodzi?
Pozdrawiam[/quote][/quote]

Pomijając fakt pomocy jaka była (bo nie wiem), mi się to wydaje dobre miejsce. Patrząc na te zbroje, to Pan Zabiegło jest bardziej artystą niż rzemieślnikiem...a tam ma inspirujący widok, brak zgiełku i uciążliwych sąsiadów....A miejsce jest bardzo blisko turystów - tuż obok w zasadzie - gdyby miał ochotę się chwalić.

Kurcze sam bym sobie tam biuro zrobił...

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 16 wrz 2010, 13:51

he he, 5 lat bez płacenia podatków- nasza gmina działa wręcz odwrotnie jak już pisałam na innym wątku.

Ostatnio na stronie BIP ZS znalazłam uchwałę rady gminy o pomocy deminimis dla przedsiębiorców w sprawie podatków właśnie,
Tam jest napisane, że każdy kto zagospodaruje nieużywany, teren lub obiekt i zapewni tam nowe stanowisko pracy otrzyma ulgę - nie trzeba będzie płacić podatku od nieruchomości. I tak jeśli powstanie 1 stanowisko pracy to 1 rok bez podatku jeśli 2 to 2 itp aż do 5 lat.

Szkoda tylko, ze się nigdzie tego nie mówi a korzystają z tego tylko nieliczni uświadomieni. Może się mylę - zastrzegam inie krzyczcie na mnie. Ja nigdy nigdzie nie słyszałam o tym do póki nie przeczytałam wszystkich uchwał z tej kadencji.
Ciekawe czy wszystkie wnioski o tą pomoc są przyjmowane,

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » czwartek 16 wrz 2010, 17:38

Nasza kopalnia , powinna co roku dostawać od gminy nagrodę za prace ,wkład w rozwój gminy,promowanie w całej europie.Taką nagrodą powinno być rozsądne obniżenia lub zwolnienia z niektórych podatków.Nie może być tak jak do tej pory ze władze strzelają brzydkie światło na tak ważny podmiot jakim jest kopalnia. Mogę powiedzieć że nie um kopalni ale kopalnia um jest potrzebna .Sądzę ze nowy burmistrz zakopie topór poprzednika i zacznie się coś co powinno być zawsze ,zgoda.poz

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 16 wrz 2010, 18:31

a swoją drogą to nawiązując do tematu tego postu. T czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego pada taki zakład jan sza tworzyw i farb. Teraz wszystko jest w plastikach, foliach itp a tu taki zkład pada.
Czy ktoś zna może sytuację? Jak coś co jest tak powszechne w życiu naszym - folia, worki itp może nie byc opłacalne?

Jakos nie miesci mi sie to w głowie. Może jest jakiś powód który wyjaśnia sytuację... ja jestem ciekawa jak to jest.

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » czwartek 16 wrz 2010, 20:18

bułka pisze:a swoją drogą to nawiązując do tematu tego postu. T czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego pada taki zakład jan sza tworzyw i farb. Teraz wszystko jest w plastikach, foliach itp a tu taki zkład pada.
Czy ktoś zna może sytuację? Jak coś co jest tak powszechne w życiu naszym - folia, worki itp może nie byc opłacalne?

Jakos nie miesci mi sie to w głowie. Może jest jakiś powód który wyjaśnia sytuację... ja jestem ciekawa jak to jest.
Temat padania zakładu to już raczej w kroniki można wpisywać, to co zostało to jest strzęp zakładu.
Powodów jest wiele i jako suma złożyły się na tę ruinę.
Oczywiście można powiedzieć prosto - złe zarządzanie....ale to nie jest takie do końca proste...
Gdyby zakład padł zaraz po transformacji - 15-20 lat temu, to dziś byłyby na jego miejscu prosperujące firmy.

Może ktoś to opisze...natomiast trzeba do tego sporego dystansu, bo komukolwiek kto potrafi to opisać ciężko będzie zachować obiektywizm.
-------
Ale jak już jesteśmy przy zakładzie- łaziku! - to zakład jest tą firmą, która odbiera co roku nagrodę od gminy i nie płaci podatków....czy to już 5 lat to nie wiem, ale się nie zapowiada, żeby np. taki termex z nagrody zrezygnował, bo wtedy ZIMA... :)

aha przepraszam...przypomniałem zakład jest teraz zakładem pracy chronionej i od jako takiego podatek się nie należy...
zobaczcie----300 letnia tradycja i "under construction"....raczej "under erosion"
http://www.zlotystok.com.pl/

bułka
Gwarek
Gwarek

Post autor: bułka » czwartek 16 wrz 2010, 20:24

tak myślałam, że o zarządzanie także chodzi, szkoda. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest proste. Kurcze może się da to jakoś reaktywować. Taki zakład -tyle pracy dla ludzi.
Szkoda ze nic sie juz nie opłaca...

Awatar użytkownika
łazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: łazik » piątek 17 wrz 2010, 19:42

W ogóle jakim prawem ten zakład jeszcze ciągnie.Takie umarzanie podatku do czego prowadzi?
W zasadzie powrót górnictwa X w naszym terenie załatwił by pewne sprawy. Warte uwagi i przemyśleń.Nie wiem ilu zatrudnia teraz zakład ,ale z pewnością tych ludzi połknęła by firma wydobywcza.

Cały Śląsk to górnictwo ,z naszych terenów wydobywany jest np.granit który na drugim końcu kraju jest 2 razy droższy ,bez kosztów transportowych .
Mamy wielkie zasoby na uskoku , nie byle jakiego materiału więc do roboty
cały czas powstają nowe kopalnie, czy kamieniołomy,a my rezerwaty będziemy tworzyć?

baryt
Bajtel
Bajtel

Post autor: baryt » piątek 17 wrz 2010, 21:26

Bardzo trafne spostrzeżeni Łazik, ale pare lat temu (może 3 albo 4 lata) zgłaszał się do Burmistrza inwestor z Austrii, chcący uruchomić kamieniołom między Mąkolnem a Chwalisławiem. Deklaeował przy tym odbudować most kolejowy w Byczeniu i uruchomić linie kolejową do ZS w celu wysyłki urobku. Ale tą propozycje odrzucił Burmistrz i Rada Miejska, uzasadnienie tej decyzji: przeszkoda w rozwoju turystyki w mieście i spokoju (chyba świętego spokoju)?!

ODPOWIEDZ