WIEDZA NASZA A FAKTY

Pofantazjujcie trochę, napiszcie co byście zmienili lub stworzyli nowego w Złotym Stoku. Oczywiście z umiarem, bo przecież kasyna nikt tu nie postawi :-)
lazik
Gwarek
Gwarek
Relacja: Mieszkaniec

Re: Historia Złotego Stoku[Reichenstein]

Post autor: lazik » poniedziałek 22 sie 2011, 22:01

Poczatki naszego górnictwa nie są okreslone.Jedni datują na 1000 inni na 2000 tysiace lat.Są i starsze typowania.
Przyjmijmy 100 do 250 km wyrobisk ,dziesiatki tysięcy ton szlaki[40 proc z chodnika]upoważnia nas do poszukania pierwszych śladów ,osadnictwa,jak i okreslenia naszego miasta najstarszym miastem górniczym,z pewnoscia w polsce.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Relacja: Sympatyk
Kontakt:

Re: WIEDZA NASZA A FAKTY

Post autor: GAWLITZEK » sobota 22 paź 2011, 14:26

łazik pisze:Za czarnym stawem około 500m w kierunku paśnika i trochę dalej w stronę Jawornika na skałach są wyryte jakieś szczałki jest też x .Co to za oznaczenie?
Poszperalem troche i wygladaja mi te symbole na znaki slowianskie lub runy.Moglo istniec w tym miejscu miejsce kultu.W koncu niedaleko byla najwyzsza gora okolicy.
Przydaloby sie wiecej zdjec aby miec pewnosc.
Przyjaciel ziemi złotostockiej

Szperacz
Gwarek
Gwarek

Post autor: Szperacz » sobota 22 paź 2011, 14:58

Mnie to wygląda na znaki pozostawione przez Walonów. Pozdrawiam Szperacz

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » sobota 22 paź 2011, 17:34

Gdyby tak mieć więcej czasu :wink:
Skoro mówisz że Walonowie,szczerze mówiąc nic poza wikipedia o nich nie wiem .To dobry początek na zajęcie się kiedyś tematem .
Warto by też zająć się tematem o którym kiedyś pisałem,chodzi o to że mieszkaniec Złotego Stoku ma wiele narzędzi krzemiennych ,znajduje je gdzieś przed Płonicą ,jak ten fakt ma się do zlokalizowanej przez Tomka w lesie kolonijnym jakiejś nienaturalnej strukturze ziemnej[nasyp.Tomek wrzuć z gpsa ten nasyp jak możesz.
Jak to się ma również do poszukiwań Groseny.
Warto by się również zająć kiedyś naszymi rzeczkami tzn nienaturalnym nasypom wzdłuż trującej w lasach Błotnicy i to samo wzdłuż rzeczki tej jak się jedzie na Paczków.Pierwszą wspominał mi Pan Salwach, drugą sam zauważyłem.Czy nie było by to dowodem na wczesne poszukiwania [płukania w korytach rzek[Celtowie,lub nawet ci ich potomkowie o których szperaczu mówisz.
Jak i wzdłuż jednej tak i drugiej rzeki są ślady ingerencji i z pewnością nie po melioracji.W lasach tej rzeczki jak się jedzie na Paczków są nawet posegregowane hałdy drobnych kamyków[dziesiątki ton],tak jakby wyrzucane kamyki z płukania piasku :?:
Ciekawy i rozwojowy temat.
Ryciny Agrikoli znacie,kto wie czy tak wzdłuż naszych rzek nie płukano,zwłaszcza że potrafili wypłukiwać mikroskopijne cząstki złota i je wytracać z urobku.
Obrazek

Obrazek

WNO FOLLOWER
Gwarek
Gwarek

Post autor: WNO FOLLOWER » sobota 22 paź 2011, 18:26

lazik pisze:Skoro mówisz że Walonowie,szczerze mówiąc nic poza wikipedia o nich nie wiem .To dobry początek na zajęcie się kiedyś tematem .
Ostatnio pracowałem w Kowarach na imprezie integracyjnej i byłem przebrany w strój waloński, taki jaki noszą tamtejsi przewodnicy.
http://sztolniekowary.com/
Miasteczko zamieszkiwała bowiem bardzo dziwna społeczność.
ROZDZIAŁ I 41 KUSZENIE ŚW. ANTONIEGO

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » sobota 22 paź 2011, 18:39

lazik pisze:Skoro mówisz że Walonowie,szczerze mówiąc nic poza wikipedia o nich nie wiem
Ja tez wiele nie wiem dlatego jak znajdziesz czas porob wiecej fotek innych znakow bo te fotki znakow co wrzucales moga nalezec do slowian,walonow i wielu innych.
lazik pisze:Warto by też zająć się tematem o którym kiedyś pisałem,chodzi o to że mieszkaniec Złotego Stoku ma wiele narzędzi krzemiennych ,znajduje je gdzieś przed Płonicą
Ciekawy temat.Warto zainteresowac archeologow.Moze badacze szubienicy maja jakichs kolegow po fachu?Szkoda by amatorzy-poszukiwaczezniszczyli tak wazne stanowisko archeologiczne.
lazik pisze:jak ten fakt ma się do zlokalizowanej przez Tomka w lesie kolonijnym jakiejś nienaturalnej strukturze ziemnej
Ta struktura w lesie to moze byc ziemia z wykopanych stawow na kolonii(widoczne na Rycinach Wernhera).
lazik pisze:Warto by się również zająć kiedyś naszymi rzeczkami tzn nienaturalnym nasypom wzdłuż trującej w lasach Błotnicy i to samo wzdłuż rzeczki tej jak się jedzie na Paczków.Pierwszą wspominał mi Pan Salwach, drugą sam zauważyłem.Czy nie było by to dowodem na wczesne poszukiwania [płukania w korytach rzek[Celtowie,lub nawet ci ich potomkowie o których szperaczu mówisz.
Musisz mi je pokazac.Moga to byc pozostalosci po walach-rzeki kiedys niosly wiecej wody i byly bardziej niebezpieczne.
lazik pisze:Ryciny Agrikoli znacie,kto wie czy tak wzdłuż naszych rzek nie płukano,zwłaszcza że potrafili wypłukiwać mikroskopijne cząstki złota i je wytracać z urobku
Pewnie plukali.Na poczatku gornictwa zloto pewnie wystepowalo w naturalnej formie to i plukano je w Zlotym Potoku gdzie woda rozplukiwala skaly zlotonosne.
lazik pisze:Ciekawy i rozwojowy temat.
Chyba tylko nam tu na forum zalezy zeby szukac odpowiedzi i drazyc historie.Przydalby sie z rok wolnego by choc czesc spraw obchodzic i pobadac :roll:

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » niedziela 23 paź 2011, 18:33

Poszukaj archeologów od górnictwa ,geologi,tak jak znalazłeś od miejsc kaźni,bo namiary na nich znalazłem na forum dzięki tobie.Ja resztę pociągnę.Nie będzie tu jakiś patyk pisał artykułu o ,Złotym Stoku zaczynając od 1700 roku[żałosny chłop] :D

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 01 lis 2011, 22:18

lazik pisze:Warto by też zająć się tematem o którym kiedyś pisałem,chodzi o to że mieszkaniec Złotego Stoku ma wiele narzędzi krzemiennych ,znajduje je gdzieś przed Płonicą
Jak bys mogl zdobyc lub mial zdjecie(a) tego co ,,mieszkaniec'' znajduje to moze by pomoglo.Staram sie zainteresowac archeologow powyzsza sprawa.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » środa 02 lis 2011, 17:54

Nie wydaje mi się aby pozwolił zrobić zdjęcia,wiedząc że archeologów będziemy zachęcać,ale warto spróbować.Może kiedyś coś by z tego wyszło .

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » wtorek 08 lis 2011, 18:29

W sprawie stanowiska archeologicznego pod Zlotym Stokiem napisalem do Pana dr.hab Artura Blazejewskiego z Instytutu Archeologii Uniwerystetu Wroclawskiego.
Oto odpowiedz jaka otrzymalem:
,,Rozmawiałem o tym z naszym Studenckim Kołem Naukowym. Może ktoś z nich się
tym zainteresuje''.

Wydaje mi sie,ze dowod w postaci jakichs zdjec zachecil by ich do dzialania.Na tzw: ,,gebe'' czyli na obiecanki,ze ,,cos tam jest ale nie wiadomo co'' to NIKT do Zlotego Stoku nie przyjedzie.Tak wiec jezeli mamy ich jakos zachecic do przyjazdu i badan musimy im wyslac jakis dowod,ze faktycznie COS tu jest do odkrycia.
Pozdrawiam

_tomek
Gwarek
Gwarek
Kontakt:

Post autor: _tomek » wtorek 08 lis 2011, 18:33

Super, po weekendzie dostaniesz zdjęcia, mapkę i namiary GPS.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » środa 09 lis 2011, 17:34

Spróbuje dowiedzieć się gdzie on te krzemienne gadżety zbiera i jakieś foty przede wszystkim.Nie obiecuję jutro ani za tydzień ,ale jeszcze w tym roku postaram się ogarnąć sprawę.
Obiecująco się zapowiada.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 20:08

Jak by ktos forumowiczow mial czas i kamere polecam spacer do domu rynek nr 17.Jest to jeden z najstarszych budynkow w miescie.Piwnice sa kilkuset letnie i kraza o nich historie,ze byly inne tam inne poziomy.Wlasciciele sa mili i nie beda robic przeszkod w obfotografowaniu piwnicy ktorej komnata glowna jest tak wielka,ze mozna helikopter zmiescic a odnogi sa pozasypywane.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » poniedziałek 26 gru 2011, 20:26

lazik pisze:Spróbuje dowiedzieć się gdzie on te krzemienne gadżety zbiera i jakieś foty przede wszystkim.Nie obiecuję jutro ani za tydzień ,ale jeszcze w tym roku postaram się ogarnąć sprawę.
WIEM,PAMIETAM.
Staram się gawlitzku i tak jak obiecałem postaram się.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 20:35

lazik pisze:WIEM,PAMIETAM.
Wiem,ze pamietasz.
Ciekawi mnie powyzsza piwnica.Przydalyby sie fotografie i ocena fachowca.Po diabla ktos budowal taka przestrzen pod budynkiem.Moze sklad win?Ja na miejscu wlasciciela wywalilbym ten caly gruz spod nog to okazaloby sie ile prawdy w tych pietrowych komnatach.

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » poniedziałek 26 gru 2011, 20:48

Ogółem było [ZAPISANYCH] 6 pożarów miasta.
W jednym wielkim spłonęło 60 domów.Pewnie cały rynek i coś jeszcze.Takich pożarów było X.
Byłeś w piwnicach Wenecji[dwie kondygnacje],te piwnice to średniowieczne spichlerze a na nich któreś z kolei postawione budynki.Nawet budynek Fuggerów,nierealne aby to był ten sam co w 16w,ale pewnie tam stał niegdyś.Poza tym sam budynek fuggerów :wink: ewidentnie stosunkowo młody.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » poniedziałek 26 gru 2011, 21:03

lazik pisze:Byłeś w piwnicach Wenecji[dwie kondygnacje],te piwnice to średniowieczne spichlerze a na nich któreś z kolei postawione budynki.
Pod Wenecja nie bylem ale skoro piszesz o 2 poziomach to moze prawda i to,ze w rynku 17 sa tez 2 poziomy tylko,ze drugi jest zasypany od co najmniej drugiej wojny poniewaz wg relacji Polacy widzieli tylko przysypane wejscie do drugiego poziomu.
Bylo kilka pozarow ale np. w tym ostatnim poludniowa czesc(ta z Wenecja nie splonela).Cala sciana wschodnia rynku po pozarach w XVII wieku zostala cofnieta dla bezpieczenstwa ponad 10 metrow w strone ul.Zlotej i dopiero potem odbudowana.Cala ta czesc wschodnia rynku gdzie parkuja samochody to raj dla archeologow bowiem tam pierwotna zabudowa stala i tam oryginalne piwnice sie znajduja takie jak pod Wenecja.

Awatar użytkownika
GAWLITZEK
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: GAWLITZEK » środa 28 gru 2011, 01:22

GAWLITZEK pisze:Cala sciana wschodnia rynku po pozarach w XVII wieku zostala cofnieta dla bezpieczenstwa ponad 10 metrow w strone ul.Zlotej i dopiero potem odbudowana
Tu gdzie zaznaczylem na czerwono stala zabudowa wschodniego rynku przed pozarami(na rowni z kamienica nr 17).

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pozostale sciany rynku jak i sam ratusz tez przesunieto w obawie przed kolejnymi pozarami.Dawny ratusz stal w linii prostej na przeciw spozywczego.Pisalem o tym wiele razy:byla 2 lata temu niepowtarzalna okazja do badan rynku gdy kladli kostke ale burmistrz nie kiwnal palcem :!:

lazik
Gwarek
Gwarek

Post autor: lazik » środa 28 gru 2011, 21:52

Powiedz jakie dane potrzebujemy ,ZDIĘCIA NAMIARY ...SZCZEGÓŁY NA PRIWA.

Arsen
Gwarek
Gwarek

Post autor: Arsen » czwartek 29 gru 2011, 08:58

Spoglądając na powyższą widokówkę, wyobrażam sobie piękny widok Kaplicy na miasto a i Kaplicę widać było nawet z Rynku. Dawniej ludzie nie posiadali pił mechanicznych ale mieli wyobraźnię. Teraz nawet turyści nie mogą zobaczyć z rynku tej górującej nad miastem budowli. Jedni powiedzą zawiniły władze miasta, drudzy powiedzą, co to za mieszkańcy, że nie potrafią wymusić na Radzie Miasta wyeksponowania na wzgórzu obiektu sakralnego, przyciągającego wzrok przejeżdzających od granic i do granic kraju turystów.

ODPOWIEDZ